Отново за намерените диви животни и птици в беда

  • 3 079
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 451
За хората в София, които намерят диво животно във беда, могат да се обърнат към сдружение „Дивите животни“, чийто приемен пункт е в клиника „Добро хрумване“ в кв. Изток, ул. "Пиер Дегейтър" 10 Б. Приемът е напълно безплатен.
В момента Дивите животни не са на линия. Любомила Кривошиева още не може да се възстанови от Ковид.
Имаше пост на Добро Хрумване във ФБ миналата седмица.
Потвърждавам. Днес от Добро хрумване  казаха, че Дивите животни са под карантина и не приемат животинки.
Надявам се на безпроблемно възстановяване.

# 16
  • Мнения: 48 255
Ето координатите на болница за диви животни в Стара Загора:
https://www.facebook.com/WRBCGreenBalkans
А тази болница е Зелени Балкани, от които е призива на 1 страница и които наистина са страхотни, но не смогват.

# 17
  • Мнения: 1 538
Пожелавам на Любомила бързо възстановяване, голяма е !

# 18
  • Мнения: 25 907
Следите ли поредния летен проблем с нападение на мечка? Каква е вашата позиция?
Аз лично разбирам потърпевшите, но разбирам и природозащитниците.
Единствено не разбирам безхаберието на всички, които могат да помогнат за разрешаването на проблема, но не искат. Или ги мързи. Или де да знам защо...
Конкретно – за поредния, но не и последен, случай на нападение на диво животно срещу човек обвинявам „искрено и лично“ кметовете на населените места и журналистите, както и всички местни служби, в чиято компетентност влизат тези проблеми. Защото не си мръдват пръста да информират, просветят, убедят хората, които редовно стават жертви на подобни нападения – малограмотните и невежи хора, които бродят по горите не просто за кеф, а за да изкарат някой лев с брането на нещо си там. Пък дори и тези, които ходят просто за кеф.
Толкова е просто – кажете им, обяснете им, напомняйте им редовно, че когато влезеш в гората, ВДИГАШ ШУМ!
Това е. Дивите животни са страхливи и успешно избягват срещите с двукраките, стига да имат тази възможност.
Даже в последния случай се каза, че предишни дни са пускали пиратки (НЕ ПРАВЕТЕ ТОВА!!!, ако не искате да ви изяде Баба Меца или Кумчо Вълчо), достатъчно е да говорите високо, да си подвиквате, да си носите свирки и да ги надувате, да му се не види! Надувайте чалгата на макс – там ѝ е мястото! (Да ме прощават дивите животни, ама ще го преживеят – и без това не разбират какво се пее...)
Нека дивите животни отдалече да чуят, че наближава враг, и да имат време и възможност да се покрият. Или да отстранят малките си от вашия път. Въпросната мечка най-вероятно също е майка и нищо чудно просто да е защитавала малкото си.
Не ми показвайте по телевизията поредната родна простотия, ами напомняйте всяка вечер как трябва да се държи Хомо сапиенс, когато излезе от палата/панелката/колибата и навлезе в гората. И се срещне с някой, който може да не е „сапиенс“, но е подвластен на същите инстинкти като нас.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 214
Той проблемът е много широкообхватен вероятно.
В частност опира и до управленско безхаберие конкретно за допускането на една общност да се маргинализира все повече и повече, едва да оцелява и да става работна ръка за почти без пари на други хора, които правят сериозен бизнес с гъби, дървесина и всякакви дейности, свързани с добив на нещо от природата. Накрая трън в очите ни стават ромите, а не са те истински виновните.
Но пък мечките и дивите животни съвсем нямат общо с това. Съвестта ми не може по никакъв начин да приеме отстрелване на животно, поради низ от грешки - резултат на огромна човешка тъпотия. Въобще отдавна считам, че другите биологични видове са доста по-симпатични от Хомо Сапиенс. 😐

# 20
  • Мнения: 11 563
Случаят според мен не може да бъде разглеждан само като "Изненадана мечка". За съжаление само времето ще покаже. Има животни, които са/стават агресивни и не се страхуват от човека, а точно обратното - нападат го като всяко едро животно влязло в тяхната територия.
Мечка е в женски род, но никой не знае дали е била мъжка или женска. Просто в своята емпатия търсим оправдаелната гледна точка за животното - напада заради малките си. Но дали е така?
Ние сме балканджии. Живеем на границата между дивата природа и цивилизацита, където представителите на двете касти често се сблъскват. И за двете страни поведението е "Видиш ли от ДРУГИТЕ - отстъпваш" За съжаление понякога се появяват агресивни животни, които  нападат, дори и да са спазени всички известни ни правила за предупреждение на човек в гората. А и за животните ние сме безкрайно шумни и вероятно миризливи, шанса да бъдат изненадани без засада е почти никакъв.
За себе си запазвам неутрална позиция и се радвам, че нападнатата жена е жива и се надявам на пълното и възстановяване. Дали мечката се е защитавала или умишлено е нападала мисля, че ще стане ясно при повторен инцидент.
Както сред хората има глупави, агресивни без причина , луди, така и сред  животните - това е мое мнение и не ангажирам с него никого. Ако е такава ще трябва да бъде отстреляна. Тревожи ме факта как точнно ще разберат коя е била мечката ако се наложи отстрел.

# 21
  • София
  • Мнения: 10 507
Дорис, точно. Мечката, веднъж нападнала, има огромен шанс да нападне пак. На мен ми се иска някак да я хванат, ако разберат коя е, и да я приберат някъде, а да не я отстрелят. Но то и това не е хуманно за едно диво животно. А като представител на човешкия род не ми се иска човеците да не са с предимство за нас. Някак неестествено ми е. Не знам кое е правилното в случая.

# 22
  • Мнения: 662
Миналата седмица намерихме малко врабче, паднало от гнездото (незнайно защо всяка година гнездят в улуците на селската ни къща и при проливни дъждове малките биват изхвърлени от водата на земята или направо удавени). Нямаше как да го върнем в гнездото - беше отнесено и останалите малки бяха издавени.
Търсих информация как да му помогнем, но в крайна сметка нищо не сработи и птичето умря на следващия ден.

Не знам дали сте пробвали, но в такива случаи има съвет да се направи ново гнездо. В подходящ съд - тенджера, гевгир, нещо такова, се слага гнездови материал - най-лесно сено, треви, и се закача някъде на високо и недостъпно за котки. Тогава на теория възрастните идват до него да си хранят малките.

Друго, което ми се иска да добавя е да бъдете внимателни, когато хващате прилепи. Те хапят доста сериозно, така че слагайте ръкавици или нещо друго, което да ви защити.

# 23
  • Мнения: 456
Мечката не трябва да бъде убивана.  Има си похвати за справяне в подобни ситуации.

# 24
  • София
  • Мнения: 10 507
Какви?

# 25
  • Мнения: 25 907

Според  „План за действие за опазване на кафявата мечка в България“:

Цитат
В зависимост от степента на риска мерките включват поставяне на електрически огради, прогонване на проблемната мечка с гумени куршуми и други шумови източници, преместване на индивида или унищожаването му. Насоките са мечката да бъде маркирана – взимане на ДНК проба от мястото на нападението и/или маркирана с радио-нашийник, татуировки и ушни маркери (един или няколко от посочените). При поява на рецидиви от същия индивид, както и в случай на нападение на човек и причиняване на наранявания или смърт се препоръчва унищожаване на мечката. Всички тези мерки (включително и унищожаване на проблемна мечка са доказани като добра практика в световен мащаб.

Становище във връзка с инцидента с мечката от Белица

Полезни съвети:

Скрит текст:






# 26
  • София
  • Мнения: 10 507
...както и в случай на нападение на човек и причиняване на наранявания или смърт се препоръчва унищожаване на мечката...
Чета, че това е препоръчано като добра практика. Т.е. белята вече е станала, има ли практика мечката да се...премести, сложи в плен или нещо различно от приспиване?

# 27
  • Мнения: 742
Мисля, че мястото на мечките е в гората, а хората трябва да спазват определено поведение, когато ходят там. Аз съм от хората, които искат да останат диви места, в които животните могат да си живеят в естествената среда спокойно. Хората са разумните същества - знаят, че в района има мечки, би трябвало да знаят как да ги прогонят (за група хора не е трудно, а те са били група) и отговорността за избягване на такива конфликти би трябвало да е тяхна. Отивайки да берат гъби близо до парк с мечки, какво очакват да се случи? И ако утре някой се набута в клетката на тигъра в зоопарка, трябва ли да застреляме и тигъра? Неприятен инцидент, може да предложат обезщетение на жената, но не мисля, че мечката трябва да плаща с живота си за това, че някой е взел необмисленото решение да бере гъби там, където тя живее. Да, човешкият живот е по-ценен, но не е необходимо да убиваме мечката, за да доказваме това. Има много други неща, които могат да се направят.

# 28
  • Мнения: 456
Напълно подкрепям предния пост. Всяка дума в него е на място.
И един виц:
Обява във вестник за запознанства: „Трикратен вдовец на 47 г., 186 висок, 95 кг., търси дамата на своето сърце. Хоби – бране на гъби.“

# 29
  • Мнения: 2 529
Мисля, че мястото на мечките е в гората, а хората трябва да спазват определено поведение, когато ходят там. Аз съм от хората, които искат да останат диви места, в които животните могат да си живеят в естествената среда спокойно. Хората са разумните същества - знаят, че в района има мечки, би трябвало да знаят как да ги прогонят (за група хора не е трудно, а те са били група) и отговорността за избягване на такива конфликти би трябвало да е тяхна. Отивайки да берат гъби близо до парк с мечки, какво очакват да се случи? И ако утре някой се набута в клетката на тигъра в зоопарка, трябва ли да застреляме и тигъра? Неприятен инцидент, може да предложат обезщетение на жената, но не мисля, че мечката трябва да плаща с живота си за това, че някой е взел необмисленото решение да бере гъби там, където тя живее. Да, човешкият живот е по-ценен, но не е необходимо да убиваме мечката, за да доказваме това. Има много други неща, които могат да се направят.
В световен план се е наложила практиката животно, нападнало веднъж човек, да бъде убито. И това не е защото хората са гадни, а просто защото веднъж нападнали човек губят страх от хората.
На практика повечето случаи на подобни нападения завършват смъртоносно, ако мечката е майка. Тя просто цели веднага да неутрализира противника. Обратното е, ако мечката е стара, не може да си намира вече храна, или болна,  и от отчаяние нападне човек, за да пробва дали може да го повали. Според мен случаят е бил точно такъв и фактът, че викове са успели да я уплашат показва, че е опитвала улов но не е била сигурна. Стръвницата, особено ако няма друго препитание, а и да има, би нападнала пак. Защото вече знае, че хората са лесна плячка и няма какво да се бои от тях.
Мисля, че тази мечка трябва да бъде застреляна. Мисля също, че няма начин да я застрелят. Как ще я намерят и ще гарантират, че е тя?

Общи условия

Активация на акаунт