НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 140

  • 49 839
  • 759
  •   1
Отговори
# 240
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Тиквата я обичам просто печена (може и с малко масло) или на пара.

# 241
  • Мнения: 12 726
Към тиквите подхождам доста тривиално, израсла съм на село и не са ми нещо кой знае какво защото винаги са били налични вкъщи и не са необичайна храна. Липсват ми домашните тиквеници (преди много години дори точенето на корите беше моя работа вкъщи) ама няма пълно щастие, остават другите варианти.
На "картофки" правя тиква чат-пат. От миналата зима по-често отколкото преди, че във фурната стават бавно, но в еърфраера е много по-лесно и бързо. Овкусявам си ги още преди печенето и са ми страхотна гарнитура. Ако има и малко чеснов сос към тях - още по-добре. Обикновено чесново кисело мляко с добавен малко сусамов тахан и пресен магданоз, за мен тази комбинация е най-вкусна към тиквата.
На кремсупа - с каквито други зеленчуци съм наумила, комбинирам май всеки път различно. Накрая слагам сметана и/или масло при поднасянето. Харесва ми да слагам печен лук в тази супа, но предполагам че комбинацията не би била по вкуса на всеки, за мен обогатява много и придава вкус на супа, че иначе ми е като пюре за бебетата. В чинията поръсена с натрошено сирене или хрупкав бекон на ситно, може и малко запечени тиквени семки ако имам.
Печена на парчета - обикновено поръсвам малко бренди за аромат и по някое време орехи на едро, да се позапекат и те малко. Отстрани лъжица-две от кремообразната извара на Лидл и ми е идеална така. Сестра ми я харесва с кокосово масло печена, но не е моето нещо, този аромат не ми е любим хич, иначе за който обича сигурно ще е хубава комбинация.

Всяка есен и зима с интерес и ентусиазъм чета най-различни рецепти с тиква, събирам си ги съвестно и... като стане време да я готвя все правя нещо от гореизброените. Щото за почти всичко друго решавам "Бе сложно е това, мързи ме, а дори не знам какво ще е на вкус накрая" Grinning

# 242
  • Мнения: 2 275
Мда. Със сигурност сме някакви близначки. А сега и с бренди в тиквата ме подкокороса. Ако изразходвам "коняка за празник" на моя мъж ти си виновна.
Днес гледах един чийзкейк с тиква, но то като изпека тиквата, разбия маскарпонето и натроша орехите то и така мога да ги ям тези неща. Мога дори и представително да го поднеса.
Ха, ето рецепта като за мен, с 3 съставки: пюре от тиква, какао и фъстъчен тахан
https://www.delish.com/cooking/recipe-ideas/recipes/a55594/3-ing … N8a-kBtCxmHlNZIK4

Последна редакция: пт, 10 сеп 2021, 20:52 от tania6

# 243
  • Мнения: 12 726
Аа, от бутилка "за празник" ако сипя в манджата смятай че сама съм се номинирала за изгонване Joy
Имам си една дето е само за готвене, алкохол пия в символични количества и рядко и държа такъв наличен. Май поне две зими вече ръся тиквата от това бренди и още има в шишето... Joy Половинката пък не само че повечето време не е наоколо, ами той пък съвсем не близва алкохол и ми се чуди на акъла как слагам в хрната. Ама яде и той от тиквата с брендито, че и за допълнително пита Joy

# 244
  • Мнения: 2 275
Хихи
Научих, че " яйцата натоварвали бъбреците и вдигали холестерола " в съседна тема. Отивам да си спретна 3 яйца за закуска по този повод.
Старта вчера беше успешен с яйца и кюфтета, фаст 19/5 без вечеря.
Страхотно чувство да не си гладен. Явно навика за фаст е траен и лесно/бързо си "спомня" тялото за него.

# 245
  • Мнения: 12 984
Вай, аз дет живея на яйца основно, как съм жива бря?! Че и в добро здраве пу пу😂🙄😅

# 246
  • София
  • Мнения: 13 661
На мен една госпожа във ФБ ми обясни как като и вмнв е супер зле. Тя знаела, защото имала докторат по "точни" нАуки 🤣. Математиците учили по неин учебник. Питах я дали учебникът е по диетология или поне има рецепти, но се фръцна 🤣

# 247
  • Мнения: 12 726
Остави ги, твърде много математика почти на никого не се е отразила добре Grinning

На мен колежките ми отначало като почнах на тази работа се опитваха да се възмущават как можело толкова  яйца, то било трябвало най-много 2 яйца на седмица че било вредно иначе Joy Така да се изхилих... добре че бях с пълна уста (обядвах точно тогава) и се постарах да не ме чуят и в съседните сгради... Свестни са много иначе, просто на тях така са им казвали и те това знаят. След повече от две години работа заедно, са видяли че все още съм жива и здрава, ако и да ям яйца често и техният лимит от 2 яйца седмично да не ми стига и за едно хранене. Вече и не смятат че ВМ хранене е масло и сланина с шепите. Ама пак им е странно. Също както на мен ми е странно как те биха яли и час по час, макар и по малко. Или как дъвчене на бисквити поне 3-4 пъти през работния ден е ОК, а пък 3 варени яйца и салата наведнъж, представете си, са луда работа Grinning
Един път споменах че ми се иска да пробвам OMAD и като разбраха за какво говоря, буквално викнаха две в един глас как ще се повредя, не бивало така и прочие. Ама хубаво ми се скараха, не бивало да се стои гладен по толокава време. Аз им казвам че не огладнявам като тях, ама не, не бивало то. И да се яде по много наведнъж не бивало, щял да ми се разшири стомахът. То и аз не съм убедена че мога да си изяждам храната за деня наведнъж, ама със сигурност не е както те си го представятде.

# 248
  • Sofia
  • Мнения: 1 376
Нагледала съм се и съм се наслушала на всякакви реакции, коментари и съвети. Вече си обсъждам храненето само с малцина — "от нашите" Stuck Out Tongue Winking Eye
Даже други като ме питат съм "оо да, всичко ям", пък после си поръчвам/избирам каквото си знам.
Днес ще съм на яйца, доста повече от две Grinning
Искам да докарам omad и аз, ама го карам полека и се надявам, че тялото ми наистина помни периода на фастове.
Рядвам се и че идва есента, много ми е кремосупна и кулинарно любима.

# 249
  • Мнения: 2 275
Е, natke без обиди на математици. Някои сме и многостранно развити.
Най-любимите теории за хранене са ми
-често и по малко
-и от всичко по малко
А лесно са оборими и двете
-първата : опитай се да ходиш на тоалетна често и по малко (тоалетна и хранене са естествени физиологични процеси)
-втората : 100 г кюфте малко ли е или много? За една немска овчарка е малко, но за една муха......
Една приятелка много държи на "от всичко по малко" и вече ни разделят 30 кг при еднаква височина. Не ми се говори вече по темата, а и тя е доволна от това, че диабета й е добре контролиран с лекарства.

# 250
  • Мнения: 12 726
Аз не обиждам де, ама когато на човек му е наистина твърде много, виж до какво води... Grinning Ти явно носиш на повече - и на математика, и на кюфтета Joy
С колежките не съм седнала да им изнасям лекция как се храня, но обядваме на работните си места и сме и по цял ден заедно и няма как да не почне разговор и за храната. Коя направила нещо интересно и донесла и на другите да опитат, коя просто на другата обяда й изглежда интересно и пита какво е, рецепти се разменят и прочие, съвсем нормални неща в тесен колектив който се и храни един до друг през деня.  Освен обичайните реплики от рода на "Абе, вие какво ще готвите довечера? На мен ми писна да измислям вече, нямам повече идеи."

Клиентка един ден ме спира да питала нещо, минавах край голям рафт с добавки да оставя нещо. Нещо за намаляване на апетита дали можело да кажем. Рязко и категорично:
- Кюфтета!
- Аа, да де, а нещо друго?
- Ами, може също така и пържоли!
Следва въпрос с какво да ги яде тях - ами със салата за предпочитане, не с хляб. Колежката отзад в офиса се дави вече от смях, аз обаче имам насреща си сериозна и угрижена физиономия и гледам също да държа положение що-годе...

Същата тази колежка хапва начесто, защото явно кръвната захар играе много и хич не се чувства добре като поогладнее. Като полушега получава съвет да се наяде с нещо дето не е въглехидратно и няма да прегладнява и премалява. Няколко дни по-късно сме в една смяна сутринта. Носела си варени яйца тоя път, сега като се наяде с това дали щяло да я държи по-дълго? Ами да, особено ако ги изядеш и трите... Нашата си мислеше да изяде едно и другите да си ги хапва като децата през някой час.
То предимно от това са тръгвали разговорите как се храня, щото ме виждат да ям веднъж през деня, ако изобщо ме видят че може и да съм яла преди да ида на работа, съответно им прави впечатление и се налага да ги уверявам че не гладувам и няма да се гътна и да трябва да ме свестяват.

# 251
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 732
https://www.facebook.com/204826952928554/posts/4291722784238930/
Таня, Heart Нещо за математиката...
ММ се качва на кантара и се чуди, ми що бил отслабвал, като яде мазно!? "Аз - вика- обичам, ама не очаквах, че ще отслабна..." Той десет кила, аз четири и половина....Cold Sweat

# 252
  • Мнения: 2 275
Нали са се опитвали крави да хранят с кокосово масло и с изумление открили, че слабеят и са много енергични (е, енергични за крави). Тогава са го загледали кокосовото.
Преди малко гледах видео на "моята" японка с упражненията и говореше за трите полезни за горене на мазнини храни: ядки, кокосово масло и ябълков оцет. По една супена лъжица на ден, де. Помагат, но не са чудодейни храни.
Уф, какво видях за математиката вчера, още съм в потрес, а мислех нищо не може да ме учуди.

# 253
  • София
  • Мнения: 13 661
Аз пия по около 300 мл. зелен чай с един лимон сутрин. Действа ми добре.

# 254
  • Пловдив
  • Мнения: 40 763
Аз пия по около 300 мл. зелен чай с един лимон сутрин. Действа ми добре.
Ре, кой чай?

Общи условия

Активация на акаунт