Проблемни отношения с майка ми

  • 4 155
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 21 469
Най-важното е да спазваш уговорките ви. Ако сте се разбрали, да се обаждаш, като пристигнеш някъде, не се заплесвай и не забравяй. Поглеждай си телефона и връщай обаждане, ако видиш, че ти е звъняла. Прибирай се в уговорения час.
Тя не може да не се тревожи, това е съвсем естествено, но като види, че си разумна и не се забъркваш в неприятности, ще започне да те пуска на повече места.

# 16
  • Мнения: 28
Аз пък се чудя как да спра да критикувам почти 9-годишното си дете. Опитвам се да се поставя на нейното място и знам, че трябва да спра. Само че като видя неправилна постъпка или думи и не мога да се спра, защото знам че само аз- майка й ще я критикувам - градивно и за добро. Сега ти се постави на мястото на майка си. Като каква се виждаш?
Здравей!
Може би се виждам като наранено момиче, но все пак аз (майка ми) съм в правото си на родител. И може би не забелязвам, абсолютно всички чувства на дъщеря ми, защото съм обидена и огорчена.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 361
Аз пък се чудя как да спра да критикувам почти 9-годишното си дете. Опитвам се да се поставя на нейното място и знам, че трябва да спра. Само че като видя неправилна постъпка или думи и не мога да се спра, защото знам че само аз- майка й ще я критикувам - градивно и за добро. Сега ти се постави на мястото на майка си. Като каква се виждаш?
Здравей!
Може би се виждам като наранено момиче, но все пак аз (майка ми) съм в правото си на родител. И може би не забелязвам, абсолютно всички чувства на дъщеря ми, защото съм обидена и огорчена.
Защо майката е обидена и огорчена?

# 18
  • Мнения: 28
Аз пък се чудя как да спра да критикувам почти 9-годишното си дете. Опитвам се да се поставя на нейното място и знам, че трябва да спра. Само че като видя неправилна постъпка или думи и не мога да се спра, защото знам че само аз- майка й ще я критикувам - градивно и за добро. Сега ти се постави на мястото на майка си. Като каква се виждаш?
Здравей!
Може би се виждам като наранено момиче, но все пак аз (майка ми) съм в правото си на родител. И може би не забелязвам, абсолютно всички чувства на дъщеря ми, защото съм обидена и огорчена.
Защо майката е обидена и огорчена?
Заради думите на дъщеря ѝ, заболяло я е

# 19
  • Мнения: 2 622
Ще се опитам да ти отговоря от позицията на майка на две тийнейджърки. Ние също водим разговори и спорове, често ме обвиняват, че им се бъркам и т.н. Сега ще ти кажа кое ме кара да критикувам и да нямам доверие. По принцип,няма да влизам в детайли. Побеснявам когато звъня и не ми се вдига/връща обаждане, защото знам, че е нарочно. Съответно от мен се очаква винаги да съм на разположение и да откликвам на всички техни нужди. Друго, което ме вбесява е неспазването на уговорката за прибиране. Както аз се стремя винаги да спазвам обещанията си, така очаквам същото и от тях. Щото като имат проблем веднага " мамо, къде си...." Недоверието идва от уклончиво поведение, от очевидни лъжи, от неспазване на къщните правила. Когато насреща си видя един отговорен човек, който е готов да носи понесе последствията от поведението си, тогава ще спра да наставлявам и да давам акъл. Искам дебело да подчертая, че нямаме фундаментални разминавания с дъщерите ми, но все пак има хър - мър понякога. Просто исках да ти покажа другата гледна точка, тази на родителя. И друго - когато майката критикува, тя не го прави, защото не те харесва, а защото иска най доброто за тебе. Не всеки има дарба да говори с благ глас и да ръси всеопрощаващи мъдрости. Родителите също хора със страхове и емоции, които понякога ескалират. Бъди по снизходителна към майка си и помни, че тя в никакъв случай не ти е враг.

Последна редакция: нд, 11 юли 2021, 07:33 от мекичка*

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз пък се чудя как да спра да критикувам почти 9-годишното си дете. Опитвам се да се поставя на нейното място и знам, че трябва да спра. Само че като видя неправилна постъпка или думи и не мога да се спра, защото знам че само аз- майка й ще я критикувам - градивно и за добро. Сега ти се постави на мястото на майка си. Като каква се виждаш?
Здравей!
Може би се виждам като наранено момиче, но все пак аз (майка ми) съм в правото си на родител. И може би не забелязвам, абсолютно всички чувства на дъщеря ми, защото съм обидена и огорчена.

От какво обидена и огорчена?
Мислиш ли, че по различен начин се отнася към теб и към по-голямата ти сестра?
Кога майка ти употребява израза, че малко те е била?
Относно купоните - все още си непълнолетна и официално майка ти е отговорна за поведението ти и това да не се забъркаш в неприятности покрай някой купон. Искаш да учиш медицина, едва ли ти трябват проблеми.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 361
Баща ми на твоите години ми казваше - успокой топката.
Ако успееш сама за себе си да си отговориш защо майка ти е обидена и огорчена, ще разбереш кое твое поведение да корегираш. Тя няма да го прави за лошо. Има и варианти по принцип да се чувства така поради други фактори  - работа, роднини, среда, влошено здраве и т.н., но ако е протекция само за теб, значи ти правиш нещо нередно.
Относно правото на родителя- прозвуча ми все едно работодателя ми да е диктатор и аз да изпълнявам всяко нареждане. И понеже съм държавен служител, в закона за държа. служ. пише, че не бива да изпълнявам заповед, която е незаконосъобразна. Така е и при вас децата-не бива да бъдете карани да правите нещо нередно, да бъдете удряни или унижавани. Вие също сте в правото си. Само, че който има права, има и задължения. Едно от тях е да не обиждаме ( най-малко родителите си). Опитай се да живеете в разбирателство и слушай. След 1-2 години няма да си там. Колкото повече научиш от родителите си сега, толкова по-лесно ще ти е за вбъдеще.
Не мисли, че родителите са родени научени да са родители. Те също бъркат. Учат даже повече от децата си.
На моята дъщеря й казвам- "Когато спреш да правиш за забележка, тогава и аз ще спра да критикувам" или "Каквото повикало, такова се обадило".
А относно чувствата ти - имай впредвид, че някой трудно би разбрал на 100% твоите чувства. Ти можеш ли да влизеш в кожата на твоя приятелка и да разбереш напълно нейните чувства?

# 22
  • Мнения: 28
Аз пък се чудя как да спра да критикувам почти 9-годишното си дете. Опитвам се да се поставя на нейното място и знам, че трябва да спра. Само че като видя неправилна постъпка или думи и не мога да се спра, защото знам че само аз- майка й ще я критикувам - градивно и за добро. Сега ти се постави на мястото на майка си. Като каква се виждаш?
Здравей!
Може би се виждам като наранено момиче, но все пак аз (майка ми) съм в правото си на родител. И може би не забелязвам, абсолютно всички чувства на дъщеря ми, защото съм обидена и огорчена.

От какво обидена и огорчена?
Мислиш ли, че по различен начин се отнася към теб и към по-голямата ти сестра?
Кога майка ти употребява израза, че малко те е била?
Относно купоните - все още си непълнолетна и официално майка ти е отговорна за поведението ти и това да не се забъркаш в неприятности покрай някой купон. Искаш да учиш медицина, едва ли ти трябват проблеми.
Употребява израза всеки път, когато се нервира за нещо, макар и незначително.
Според мен има малка разлика в това как се отнася с мен и как се отнася със сестра ми.

# 23
  • Мнения: 9 716
Ако не дадеш малко повече подробности, не разкажеш поне една ситуация, няма как да получиш адекватен съвет. Всичко ще е по-скоро общи приказки. Макар, че вече получи достатъчно добри съвети.
Тя се нервира, ти си изпускаш езика,  после тя е огорчена.... Ще се въртиш като хамстер до безкрай, ако не с е опиташ да проумееш, което в поведението и думите ти предизвиква нейната реакция, както и обратното.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво точно искаш тя да направи?

# 25
  • Мнения: 1 459
А какви по-конкретно са критиките?

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Че не я пуска по купони, това са критиките. Иска девойката да купонясва, а не я пускат. По този случай трябва да измисли как да се оправдае, че е недоволна и ще даде дъъъълъг списък.

# 27
  • София
  • Мнения: 28 598
На тази възраст е съвсем нормално да иска да купонясва. Нищо лошо няма в желанието ѝ.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, ама по стар пуберски обичай стига до "тя не ме разбира и винаги е срещу мен". Интересно, дали има и любовна история в картинката.

# 29
  • София
  • Мнения: 28 598
И това е нормално – пуберите действат по пуберски. Ако има младеж в картинката, също е нормално. Желанието за стъклен похлупак, обаче, не е много здравословно.

Общи условия

Активация на акаунт