Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 38

  • 24 026
  • 738
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 27 733
iradkova, само покрай пандемията ли качи килограмите, преди това имаше ли някакви излишни? Мисля си, че може и да си имала проблеми с инсулина и преди това, но покрай движението тогава да си успявала да компенсираш.

# 721
  • Мнения: 19 706
Разбира се Blush

Моцарела 120 гр (аз взимам от Лидл настъргана) се разтапя на водна баня или за 1 минута в микровълнова. Оставя се да се охлади една идея.
1 яйце се разбива с малко сол. Добавяш яйцето към моцарелата + 25 гр. брашно от лупина. Разбъркваш добре. Става доста гъсто и лепкаво - нормално е.
Разстилаш топката с набрашнени пръсти на тава, плоча или каквото имаш. Печеш в предварително нагрята фурна на 180 градуса около 10 минути. Времето може да варира - следи го първия път, за да не прегори. Вадиш, слагаш плънка и допичаш. При мен за около 20 минути се случва всичко.

# 722
  • Мнения: 63
dolce miele, при мен винаги цикълът е бил много болезнен. Чак като родих свършиха тези ежемесечни мъки. Не мога да кажа дали е точно от топлото време, но и аз този път съм по същия начин - тежест в корема, наболване и дискомфорт. Поне процесите се случват навреме, а не като преди 3 месеца - на 42 и след това на 37 ден.

Иначе килограмите започнаха да се качват няколко месеца след като родих (в края на 2017 започна покачването). И наистина е много вероятно да съм имала проблем. 2018 пролетта бях 85 кг и отидох при въпросния ендокринолог за съдействие, но категорично ми заяви, че нямам ИР и ме посъветва да си купя карта за фитнес. Smile

# 723
  • Мнения: 13 255
Долче, при мен по принцип се скъси с ден-два цикълът откакто съм на режим, но това си е с години вече, а иначе даже по-леко минава от преди. А сега в жегите подраних с повече, други жени около мен забелязват същото последните месец-два.

# 724
  • Мнения: 32 151


Елора, майка ми е с хашимото и знам, че не трябва да приема йод. Обмисли го преди да започнеш.

Най-вероятно няма да го взимам. Бях взимала някакви други подобни водорасли за малко и после усетих, туптене в шията. А после Невена беше писала, че не бива.

# 725
  • Мнения: 27 733
2018 пролетта бях 85 кг и отидох при въпросния ендокринолог за съдействие, но категорично ми заяви, че нямам ИР и ме посъветва да си купя карта за фитнес. Smile
Това е "страшен" съвет 😅 Т. е. с други думи, любимият на много хора (лекари включително) съвет: "Яж по-малко, намали порциите и се движи повече" (и спри да си въобразяваш, че имаш проблем- но това обикновено не го казват в прав текст, а се подразбира) 😆
Аз имах много неприятно задържане на вода преди цикъла преди да започна режима. Всеки месец само от това бях с +1-2 кг (дори и когато в дните преди цикъл се хранех супер ниско калорично, дори и когато се стараех да не прекалявам с водата...тези няколко кг отнякъде просто се "материализираха"- много беше дразнещо). Тези няколко кг опитвах да сваля до следващия месец...и после се повтаряше всичко. В хубавите месеци, тъкмо изчиствах плюса от 1-2 кг и хоооп, пак дошло време за цикъла...И ПМС тогава беше по-дълъг. Като болки, аз съм от късметлийките които в това отношение в някои месеци почти не разбират, че имат цикъл. Но преди да мина на нвх режим понякога се случваше да е по-неприятно, особено деня преди и първия и/или втория ден. Този месец просто нямаше как да не забележа, че е по-различно, отдадох го на жегите (може да не е само това причината). Вчера дори ми прилоша на 3-4 пъти- всичките пъти ми беше топло точно в този момент. А не съм била гладна, имах си и обяд, и междинка, и вечеря. Сигурна съм, че и тези прилошавания са свързани с цикъла, също не са необичайни за мен, но в по-хладно време не им обръщам такова внимание.

# 726
  • Мнения: 16 876
Може би глупав въпрос, но как разбирате, че задържате вода?

# 727
  • Мнения: 19 706
Надувам се. Глезени, очи, колене и т.н

# 728
  • Мнения: 27 733
Ами, преди няколко години имах кантар който мереше мазнини, вода, кости и мускули. Не че той ми беше нужен, за да разбера. Сега имам кантар който мери само вода и мазнини, обаче е супер точен принципно. Както и да е. Ако за 2-3 дни с много внимателно хранене се окажеш с +1-2-3 кг повече, не можеш да си сложиш пръстените, не си закопчаваш панталона нормално, клепачите и лицето ти са подпухнали от единия ден до другия (принципно не съм с подути клепачи отгоре, а точно обратното)...ами, забелязва се 😃 Никога не съм била и от хората на които в жегите примерно им се подуват ежедневно пръстите на ръцете или пък глезените и не могат да си сложат пръстени или обувки нормално. Затова лесно забелязвам кога задържам вода. И когато имах неоптимални щитовидни хормони и "качвах от въздуха", точно затова веднага забелязах задържането на вода. Нищо, че старата ендо ме "убеждаваше", че просто не съм осъзнавала по колко ям! 🙄 Когато задържането на вода беше от ЩЗ обаче имах чувството, че бедра и корем щяха да се пръснат, едва си слагах панталон който преди това ми беше леко свободен...веднага щом почнах хормона за ЩЗ, за 2-3 дни максимум бях с около 3 кг по-малко (вода, естествено, защото ходех по-често до тоалетната). Точно с толкова олекнах, колкото преди това бях качила внезапно...Толкова мрачен период ми беше и толкова зле се чувствах тогава, а старата ми ендо ми заяви и нещо от сорта, че на мен може да ми се искало да ми каже, че имам проблем с ЩЗ и да ми предпише хормон "за отслабване", но не било така и просто трябвало да ям по-малко! С хапче за ЩЗ било "много лесно"...🙄 Обаче пък ми предписа хапчета за отслабване за над 200 лева/опаковка с ужасни странични ефекти...
Когато човек усеща, че нещо не е наред, че е необичайно за него самия, трябва да търси причината, независимо какво му казват!

# 729
  • София
  • Мнения: 416
Здравейте,
днес пуснах на гладно КЗ и инсулин.

Глюкоза 4,9 mmol/L, реф-3,5÷6,1
Инсулин 4,69 mU/ml, реф. 2,6÷24,9.

Търсих инфо за нива и съотношение. Ако пропускам нещо моля за препоръка.

# 730
  • Мнения: 27 733
Какви нива и съотношение? Според мен, тези стойности, поне тези на гладно са ок. Има ли някакви оплаквания, неприятни симптоми?

# 731
  • Мнения: 18 542
...при мен винаги цикълът е бил много болезнен. Чак като родих свършиха тези ежемесечни мъки.

... 2018 пролетта бях 85 кг и отидох при въпросния ендокринолог за съдействие, но категорично ми заяви, че нямам ИР и ме посъветва да си купя карта за фитнес.
Smile
И при мен след раждането болките изчезнаха както и времетраенето на теча, а също и значително намаля количеството. Просто се родих и аз. ПРеди това без обезболяващи много рядко минавах. От тогава ми е по един и същ начин.

Режимът не се отрази по никакъв начин. Като че ли подуването непоследствено преди да дойде съвсем изчезна, макар че ми е трудно да го твърдя със сигурност, защото аз и преди това нямах ПМС и кой знае какво напомпване с вода. Може би единственото което би могло да е като следствие, не ми излизат пъпки преди да ми дойде - нито една.

При нас жеги няма Weary, та не мога нищо да кажа в това отношение.

Тоя па, егати кретена с (извинение). Майка ми като правеше хипертоничните крзи, един такъв ѝ беше казал да стане вегетарианка, въпреки че знае че е (беше) с диабет, за да отслабне, а тя вече беше свалила сериозно количество килограми. Излишно е да казвам, че го отсвири, а после хипертониите престанаха и кръвното ѝ се нормализира. 

Може би глупав въпрос, но как разбирате, че задържате вода?
Аз се събуждам подпухнала, а в жегите краката ми стават на тупани - това преди де, скоро не ми се е случвало. Загубих и една такава странна пухкавост която имах преди, но го забелязах чак след като "спаднах". Трудно ми е да обясня, едно много фино напомпване имах.

Bom-Bi-Bom, резултатите са отлични, но ако имаш симптоми, може да се нуждаеш от по-детайлно разслезване/изследване.

# 732
  • София
  • Мнения: 416
Нива ниско-високо спрямо референтните, съотношение - HOMA. Имам ПКЯ, доста мазнини в областта на корема и кръста, аритмии, които не мога да класифицирам като чести, но все пак ги има, постоянно чувство за умора и липса на сила и енергия.
Благодаря за отговора.

# 733
  • Мнения: 18 542
Ами очевидно е какво ще препоръчам като режим, а иначе, ако държиш, направи натоварване с глюкоза. Ако и там са добре нещата, вече може да търсиш и други причини.

# 734
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Поръчах си в аптеката вит. К2, но са ми взели К1. Мога ли да го пия за усвояване на вит. Д или да си търся К2?

Общи условия

Активация на акаунт