Тайни спестявания

  • 15 594
  • 437
  •   1
Отговори
  • Мнения: 217
Здравейте, вчера си  говорих с една приятелка и стигнахме до тема за парите.
Според Вас добре ли е да има човек " тайни " пари от партньора си ?
Какво ви е мнението всеки да има собствени спестявания, за които партьора да не знае или поне да няма представа точната сума?
Какъв процент от дохода си отделяте за тези спестявания ?
Имам мои спестявания. При нужда покривам разходи на семейството или в бъдеще ще го направя. Мъжът ми знае за тях и няма нищо против. Не са " тайни ". Но са пари отделни от тези, които събираме като семейство.
Моята приятелка обаче има такива, за които мъжът и не знае.

Последна редакция: ср, 04 авг 2021, 18:32 от slanceto922

# 1
  • Мнения: 4 008
Имам такива, не са много засега.
Смятам, че е добре да има човек негови пари за черни дни - дали ще бъде за скъпа покупка, дали за в случай, че поради някаква причина трябва да се разделите, или за в случай на смърт/болест. Не ги харча, стоят си там и се надявам да не се налага да бъдат използвани, но ми е по-спокойно като знам, че ако нещо стане изведнъж, няма да се чудя дали ще мога да си стъпя на краката, без да съм зависима от някой.

# 2
  • Мнения: 46 511
Няма такова нещо като "трябва" и "не трябва". Всеки човек си решава сам.

Аз лично нямам. Ако разбера, че мъжът ми има, ще прекратя отношенията ни.

# 3
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 431
Имам спестявания мои собствени, но мм знае за тях . Започнах да спестявам още на 16 с първата ми работа. Не са в българска банка. Парите не са много, не са и малко. Мм винаги е знаел и е подхождал с невероятно разбиране , аз обичам да съм подсигурена за всякакви ситуации, важно е за мен да мога да се оправям на 100%сама и никога не съм можела да искам пари от никого.
Няма лошо да имаш спестени пари, но аз лично не бих могла да пазя подобни неща в тайна !

# 4
  • Мнения: 217
Според мен е малко прекалено чак да прекрасните взаимоотношенията си. Все пак той може да събира тези пари, за за купи нещо по-голямо дори и за вас.
Коригирах думата " трябва ". Права сте, че звучи задължаващо.

# 5
  • Мнения: X
Имам мои собствени спестявания. Не виждам защо да ги държа в тайна от мъжа ми. И естествено, че ако потрябват за нещо наистина важно за семейството, ще ги дам.

# 6
  • Мнения: 21 450
Имам лични спестявания, очаквам и мъжът ми да има такива.
И детето има. Не знам точните суми на техните, не им ги следя.

# 7
  • Мнения: 2 039
Добре е да имате свои спестявания но е не е добре да са тайни.
Освен това всичко зависи от нивото на доходите.

# 8
  • Мнения: 133
Аз мисля, че не е лошо да има едни лични пари за крайни, непредвидими ситуации. Сега... дали са тайни или просто не-афиширани, зависи от ситуацията. Личният ми съвет към всички приятелки, които са до някаква степен финансово зависими (дори и временно) е да имат такъв резерв и то таен.

С уговорката това да не е в ущърб на общ бюджет, кредити, задължения.

До скоро заделях по малко всеки месец и ни трябваха пари за общ проект. Е, казах - имам тези спестявания, не са много, но ще ги ползваме. И толкова с тайната. Сега започнах пак да ги събирам. Не давам отчет, не съм ощетила никой, никой не ме и пита.

# 9
  • Мнения: 12 769
Имам събрани мои лични пари, и ММ има. Ако го попитам, ми казва колко са в момента, и той ако ме попита, аз му казвам.
Но не се питаме, за какво ли пък би ни послужила такава информация, освен ако не се налага да купуваме нещо голямо и трябва да преценим как ще го финансираме.
Тайни? Неее. Няма нужда.

# 10
  • Мнения: 10 374
При нас положението е различно в много отношения. Но ако имах редовна работа и постоянна заплата бих си заделила нещо настрана. Не защото няма да ги дам за общи неща, но когато семейството ми знае за тях, ще ги предвижда за разни случаи. Докато, когато не знаят, мога да ги извадя в момента, когато АЗ преценя, или мога да ги ползвам за нещо, което те не биха одобрили.

# 11
  • Мнения: 46 511
Все пак той може да събира тези пари, за за купи нещо по-голямо дори и за вас.
Подарък-изненада и тайни спестявания нямат нищо общо.
Дали е прекалено или не, пак зависи от човека, всеки има своите граници. Тайните за мен са нещо, с което не желая да живея.

# 12
  • Мнения: 500
Имам, да. Те не са тайна, но той не знае колко са, а и не му влиза много в работата.
Повечето са отпреди връзката ни, бонуси от работата, пари от родителите ми и т.н. - т.е. не съм ощетявала бюджета, за да си трупам настрани.
Ползвам ги основно за себе си, най-често за пътувания, на които той не присъства.

# 13
  • Мнения: 10 993
Имам си мои спестявания, но мъжът ми знае. Не крия, винаги е наясно колко пари имам. Не крия нищо от него, защото той не ми е враг и няма да ме прецака.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 649
Аз съм човек, който много събира, инвестира, трупа на различни места... Замислих се по темата съответно. Никога досега не ми се е случвало да обявявам всичко що де що имам, не знам дали бих го и направила, дори на етап много сериозна връзка. Много зависи от човека, с когото съм, всъщност, и с неговите виждания за парите. Но аз обичам да имам нещо мое, с което да разполагам, и за което никой друг да не си прави сметка или да разчита, че е там. Съответно бих влязла в положение, ако разбера, че има закътана някаква сума, но не и ако е стиснат и ощетява на дребно, пък пренасочва средства някъде си.

Общи условия

Активация на акаунт