Командировка по време на ковид пандемия - мога ли да откажа?

  • 2 715
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 000
По същество вече отговориха.
А малко встрани, аз не разбирам защо, за бога, човек, който се опасява да не се зарази, не се е ваксинирал до сега. Боиш се - ваксинираш се. Биеш се в гърдите, че няма вирус - не се ваксинираш. Така я виждам причинно-следствената връзка.
Да, но хората дето ги е страх, че нещо ще им стане от ковид, в повечето случаи ги е страх и от ваксината. Пак, че нещо ще им стане. Не ги съдя. Има наистина стресирани и уплашени хора, с хипохондрия и т.н.

# 31
  • Down south
  • Мнения: 7 722
Не, с Янсен примерно няма да му се наложи Simple Smile Еднодозова е и може да пътува на другия ден.
Коя е вакасината Янсен?
Не знам, какви са условията в страните, в които авторката ще пътува, но изискванията за ваксина или няколко теста, стават все по-рутинни.

# 32
  • София
  • Мнения: 6 726
На Джонсън е еднодозовата

# 33
  • Мнения: 19 027
Няма ваксина, която веднага да се признава за пътуване или green pass, трябва да минат 2 седмици за двудозовите, за някои държави дори периодът за Янсен е 28 дни (Нидерландия).

# 34
  • Мнения: 69 031
Здравейте,

Има вероятност работодателят ми да ме командирова в чужбина за кратък период, а случаите на ковид тъкмо започнаха да растат драстично.

Имам ли основание да откажа, при положение, че не съм ваксинирана, а има възможност работата да бъде свършена онлайн (както и работим в момента)? Грози ли ме някакво наказание по кодекса на труда?

Как ще се пътува до тази чужбина?
В самолетите уж качват само проверени незаразени в момента. Това може да е някакво спокойствие, така да се каже.
В чужбината се пазиш, дистанцираш, носиш по две маски ако трябва, на открито прекарваш време, и така.
Не е задължително да се заразиш, си мисля.

# 35
  • Мнения: 19 027
Зависи за къде се лети, в момента сме я зелен списък и някои държави (Испания, Кипър , Румъния) не ни искат никакви документи за Ковид. (Скоро ще се промени, де.)

# 36
  • София
  • Мнения: 626
Ако сте бременна или с дете до три години, могат да ви командироват само с ваше съгласие.

# 37
  • Мнения: 2 762
Ако сте ваксинирана, ще имате сертификат и green pass. Ако отивате в Западна Европа, в тамошния офис сто про се спазват мерки и служителите са ваксинирани . В хотелите се спазват мерки също така, в самолетите вече има антибактериални лампи, дезинфекция след всеки полет.
Аз не бих отказала командировката, в проста държава като нашата само никой нищо не спазва и не се ваксинира, щото сме богопомазани.

# 38
  • София
  • Мнения: 30 204
Не забравяйте, че има хора, за които ваксините са противопоказни. Нямаме идея каква е личната история на авторката. Отделно, че ваксините засега не са задължителни и е въпрос на избор. Нямаме право да съдим и обобщаваме.

# 39
  • София
  • Мнения: 6 726
В край на сметка какво стана? Казахте ли на работодателя си, че не желаете да пътувате и как се прие?

# 40
  • Мнения: 19
В край на сметка какво стана? Казахте ли на работодателя си, че не желаете да пътувате и как се прие?

Все още не сме имали този разговор, което ме води на мисълта, че няма да има командировка все пак. Иначе да, имам притеснения да се ваксинирам заради автоимунно заболяване (въпреки препоръките, да). Благодаря на всички отговорили, явно нямам причина да откажа, но мисля, че работодателят ми би разбрал.

# 41
  • Мнения: 2 961
Само да спомена, че не всяко автоимунно е повод за отказ от ваксини. Аз също имам автоимунно и се ваксинирах при първа възможност, ваксинирах и децата ми.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 726
Само да спомена, че темата не е агитация за ваксини Simple Smile има такава вече

# 43
  • Мнения: 2 961
Само да спомена, че темата не е агитация за ваксини Simple Smile има такава вече
Така е, да. Споделям мнение само за информация на авторката на темата. Не агитирам никого за нищо.

# 44
  • София
  • Мнения: 6 726
Всеки си се консултира с лекаря си и преценява.

Общи условия

Активация на акаунт