Командировка по време на ковид пандемия - мога ли да откажа?

  • 2 699
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте,

Има вероятност работодателят ми да ме командирова в чужбина за кратък период, а случаите на ковид тъкмо започнаха да растат драстично.

Имам ли основание да откажа, при положение, че не съм ваксинирана, а има възможност работата да бъде свършена онлайн (както и работим в момента)? Грози ли ме някакво наказание по кодекса на труда?

# 1
  • Мнения: 2 889
Не пишеш за коя страна става въпрос, но след Франция и други страни се готвят да въведат здравен сертификат. Не би могла да влезеш на закрито, а дори на открито проверяват в кафенета и ресторанти. Ако се позовеш на това?

# 2
  • Мнения: X
Не, нямаш никакво юридическо основание да откажеш и да, грози те дисциплинарно наказание - съгласно чл. 190 от КТ за неявяване на работа без документално удостоверена уважителна причина работодателят може да те уволни за самоотлъчка.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 726
Тук не могат все още да те накарат да се ваксинираш в България обаче ако ще работиш в друга държава не се знае какви ще са и изискванията. Следователно работодателя може да се фръцне и да каже, че ти е необходима ваксина.

# 4
  • Мнения: 2 889
Тук не могат все още да те накарат да се ваксинираш в България обаче ако ще работиш в друга държава не се знае какви ще са и изискванията. Следователно работодателя може да се фръцне и да каже, че ти е необходима ваксина.
Тогава ще му се наложи да изчака 14 дни след втората ваксина 🙂

# 5
  • София
  • Мнения: 6 726
Не, с Янсен примерно няма да му се наложи Simple Smile Еднодозова е и може да пътува на другия ден.

# 6
  • Мнения: 2 889
Не, с Янсен примерно няма да му се наложи Simple Smile Еднодозова е и може да пътува на другия ден.
Стига да е налична.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 726
Всичко е налично вече въпроса е, че може да се заяде за това. Другите страни искат да наложат хората по офисите да са ваксинирани.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 993
Цитат
Командироването на работника или служителя може да се извършва от работодателя, когато нуждите на предприятието налагат той да изпълнява трудовите си задължения извън мястото на постоянната му работа. Работодателят може да командирова работника или служителя неограничен брой пъти в рамките на една календарна години. Работодателят е длъжен да изиска писменото съгласие на работника или служителя, когато го командирова за повече от 30 календарни дни без прекъсване. Писмено съгласие на работника или служителя при командироване, независимо от неговата продължителност, е необходимо, когато се командирова бременна жена, работничка или служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, или майка на дете до 3-годишна възраст (чл. 310 КТ).
Източник: https://www.mlsp.government.bg/trudovo-pravootnoshenie-izmenenie
Липсата на поставена ваксина и нарастващия брой заразени с ковид не е достатъчно условие да откажете командировка, освен ако не попадате в групите от цитата. Отделен е въпросът дали в страната, в която отивате, ще може да изпълнявате задачите, заради които Ви командироват, без поставена ваксина.
Преценката как и откъде да се извърши работата е на командироващия работодател.

# 9
  • София
  • Мнения: 28 613
Не, с Янсен примерно няма да му се наложи Simple Smile Еднодозова е и може да пътува на другия ден.
Може да пътува, но с пср. И от еднодозовата трябва да мине определено време, за да важи.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 726
Е явно не си я изсмуквам от пръстите тая информация. Говорила съм с лекар за препоръка за ваксина и понеже на него му се налагаше да лети след ден си сложи Янсен. Не е правил ПСР.

# 11
  • София
  • Мнения: 818
puppybee,  а не може ли просто да обясниш на шефовете си, че се притесняваш да пътуваш?

При нас също се налагат отвреме навреме командировки, гледаме всячески да ги избегнем, но пращаме само хора, които са съгласни да пътуват.  Предполагам, че ако с думи човешки, обясниш на шефа си, че се притесняваш, че не си ваксинирана, че в този случай трябва да ти покрива PCR теста, да ти запише час с предимство (забравих как се казваше точно, но има такава услуга за фирми: при пътуване в чужбина и нужда от PCR тест, се записва час, в който отиваш и не чакаш).

Не казваш за коя държава иде реч, ако е за тия със зелените паспорти, може да се окаже и че не можеш да се регистрираш в хотела.

# 12
  • София
  • Мнения: 28 613
Е явно не си я изсмуквам от пръстите тая информация. Говорила съм с лекар за препоръка за ваксина и понеже на него му се налагаше да лети след ден си сложи Янсен. Не е правил ПСР.
От офиц. сайт на ЕС:
Напълно ваксинирани лица с цифров COVID сертификат на ЕС следва да бъдат освободени от свързани с пътуване тестове или карантина 14 дни след получаване на последната доза от ваксина срещу COVID-19, одобрена за целия ЕС. Същото важи за преболедувалите лица, които притежават сертификат.
https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-respon … id-certificate_bg

# 13
  • София
  • Мнения: 6 726
Не ми се спори ама нали се издава веднага тоя сертификат като сте с една доза ( тук говоря само за еднодозовите ваксини) ? Е какъв е проблема?

# 14
  • София
  • Мнения: 28 613
Да, веднага се издава, но не важи веднага.

# 15
  • Мнения: 41 011
Точно така. И за двудозовите се издава веднага, но си пише, че важи след 2 седмици.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 726
Там се издава след втората доза обаче не е точно веднага! Съмнявам се да ни лъже още повече, че е лекар и все пак по летищата си има достатъчно мерки.

# 17
  • Мнения: 41 011
Там се издава след втората доза обаче не е точно веднага! Съмнявам се да ни лъже още повече, че е лекар и все пак по летищата си има достатъчно мерки.

Е как ще не  е веднага? Нали в неделя ме боцнаха и веднага ми издадоха сертификат. Просто ще стане валиден след две седмици.

# 18
  • София
  • Мнения: 28 613
Това важи за всички одобрени в ЕС ваксини, вкл. и еднодозовата.

# 19
  • Мнения: 46 526
Тя очевидно не желае ваксина, така че няма смисъл от подробности за тях.

Аз бих си казала човешки, спокойно и директно, че предвид пандемията, съветите са ограничаване на пътуванията и фактът, че работата може да бъде свършена онлайн, не желая да пътувам.
А ако шефът, въпреки че дейността може да протича без прекъсване виртуално, държи да отида, просто ще си подам молба за напускане. Очевидно разбиранията ни са много различни и няма смисъл да се измъчваме вазимно.

Това, в случай, че не желая да пътувам. Ако искам, просто ще отида и ще се радвам, че имам работен ангажимент, който ще ми помогне да заобиколя ограниченията за пътуване (ако има такива към момента).

# 20
  • Мнения: 12 801
По същество вече отговориха.
А малко встрани, аз не разбирам защо, за бога, човек, който се опасява да не се зарази, не се е ваксинирал до сега. Боиш се - ваксинираш се. Биеш се в гърдите, че няма вирус - не се ваксинираш. Така я виждам причинно-следствената връзка.

# 21
  • София
  • Мнения: 30 146
Всичко е налично вече въпроса е, че може да се заяде за това. Другите страни искат да наложат хората по офисите да са ваксинирани.
И по кой закон точно ще го наложат? Има едно нещо наречено граждански права.

По същество вече отговориха.
А малко встрани, аз не разбирам защо, за бога, човек, който се опасява да не се зарази, не се е ваксинирал до сега. Боиш се - ваксинираш се. Биеш се в гърдите, че няма вирус - не се ваксинираш. Така я виждам причинно-следствената връзка.
Защото има хора, които не желаят да се ваксинират или здравословното им състояние не позволява ваксинация. Причини хиляди. Тялото си е тяхно и те решават какво да им се инжектира ..... все още, де.

# 22
  • София
  • Мнения: 28 613
Гугъл го наложиха, не знам по кой закон. Имаше и още няколко.

# 23
  • София
  • Мнения: 30 146
Гугъл го наложиха, не знам по кой закон. Имаше и още няколко.
За тези, които желаят връщане в офис среда, което на този етап работодателите в този сектор НЕ препоръчват.

# 24
  • София
  • Мнения: 28 613
Сетих се още кой - СНН бяха уволнили няколко неваксинирани.

# 25
  • София
  • Мнения: 30 146
Сетих се още кой - СНН бяха уволнили няколко неваксинирани.
Могат да те уволнят по безброй причини, въпросът е, че няма как да те принудят да се ваксинираш. Могат да го предложат като вариант, но ако не се съгласиш, спокойно можеш да си влизаш в офиса с ПСР тест. Поне в ИТ сектора е така на този етап. Препоръчителна е ваксинацията и е препоръчително офисите да се посещават само в краен случай по неотложни въпроси. Поне това беше спуснато официално преди няколко седмици.

# 26
  • София
  • Мнения: 28 613
Може и да са отказали пср-и и след това да са ги уволнили, не знам.

# 27
  • София
  • Мнения: 30 146
Може и да са отказали пср-и и след това да са ги уволнили, не знам.
Ако откажат ПСР, тогава работодателят е в пълното си право да ги санкционира и да не ги допусне до офиса. Така вече съм съгласна.

Към авторката: спокойно може да пътуваш с ПСР тест.

# 28
  • Мнения: 41 011
Ама тя не иска да пътува и търси повод да откаже. Това с ПСР е вода в мелницата на началника Wink

# 29
  • София
  • Мнения: 30 146
Ами, като не иска да пътува изобщо и да налива вода в мелницата на работодателя (каквото и да значи това), започва да си търси нова работа. Началникът да си намери човек. Знаеш ли, ако е квалифициран кадър, как "бързо" се намира кадърен човек. Успех му желая на началника.

# 30
  • Мнения: 1 000
По същество вече отговориха.
А малко встрани, аз не разбирам защо, за бога, човек, който се опасява да не се зарази, не се е ваксинирал до сега. Боиш се - ваксинираш се. Биеш се в гърдите, че няма вирус - не се ваксинираш. Така я виждам причинно-следствената връзка.
Да, но хората дето ги е страх, че нещо ще им стане от ковид, в повечето случаи ги е страх и от ваксината. Пак, че нещо ще им стане. Не ги съдя. Има наистина стресирани и уплашени хора, с хипохондрия и т.н.

# 31
  • Down south
  • Мнения: 7 692
Не, с Янсен примерно няма да му се наложи Simple Smile Еднодозова е и може да пътува на другия ден.
Коя е вакасината Янсен?
Не знам, какви са условията в страните, в които авторката ще пътува, но изискванията за ваксина или няколко теста, стават все по-рутинни.

# 32
  • София
  • Мнения: 6 726
На Джонсън е еднодозовата

# 33
  • Мнения: 19 018
Няма ваксина, която веднага да се признава за пътуване или green pass, трябва да минат 2 седмици за двудозовите, за някои държави дори периодът за Янсен е 28 дни (Нидерландия).

# 34
  • Мнения: 68 703
Здравейте,

Има вероятност работодателят ми да ме командирова в чужбина за кратък период, а случаите на ковид тъкмо започнаха да растат драстично.

Имам ли основание да откажа, при положение, че не съм ваксинирана, а има възможност работата да бъде свършена онлайн (както и работим в момента)? Грози ли ме някакво наказание по кодекса на труда?

Как ще се пътува до тази чужбина?
В самолетите уж качват само проверени незаразени в момента. Това може да е някакво спокойствие, така да се каже.
В чужбината се пазиш, дистанцираш, носиш по две маски ако трябва, на открито прекарваш време, и така.
Не е задължително да се заразиш, си мисля.

# 35
  • Мнения: 19 018
Зависи за къде се лети, в момента сме я зелен списък и някои държави (Испания, Кипър , Румъния) не ни искат никакви документи за Ковид. (Скоро ще се промени, де.)

# 36
  • София
  • Мнения: 619
Ако сте бременна или с дете до три години, могат да ви командироват само с ваше съгласие.

# 37
  • Мнения: 2 733
Ако сте ваксинирана, ще имате сертификат и green pass. Ако отивате в Западна Европа, в тамошния офис сто про се спазват мерки и служителите са ваксинирани . В хотелите се спазват мерки също така, в самолетите вече има антибактериални лампи, дезинфекция след всеки полет.
Аз не бих отказала командировката, в проста държава като нашата само никой нищо не спазва и не се ваксинира, щото сме богопомазани.

# 38
  • София
  • Мнения: 30 146
Не забравяйте, че има хора, за които ваксините са противопоказни. Нямаме идея каква е личната история на авторката. Отделно, че ваксините засега не са задължителни и е въпрос на избор. Нямаме право да съдим и обобщаваме.

# 39
  • София
  • Мнения: 6 726
В край на сметка какво стана? Казахте ли на работодателя си, че не желаете да пътувате и как се прие?

# 40
  • Мнения: 19
В край на сметка какво стана? Казахте ли на работодателя си, че не желаете да пътувате и как се прие?

Все още не сме имали този разговор, което ме води на мисълта, че няма да има командировка все пак. Иначе да, имам притеснения да се ваксинирам заради автоимунно заболяване (въпреки препоръките, да). Благодаря на всички отговорили, явно нямам причина да откажа, но мисля, че работодателят ми би разбрал.

# 41
  • Мнения: 2 938
Само да спомена, че не всяко автоимунно е повод за отказ от ваксини. Аз също имам автоимунно и се ваксинирах при първа възможност, ваксинирах и децата ми.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 726
Само да спомена, че темата не е агитация за ваксини Simple Smile има такава вече

# 43
  • Мнения: 2 938
Само да спомена, че темата не е агитация за ваксини Simple Smile има такава вече
Така е, да. Споделям мнение само за информация на авторката на темата. Не агитирам никого за нищо.

# 44
  • София
  • Мнения: 6 726
Всеки си се консултира с лекаря си и преценява.

# 45
  • Мнения: 3 010
Кога важи сертификата ви, зависи от страната, в която пътувате. Двуседмично след това е стандартен срок, за да са сигурни, че не сте болен. Има случаи на заразени между двете ваксини, така че втората не гарантира, че не сте вирусоносител. Да се провери по държава какви са правилата, най-добре.

Моя колежка отказа да пътува по подобни причини като авторката. Ръководството подходи с разбиране. 

# 46
  • Мнения: 12 801
Няма как да се знае как ще реагира ръководството, докато авторката не сподели проблема си с него. Възможни са и двете реакции.

Общи условия

Активация на акаунт