Завръщане или не от чужбина в България?

  • 20 409
  • 414
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 410
Ние вече се решихме да се махнем от тук, та отговарям с НЕ!

Ако човек иска нормален живот, в нормално общество с правила, с нормална инфраструктура, България НЕ е мястото!

Дори съжалявам, че не сме се махнали по-рано. Всичко тук е зле. Като се почне от тротоарите, които са разбити и не може да се мине по тях заради колите и се стигне до здравеопазването и отношението на лекарите, което е още по-разбито. Уж сме държава от ЕС, но тук е нормално да те блъснат на пешеходна и да няма ефективни присъди.

Да не говорим за хората. Тях няма дори да ги коментирам, защото някой ще се засегне, но всички проблеми са заради тях.

Само ще кажа - най-крадливата нация в Европа сме и тук се тачат схемаджиите, мутрите и т.н., а нормалните хора се пренебрегвани и тъпкани. Затова - НЕ. Няма смисъл ако човек е нормален и иска нормален живот, да се връща тук...

P.S. Живеем в центъра на София, с добри професии сме и т.н., имаме жилище, но това не компенсира, когато се сблъскаш с комшиите, излезеш навън и т.н. И ни писна да чакаме нещо да се промени...
Не гърми толкова силно срещу родината си, в чиято ненормалност и ти участваш.
 
Иначе ако ти е само за успокоение и засилка да емигрираш, може и да става. Но не е справедливо.
Живея от около 10 години в чужбина.  Не мисли, че тук ще те посрещнат с хляб и сол. И аз в началото мислех като теб, но уви не е страната на чудесата. Тук лекарите са любезни срещу 90 евро на преглед, от които ти се връщат 30. Не всички са супер мили, особено в големите градове.  За тях оставаш втора ръка.
Единствено съм съгласна по отношение на съдебната система.

Вероятно и не смятате да се връщате?
И кой е казал, че някъде посрещат с хляб и сол? Работим, учим, можем и не се страхуваме от труд, и т.н.! Искаме просто да сме нормални граждани в нормално общество. И когато даваме, да получаваме. И да има някаква спреведливост. Тук в България такава няма. Всеки може да те убие, случайно, или умишлено, и да няма последствия. Всеки може да краде, да унищожава и на никой не му пука. Това не е общество, това е сган. Сган от лентяи, далавераджии, схемаджии, наши хора и т.н. И ако имаш човек, нямаш проблем. Докато не се появи друг, който е по и не те блъсне на пешеходната пътека. Тогава и да имаш човек, той има друг човек и той няма проблем!!!

Споменавате лекарите и някакви си 90 евро. В София уж добрите лекари също вземат по 100+ лева за преглед и не работят със здравна каса. И дори и да си платиш, може да не получиш нищо в замяна. И тук за добрите се чака по месец, два и т.н. Може да проверите, има го писано в много теми. А липсващите жизненоважни лекарства, защото уж ги има, а се оказват изнесени в чужбина, някой да си прави далаверата, да споменаваме ли? А за това, че големите компании във фармацията поради този факт ни вдигнаха цените да споменаваме ли? И т.н.
Да, за лекарите в България и липсващото здравеопазване тук мога да пиша с часове. Тук също си плащаш за всичко и освен това НЕ СА ЛЮБЕЗНИ, а се отнасят с теб като с парче месо! И то уж добри болници. За тия в провинцията и т.н. положението е страшно! Първо, в много населени места здравеопазване няма. Вижте скорошните новини от Благоевград! Там здравеопазването е колабирало. Отделно има населени места в Родопите, които са на над 100 км. от най-близката болница, защото началото на здравната реформа на ГЕРБ се започна с това, да затворят редица болници в малките общини. Щото не печелели...

Ето един пример от днес. А такива са десетки, стотици... Тъжно и плашещо е положението в България...

https://nova.bg/news/view/2021/09/21/340374/%D0%BC%D0%BE%D0%BC%D … 1%88%D0%BA%D0%B0/

Не си ли задавате въпроса, защо България е с най-висока смъртност в света? Ковид, или не, при нас е най-тежко. Липсващото здравеопазване според вас няма ли пръст в тая работа?
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/pochinaha-pacienti-s-covid … div-video-2249022

Не се ли запитвате и защо от около 10 години сме с най-висок отрицателен естествен прираст в ЕС?

Цитат
България е с най-висок отрицателен относителен естествен прираст на населението в Европейския съюз (ЕС). Това показват данни, записани в отчета за 2013 г. за изпълнението на актуализираната Национална стратегия за демографско развитие, който е публикуван за обществено обсъждане на сайта за обществени консултации.

P.S. Сега пак ще се появи някой като предходната дама, да ми обясни, че аз съм част тия проблеми и допринасям за тях! Защо обаче? Защото работя повече от 8 часа на ден, върша неща благотворително, старая се да съм добър с околните и дори да не ги смущавам, спазвам законите и т.н. Поради туй ли съм част от проблема? Поради това, че половината от дръвчетата, които съм засадил са ги унищожили от общината, да могат да усвоят средства за нови и т.н. Затова ли?  Sad

# 76
  • Мнения: 7 013
mitkomitashki и ти си част разбира се. Защото тези проблеми не са български или на страната в която си. Те са световни. И не се оправят с писане по форума. Историята има доста примери как се орпавят и масата се надява да има и друг път. Но не вярвам. Поне аз не съм чувала. Да видим какво ще става. При толкова милиарди население и при такава огромна разлика в стандартите на живот . Не знам как ще се оправят нещата. Допускани са малко по малко в тази посока с години и години и сега просто според мен са необратими.

# 77
  • France
  • Мнения: 13 098
Митко, много добре разбирам какво казваш. В последната година с майка ми обсъждаме бъдещето и то не е оптимистично.

# 78
  • Мнения: 7 013
Philomena аз също доста мислих и в същност ако човек спре да се придържа към амбициите и възгледите @от преди@ и се опита да си пренастрои живота така, че да се напасва лесно и да му е добре и сега ... мисля че бъдещето си е много хубаво нещо и на всеки момент може да се радваме. Има начин. Само трябва да го видим Simple Smile

# 79
  • София
  • Мнения: 4 668
Филомена, ти нали беше против мрънкането?
И нали в България не било лошо.
А сега "много добре разбирам".
Малко ми прилича на фурнадж.... ъъъ, двоен стандарт исках да кажа.
Wink
Да не се обидиш сега, просто отбелязвам.

# 80
  • France
  • Мнения: 13 098
Нали знаеш, Бела, най-адаптивните оцеляват. Stuck Out Tongue Winking Eye

Тангра, за да съм избрала Франция за моя страна и да я предпочитам, трябва да има причина. И то, въпреки че, подчертавам, в България ще имам финансови преимущества.

# 81
  • София
  • Мнения: 4 668
Ама аз грам не съм ти казал, че ти е лошо във Франция.
Не съм ти казвал и да се връщаш.
Ти нещо беше казала, че мрънкам. Но без никакво основание.
Точно това ми беше тезата. За едни е добре на едно място, за други на друго.

# 82
  • Мнения: X
Факт е обаче, че в България проблемите не се разрешават с годините, а се задълбочават. Децата едвам изчакват да завършат и се махат, връщат се предимно хората за пенсия вече.

# 83
  • France
  • Мнения: 13 098
Така е, мрънкаш. И сега спамиш.

Контеса, винаги успявам да се изненадам от бг цените. Най-вече за предлаганото качество.

# 84
  • Мнения: 10 999
Ние България мислим да я развиваме основно в посока пенсионен туризъм, защото реално така държавата получава наготово парите на други социални системи. Така, че хич не е лошо, да идват пенсионерите да си карат старините тук.

# 85
  • Мнения: X
Така е, мрънкаш. И сега спамиш.

Контеса, винаги успявам да се изненадам от бг цените. Най-вече за предлаганото качество.
И аз. Питам се на кое отгоре цените са такива? На база чии заплати и доходи?

Бабите ни работели цял живот са с мизерни пенсии, окрадени  от политическите партии през годините,  а цените на ток, вода, парно, прегледи при лекар, лекарства, храна, жилища  и прочие са безумни.

А като заимаш дете и деца рязко ти се помрачава мирогледа от манталитета, възпитанието и приетите норми за нормалност на масата..

# 86
  • София
  • Мнения: 4 668
Е нали преди 5 постинга казахте, че финансово щели сте да бъдете по-добре в България. Сега пък цените били безумни.
Последно!?
Нито съм спам, нито мрънкам. Други потребители мрънкат на дълго и широко. На мен ми е супер в България. Цените са ниски, здравеопазването е супер. А и темата е точно "за" или "против" връщане в България. Така че съм съвсем по темата.

# 87
  • Мнения: X
Фил писа, че би била по- добре в Бг.
Аз там не съм работила никога, но  като се прибрахме да се роди детето ни там и постояхме почти 3 години се обособи идеята, че детето си не искам да расте, учи и изгражда характер там.

Ние можем навсякъде, но решаващият фактор е било винаги детето ни. След 4-5 години като замине да следва където иска и като завърши ние ще сме ОК и в Бг да живеем. На 50 години ще е супер там за пенсия Simple Smile

Последна редакция: вт, 21 сеп 2021, 18:56 от Анонимен

# 88
  • Мнения: 2 623
За пенсия е добре. Помъдрял си, имаш някой-друг лев, не си особено претенциозен, абстрахираш се от манталитета, който не ти допада, живееш си собствения животец... Проблемът е в здравеопазването. Видял си и по-добро.
Но, в крайна сметка, връщаш се при корените. А това ти е в ДНК-то. Друг не можеш да станеш Grinning

# 89
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 896
Споменавате лекарите и някакви си 90 евро. В София уж добрите лекари също вземат по 100+ лева за преглед и не работят със здравна каса. И дори и да си платиш, може да не получиш нищо в замяна. И тук за добрите се чака по месец, два и т.н. Може да проверите, има го писано в много теми.
Мога да сравня опита си от България ( вече година и месец сме тук) с този в САЩ.
Преглед при професор в Бг - 80 лв. , час взех същият ден. Преглед при лекар в САЩ - $240 ( за час чаках 3 месеца).
Имам абонамент към частна поликлиника в София - звъня, същият ден получавам час. Клиниката е западен тип, загледах се в оборудването, като на добре оборудвана американска болница. Годишна такса за цялото семейство - 500 лв. При прегледи не заплащам нищо. А са любезни, и услужливи. Трябваше да правя инхалации на детето. Вместо да купувам инхалатор ми дадоха такъв от клиниката, при това съвсем безплатно.
Училище в САЩ и България, и двете частни - цената им е една и съща. В САЩ анализ на изречение - 4 деца, 1 изречение за седмица. Тук ги скъсват от учене.
Цените на основните продукти все още са по-ниски от тези в САЩ ( отчитам, че и на двете места има инфлация и цените навсякъде растат)
Храната - тук в България, доста по-качественна.

С масата не се сблъсквам често, движа се в една група от хора, имащи моя начин на мислене и живот. То и в САЩ много много не се сблъсквах с масата.

Изборът да се завърнем е напълно осъзнат и планиран.

Общи условия

Активация на акаунт