Наближава голям бебевалеж, СЕПТЕМВРИ ще ни донесе мома или младеж! (Тема 6)

  • 30 040
  • 482
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 5 998
И при нас положението със съня е нещо подобно - до обяд будува повече, като го храня яде 5-10 Мин., заспива, буди се като го преместя в креватчето, иначе на ръце може да поспи.. към обяд излизаме и поспива час в количката, следобед пак не спи особено, но тогава аз го взимам на мен, понеже от цялото разнасяне през деня съм уморена и ми се спи зверски. 😁
Вечер уж спеше, особено след баня имаше към 3 ч. сън, последните 2 дни са 1 час..
Да не говорим, че и аз нищо не мога да свърша, чакам баща му да си дойде и да го вземе малко, та да свърша нещо.
Какво стана направо не знам, но ако е така постоянно ще лудна.

# 466
  • Мнения: 295
Да пробвате да ги оставите да спят по корем. Аз понякога така е слагам и си попива доста добре.

# 467
  • София
  • Мнения: 771
Моето момче днес навършва един месец и у нас положението е същото като при Мира - от няколко дни категорично отказва да спи в леглото. Заспива докато се храни и ако не го пипам може да спи и час. В момента, в който го преместя в креватчето отваря очи и започва да реве. Съответно по цял ден го разнасям на ръце и нищо полезно не мога да свърша.
Утре сме на преглед при ЛЛ и от сега се чудя как ще го прегледа като пищи и се тръшка

# 468
  • КиТ
  • Мнения: 2 490
Моята постоянно спи пък и като я водих на 20тия ден се оказа,че не е яла достатъчно ( мислех си,че като тъй си спи е нахранена и добре,а тя нямала сили да реве...) и почнах с дохранването и пак спи като пън Thinking

# 469
  • Мнения: 5 998
andre, навън спи ли? Аз последните дни само така успявам да се разсея малко и да се поразходя, въпреки че по принцип ми е страшно досадно да обикалям сама.
Гледам във фейсбук групата, че и другите са така или по-зле - поне се успокоявам, че не съм сама и че не правя нещо нередно 😁
Дано е период и мине бързо.
Днес беше и нашият първи преглед при педиатъра - предвид че тръгнахме от вкъщи с рев, изненадващо бебчо заспа в колата, кротува при лекарката, че и заспа пак в количката и го поразходих.

А да питам мнението ви за ротавирусната ваксина?

# 470
  • Мнения: 1 725
И аз се чудя за ротавирусната.
Моя посписва нощем, дори от както направих храната на 120 пропуска едно хранене. За прегледи няма проблем кротува, но преди това е спал в колата и е унесен.
В дилема съм обаче, тъй като две седмици пробно сме на мляко без белтък, заради обривите по лицето. Въпросът е, че аз го храня по малко и не на всяко хранене с кърма. Нямам много. Вчера изцедих 20мл. Мислех да я спра. Иначе и аз трябва да съм на безглутенова диета. Вие как бихте процедирали? На кой трябваше да пише за фейсбук групата?

# 471
  • Мнения: 786
Здравейте мами, моята дъщеря на 14ти навърши месец. Вчера бяхме на консултация, наддала е 1400 гр и е порастнала с 6 см.
Понеже ми е второ детенце и то прясно прясно след първото някак по-спокойно гледам на всичко. Първата ми дъщеря се роди мъничка 2490 гр и първия месец съм я държала на гърда на всеки час и половина/два по 30/40 че и повече минути.
Това бебе го кърмя 5/10 Мин докато пусне гърдата и не настоявам повече.
Каката е много палава (кара сериозен бебешки пубертет 😀 ), а си я гледам сама, та и кърменията на бебето са голямо предизвикателство, защото не мога да я контролирам и пазя да не падне (катери се по телевизионната маса, бюрото, масата, облегалката на дивана, по гърба и главата ми докато кърмя и така нататък). Предвид това съм доволна от наддаването.
Минахме и на ехограф на тазобедрените стави и там всичко е наред. С каката имаше малък проблем и месец и нещо слагахме по 2 памперса, за да са по-разкрачени крачетата, слава богу всичко е наред и само с тази мярка се коригира.
Единствено за сега като проблем мога да отбележа, че жълтеницата още не се е изчистила, с първата ми дъщеря имахме проблеми и с това. Бе на фототерапия на 5тия ден след раждането, и окончателно се изчисти 2 месеца и половина след раждането, като причина изтъкваха несъвместимост в моята и нейната кръвна група. Малкото бебе е моята кръвна група и пак имаме проблем с това, та не знам...
Вчера бихме и втора доза на ваксината за хепатит, при нас първата доза е при раждането.
За мрънкането, мрънка но нямам физическа възможност да я държа постоянно на ръце. Вчера в болницата я бях сложила в слинг, не взех количката, че трябва да държа и постоянно бягащата кака, плюс да свалям качвам количката, тъй като мъжа ми е със счупен крак и ходи с патерици, и през цялото време бе спокойна и спинка. Та съвета ми за тези, чиито бебенца по цял ден искат на ръце е да пробват така да носят бебето. С каката не съм я носила така и го отчитам като грешка.
Ротавирусна ваксина на бебето ще направим, на каката не направихме понеже при нас в Турция ваксинационния календар и без това е много тежък (на 2 месеца примерно има 3 ваксини, отделно има 2 приема и на ЖИВА полиомиелитна ваксина, от която още помня в какъв жив ужас бях да не стане някаква реакция). Сега може голямото дете да донесе нещо от паркове, площадки и тем подобни и да зарази бебка, та няма да рискувам и ще направим и ротавирусната.

# 472
  • Мнения: 1 966
Петя,
От опит знам, че това че цедиш 20 мл, не значи че и бебето изсуква само толкова. Обикновено те са по-добри от помпа и изкарват дотса повече мляко. Всъщност кърмиш ли или даваш изцедена кърма?
Аз бих продължила кърменето колкото и малко да е кърмата- дори и малко това си е подкрепа за имунинитета и червата. А на безглутенова диета съм била много пъти, не е страшно.

# 473
  • Мнения: 2 836
И аз се включвам със същия проблем, постоянен плач, малко сън... Иска само на ръце и на гърда, не иска да спи в кошарата. Дано скоро отшуми и този период.
На какъв интервал будуват и спят вашите бебчета?

# 474
  • София
  • Мнения: 646
Моето бебче е на 5 седмици. Ето го нашият, все още, примерен “режим”:
Става от сън, яде около 30/40 мин, заедно със смяната на памперса, след което будува. Яденето и будуването са общо 1 час. След това го слагам да спи в леглото му. За първата дрямка през деня дори не го държа да будува, а директно го слагам да спи след храненето и смяната на памперса. По принцип интервалът на будуване е най-кратък сутринта и най-дълъг вечерта непосредствено преди вечерния сън. Ако не се наспи добре по време на дрямка - например спи само 20/30 мин, се опитвам да “спася” дрямката като му дам биберон, го взема върху мен или в раницата. Ако не успея - скъсявам интервала на будуване за следващата дрямка. Иначе за почти всяка дрямка си заспива в леглото.
Не забравяйте, че когато надвишат подходящия интервал на будувяне за тяхната възраст се преуморяват и съответно това води дтрудно заспиване, кратък сън и/или изнервеност/плач. Също така ако бебчето заспи върху вас, на ръце, в раница/слинг, или на гърда, после е трудно да бъде преместено и има вероятност да се събуди или веднага, или след първия цикъл на сън. Заради това е най-добре поне няколко от дневните дрямки да стартират в креватчето. На бебето може да му бъде трудно да заспи, но може да му помагаме докато е в леглото си. Например аз давам биберон (бях доста против него, но се примирих 😆), галя по главичката, галя по нослето, потупвам по дупето, понякога сменям неговата позиция - по гръб, настрани. И така опитвам различни неща докато не заспи. Ако все пак не успее да заспи до половин час - го слагам в раницата, за да успее все пак да дремне и да не се преумори, което би направило следващия му сън доста по-труден. И на 100% съм забелязала, че когато е буден повече от час, после заспиването е много по-бавно и много по-трудно. Ако например си е спал 1ч/1:30ч, после си хапва и будува колкото трябва, за следващия сън заспива в рамките на 5 минути без моя помощ.
Дълго стана, но се надявам да е от полза на някого понеже виждам има доста преуморени бебчета в темата.

# 475
  • София
  • Мнения: 771
звънят ми разни хора - "как стеее? какво правитее? Аууу, не може само на ръце! Не е добре така. Мятай го в леглото, ще пореве, пореве, пък ще заспи".
Чудя се е колко пък е това пореваване? То милото изпада в истерия, почервенява, започва да хълца, да се гърчи, къса ми сърцето. Няма как да го оставя да пищи така. Явно всички жени дето познавам са имали късмета да отгледат най-спокойните бебета.
Ние се храним през три часа и ако не го сложа в леглото му, заспива за няколко минути. Но започне ли да реве може и да не заспи почти до следващото хранене.
Ротавирусната ваксина ще я правим. Днес бяхме на преглед и го обсъждахме.
Мира, вие как изкарахте деня:grinning:
Днес в количката спа като пънче. Един час возене навън и още час зарязан на балкона.

# 476
  • София
  • Мнения: 646
Зависи от детето, но е факт, че повечето свикват на каквото им предложиш тези първи месеци и после е доста трудно да се отучат. Има техники и похвати, но трябва да се знаят, за да се приложат, повечето майки се лутаме и не успяваме. Казвам го като майка, която научи първото си дете на ръце и люшкане, и честно да ви кажа аз този кошмар пак не мога да изживея. От ден 1 спи в леглото си, невинаги е заспивал, не е спал като новородено прекрасно и перфектно, но този път си казах, че не мога нито физически, нито психически да нося на ръце. Един съвет от мен: ако някога искате и успеете на премахнете даден навик, никога не се връщахте към него. Първото си дете постоянно отучавах от ръцете и после пак ги връщах при най-малкото.
ПС: Малки са да реват. Заспиването и свикването в леглото трябва да стане постепенно. Искайте съвети от консултанти по сън, книги, както и чуждестранни сайтове. Ето един много хубав пример: http://www.mybabysleepguide.com/2010/02/sleep-problems-by-age-newborn.html?m=1

Последна редакция: чт, 21 окт 2021, 21:40 от Strawberry Cream

# 477
  • София
  • Мнения: 771
благодаря за материала, започва увлекателно Simple Smile

# 478
  • Мнения: 5 998
Аз лично да си призная съм доста непросветена и неориентирана по темата сън, нито бях чувала, че бебетата могат да се преуморяват.
Сигурно е грешка, но не съм чела литература по отношение на тези въпроси. Сама си гледам детето, първо ми е и не взаимствам съвети от близкото си обкръжение. Не за друго, просто и близките ми не са запознати в детайли с това и нямат адекватно мнение. Наистина понякога не знам защо плаче или защо не заспива, гладен ли е или иска нещо. В такива моменти първо предлагам арсенала за успокоение - сисите 😁 и ако не стане мисля друго.
През деня не съм пробвала да го оставя буден в креватчето и да опитам така да го приспя. Вечер понякога се приспива сам - с леки погалвания от моя страна, но все пак се унася.
За мен е объркващо защо през деня и нощта правя едно и също нещо по приспиването, а последните дни денем трудно спи освен, ако не е гушнат в мен, а вечер след кърмене го местя заспал и няма проблем.
Андре, днес два пъти излизахме с количката на разходка, поспа си. 😁 В началото явно не уцелвах и в количката не заспиваше, но реших да го слагам и вкъщи, та уж да посвикне, не знам заради това ли е или просто съвпадение, но от няколко дни сам си заспива в количката и спи по 1 час поне.
Сега остава и дневните дрямки да оправя и грешка няма да имам. 😌

Благодаря на всички по-опитни в темата, че споделят своите знания и до известна степен улесняват такива като мен.
Спокойна вечер ❤️

# 479
  • au bout du monde
  • Мнения: 5 266
Бебетата са малки и трябва да се гушкат. Гушкай го, когато иска.  Още са малки и не трябва да се оставят да се гърчат от рев.

След някой друг месец може вече да се тренира да заспива само в леглото.

Общи условия

Активация на акаунт