Дайте съвет, кога на предучилищна?

  • 4 915
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 323
Мисля че има някаква законова разпоредба че в годината която навършва седем трябва да е първокласник. Моя малкия е на подобно дередже, и когато споменах в детската за възможноста да повторим предучилищната заради възрастовата разлика госпожата ми каза че не можело заради закона.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 300
Моето мнение е, че трябва да се съобрази с развитието и готовността на детето. Аз бих преценила по няколко признака, а именно, ако може да задържа вниманието си около половин час върху една и съща дейност ( да слуша, докато някой чете една книга без картинки например), да може да поема отговорност и да обяснява постъпките си, да проявява желание да се учи да чете, пише и смята... Успех в решението!

Хм, като чета така, моят син /септември месец навърши 5 години/ отговаря на описанието, не само че проявява желание да учи, ами направо си чете, брои добре, опитва се да смята, пише разни разкривени букви, но така и не се убедих, че е по-добре да започне по-рано. Не виждам смисъл в по-ранното започване. Нито пък в по-късното. Дори да не отговаря на горното описание - пускай го с набора. Няколко месеца не са от съществено значение. Аз съм тръгнала на 6 години - честно казано - фейда никаква. Освен, че завърших по-рано, дипломирах се по-рано и съответно по-рано започнах работа. А ако пък е чак толкова ученолюбиво детето - като порасне малко нека взима по няколко класа наведнъж  Mr. Green.

# 17
  • Мнения: 2 700
Мисля че има някаква законова разпоредба че в годината която навършва седем трябва да е първокласник.

От гледна точка на възрастта - няма. Има обаче някакви щуротии по отношение на подготвителен клас или група.  От ДГ на дъщеря ми две деца повториха трета група нарочно, за да започнат училище на 8 - вероятно не може да се повтаря подготвителната.

# 18
  • plovdiv
  • Мнения: 350
Моето мнение е, че трябва да се съобрази с развитието и готовността на детето. Аз бих преценила по няколко признака, а именно, ако може да задържа вниманието си около половин час върху една и съща дейност ( да слуша, докато някой чете една книга без картинки например), да може да поема отговорност и да обяснява постъпките си, да проявява желание да се учи да чете, пише и смята... Успех в решението!
но така и не се убедих, че е по-добре да започне по-рано. 
Не разбирам какво целиш Thinking, но аз определено не съм се опитвала да те убеждавам в каквото и да било. Naughty
Изразих собственото си мнение и дадох съвет, за кaкъвто Leo(авторката на темата) ни бе помолила. А нещо, което е във връзка с темата си го казала ти
Няколко месеца не са от съществено значение.
Авторката определено не се интересува от развитието на твоето дете Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 2 300
но така и не се убедих, че е по-добре да започне по-рано. 
Не разбирам какво целиш Thinking, но аз определено не съм се опитвала да те убеждавам в каквото и да било. Naughty
Изразих собственото си мнение и дадох съвет, за кaкъвто Leo(авторката на темата) ни бе помолила. А нещо, което е във връзка с темата си го казала ти
Няколко месеца не са от съществено значение.
Авторката определено не се интересува от развитието на твоето дете Peace
Нищо не целя...казвам си мнението...и всичко, което сам написала е свързано с темата...
То е ясно, че авторката не се интересува от развитието на детето ми...но моето мнение се базира на неговото развитие...предполагам също, че не се интересува, че съм започнала училище на 6 години /дори не ги бях навършила/...като гледам и теб не те вълнува...защо тогава толкова се развълнува от развитието на сина ми... newsm78...свиркай си...децата са различни...не бъди злобна... Sunglasses

П.П. преди да отговориш си помисли - щеше ли да реагираш по този начин ако бях написала, че синът ми изостава в развитието си...

Последна редакция: ср, 25 окт 2006, 09:14 от крастава жаба

# 20
  • Мнения: 25 568
Колкото по-рано, толкова по-добре. Даже, ако се наложи да повтори предучилищната. Всъщност, не знам дали това е възможно сега.  newsm78 Но, ако е възможно - препоръчвам. Особено полудневните предучилищни, които са в училищата - преходът към първи клас е по-безболезнен. Пък и по-добре ги подготвят там, по мои впечатления.  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 2 300
Колкото по-рано, толкова по-добре. Даже, ако се наложи да повтори предучилищната. Всъщност, не знам дали това е възможно сега.  newsm78 Но, ако е възможно - препоръчвам. Особено полудневните предучилищни, които са в училищата - преходът към първи клас е по-безболезнен. Пък и по-добре ги подготвят там, по мои впечатления.  Peace

Възможно е. Наистина по-добре да изкара два пъти предучилищна /ако чак толкова не се справя...родителите ще преценят.../, но най-добре да е с децата, родени същата година.

# 22
  • Мнения: 844
Колкото по-рано, толкова по-добре. Даже, ако се наложи да повтори предучилищната. Всъщност, не знам дали това е възможно сега.  newsm78 Но, ако е възможно - препоръчвам. Особено полудневните предучилищни, които са в училищата - преходът към първи клас е по-безболезнен. Пък и по-добре ги подготвят там, по мои впечатления.  Peace

Възможно е. Наистина по-добре да изкара два пъти предучилищна /ако чак толкова не се справя...родителите ще преценят.../, но най-добре да е с децата, родени същата година.
Дъщеря ми кара две години предучлищна в ДГ. Аз пък съм доволна от обучението там. За нищо на света не бих пратила детето ми на предучлищна в училище, ако няма свободна баба да го взема. Изобщо полудневно занимание не ми се вързва в смейния график Peace

# 23
  • Мнения: 1 840
Моето мнение е, че трябва да се съобрази с развитието и готовността на детето. Аз бих преценила по няколко признака, а именно, ако може да задържа вниманието си около половин час върху една и съща дейност ( да слуша, докато някой чете една книга без картинки например), да може да поема отговорност и да обяснява постъпките си, да проявява желание да се учи да чете, пише и смята... Успех в решението!

Хм, като чета така, моят син /септември месец навърши 5 години/ отговаря на описанието, не само че проявява желание да учи, ами направо си чете, брои добре, опитва се да смята, пише разни разкривени букви, но така и не се убедих, че е по-добре да започне по-рано. Не виждам смисъл в по-ранното започване. Нито пък в по-късното. Дори да не отговаря на горното описание - пускай го с набора. Няколко месеца не са от съществено значение. Аз съм тръгнала на 6 години - честно казано - фейда никаква. Освен, че завърших по-рано, дипломирах се по-рано и съответно по-рано започнах работа. А ако пък е чак толкова ученолюбиво детето - като порасне малко нека взима по няколко класа наведнъж  Mr. Green.

Абсолютно подкрепям! И ние сме така, а аз като 6-годишна първокласничка мога да кажа, че нищо не спечелих, даже напротив, не беше добре (въпреки, че бях отличничка).

Харесва ми идеята детето да ходи 2 години на предучилищна, но миналата година се опитах да запиша дъщеря ми на 5 г. предучилищна в Бургас и ме накараха да подпиша декларация, че на следващата учебна година ще бъде 1-ви клас, при което ние се отказахме.

Последна редакция: чт, 26 окт 2006, 14:24 от Маги ДС

# 24
  • Мнения: 6 461
Дайте съвет моля ви. Ако детето е родено декември месец, кога е по-добре да се пусне на предучилищна в годината с набора си или да се изчака до следващата newsm78 Все пак дете родено януари и декември имат почти година разлика, което не е малко за децата.  Вие как бихте постъпили? newsm78
Аз мисля че има възрастова граница,която не я определяме ние.
Големият ми син го дадох по рано на градина и той изкара първа група ,сега вече трябваше да е втора ,но директорката на градината каза че има възрастова граница и няма значение че е роден февруари той трябва да си върви с набора и сега миличкия пак е в първа група.
Аз питах една от учителките дали е така и тя ми каза ,че дори и да не беше повторил първа група щеше да се наложи да повтори 3-та група за да влезе в предучилищна възраст с набора си.

# 25
  • Мнения: 15 619
Синът ми е роден Януари 2000г.. В яслата бяха заедно с дете, родено Декември 1999г..
После бяха заедно и в градината. След много колебания /дали да го запиша в първи клас или да го оставя в предучилищна група/ избрах второто /предучилищната/. Другото дете го записаха в първи клас и скоро разбрах, че им е много трудно.  На тази възраст и няколко месеца имат значение.
Аз съм доволна от избора си.

# 26
  • Мнения: 15 619
Дими, моят син в първа група беше с деца родени година преди него. До четвърта група си беше с тях. Накрая ми предложиха да го оставя още една година в четвърта група. Е, аз го преместих на друго място, защото той гледаше на наборите си като на по-малки.

# 27
  • Мнения: 17 407
Колкото по-рано, толкова по-добре. ........ Особено полудневните предучилищни, които са в училищата - преходът към първи клас е по-безболезнен. Пък и по-добре ги подготвят там, по мои впечатления.  Peace

 Peace Дъщеря ми е родена на 29.12, живот и здраве мисля да я дам на предучилищна в училище- с набора си.

# 28
  • Мнения: 2 214
Моя син е роден декембри, вярно рано е още да мисля за това защото е малък.
Ще се ориентирам относно развитието му ако е готов, давам го, ако не, не.
 Hug Кво толкова има за мислене.

# 29
  • Мнения: 1 065
и на мен ми е минавала вече тая мисълта през главата. но понеже и моята дъщеря е родена февруари, към 15-ти септември ще е по- близо до 7, отколкото до 6 години. вече трета година я оставят с набор 2001 и до сега никой не е споменавал нищо по въпроса. сега като чета, че някои деца повтарят групи, защото са такива правилата в градината се чудя защо са я пропуснали. дали пък не се страхуват да не им намалеят децата в групата? или чакат да дойде предучилищната?

Общи условия

Активация на акаунт