Дайте съвет, кога на предучилищна?

  • 4 873
  • 82
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 474
Благодаря ви за отговорите Hug. Всеки опит и информация ми е ценна в момента. Не пиша , защото асимилирам прочетеното и чакам още отговори. Имам все пак още време за размисал, но искам да имам върху какво да мисля и решението ми да не е моментно
. Само да ви кажа , че в училището в което ще я записвам, учителките казаха, че е по-добре по-късно от техин опит. Не всички в класа са един и същи набор. Thinking

  bouquet

# 46
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Не знам какво точно означава с "набора си". Синът ми е роден на 8 януари. Месец два не са проблем наистина, но ако трябва да тръгне навършил седем години,  то той тогава ще е на 7 години и осем медеца, т.е. почти на осем newsm78 - ами явно няма да е с набора си. За ме е по - добре да тръгне почти на седем. Смятам, че е достатъчно зрял на тази възраст. Същото е и с дечицата родени декември - нали- и те ще са почти на седем, ако тръгнат с набора си, което смятам за нормално.

# 47
  • Мнения: 7 474
Даде , ама в един клас се събират деца тръгнали почти на 7, почти на 8 и даже и на 6 и малко newsm78

# 48
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ами важно е твоето дете:) Имам съученик който е навършил шест години, три дни след започването на учебната година. Нищо не го отличаваше от останалите. Много напорист и борбен- в момента успял бизнесмен в Англия. Завърши на 17 години, но това едва ли е то значение. Всъщност важното е да прецениш дали е готово. Може да попиташ и госпожите в детската градина- те има професионален поглед над готовността за училище.

# 49
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
 класа на синът ми имаше деца декември и януари да го наречем предишната и декември следващата. Е тези декември следващата определено им бе по-трудно с материала.

А мои близки децата им декември и януари и двамата тръгнаха при навършени 7 год и .... м

# 50
  • София
  • Мнения: 2 300
Чудя се - какъв е смисълът. В момента децата в 4-5 /а и не само/ клас са натоварени до безумие - имат по 8 часа дневно. Излизат сутрин в 8 и се прибират в 15,30. Ти поне трябва да знаеш какво е положението в училище. Между другото предучилищната е задължителна.
Ами ти си отговорила сама на въпроса какъв е смисълът. Ако едно дете е натоварено от ранна възраст с ангажименти и се учи под формата на игри, за които всъщност става дума в книгата, това дете възприема по-лесно факта, че целият живот е един безкраен ангажимент. Не разбирам родители, които казват за детето си - нека си отживее, сега му се е паднало, като порасне какво го чака...

Не виждам къде точно съм си отговорила сама на въпроса, ама карай...ти нали си го прочела...
Та, за обучението на децата - доколкото съм запозната, в нашите училища не ги обучават под формата на игри. Някъде по света може и да е так, но тук не е. Ако знаеш за някое държавно училище, в което да обучението да е под форма на игра, моля те - обади ми се, за да си запиша там децата.
А относно това, че децата възприемат по-лесно и по-бързо, когато са по-малки - съгласна съм. Информацията, която съществува по света, обаче, е безкрайна. Никой нормален човек не може да я обхване. Дали наистина е нужно от съвсем малки децата да бъдат затрупвани с какво ли не. Да не говорим, че според психолозите голяма част от нервните сривове и свръхвъзбудимостта при децата е свързана именно с прекалено голямото /и често ненужно/ количество информация, което са принудени да усвояват.

Последна редакция: нд, 29 окт 2006, 09:33 от крастава жаба

# 51
  • Мнения: 984
и моята дъщеря е родена на 26.12 и майка ми взе да ми пуска такива идеи но аз съм твърдо против, а и тя се справя не по-лошо от останалите деца, а и как си представяте че децата с които е била 4 години ще отидат на училище а тя ще остане още 1 г. в детска градина, това ще бъде най- ужасната година сигурна съм. Една приятелка си пусна детето с по- малките на училище и го подиграваха че повтаря първи клас, децетата са жестоки и гледат за нещо да се хванат за да се подиграват, не искам да им давам повод

# 52
  • Мнения: 485
Мами, задължени сме да пратим децата си в 1 клас в календарната година, в която навръшват 7 г., независимо дали са родени през януари или декември. Единството изключение дете да тръгне в 1 клас със следващия набор е ако бъде отложено от комисия към Регионалния инспекторат по образование, но само ако детето има сериозно заболяване, което би му попречило да се обучава.
Ако детето е тръгнало с по-горния набор в предучилищна група, то в 1 клас ще е на 6 г. Според Закона за народната просвета родителите по своя преценка имат право да пуснат детето си 1 г. по-рано на училище. Ако размислят обаче, и решат детето да повтори предучилищната група, това се оказва проблем, защото нямат право втори път да ползват безплатно учебни помагала, които се полагат на децата в подготвителната група.

# 53
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Два пъти да повтори предучилищна група без протокол не може, но ако родителя каже, че няма да го пуска на училище просто няма да кара предучилищна група. А ще кара предучилищна с набора с който ще ходи на училище.



Колкото до подигравките около мен много примери, никой на никого не се подиграва. Дори в класа на синът ми който е в пети клас, когато беше първи имаше дете 10 год. Всички много се разбираха с него и факта беше че той беше 10 а другите 7, а месец два след почването някои станаха на 8. До ден днешен са страхотни приятели целия клас. Простотията с подигравките идва от възрастните.

# 54
  • Мнения: 3 835
Всъщност важното е да прецениш дали е готово. Може да попиташ и госпожите в детската градина- те има професионален поглед над готовността за училище.

Дъщеря ми сега е в 3-та група. Родена е декември и е най-малката в групата. Знае азбуката, пише буквите, брой до 100, пише цифрите и т.н..........., без въобще да съм се занимавала специално със нея. А тепърва догодина ще е предучилищна. Познавам и други деца родени декември и те имат същите познания. Със сигурност догодина, особено ако й отделя малко повече време, ще започне да чете и да смята. По-големите деца от групата, сигурно знаят и могат повече, но не виждам какво ще прави цяла още една година, ако не я пусна с набора й на у-ще, нищо, че ще е на шест години и 10 месеца. Имайте предвид, че в първи клас ги връщат отначало, като ги карат да пишат ченгелчета, чертички и тем подобни, т.е. повтарят наученото в предучилищната.

# 55
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Синът ми е по-малък от дъщеря ти с около месец, но е роден януари- по тая причина не бе приет на градина с децата на неговата възраст а с набора си- съответно сега е във втора група. По мое желание ще тръгне на 6 години и 9 месеца. Учителките говорят за социална готовност. Казват, че не е готов. Но той все пак има още две години до първи клас- все ще се подготви до тогава Mr. GreenИначе и той знае цифри и букви, брои до сто- схваща начина на формиране на по- големите числа, знае кое е по- голямо и по- малко от числата до сто, смята с числата до 10. На същото мнение като тебе съм, но според закона твоето дете Трябва да тръгне на 6 години и 10 месееца, а моето на 7 години и 10 месеца. newsm78
Май закона куца- не става въпрос за разлика от един- два месеца а от разлика цяла година, която на тази възраст е от значение. Не знам -и аз съм объркана, още повече,  че много хора постоянно ме разубеждават.

# 56
  • Мнения: 3 835
Да, и в нашата група, миналата година имаше едно момченце, януари месец. Майката искаше да си продължи и да премине в 3-та група и съответно да тръгне с 2001г. на у-ще. Но сега не е в нашата група, значи са го оставили да повтаря 2-ра група. Излиза, че за децата родени януари месец проблема е най-голям. Ако бях на твое място нямаше да се ядосвам много, защото пък ще му е много лесно в първи клас, а и после и ще ти носи само 6-ци. Laughing
Ако детето е тръгнало с по-горния набор в предучилищна група, то в 1 клас ще е на 6 г. Според Закона за народната просвета родителите по своя преценка имат право да пуснат детето си 1 г. по-рано на училище. Ако размислят обаче, и решат детето да повтори предучилищната група, това се оказва проблем, защото нямат право втори път да ползват безплатно учебни помагала, които се полагат на децата в подготвителната група.
Значи според закона имаш право да го пуснеш по-рано.

# 57
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз напоследък се замислям от тръгването на у-ще. Наистина зависи от детето, но все си мисля, че почти година разлика януари-декември няма как да не се усеща при повечето деца. Когато бях ученичка, бяхме в  паралелки, разпределени по месеци на раждане, в последната бяха септември-декември. Децата от този клас, определено бяха винаги последни при междукласни състезания, много малко от тях ходеха на олимпиади, много по-малко продължива в престижни гимназии. Спомням си, че имаше винаги състезание между класовете родени януари-април и май-август, но септември-декември, не не можеха да се включат за първите места. Ама това е, наблюденията са ми само върху  100 деца.
Logoped_Zara, днес говорих със служител от Просвета и тя ми каза, че може детето да тръгне и на 8 години, това освобождаване задължително ли е?

Последна редакция: нд, 29 окт 2006, 14:55 от tigonew

# 58
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Yosarian - ако искаш мнение от мен в нашият род имам много примери на рано започнали умни и будни деца. Голямото ми дете на 2 год и 3 месеца му подариха кубчета с буквички и той коя е тази буква и т.н. сам ги научи. На пет год възраст четеше идеално. Ние лично нищо не сме го учили нарочно, но той беше любознателен. Госпожата специално за него в първи клас, носеше специални занимания и непрекъснато му пускаше тестове. Не че се хваля с детето си, но пак го пуснах на навършени 7 год. Негови приятели, които бяха януари ги пуснаха предишната година.
Да спряват се, поначало в България растат умни деца, ама милите в един момент им е много тежко. Колкото по-късно се пуснат на училище за мен е по-добре и по-добре да изживеят пети клас по-късно например. А за къде да бързат. И не защото няма да се справят, а защото да изживеят по-късно адаптацията  в училище.

# 59
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Logoped_Zara, днес говорих със служител от Просвета и тя ми каза, че може детето да тръгне и на 8 години, това освобождаване задължително ли е?


Не, ако не е изкарало предучилищната група. Трябва да се заяви предварително.

Ако е изкарало да задължително, но на лични може да ме питате как става по-бързо, за да не отегчаваме останалите.

Общи условия

Активация на акаунт