Дайте съвет, кога на предучилищна?

  • 4 931
  • 82
  •   1
Отговори
# 60
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Yosarian - ако искаш мнение от мен в нашият род имам много примери на рано започнали умни и будни деца. Голямото ми дете на 2 год и 3 месеца му подариха кубчета с буквички и той коя е тази буква и т.н. сам ги научи. На пет год възраст четеше идеално. Ние лично нищо не сме го учили нарочно, но той беше любознателен. Госпожата специално за него в първи клас, носеше специални занимания и непрекъснато му пускаше тестове. Не че се хваля с детето си, но пак го пуснах на навършени 7 год. Негови приятели, които бяха януари ги пуснаха предишната година.
Да спряват се, поначало в България растат умни деца, ама милите в един момент им е много тежко. Колкото по-късно се пуснат на училище за мен е по-добре и по-добре да изживеят пети клас по-късно например. А за къде да бързат. И не защото няма да се справят, а защото да изживеят по-късно адаптацията  в училище.

Дороти аз точно това имах предвид в изказването си- в смисъл, че аз си мисля, че е за първи клас, а учителите в градината казват- ОК- умее много неща, но няма социална готовност за това. Затова и много се обърквам когато трябва да взема това решение. Всъщност най- близките ми, мъжът ми, смекърва ми и зълва ми също ме подкрепят. Зълва ми е тръгнала на седем и половина(като мен) Но свекърва ми смята, че е било късно и че е сбъркала като не я е пуснала рано. Аз лично за себе си също мисля, че късно съм тръгнала на училище още повече, че не съм ходела на детска градина, и съм изкарала само предучилищна. От друга страна мнения като на учителките и твоето ме карат да мисля за другите възможности и се обърквам тотално в преценката си ooooh!

# 61
  • Мнения: 275
nyama kakvo da se dvoumish.Ti nay-dobre si poznavash deteto. Ako ima interes kam ucheneto, ako moge da stoi mirno i koncentrirano poveche ot 25 min. , ako se spravya s neshtata na koito gi uchat v momenta  , ako to iska da otide na uchilishte , ti ne mogesh da spresh deteto . To e v sreda s knigi, s risunki, s roditeli, koito go obgrigvat-znachi nyamash pravo da go zadargash, da si otiva s nabora.
Znam che otstrani lesno se davat saveti, no ......roditelite vzimat resheniyata i te nosyat otgovornostta i posledstviyata ot tova pone do 18 =tata godina
uspeh

# 62
  • Мнения: 844
Някой бе споменал, че мнението на учителките е меродавно. Да, и аз ги попитах, когато беше на 5 и половина. Казаха, че според тях не е готова следващата година да ходи на училище. Играело й се много и не можела да се концентрира. За една година си промениха мнението на 110%. Едва ли не стана най-подготвената. Но, аз вече бях взела решение и сега повтаряме предучилищната. Но пак й е интерсно, нали е по-друга програма.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 621
Мойта е родена декември и засега върви с набора си на детска градина. Наистина много зависи от детето. Справя се добре засега. И на предучилищна пак ще е с набора си. Мисля, че е най-добре детето да си върви  с набора, независимо в кой месец е родено. А и нали трябва да тръгнат на училище в календарната година, когато навършват 7 години? newsm78

# 64
  • Мнения: 1 615
Ако не става дума за изключително развити или, съответно, проблемни деца, не виждам смисъл от тръгването с различен набор. Ако не разглеждаме отделни случаи, а цялото, ето какво се получава:
Да вземем 2 поредни набора, напр. 2001 и 2002. Родените през октомври - декември 2001 са "малки" и тръгват на 7г. и 9-10м. със следващия набор, т.е. с родените през 2002. Родените през януари - март 2002, понеже са "големи", на 6 и половина тръгват с предния набор, т.е. с родените през 2001. И така родените през март 2002 тръгват на училище една година преди тези от октомври 2001, които, ако ще цепим косъма, са с близо половин година по-големи. Е, къде е логиката??? Смешно е да се броят месеците на 7-годишни деца. Затова се гледа календарната година.
Понеже знам как във форумите се изваждат от контекста само по 1-2 изречения от 20, за да бъде изяден пишещия заради конкретно изключение, напомням, че започнах с това, че принципът не важи за ИЗКЛЮЧЕНИЯТА, които собствените им РОДИТЕЛИ би трябвало да са в сътояние най-добре да преценят.

# 65
  • Мнения: 6 472
Мойта е ноември и я записах с набора, но честно казано бих се съобразила изцяло с възможностите на детето си. Ина си вървеше много добре, имаше както знания и умения, така и социално поведение. За мен второто е определящо. Оказа се че в пъви клас повечето деца имаха проблеми не с усвояването на материала, а с поведението в училище. Ма той можел да чете още на 4 - ми не е от занечени за постъпването в училище, след като не могат да го накарат да си свали краката от чина и да престане да се разхожда, бие и говори в час.

# 66
  • София
  • Мнения: 1 352
Не съм прочела всички отговори, но ще кажа при нас как е.
Дъщеря ми е родена в края на декември, както е видно от подписа ми. Още от първа група в градината си върви с набора. В началото си личеше, че е по-мъничка от повечето и на ръст и като развитие. После навакса и сега не си личи че е най-малката в групата. В момента е предучилищна в детската градина, а няма още 6 години. Догодина ще тръгне на училище на 6г. и 8м.

# 67
  • Мнения: 3 835
Догодина ще тръгне на училище на 6г. и 8м.
Според мен, ще е на 9.5 мес., ама то все тая.

# 68
  • София и Морето от време на време
  • Мнения: 562
Моя син е роден февруари'2001 и до миналата учебна година вървеше с предния набор (2000г.). Аз също пролетта бях изправена пред дилемата дали да иде в предучилищна или да повтори 3-та група. Накрая след много мислене и консултации и с педагози и с други родители взех решение да се върне в набора си и да повтори 3-та група. Това общо взето беше съвета на почти всички които попитах за съвет.

# 69
  • Мнения: 275
учебната година започва на 15 сепрември.Всички деца , които навършват 6  тази година тръгват на предучилищна. Всички, които навършват 7 години тръгват  1 клас. Всички останали случаи са решения на родителите и не мисля, че някой би спрял или би върнал дете от училище.
Не знам нормативната база, но мисля, че е така.

# 70
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Догодина ще тръгне на училище на 6г. и 8м.
Според мен, ще е на 9.5 мес., ама то все тая.
Е как го сметна... newsm78

# 71
  • София
  • Мнения: 2 300
Догодина ще тръгне на училище на 6г. и 8м.
Според мен, ще е на 9.5 мес., ама то все тая.
Е как го сметна... newsm78

 Joy Joy Joy
май някои трябва да се върнат в училище... Mr. Green

# 72
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Догодина ще тръгне на училище на 6г. и 8м.
Според мен, ще е на 9.5 мес., ама то все тая.
Е как го сметна... newsm78

Иска да каже девет и половина месеца  -     6 год и девет и половина месеца

# 73
  • Мнения: 3 835
Догодина ще тръгне на училище на 6г. и 8м.
Според мен, ще е на 9.5 мес., ама то все тая.
Е как го сметна... newsm78

Иска да каже девет и половина месеца  -     6 год и девет и половина месеца

Мнението ми беше адресирано за Dorothy и както е видно, тя е разбрала какво искам да кажа, въпреки, че найстина не съм се изразила правилно. Съжалявам. А в училище бих се върнала с наи-голямо удоволствие, стига да беше възможно.

# 74
  • София
  • Мнения: 2 300
Догодина ще тръгне на училище на 6г. и 8м.
Според мен, ще е на 9.5 мес., ама то все тая.
Е как го сметна... newsm78

Иска да каже девет и половина месеца  -     6 год и девет и половина месеца

 Rolling Eyes  newsm78smile3529 doh smile3538

Общи условия

Активация на акаунт