Плащане на данък печалба от продажба на апартамент

  • 6 484
  • 41
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 397
Здравейте,
На кратко, през 2019г. майка ми прехвърли апартамента чрез дарение. Началото на тази година го продадох и сега дължа не малка сума данък печалба на държавата, тъй като плащам 10-те процента върху данъчната оценка.
Чета в НАП за възможност за разсрочване на плащането по одобрен от тях погасителен план, но не знам дали ще отговоря на условията им.
Реално нямам финансови затруднения /работя като държвен служител/, но в същото време, парите от продажбата послужиха изцяло за покриването на ипотека, учредена върху гореспоменатия имот. Изобщо не са минавали през моята банкова сметка. Тъй като действително "нищо не съм видяла" от получената от продажбата, сума, догодина ще трябва да тегля потребителски кредит, за да погася това задължение към държавата. Е ли е възможно да се разбера с НАП, и да подам искане за разсрочване? Дали някой е попадал в подобна ситуация?

# 1
  • Мнения: 1 622
Срока за подаване на декларация, по която ще дължите данък, все още предстои - ще е през 2022 година.
До тогава ще изчакате с договаряне на разсрочването.
А и тази договорка става само с НАП - отивате на място и се разбирате. Още повече, че сте "колеги", държавни служители, та едва ли ще откажат.

# 2
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 667
Да, данъкът ще се дължи догодина.
Отсрочване и разсрочване е тромава процедура, която рядко се прави. Официално. И първо трябва да имате образувано изпълнително дело в НАП. Иначе неофициално винаги може да се договорите с публичния изпълнител. Имайте предвид, че лихвите са по-високи от тези на банките. Затова не е много добра идея да се протаква плащането на данъка.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 397
Да, данъкът ще се дължи догодина.
Отсрочване и разсрочване е тромава процедура, която рядко се прави. Официално. И първо трябва да имате образувано изпълнително дело в НАП. Иначе неофициално винаги може да се договорите с публичния изпълнител. Имайте предвид, че лихвите са по-високи от тези на банките. Затова не е много добра идея да се протаква плащането на данъка.
Благодаря Ви! Т.е. да разбирам, че разсрочено плащане мога да искам само ако съм некоректен данъкоплатец?
Реално, хора изпаднали в моята ситуация, са принудени да теглят кредит от банка, за да погасят задължение към държавата и няма механизъм, който да облекчи плащането в конкретния случай? Не ми е идеята да не го плащам, просто няма от къде да изкарам 15000лв накуп.

# 4
  • Мнения: 12 626
Аз не съм попадала в такава ситуация, но ми се струва, че човек може да се договори. Не чакай 2022, защото сумата е сериозна и ти трябва добър план. Иди на консултация в приемно време с някой експерт от НАП и обсъди с него какво може да се направи.

# 5
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 667
Винаги може едно публично задължение да се плаща на части. Когато обаче изтече срокът за доброволно плащане и останат задължения, системата на НАП автоматично образува изпълнително дело. Преди изп. дело може да плащате колкото и когато вие решите. След това вече зависите от публичния изпълнител, защото се пристъпва към запори, възбрани и т.н. А и както казах, доста са високи лихвите. Тоест вие самата нямате особена полза от разсрочване и отсрочване.

Няма как да не чака 2022, защото тогава ще декларира доходите и ще бъде установено задължение за плащане.

# 6
  • Мнения: 12 626
Мисълта ми беше да се консултира с експерт, макар задължението още да не е налично. Той ще й каже за всички условия, вкл. размера на лихвите при такова разсрочване. А с банка да се обсъдят техните условия и да се направи работим план.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 397
Благодаря на всички за отделеното време, чакам четвъртък за консултация по телефона, само тогава имат от 14 до 16 за граждани 🤦‍♀️

# 8
  • Мнения: 54 059
Дарението не е ли безвъзмездно?
Какъв данък печалба?

# 9
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 667
Дарението не е ли безвъзмездно?
Какъв данък печалба?
На нея й е дарен, а тя го продава. Не е освободена от данък върху доходите.

# 10
  • Мнения: 6 166
Както и другите са писали - данък трябва да декларираш с ГДД след началито на 2022 и да платиш до края на Април 2022.

До края на тази година можеш да си заделяш всеки месец по малко в някоя спестовна сметка и да не ги пипаш. Ти ще си прецениш по колко можеш.

Като си подадеш декларацията следващата година още на същия ден внасяш тези пари. Правиш си сметка колко можеш да се притесниш да досъбереш и довнесеш до края на Април.

От личен опит НАП не се занимават да ти образуват изпълнителни дела за суми по-малки от 2000лв или ако редовно си внасяш по няколки стотин на месец. Прецени си така нещата, че до края на годината да си отделяш колкото можеш, Януари до Април 2022 долкото се може повече и за остатъка - внасяй всеки месец по 400-500 и нагоре и ще си ок.

# 11
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 667
Няма такова нещо за изпълнителните дела. Има ли неплатено публично задължение, държавата трябва да си го събере. Като не може доброволно, го събира принудително. Ако дойде в НАП фиш от КАТ за глоба от 50 лв., ще му образуват дело на длъжника и хич няма да го гледат. Вкара ли се задължение в системата, тя автоматично образува дело. Публичният само разпечатва и подписва документите, не образува лично делото. Та и за 50 лв има дела.

# 12
  • Мнения: 54 059
Дарението не е ли безвъзмездно?
Какъв данък печалба?
На нея й е дарен, а тя го продава. Не е освободена от данък върху доходите.

Знам, че си юрист и си компетентна. Обаче то е все едно да наследиш нещо, да го продадеш и да ти обложат продажбата?
Тя не е платила, подарен и е.
Данък печалба е върху разликата между покупката и продажбата. И преди беше до 3 или 5 години.
Интересно ми е просто.

# 13
  • Мнения: 12 626
Закон за данъците върху доходите на физическите лица:
Цитат
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години.
Край на цитата
Ние продадохме и не плащахме, но бяха минали повече от три години.

# 14
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 667
Дарението не е ли безвъзмездно?
Какъв данък печалба?
На нея й е дарен, а тя го продава. Не е освободена от данък върху доходите.

Знам, че си юрист и си компетентна. Обаче то е все едно да наследиш нещо, да го продадеш и да ти обложат продажбата?
Тя не е платила, подарен и е.
Данък печалба е върху разликата между покупката и продажбата. И преди беше до 3 или 5 години.
Интересно ми е просто.
А, не е все едно и също. Продажба на наследствен имот не се облага, но дарението е придобивна сделка и печалбата се облага. Пак е 3 години срокът. Просто авторката не е трябвало да избързва, но сигурно не е знаела, че ще трябва да плати данък.

Допълвам към поста на Uncommon - чл. 13 от ЗДДФЛ - към необлагаемите доходи:
26. доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт;

Ал. 2 на същия член казва, че полученото като наследство и дарение не се смята за доход, но пък после изключението както посочих по-горе касае продажбата само на наследено, но не и на дарено имущество. Тоест доходът от продадено по дарение имущество е печалба, доходът от продажба на наследено имущество не е.

Последна редакция: ср, 01 сеп 2021, 15:52 от AIDA_N

Общи условия

Активация на акаунт