Испания

  • 43 316
  • 758
  •   1
Отговори
# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 272
Аз, след като тази година имам 3 точки за беката за комедор на малката, не смея да се надявам на никаква бека за голямата! Миналата година с ЕРТЕ и ниски доходи, а не влизам. Досега винаги сме имали над 12-15 точки за комедора. Ама подадохме, де, ще видим. Поне за транспорт нещо да дадат, че ще ползва ежедневно влак или автобус и си е разход.

Последна редакция: сб, 11 сеп 2021, 12:53 от Тарталета

# 31
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
За комедор, никога не ние огрявало..., нито за десайуно кон амигос, )за да я оставим в 7.30 в училището .
Стискам палци да и преведат колкото се може повече парички.

# 32
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Аз съм familia numerosa…. Единственото нещо за което не съм плащала , е транспорта за голямия , защото е безплатен за цялото училище 🤣, иначе и него щяха да ме карат да плащам.
Никаква работа не върши тази tarjeta de familia numerosa 🤣🤔🙄🤣.

# 33
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Тарт, благодаря за темата.


Успешна учебна година на всички ученици и студенти! 🍀🍀🍀

# 34
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 272
Да, досега и двете бяха с безплатен транспорт, че сме на повече от 5 км от училище. Малката остава с безплатния, ама с голямата ще е разход. Влак и автобус, минимум 3-4 евро на ден. Има някакви бонота ховен, ама 15% намаление на влака не е кой знае какво. Да сме живи и здрави, малки деца- малки проблеми, нали знаете Simple Smile

# 35
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Аз пък досега не се харчех много за ученичката , но се смениха кметове , партии и прецакаха учениците . При нас допреди 6-7 години аиунтаментото  плащаше учебниците  на всички(т.е. безплатни) , после всички училища направиха " банка за учебници " и чрез АМПА ни даваха стари ,но с Боно либро се избиваше и таксата на АМПА и учебниците . Тази година мисля че с малката пак така ще се получи , макар че още не съм кандидатствала за " боно-то" . На голямата в Бачийера и купувам книгите - във Винтед и Уалапоп , излизат ми направо евтини , някои даже нови 😃. Униформи и транспорт нямаме . За материали дадох в училището на бебето 40 , на голямата постоянно я 5 ,я 10 ,я 50 - ама тя е специална - само определени химикали , моливи , само такива ти тетрадки , само един какви си агенди - щастлива да е 😄
Тарталета при нас " Естудиантес " - университет и ученици пътуват с големи намаления / дори по-рано беше безплатно - общината има договор с основната транспортна компания . Има Боно Естудиантес  , правят се персонално (мисля снимки дори имаха) .

# 36
  • Мнения: 4 734
Здравейте мами в Испания.. Имам следния въпрос, моля да споделите от личен опит или това което знаете или сте чували. Понеже сме в процес на проучване за преместване от Белгия в Испания, искам да разбера как стои въпроса с теглене на жилищен кредит от испанска банка? Какви са условията, в смисъл след колко време след преместване може да се надяваме да ни отпуснат такъв? Биха ли признали фишове за доход от чужда фирма например или трябва непременно да си с испански договор? Ние имаме пари за начална вноска и прехвърлянето, но ще ни трябва още малко, за да купим нещо прилично и се чудя как може да стане това? Става въпрос за Южна Испания... Ако някой скоро е минал по този път, моля да сподели. Може и на лични, благодаря..Heart Eyes

# 37
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
На Канарите, La Palma този следобед е изригнал вулкан.

Последна редакция: нд, 19 сеп 2021, 22:12 от Angela61

# 38
  • Мнения: 244
Здравейте, знаете ли дали все още искат при влизане в Испания по пълване на формуляр за санитарен контрол, получаване на код и т.н. Миналият месец четох, че от 23ти август ще изискват този документ, мисля че информацията беше публикувана в сайт на една от авиокомпаниите. Моя приятелка се прибра от България в Испания в края на август и ми каза, че не са и искали такъв документ.

# 39
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 828
Искат. Днес купувах самолетни билети, изрично излиза съобщение, че при влизане в Испания трябва да има QR код.

Знам, че повечето сте запознати. Но все пак мисля, че ще е полезна информацията за някого:
https://worldbg.eu/%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b7%d1%86%d0%b8-%d … 6XGrIGBdgRuKirTdQ

Последна редакция: сб, 25 сеп 2021, 14:48 от 𝒀𝒂𝒏𝒂𝑫𝑮

# 40
  • Мнения: 244
А някои знае ли, ако даден пътник има проблем и не е получил този код какво се случва. Например може ли да се попълни документа в самолета примерно на хартиен носител или на летището в Испания да ти вземат данните или друг вариант...

# 41
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 272
Никакъв проблем няма, само с попълнена декларация също се влиза. Може и на летището. Майка летя веднъж така, че нещо се замотах и не успях да сваля кода.

# 42
  • Мнения: 244
Благодаря много за отговора, значи ако нещо не се получи може на летището в България да попълниш декларацията на хартия и да може все пак да те пуснат да заминеш...

# 43
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Няма никакъв проблем да си извадите кода. Винаги се вади без проблем и на момента(има няма за 5 минути). Обикновенно хората за да си пестят 5 минути, чакат до последния момент , и на гишето на чек инг-а се почват едни скандали”не знаели”, не можели”… опашките се бавят с часове , и не веднъж имаше останали това лято без код, защото момичетата на чек инг-а нямаха време да им го “правят”.
Разбрах че имало услуга българското летище , срещу 20 лева ти вадели кода 🤣, мисля че това вече е върха на мьрзела.
Признавам си , не зная какъв проблем може да се намери във ваденето на кода 🤔, направено е доста лесно, просто  и разбираемо. Тази година пътувахме доста пъти (с децата) и нито веднъж не съм имала проблеми с кода , толкова е лесно…
(Последния път имаше две испанки зад нас които не знаеха за кода. Докато стигна техния ред на опашката , вече си го бяха направили и двете. Минаха за секунди)

# 44
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 272
Аз ще ти кажа проблемът какъв беше. Тръгнах да го вадя 3 дни преди полета. Съответно, не стана( 48 часа преди полета става). Пратиха ми  линк на пощата, откъдето да продължа. Да, ама линкът отиде в спам и след 24 часа изчезна. И не можах да продължа. Попълних декларацията онлайн, мама си я изпринтира и не е имала никакви проблеми никъде.
Пп, в София няма да ти търсят нито код, нито декларация. Това става на испанското летище.

Общи условия

Активация на акаунт