Испания

  • 43 611
  • 758
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 3 485
Благодаря момичета, още един въпрос за учениците. От колко го колко часа децата са на училище и какво ядат в обедната почивка? Тук където сме сега, се яде само суха храна, носят си сандвичи всеки ден. Само зимата понякога могат да си поръчат чаша супа и то само в някои училища. По принцип няма топла храна.

Официялно децата са на у-ще от 9ч до 16.30ч. При заплащане има занималня от 8ч до 9ч и след 16.30ч има или занималня или спортове и други огранизирани занимания.
Децата 99% ядат в стола на у-ще и си носят закуска.
Храната в сола е изключително внимателно подбрана, да е здравословна, калории, пропорции на протеини, въглехидрати и прочее.
В у-щата няма места за закупуване на храна.
 В Бсн, което е от най-скъпите градове плащам по 130 евро на месец и дете за обяд.

# 391
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Eli, цената на комедора  е нещо  много относително и не зависи само от града и областта.
Примерно в Мадрид в повечето частни училища  комедора е на  принципа на ресторант.Тоест има персонал от сервитьори и цената е доста солена, въпреки, че на фона на това, което се плаща като годишна такса....
В зависимост от училището
Има и такса за училилищен автобус.
Униформи и още куп неща
Всички извънкласни  занимания се плащат отделно.
Дъщеря ми до 12 годишна ходеше и на десаюно кон амигос (50е) , защото почвахме работа в 7.30  и нямаше кой да я  води и прибира.
Горкото беше записано на всички извънкласни форми.
Оставяхме я в 7 в комедора на училището и я прибирах в 17 от поредния екстраесколар.

Последна редакция: ср, 29 юни 2022, 15:49 от sl

# 392
  • Мнения: 3 485
Sl, да, разбирам. Може би трябваше да питаме към какво у-ще се ориентират.
Моите са в държавно за сега, от secundaria надявам се да влезнат в едно консертадо.
 В двата случая обяда е около 130-150евро на дете и месец.
Сегашното у-ще е на ъгъла, следващото ще е на 15мин с автобус, който спира на една пресечка от вкъщи и пред у-щето, така че си мисля че ще ползват градски транспорт или училищния само първата година.
Моите имат екстраесколарес 3 пъти в седмицата, но са извън у-щето и плащам на едно момиче да ги води..
Не са ми реално нужни, но ходят на гимнастика в добър клуб и на английски в добра академия, не бих ги заменила за опциите в у-щето.

# 393
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 086
Извинявам се за нахлуването в темата ви, но имам два въпроса към вас.
Прочетох, че изискванията за ковид-паспортите при кацане в Испания са отпаднали.
Така е, нали?
Има ли все още обществени места, където маските са задължителни.
Не искат на летищата вече никакви документи за Ковид нито на влизане, нито на излизане за сега. Опита ми е от този месец. Обаче в самолета е задължително носенето на маска. Някои българи не го спазват. От България към Испания с Раянеар персонала задължаваше да се слагат маски и една възрастна дама пред мен без маска каза, че няма такава. Е ми дадох ѝ една от моите. Та носете си да имате. После както каза Sl в транспорта е задължително да се носи, по пероните не е задължително, но вътре в превозното средство - да. Това за Мадрид.

# 394
  • Мнения: 3 485
В цяла Исп маската е задължителна в гадския транспорт и болничните заведения.
Има хора които не го спазват, но ще затегнат мерките със сигурност. Случаите се повишават много бързо отново.

# 395
  • Ispania
  • Мнения: 4 484
Благодаря момичета, още един въпрос за учениците. От колко го колко часа децата са на училище и какво ядат в обедната почивка? Тук където сме сега, се яде само суха храна, носят си сандвичи всеки ден. Само зимата понякога могат да си поръчат чаша супа и то само в някои училища. По принцип няма топла храна.
Това е според самото училище. Моите винаги (в три града и две различни автономни области), са учили от 9 до 14:00, като след това има стол за който иска да си остави детето. След стола има извън класни занимания , и така поне при нас в Малага, може да го вземеш почти всички дни в 17:00 часа.
Стола се обслужва от кетъринг фирма.
В Толедо на времето като че ли беше по-евтино , или просто са се вдигнали цените, не зная. Сега за дете плащам (всеки месец се мени малко ) около 150-160 евро, като училището ни е държавно.  В частното в нашето селище , скоро една майка ми каза че плаща 200 евро за стол, така че не виждма голяма разлика. А всъщност същата фирма обслужва и техния стол.
Децата си носят само междинна закуска. До средно образование, в училищата няма кафенета/ лафки / машини от където може да се  купи нещо.

# 396
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Eli
Според моето скромно мнение билингуе са достатъчно добри.
Дъщеря ми след 4 на институто  взе трето ниво на  C1 на Кеймбридж , което на  практика по точки се равнява на най ниското първо на C2.
И не беше единствената с тези резултати.
Ходеше и на академия, до 3 на институто, но в един момент се оказа, че  вече зациклят на едно място и не напредват с материала, защото  има разлика в нивата на децата в групата.
Изпита се организира и плаща от самото училище

# 397
  • Мнения: 3 485
Двуезичните у-ща тук са около 1000е на месец на дете и не са ми по джоба, така че за сега си ходят на Kids&Us и аз съм доволна, само проблема е че им взима много от свободното време 😑

# 398
  • Ispania
  • Мнения: 4 484
Двуезичните у-ща тук са около 1000е на месец на дете и не са ми по джоба, така че за сега си ходят на Kids&Us и аз съм доволна, само проблема е че им взима много от свободното време 😑
1000 евро😳, е те са частни тогава, нали?
Нашите също са двуезични, но са си безплатни 🤣.



Момичета , как мина завьршването?
SL , Ada despeinada? Вашите деца завършваха тази година , нали?
Голяма емоция е за родителите 😍🤣🤣, те децата си се оправят сами общо взето 🤣.

# 399
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 299
Извинявам се за нахлуването в темата ви, но имам два въпроса към вас.
Прочетох, че изискванията за ковид-паспортите при кацане в Испания са отпаднали.
Така е, нали?
Има ли все още обществени места, където маските са задължителни.
Не искат на летищата вече никакви документи за Ковид нито на влизане, нито на излизане за сега. Опита ми е от този месец. Обаче в самолета е задължително носенето на маска. Някои българи не го спазват. От България към Испания с Раянеар персонала задължаваше да се слагат маски и една възрастна дама пред мен без маска каза, че няма такава. Е ми дадох ѝ една от моите. Та носете си да имате. После както каза Sl в транспорта е задължително да се носи, по пероните не е задължително, но вътре в превозното средство - да. Това за Мадрид.

в писмо от днес
паспорт за пълен цикъл ваксинация или ПСР(72 часа)  или бърз тест (24 часа) и
Цитат
"FCS Health Control Form" before departure to be completed at https://www.spth.gob.es/  or via the Spain Travel Health-SpTH App. This will generate a QR code which must be presented upon arrival. (also applicable for passengers transiting through Spain)

# 400
  • София
  • Мнения: 6 734
Откъде е това писмо, Добри?
Като гледам, нищо не изискват:
https://reopen.europa.eu/en/from-to/BGR/ESP

това е валидно от 2 юни:
https://www.mfa.bg/bg/covid19map/Europe/spain

Освен ако не пътуваш от трета страна, не от Европа.

# 401
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 299
от авиокомпанията. няма да ме пуснат на борда без паспорт/тест и код от формуляра.

ммммда, там е ключа от бараката. не пътувам от Европа

# 402
  • София
  • Мнения: 6 734
От България ли пътуваш? Ако е така, това са някакви стари писма, които продължават автоматично да разпращат.

Ооо, ясно, щом не пътуваш от Европа, за съжаление има изисквания за вакс. сертификати/тестове, съжалявам.

Последна редакция: ср, 29 юни 2022, 21:20 от Olive

# 403
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 086
Действитело, ако се пътува от страна извън Европейския съюз се изискват сертификат и ваксинации. Аз говорех конкретно за Бг- Исп.

# 404
  • Мнения: 414
Действитело, ако се пътува от страна извън Европейския съюз се изискват сертификат и ваксинации. Аз говорех конкретно за Бг- Исп.

Благодаря за отговорите.
За Европейския съюз питах.

Общи условия

Активация на акаунт