Испания

  • 43 508
  • 758
  •   1
Отговори
# 420
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 550
130 хиляди евро са напълно достатъчни за жилище в Испания! При нас има напълно обзаведени, че и реновирани за по 60 хиляди, вярно не на първа линия на плажа, но на хубаво място. За около 100 спокойно си вземаш и с гледка към морето.
Останало няма да коментирам, защото всичко е твърде общо казано и само ще преливаме от пусто в празно.
Аз емигрирах с 2 деца, на 35. Но имам мъж до себе си, както и семейството на сестра ми, които ни оказаха невъобразима помощ в началото.

# 421
  • Мнения: 4
Благодаря, Тарталета!
Естествено, че мотивите и чувствата си човек не може да сподели по- най- добър начин а и не мисля, че тук е мястото. По скоро ми трябва информация от място. Благодаря за полезната информация за цените.
А някакви мнения за градове- плюсове и минуси?
Имаме баба, която и сега води и взима детето. Финансовото ни състояние е добро, и тук , а и можем да си позволим дори неуспешен опит за емиграция. Единствено мятането на детето  по училища и държави би ме притеснило … иначе не бих мислила толкова. А и в крайна сметка не съм нито първата, нито последната отишла без език.
Щом има толкова българи в чужбина и в Испания, значи не е толкова налудничева идеята… всеки има своите емоции и надежди. … и не всички са отишли знаеши език, осигурени финансово и с подписани трудови договори…. си мисля😉

# 422
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ами опитай
Ако не пробваш, няма как да разбереш
 Щом можеш да си позволиш
 и фал старт,  давай .
Смело напред.Всеки с късмета си.
След като поназнавайш англиски и  имаш добиър фимансов резерв не е ли по разумно да опиташ в англоговоряща страна, където стандарта на живот   и от  там качеството
на живот ще е по високо.

Последна редакция: вт, 12 юли 2022, 18:57 от sl

# 423
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 550
При всички случаи, без език ще си турист. Как ще си потърсиш работа? Дори за камериерка или чистачка, ще трябва да се разбираш с хората, които ще те наемат.
Аз ти разбирам мечтите и амбициите да избягаш от отровната бг среда. Но тук също има среда и среда, зависи на каква ще попаднеш. Плюсовете за мен тук са повече, но това е моята гл.т. Казваш, че имаш високи доходи, а тук си готова да работиш неквалифициран труд... Трудно ми е да го повярвам. Цените са в небесата последните месеци, ако досега седмичен пазар не минаваше 100 евро, вече сме на 200...

# 424
  • Мнения: 4
Да, трудно е навсякъде!
В  Англия не искам, защото не е в ЕС.
Продължавам да събирам информация:-) пък ще видим:-)

# 425
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Англия не е единствената страна където английският би могъл да ти помогне.
А и с него е по лесна трансформацията в гражданин на света.
Вземаш виза и си готова.След като имаш високоплатена работа,  не би трябвало да е проблем.Търсят висококвалифицирани хора.
Всеки с късмета си.
Решаваш и тръгваш.Не го мисли .
Толкова българи има по света и  голяма част от тях  без твоята квалификация и средства.На времето идвахме с визи и в Испания .Като се замисли човек Не ще да е чак толкова сложно. с виза.

Последна редакция: вт, 12 юли 2022, 20:17 от sl

# 426
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 897
Янче това и аз го прочетох , но според ММ нямало да ме пуснат в летището , например в Аликанте влизаш само с бординг кард , прочетох че с бг аир ако чекваш е само 24 часа преди - при други компании чекинга си правим дори месец преди полета . Но мен ме интересува точно за Малага и трябва ли да опитам и 24 часа преди полета - или само на гишето . А това какво пише на🤩страницата им .. как да ти кажа , съмнявам се във всичко , българско и написано на бългсрски
Ако няма онлайн чекиране, няма как да имаш бордна карта. Когато летя от Мадрид за София, бордната карта ми я издават на гишето на летището. А синът ни по време на ограниченията за ковид влезе на Барахас с принтирания билет.
Щом се съмнявате, можеш да им пишеш или на имейл адреса, или на съобщение във фейсбук. Отзивчиви са, досега винаги са ми помагали.

# 427
  • Мнения: 3 554
Maryland защо не започнеш да учиш испански докато си избистряш решението? Така ще си една крачка напред и ще прецениш как се справяш с езика.

# 428
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Момичета и момчета въпрос . За пътуване от Малага към България мога ли да си направя онлайн борд картата . В сайта пише че трябвало на гишето .  според Мъжът ми (които от Малага не е пътувал никога  😉) трябва само онлайн да се чекираме ,защото няма да ме пуснат в летището . Пробвах сега в страницата на бг аир , направо не съществувам за тях . Та пътувалите от Малага кажете ...
Ада, не съм  сигурна че те разбрах 😅.
Няма да ви допуснат в сградата на летището ако нямате онлайн бордни карти ? Това ли имаш в предвид?

Това беше само и единствено по време на най-голямата карантина, но тогава просто стояха на вратите, и за да не става събиране на много хора на едно място, искаха да видят кой ще пътува. Но никога не са изисквали точно бордна онлайн карта.
Или май не разбирам🤔.

Иначе няма никакъв проблем да влезнеш в летището и там да ти извадят бордната карта, всъщност това е единствения(най-често срещания) обикновенно.
На мен са ми пращали бордна карта онлайн, но бях само с ръчен багаж, и не минах чек инг, направо на гейта.

# 429
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Здравейте момичета,

Аз след като само задавах въпроси, идвам да споделя с вас какви ги свършихме Simple Smile

Бяхме една седмица във Валенсия - чудесен град, много ни хареса всичко и ни се стори доста по-евтино от САЩ и Бг от към храна.  Разгледахме града, ходихме на плаж и свършихме малко полезна работа.

Намерихме квартира на дъщеря ми и двете момичета, които ще са с нея, в Монкада - на няма и 5 минути пеша от Университета и на 20 минути с метрото от Валенсия. Отворихме банкова сметка, има вече и испански телефонен номер, карта за транспорт.

Тя остана там до края на юли на курс по испански, ние се прибрахме.

Понеже прочетох поста на Marylend и само да споделя, че с английския ни беше доста трудно да се оправим. Масово хората не знаят английски, та не знам как би успял да се оправи човек там да живее ако не знае поне някакъв испански. Иначе гледахме апартаменти, ей така от любопитство, и имаше апартаменти за доста под 130,000 евро, но разбира се без да сме запознати с районите там. Например в градчето където е Университета на дъщерята, бяха на доста прилични цени, а то изглежда като хубаво, спокойно градче и само на 20 минути от града.

Много благодаря за търпението на всички да ми отговаряте на въпросите и ще се навъртам в темата ви, че вече част от сърцето ми ще в там!

Последна редакция: пт, 15 юли 2022, 00:31 от irka

# 430
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 067
Maryland защо не започнеш да учиш испански докато си избистряш решението? Така ще си една крачка напред и ще прецениш как се справяш с езика.
На мен лично ми се струва, че е несериозно решение, породено от емоции и много малко от сериозно обмислено решение. Факт, че не ни каза нищо конкретно за това какво точно иска ме навежда на мисълта, че няма нищо сериозно.

# 431
  • софия
  • Мнения: 60
Здравейте ,имам въпрос свързан с майки,на които децата им учат в държавни  университети с преподаване само на английски език.Какви са изискванията за прием и директно към агенция ли е по- добре да се насочим?Благодаря!

# 432
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Поне за Мадрид  не съм чувала за държавен университет в който  изцяло да се преподава на английски.
Дъщеря ми беше включила на последно място роботика в Карлос III на англикски, но я приеха  по първо желание и автоматично останалото  в списъла се канцелира.
Представила е EVAU  и оценките от бачийер, за да формират състезателния бал.
Ако детето е звършило тук и е взело матрикула де онор за бачийер, Испания плаща таксара ЕVAU   и  матрикулата  за първата година в университета.

Предполагам , че в някакъв момент за специалност на английски е взможно да поискат сертификат за ниво.
Тази година един от задължителните изпити на ЕVAU   беше по английски.
Доколкото разбрах догодина ще бъде заменен от история на философия и зрелостен окпит Вече приеха закона.

Последна редакция: нд, 31 юли 2022, 21:52 от sl

# 433
  • Мнения: 5
#Maryland, ние преди два дена се върнахме от Испания. Искаме да си купим ваканционен имот и тъй като познаваме няколко семейства с апартаменти в Аликанте, решихме да отидем да видим дали и на нас ще ни хареса. За жалост бяхме безкрайно разочаровани от града. Ужасно мръсен, беден и грозен град Sad Има много бездомни, улиците в центъра са напикани и на всеки две пресечки има повръщано Sad Ресторантите хич не са евтини ( за 4-ма сме плащали между 70 и 100 евро на хранене). Има по-евтини жилища, но те са ужасни, трябва да се вкарат още толкова пари, за да се живее в тях. На юг от Барселона почти никой не говори английкси, на места едвам си поръчвахме храна.
На север от  Барселона (Коста Брава) е доста по-красиво и чисто. Хората говорят английски. Там мнооооого повече ни хареса.
Споделям моите впечатления, които може другите да не споделят. Най-важното е, преди да тръгнеш за където и да е, отиди и прекарай поне 5 дни, за да видиш дали това е твоето място!
Успех!

# 434
  • Мнения: 80
Добро утро, мили дами!
Толкова се радвам, че попаднах на темата тук, не предполагах, че има!
Имам нужда от доста информация, мнения и морална подкрепа!
Самотна майка съм, имам дъщеря на 10 години. В БГ имам два апартамента, в единия живеем, другия отдавам под наем. 
Бъкел не знам испански, английски малко. 

Много добре ви разбирам и бих ви окуражил да направите подобна стъпка.
БГ вече е тотално гето и никога няма да се оправи.Дайте на детето си шанс да не живее в тази кочина,а и на вас,един пълноценен и спокоен живот.

Иначе.....Децата се адаптират много бързо,както и много бързо учат езика.За него няма да е никакъв проблем
емиграцията.
Не продавайте имота преди да видяли на място обстановката.Идете на ексурзия ,вижте как ще се чувствате и тогава.Може да си харесате друг град и т.н.
Много е важно предварително да знаете всичко.Още от тук да се подготвите.Перфектния вариант е да имате
роднина или познати поне там,които да ви помогнат в началото.Това означава наистина много !
Езика също е проблем и то не малък.
Но най -важно е желанието и амбицията на човека.Щом тук се оправяте сама,едва ли там няма да можете.Разбира се всяко начало е трудно.
Успех ви желая най-искрено

Общи условия

Активация на акаунт