(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 46)

  • 37 096
  • 749
  •   1
Отговори
# 315
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 104
Гледам в интернет гранули отрова за охлюви. Иска ми се да открия нещо, което да не вреди на другите животни и почвата. Дали може да ми препоръчате?
Е това не вреди, ползвам непрекъснато за зеленчуците, в градината си идват и буболечки, и червеи, и птици, котки, катерици, цял зверилник е. Има такива за био-градинарство, с железен фосфат, които се разтварят и изчезват. В ЕС наскоро влязоха някакви нови разпоредби за тези гранули, би трябвало тези които се продават тази година да са съобразени с това и да са всичките безвредни.

# 316
  • Добрич
  • Мнения: 1 146
Вчера четох една статия за ползите от дървесната пепел в гадината и за една от тях беше посочена борбата с охлювите. Напомних си да ви напиша. Знам, че имаше през годината много въпроси за тях. Не съм пробвала обаче, защото нямам охлюви .

# 317
  • Мнения: 5 383

Фукла Grinning

Шегувам се, с най-добри чувства Flowers Hibiscus И аз съм хвърляла пепел от барбекюто, направо ръсех по листата на засегнатите растения. Наистина действа, изчезваха охлювите, но трябва да се слага редовно, защото дъждът я отмива. А моят мъж си купи газово барбекю, и вече нямам пепел...

# 318
  • София
  • Мнения: 601
А някаква идея, как да се отърва от скакалци? Изяждат всичко. Листата на розите, спанак, киселец, цветята ми. Всичко. Само една саксия с индрише имам и него не го искат. Голяма напаст са.

# 319
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Със скакалците сме се справяли само с пръскане. Но една година ми бяха нападнали малините точно, когато зрееха и им изядоха листата, а плодчетата ги изсмукаха.

Голите охлюви ги събирам в кофичка от кисело мляко, в която има малко пепел. Много добре се пудрят, за радост- еднократно.  Пепелта върши работа като я напръскам върху почвата, но много бързо овлажнява- дори и от росата.

# 320
  • Мнения: 1 205
Поръчах семена за новия сезон. За мой ужас пристигнаха, повечето на "Дар" със залепен етикет върху срока на годност. Оказаха се с изтекъл срок, колкото успях да отлепя. Но... .сама съм си виновна...знам, че тези са хитреци и поръчах от тях. Здраве да е. Ще ги рътя преди да сея и ще си каже стават ли за засяване или са за храна за птиците

# 321
  • Мнения: 18 504
От кой сайт бяха семената с изтеклия срок?
Аз две години поръчвах от ботаника.бг - с изтекъл срок не, но с изтичащ - бая пакетчета нацелих. Съответно нисък процент кълняемост, някои - направо 0 процента.
Сега поръчах домати, крокодилки и тиквички от един човек от шуменско - някои сортове са по 5 семенца, някои - по 10, но да видим, може пък да са добри.
От Бриколаж също купих семена, понеже видях, че са скоро пакетирани.
В началото на февруари смятам постепенно да започвам да слагам домати, това-онова за разсад. Писала съм, че по нашия край е по-хладно, но да видим какво ще излезе Simple Smile

# 322
  • София
  • Мнения: 5 190
Тиквите покълват масово до 7г, по стандарт.
Краставиците бях чела, че е добре стари семена да се сеят, за повече женски цветове ( на 2 сезона) .
Домати стари съживявах няколко пъти.
Не се отказвайте!
Новопакетираните не означава, че са по-пресни.
Всичко е мистерия!

# 323
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Доматените семена са годни няколко години след посочения срок. И много други семена. Но семената на пипера нямат продължителна жизненост.

# 324
  • Мнения: 1 205
Изобщо нямам идея от кой сайт ги поръчах. Бях на работа и уж само да разгледам.... Знам, че старите семена като се потопят във вода изплуват отгоре. Ако изплуват повече от половината не е добре да се сеят, ако са по малко всичко е наред.

# 325
  • София
  • Мнения: 5 190
Някой отглеждал ли е папуда?

# 326
  • Мнения: 4 212
Искам семена за вкусни чери доматчета и корнишони,какви сортове да търся?
Черита мисля да опитам да гледам в саксия.
Тъкмо пиша кажете и хубав сорт розови домати?
Ще ходя и аз в Бриколаж за семена там са предимно  на Вилморин и Лактофол.

Последна редакция: сб, 22 яну 2022, 19:27 от Morkovel99

# 327
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
И аз поръчах семена за доматки.
Скрит текст:
Много силно ми препоръчаха домати Паулина и поръчах, взех и чери някакви, да видим какво ще направя. Мисля от средата на февруари да започна да правя разсади.

# 328
  • Мнения: 447
И съседката ми беше доволна от Паулина. Успешна реколта! Аз съм с поохладен ентусиазъм за доматите тази година. Доста енергия и емоции с несигурен резултат. За разлика от картофи, лук, ряпа, тикви -не съм припарвала в магазина да купувам от тях от септември насам. Даже нямам още план. През зимата установихме, че ни липсват кисели краставички, трябва да разнообразим с корнишони.

# 329
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Още преди седмици на купих семена от пипер, домати, краставичка, тиквички, тиква, копър, магданоз, дини, пъпеши, лапички и за цветя.
Сега пак съм заредила кошницата, само че ряпа, цвекло, карфиол, арпаджик, шарен фасул, билки и много цветя за декорация, за естествен репелент на цветята.
За първа година ще сея семена от зеленчуци и много се вълнувам. То схеми, то планове.
Дано накрая не ме се смеят домашните.

Общи условия

Активация на акаунт