(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 46)

  • 37 193
  • 749
  •   1
Отговори
# 720
  • София/Варна
  • Мнения: 1 437
Змей Горянски имали сте картофена мана.
Имала съм 3 пъти сблъсък с нея , при три студени и мокри лета.
Първия път се беше поразвило, защото ми беше жал да скубя и режа и докато отида до агроаптеката. Пръсках яко с химия. Всичко се гътна, две, три седмици по-късно скубах и ревах.
Втория път като видях първите черни петна и започна яко махане на повредени листа, рязане до здраво. Има ли черно стъбло или черен плод и цялото растение аут. В черни чували и в нашия случай в контейнера за боклук. Пръсках през 3-4 дни с отвара-чай от полски хвощ - това чудо е плевел при нас, сода и сапун за прилепител.
30-40% от домата даде фира, но останалите не се разболяха и изкараха до слана. Имах домат нареден да зрее на една маса и ядохме до нова година.
Миналата година пак. Нямах време и го изтървах и се беше развило доста. Оскубах болното и пръсках един,два пъти, но както писах нямах време да чистя системно и да пръскам 4-5 пъти и дадоха фира повечето.
Извода е,че и химията и биото помагат, ако се разчиства навреме от болното и да се пръска редовно. Реално няма лечение, а разчистване и превенция да не се разрастне.

# 721
  • Мнения: 1 085
Gerundiq, изключително полезно. Благодаря, че се включи по този въпрос, защото и мен ме интересуваше живо. Точно се канех да пиша на Змей Горянски, че имахме същият случай миналото лято и ние, уви.
При нас се получи, защото точно в периода на зреене на домата (бяха почнали да се запъстрят) си ходихме за две седмици и половина до България. Оставих градината, нямаше кой да я наглежда и е било влажно десетина дни. Когато се върнахме половината домати бяха заминали, корените като изгорели, плодовете на петна. Хвърлях и ми се ревеше, но така е като точно тогава е ваканцията на децата и тогава можем да пътуваме.
Спасих две щайги домати, другите ги обрах зелени и ги направих на туршия.

Не ги бях пръскала с нищо, но много често отстранявах листата, които не ми харесваха.
Ето какви отрупани бяха преди да тръгнем. Още ме е яд, здраве да е.
Скрит текст:

За протокола семената за разсад домат (събрани от мен от доматите на вуйчо ми) сложени на 16-ти се показаха,
сложените на същата дата купешки още не.

Последна редакция: вт, 22 фев 2022, 17:51 от ~Биб~

# 722
  • София/Варна
  • Мнения: 1 437
~Биб~ мисля, че беше поствала доматите от миналата година и наистина беше тъжно много. Но май твоето изглеждаше нещо друго.
Картофената мана е едни черни петна, които чак стоят като "мокри" когато са по листата, все едно мокра рана. Започваха, поне при мен, от листата и после се прехвърлят по стеблата и по плодовете.
По спомени твоето изглеждаше като опърлено, ако са твои снимките дето си спомням.
Аз съм в полите на Витоша,така да се каже. Много зор да отгледаш домат. Сутрин росата е като все едно дъжд е валял.
Леля ми гледа във варненско, в оранжерия. При тях август месец стават така и всички са си приели, че изгаряли.
Аз ходя обикновено юли и септември там и не съм ги разглеждала в развитие, но установих, че май от влагата и жегата домата всъщност акарясва и като не се пръска за акари, те се множат на воля и убиват растенията.

# 723
  • Мнения: 352
Здравейте момичета (и Ники:blush:)!
Сега оставих мотиката.Насях граха,малко чесън,малко стар лук за пера.Щях да засея и моркови,но прочетох на пакетчето,че не се препоръчва ранна сеитба,защото стрелкуват,та ще чакам април или ще купя други семена.
Какъв е този боб,който сеете сега?Много интересно ми стана,да не правите разсад?
Захващам се със киселото зеле в буркани.Бъдете здрави!
П.С.От моите дръвчета на втората година родиха мушмулата,три сорта ябълки,синята слива и едно единствено плодче джинджи.

# 724
  • Бургас
  • Мнения: 1 988
Какво е "джинджи"?

# 725
  • Мнения: 352
Хинап,китайска фурма.

# 726
  • Мнения: 1 794
Змей Горянски имали сте картофена мана.
Имала съм 3 пъти сблъсък с нея , при три студени и мокри лета.
Първия път се беше поразвило, защото ми беше жал да скубя и режа и докато отида до агроаптеката. Пръсках яко с химия. Всичко се гътна, две, три седмици по-късно скубах и ревах.
Втория път като видях първите черни петна и започна яко махане на повредени листа, рязане до здраво. Има ли черно стъбло или черен плод и цялото растение аут. В черни чували и в нашия случай в контейнера за боклук. Пръсках през 3-4 дни с отвара-чай от полски хвощ - това чудо е плевел при нас, сода и сапун за прилепител.
30-40% от домата даде фира, но останалите не се разболяха и изкараха до слана. Имах домат нареден да зрее на една маса и ядохме до нова година.
Миналата година пак. Нямах време и го изтървах и се беше развило доста. Оскубах болното и пръсках един,два пъти, но както писах нямах време да чистя системно и да пръскам 4-5 пъти и дадоха фира повечето.
Извода е,че и химията и биото помагат, ако се разчиства навреме от болното и да се пръска редовно. Реално няма лечение, а разчистване и превенция да не се разрастне.
Gerundiq, благодаря!
Точно ми трябваше някой да ми постави "диагноза", че да знам какво лечение да предприема Simple Smile
След като го каза, потърсих в нета снимки на картофената мана и си права, май точно това имахме:

Плодовете се напукват, стават на гадни черни петна и някак се втечняват... Sob

# 727
  • София/Варна
  • Мнения: 1 437
Долния е с картофена,почти на 100% сигурно.
Горния напукания-напукванията може да са от сорта, от неравномерно поливане и като бонус и мана примерно. Но напукването не е от маната.

# 728
  • Русе
  • Мнения: 2 610
Тук на това му викат "черна мана", когато се появи, направо скубят.

# 729
  • Мнения: 4 258
А дали знаете хубав сорт синя слива ?

# 730
  • София
  • Мнения: 12 252
И аз имах няколко с черни петна корена домати миналата година и по същият начин направо цялото разстение оскубах. Първата година се забавих и се разболяха и други, но втората година набързо отскубнах разболялите се.
При мен както казах доматите поникнаха, без един сорт само. Част ги уморих като ги полях със студена вода, по-скоро ги удавих, но те бяха някакви черита и като цяло не са ми много важни.
Ето тук са ръгбито, отляво  и идеала :
Скрит текст:

А тук са - оранжево биволско сърце, Сърцето на Албенга, Паулина и Меделина
Скрит текст:
Доматите са насяти на 11-ти и 12-ти февруари, тоест преди 10-тина дни. Уикенда, когато мога вече да излизам мисля да отида до село да си взема пръст и да пикирам част от тях.
Тъй като има повече от нужните ми, ако някой иска от изброените по-горе сортове, мога да му пикирам, но след като се вкоренят, ще се радмам да си ги вземе, защото нямам възможност да държа много вкъщи.
Има и други домати, черита - тайко, индиго чери, блек чери, Мила.
Пипера обаче не ми пониква, поне важните за мен сортове. Според мен покрай разболяването ми стоя прекалено дълго накиснат в салфетка и може и да не поникне. Планирам да поръчам наново семена и да сложа наново.
Имаше един който беше поникнал и котарака, който е 6- 7 кг беше успял да се разходи хубаво в кофата от сирене и да направи едни огромни кратери.
Да се похваля за сладкият картоф, откакто преместих чашите на топло, тоест и те върху отоплителните подложки има напредък и почнаха да пускат коренчета и листенца и други. Пак са малко, днес накиснах в една тавичка още от моите картофи и направо ги сложих на топло. Този път и с тях почнах по-рано и се надявам че към май- юни ще имам достатъчно разсад за садене.
Поникналите вече растения ги преместих да не са на отоплителната подложка. За разлика от миналите години, тази година обикновено сме си вкъщи и климатика работи и принципно е топло, а с подложката става прекалено топло, така че за да си правят коренчета искам да e по-хладно и да растат по-равномерно. За поникването обаче са от полза подложките, по-бързо се случва, а и като ги пикирам и занеса част от тях в спалнята, където не се отоплява, отново ще имам нужда от тях. Засега съм доволна, ще видим крайният резултат какъв ще е. Всяка година пробвам по нещо ново, малко на метода на пробата и грешката, но така се трупа опит Simple Smile
Всякаквите зелета, броколи, алабаш, салати и тн съм ги насадила безумно нагъсто и не очаквам нищо да не оцелее при местенето. Надявам се уикенда да мога да нахвърлям на място малко семена на салати и репички.

# 731
  • Мнения: 1 216
Два дни бяхме на село. Окопахме и наторихме лозето. Засяхме грах, арпаджик и чесън. Земята е прекалено суха. Силно се надявам тази вечер да вали и там, не да мие само градските улици. Остана много работа още, но следващите десетина дни няма как да отидем.
Скрит текст:
В събота е задушница. Още от сега ми е свито сърцето.....единият ми син остана завинаги на 24г. Другият се запиля по белия свят да учи и не планира да се връща. Добре, че е земята да удавя болката с мотиката.

# 732
  • Мнения: 352
Морски бриз,прегръдки!

# 733
  • София
  • Мнения: 5 201
Бриз, мила, оставаме безмълвни.
Прегръщаме те всички!

# 734
  • Мнения: 1 216
Благодаря, дами!
Две години вече ставам и лягам с мисълта за него. Забрава няма, само болка.....

Общи условия

Активация на акаунт