(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 46)

  • 36 993
  • 749
  •   1
Отговори
# 75
  • под тепетата
  • Мнения: 9 265
И двете са много полезни за сърцето, а трънката и за червата, че на мен там ми е слабото място. Правим комбинация, като слагаме по малко с още нещо по-ароматно. Eфибуш, може ли по-подробно за ликьора!

# 76
  • София
  • Мнения: 5 184
Айла , набрани цветчетата тагетис доста трудно се сушат, но е огромно удоволствиее! По-лесно е на стръкове, както чубрицата. Но не се мие , като нея , а и супер лекно се кършат клонки. Провесваш на ПРОВЕТРИВО, аз съм опънала нещо като простор, задължително на сянка!

# 77
  • София
  • Мнения: 12 224
Айла , набрани цветчетата тагетис доста трудно се сушат, но е огромно удоволствиее! По-лесно е на стръкове, както чубрицата. Но не се мие , като нея , а и супер лекно се кършат клонки. Провесваш на ПРОВЕТРИВО, аз съм опънала нещо като простор, задължително на сянка!
Ще опитам, може да ползвам покрива за целта Simple Smile

# 78
  • Мнения: 592
Да попитам някой правил ли е туршия /мариновани/ зелени камби? Не можаха да очервеят моите .

# 79
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 943
Ликьорчето е много лесно.
Скрит текст:
Набираш една торба трънки, за една бутилка трябват около една чаша трънки. Слагаш ги във фризера за няколко дни, да замръзнат добре, така по-лесно си пускат сока после. Приготвяш една празна бутилка с капачка на винт (не с тапа) и една бутилка джин. За по-сладко ликьорче може вместо джин да се ползва сладко високоалкохолно вино някакво (порт, шери, марсала, мадейра). Джинът е обикновен не от ония овкусените, може най-евтиния, и другия алкохол също не е нужно да е някакво фантазе.
Пълниш празната бутилка около 1/3 с трънки, доливаш догоре джин или сладко вино. Джинът е по-тръпчив, но може да му се добави захар една лъжица или повече (до половин чаша захар може на бутилка). Ако правиш с вино то си става достатъчно сладко и не му трябва друго. Ако трънките са големи и сладки (доколкото е възможно за трънка да е сладка) ликьорчето си е доста пивко, но все пак е джин, и изправя бръчки Satisfied Като отседи няколко години вкусът му също омеква доста, става и по-прозрачно и по-красиво.  Във всички случаи може при самото сервиране да му направиш малко обикновен захарен сироп и да добавиш на вкус, ако се е получил тръпчив, не е проблем.
Бутилките седят в гаража или вкъщи в шкаф, трябва да са на тъмно, да отседят няколко месеца ( 3м е добре) или колкото по-дълго толкова по-добре, то се избистря и цветът му става все по-хубав, рубинен. Сега например пием реколта 2019г, това дето показах, ние правим ежегодно по няколко бутилки. Като решиш да пиеш се прецежда през цедка. Не хвърляй плодчетата, остави ги в бутилката и като свърши ликьора с джина допълваш същата бутилка със сладко вино и пак се оставя за месец, и имаш втора реколта по-леко и сладко ликьорче. Hug
Wine Glass
Ние днес обрахме всичко вътре, ще се пръска оранжерията за гъбички, че един див чесън сложихме преди дни и вече е хванал някакъв бял прах, мана ли е, гъби ли са някакви, но почна пръскането и ще се чисти основно.  Преди месец някъде едни здравеци сложих вътре и те така, побеляха.  Е, оправиха се вече, но нещо явно ходи из въздуха. Опасявам се само че има спори някакви вече и в почвата, ще видим. Ако е мана някаква имало шанс да като изсъхне всичко да се оправи. Почвам да се чудя да не е било пък в субстрата, ние купуваме едни големи торби по 50-60л и ги доставят накуп, седят в гаража, пък да не е от там мухлясало защото седят с месеци. Уф, много неприятна година. Домашните цветя хванаха буби, от един босилек тръгна. Биото леко почна да се химизира, нямам търпението да се занимавам с домашни илачи Triumph

Да попитам някой правил ли е туршия /мариновани/ зелени камби? Не можаха да очервеят моите .
Не мога да правя туршии, но мога да ги ям, голям съм спец Smile Та със зелени камби имам "опит" с такива пълнени с настъргано зеле и моркови, не са сладки като червените, но в комбинация с другия зеленчук става. Друг вариянт е нарязани, леко запържени и после в буркан консервиране и са ти готови за манджа когато им дойде времето.

# 80
  • под тепетата
  • Мнения: 9 265
Много благодаря, Eфибуш!
Тази година направих сироп от смокинови листа, от мента, от лавандула. Сега е ред на ликьор от трънките Satisfied

# 81
  • София
  • Мнения: 4 146
С какво смятате да пръскате срещу манна? При нас доматите изсъхнаха, а листата на тиквичките са побелели.

# 82
  • София
  • Мнения: 12 224
Уикенда и аз мисля да обера всичко, което е навън.
Ето и Шепичка вече на месец Simple Smile

https://photos.app.goo.gl/arLJLgyxTNnFCkej9

На заден план се вижда и големият котарак Simple Smile

# 83
  • София
  • Мнения: 5 184
Айла, аз не знаех, че имате и котарак Simple Smile Ревнува ли? Шепичка има голям късмет да се роди в твоята градина Simple Smile

# 84
  • Мнения: 1 782
Ефибуш, и аз благодаря за рецептата за ликьора от трънки, ще се пробвам!
Момичета, какво да я правя тая китайка?
Вкъщи ще я прибирам, че навън стана студено, да я орежа ли? Много е голяма, пък нямам много място, искам да я набутам в някой ъгъл в кухнята да презимува Simple Smile

# 85
  • Мнения: 4 199
Чудесна реколта сте си отгледали момичета!Браво ,браво!
Аз искам съвет ,може ли да ми препоръчате сортове хубави малини, боровинки?
Също и имате ли опит и някой отглежда ли киви?Виждам,че има самоопрашващо се киви ,дават ли плод изобщо тези видове, знаете ли дали са и вкусни?

# 86
  • София
  • Мнения: 12 224
Успях днес да обера преди да завали пипера, както и узрелите домати. За съжаление не ми стигна времето да обера и зелените домати, но се надявам да успея евентуално през седмицата.
Нещо продължава да ми яде киселеца и манголда в оранжерията. Явно последно сятите краставички няма да успеят да родят, догодина по-навреме ще насея нови.
Набрах една чанта магданоз, ще пробвам да направя песто, в другата кофа са моркови и отгоре малко босилек.
Набрах и една кофа джоджен, даден ми от потребител от темата, за което благодаря Simple Smile
Събрах и опадали дюли, едната аз я бутнах, но е огромна, тъй като тази година почти няма дюли. Тежи 860 гр.
Спанака навън добре расте, вече има истински листа.
Скрит текст:
Набрани на село.

В хола. Утре мисля да ги сортирам.

Доматите.

Натоварени Simple Smile

Дюлята.

Шепичка.
Моите малини ги поръчвах от нета, но не помня сортове. Доволна съм като цяло, едри и хубави, но явно нещо не правя както трябва с рязането им. Късно пуснаха нови стъбла, където почнаха да цъфтят и в момента половината още не са узрели, а някои дори се мъчат да цъфтят. Ще видя да прочета повече за догодина. Част от тях не стават, но са много на сянка и явно това е проблема.

Последна редакция: нд, 10 окт 2021, 22:59 от Aila

# 87
  • Мнения: 5 356
И моята малинка в момента има няколко зелени плодчета и цветчета. Мисля си, че ако след основната реколта я бях наторила, може би щеше по-рано да има втора реколта. Тя се водеше някакъв сорт, който многократно дава плод, но досега това не се е случвало.

# 88
  • София
  • Мнения: 12 224
И моята малинка в момента има няколко зелени плодчета и цветчета. Мисля си, че ако след основната реколта я бях наторила, може би щеше по-рано да има втора реколта. Тя се водеше някакъв сорт, който многократно дава плод, но досега това не се е случвало.
Само, че при мен нямаше основна реколка ,а тази е основната. Огромни гроздове с много малини, от които максимум половината узряха, другите са зелени. Имаше една първа реколта, но тя беше буквално броени малинки. Затова сериозно подозирам, че бъркаме рязането. Чела съм, че някои раждат само на стари, други пък обратното само на нови клони, но не ми е съвсем ясно. Зимата ще прочета повече.

# 89
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 943
Айла, разкош! Flowers Tangerine

Аз днес сложих шепа зелени чери доматчета в манджа, ама имат лек горчив отенък, не са сладки като големите домати.

Отчетно: люти чушлета бедна реколта, мушици борихме, внасях, изнасях, обаче не ми липсват, имам още една кутия замразени от миналата година да се доизяждат Sweat Smile  Другото което не стана беше резенето, миналата година огромни, тази година джуджета, на същотото място бяха. Съмнява ме че подценихме поливането, уж валя по-често пък то само наръсило и създава лъжовно впечатление, че не трябва да се полива.  Или може би семената бяха стари вече Thinking

Салатки последната реколта от няколко седмици ги изгризаха охлюви, не им обърнах внимание няколко дни и само дръжки останали. Лятото не беше така, сега се появиха охлюви на талази. Бокчоя също, щяхме да го местим, а днес, а утре и той не остана 🤣 И цариградското грозде нещо го изяжда, видях няколко зрънца в началото и после ... яко дим. Обаче малини ядохме, нищо че не бяха много големи растенията. Сега трябва да чета кога и как се режат...? Не помня дали пишеше сорт на етикета, аз ги избирах червени и жълти,  не четох ситния текст. Всъщност жълти не ядохме, мистерия, или е бил грешен етикета или не са родили нищо, и дребни растения останаха.

Сега продължавам само със салатените листа, мизуна и подобни, и лук на пера още расте. ММ иска да сади още ябълки, от ония дето са без корона само клечка, въпреки че имаме едно такова, обаче то хем не е дало нито една ябълка хем се опитва да прави корона, май нещо е афиф Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт