Секцио или нормално раждане?

  • 7 682
  • 116
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 289
Момичета днес бях на лекар и докторката ми каза че бебчо е слезнал надолу вече,плацентата ми била започнала да се структурира или нещо от сорта демек е готова така го разбирам и всеки момент може да родя,а терминът ми е 20-ти януари.Лекарката ми ми предоставя възможността да реша как искам да родя,тя ще ме изпрати при възможно най-добрите лекари в Шейново каквото и раждане да избера.До утре трябва да реша,бях твърдо решила секцио,но тя ми предлага раждане с епидурална упойка и сега много се двоумя и ме е страх и незнам какво да реша,много ми е трудно милички незнам какво да правя посъветвайте ме нещо кое е по доброто и безболезнено раждане.А бебето ми е едричко бая,обаче било съвместимо с таза ми така че нямало проблем за естествено раждане.

Последна редакция: ср, 10 авг 2005, 17:22 от Туфка с джуфка

# 1
  • Мнения: 2 489
Dudka, в такъв случай вярна ли е лентичката?

# 2
  • София
  • Мнения: 2 896
Спокойно....

предлагам ти секцио с епидурална - за да си "там" като се появи бебчо и после да те приспят за да те зашият...

# 3
Една моя приятелка роди наскоро с такава упойка и е много доволна. Каза, че не чувствала никаква болка и същевременно стриктно изпълнявала съветите на доктора. Роди за 1 час, а и след това се възтанови много бързо.
Стискам ти палци всичко да мине успешно!!!! Praynig

# 4
  • Мнения: 370
Аз бях с термин 20 август, на 3 август обаче доктора ми каза същото като на теб... И аз бях за секцио уж, ама решихме да пробваме нормално, тъй като се бях "разширила" достатъчно. И на 6 август- ИХААА! Моят съвет е, след като е възможно, да си родиш нормално- възстановяването е много по- бързо, при това за мен най- щастливият миг на света беше да видя красавицата, току- що изскочила от мен и да я прегърна...#Milti

# 5
  • Мнения: 277
Ако нямаш мед.показания за секцио не виждам смисъл да го правиш остави природата да си свърши работата, ако има проблем винаги ще те срежат. Аз имах доста проблемна бременост и някои лекари ме съветваха да родя секцио, но аз избрах нормалното раждане. Аз не съм страхлива и прага на чувствителност на болката ми е доста висок.
Ако не те е страх от нормалното раждане и нямаш показания за секцио не виждам какво има да се чудиш.
Раждане без болка няма, но с епидуралната е сведена до минимум.
Успех

# 6
  • СОФИЯ
  • Мнения: 119
Според мен, след като лекарите ти дават право на избор е по-добре НОРМАЛНО раждане. За съжаление аз и двата пъти нямах право на избор (и двете са секцио).

# 7
  • Мнения: 46 536
Цитат на: Гизи
...............Моят съвет е, след като е възможно, да си родиш нормално- възстановяването е много по- бързо, при това за мен най- щастливият миг на света беше да видя красавицата, току- що изскочила от мен и да я прегърна...#Milti


Възстановяването е индивидуално, а ако е секцио, но не с пълна пак ще си види бебето веднага!

Моя съвет е да се довериш на лекаря, той най-добре знае състоянието ти!
Леко раждане Grinning

# 8
  • Мнения: X
И моят съвет е да се довериш на лекаря - възстановяването от планово секцио е доста бързо, а и със спинална упойка ти дават бебчето веднага. Лекарите знаят най-добре, но ако имаш някакво собствено желание го сподели с тях. Не се ръководи от болката - има я и в двата случая, всичко е строго индивидуално.

# 9
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Нормално с епидурал за мен е най-добрия вариант. Няма да те боли и бързо ще се въстановиш. Аз съм раждала секцио и така и затова ти препоръ4вам и на теб по този на4ин.

# 10
  • София
  • Мнения: 39 785
и моя термин беше за 27ми февруари, но Дияна се роди на 8ми фев., няма страшно Wink

# 11
  • Мнения: 2 567
Привет,
аз преживях "половин" нормално раждане с епидурална упойка, за съжаление нямах разкритие и ме срязаха накрая (пак с епидурал). Препоръчвам ти горещо нормално раждане с упойка, болките се издържат, а възстановяването след секциото изисква много повече време. Късмет и не се страхувай! Щом аз, дето  съм голяма бъзла, изтърпях всичко, значи всеки може!

# 12
  • Мнения: 5 252
Ако питаш мен раждай секцио,минимален риск и за теб и за бебето  Sign Exclamation Докато нормалното......,абе ти си решаваш  Wink
Леко раждане,каквото и да избереш  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 2 489
Не я плашете, че секциото изисква повече време за възстановяване. Тук чета, че всички от секциото се възстановяват много по-бързо - на 6-7 ден, докато срязването долу минава за много повече време.

# 14
  • Мнения: 768
Ако ти предлагат секцио-избирай секцио.
У нас всички сега са специалисти по секцио и има все по малко нормални раждания. Така че добре обучени кадри за нормално раждане има все по-малко и вече има много малко истински опитни акушерки.
Няма сравнение на болките при нормално раждане и секцио. Упойката не е спасение.
Вьзстановяването след секцио е за няколко дни за разлика от нормалното раждане което трае месеци и години при някои жени.
А и секциото е най-безопасно за бебето. Много рядко има усложнение, докато при нормално раждане.......
Така че не му мисли много, ако е добьр екипа избирай секцио.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 896
Цитат на: Ружа72
Ако ти предлагат секцио-избирай секцио.
У нас всички сега са специалисти по секцио и има все по малко нормални раждания. Така че добре обучени кадри за нормално раждане има все по-малко и вече има много малко истински опитни акушерки.
Няма сравнение на болките при нормално раждане и секцио. Упойката не е спасение.
Вьзстановяването след секцио е за няколко дни за разлика от нормалното раждане което трае месеци и години при някои жени.
А и секциото е най-безопасно за бебето. Много рядко има усложнение, докато при нормално раждане.......
Така че не му мисли много, ако е добьр екипа избирай секцио.


МНОГО ДОБРЕ КАЗАНО...

# 16
  • София
  • Мнения: 215
Дудка, избирай нормално раждане.
Това е най-доброто решение.На вторият,третият час след раждането  вече ще се чустваш много добре, докато със секцио ще ти трябват поне 5 дена за да можеш да ходиш и то с ужасни болки.Секциото все пак е операция и крие всички рискове за една операция.
На 25.12 .2004 година родих със секцио в Шейново, но причината беше малко усложнение, което се появи на края на бремеността.Лекарите са много компетентни, но болката си е  болка.

# 17
  • Мнения: 46 536
Цитат на: shom4e
Дудка, избирай нормално раждане.
Това е най-доброто решение.На вторият,третият час след раждането  вече ще се чустваш много добре......................


Видях много жени на втория третия час, повечето не знаеха къде се намират и какво им се е случило. Всичко се преживява, не е толкова страшно, но нека не преувеличаваме!

# 18
  • Мнения: 5 500
Цитат на: sunny_zt
Не я плашете, че секциото изисква повече време за възстановяване. Тук чета, че всички от секциото се възстановяват много по-бързо - на 6-7 ден, докато срязването долу минава за много повече време.

Съни, за кое долно срязване говориш?

# 19
  • Мнения: 2 452
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: sunny_zt
Не я плашете, че секциото изисква повече време за възстановяване. Тук чета, че всички от секциото се възстановяват много по-бързо - на 6-7 ден, докато срязването долу минава за много повече време.

Съни, за кое долно срязване говориш?


Аз не съм Съни, но предполагам, че говори за епизиотомията, която често се практикува при "нормално" раждане.   Sunglasses

# 20
  • Мнения: 370
Цитат на: Ружа72
Ако ти предлагат секцио-избирай секцио.
У нас всички сега са специалисти по секцио и има все по малко нормални раждания. Така че добре обучени кадри за нормално раждане има все по-малко и вече има много малко истински опитни акушерки.
Няма сравнение на болките при нормално раждане и секцио. Упойката не е спасение.
Вьзстановяването след секцио е за няколко дни за разлика от нормалното раждане което трае месеци и години при някои жени.
А и секциото е най-безопасно за бебето. Много рядко има усложнение, докато при нормално раждане.......
Така че не му мисли много, ако е добьр екипа избирай секцио.


Така... Аз пък съм на мнение, че докторите знаят най- добре. Те затова са учили, това работят... Не е случайно това, че  секциото се предписва само, ако е наистина наложително, а не като прищявка... що се отнася до специалистите- както каза майка ми тогава- тебе си те чака. Те няма да раждат вместо тебе...  
Колкото до болките- мисля, че това може да го каже човек, който е раждал и по двата начина, но пък аз болката съм я забравила отдавна- а раждах дори без упойка, по собствено желание при това!
Възстанових се за броени дни, седмица след раждането вече търчах из къщи като кон, а имах и вътрешни, и външни шевове. Два часа след раждането се къпах в банята, подреждах си багажа и чаках да ми донесат бебока... След секцио не се ли стои поне 5 дни в болницата, при това без да ядеш?!?
Колкото до безопасността, имам особено мнение, подкрепено с факти, които ще спестя...

Когато на мен ми предстоеше това решение, аз мислех за следното: секциото все пак си е една операция... Докато раждането е един съвсем естествен процес. Разбира се, решението си е твое, страха - също. Аз, когато трябваше да тръгвам към болницата, седях на дивана и обяснявах, че: "АААА не, аз няма да раждам днес"...  Обаче като ме приеха и видях колко са мили и грижовни докторите и акушерките, се успокоих.
А това за кофата ме развесели!!! Ние с мъжа се хилихме, че докторката, която ме ши, го е подценила, и повярвай ми, хич не съм като кофа... Що за глупости??? За изпускането- ако си правиш онези упражнение за перинеума, няма да имаш такива проблеми.

# 21
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Gush


МНОГО ДОБРЕ КАЗАНО...

и още една причина -  при секциото не оставаш като кофа---простете за ужасното описание --- и няма след години да имаш проблеми с изпускането

Това са пълни глупости, нито съм станала кофа, нито бидон, нито се изпускам.
Ако няма медицински показания за секцио и не е голяма бъзла не виждам причина за секцио. С напредъка на упойките вече никоя мама не ражда с болки, освен ако самата тя /като мен/ не го поиска.
А секциото от където и да го погледнеш си е операция. На Коледа оперираха снаха ми от киста и апандисит и искам да ви кажа, че още не е възстановена.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 896
еи знаех че това за кофата ще предизвика какви ли не реакции - ще го изтрия...но не си променям мнението...оставам си за секцио...след като докторите казват че това е най- безопасният вариянт...НИКОИ незнае какви усложнения могат да се появят при нормално раждане...

# 23
  • София
  • Мнения: 5 289
Май съвсем се обърках да ви кажа,според някои ваши мнения излиза че възстановяването при нормално раждане е много по болезнено Shocked .И какво значи никол 78 че на 2-3 час жените с нормално раждане незнаели къде се намират?Това ми стана много чудно?Четох за разкази за раждане със секцио и всички споделяха че са се възстановили доста бързо,дори ставали на същия ден и болката не била за умиране след това.ОФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФФ направо ще откача вече,не ми се иска да се превивам от болки Бог знае колко часа докато направя нужното разкритие за епидурална,ами ако нещата не вървят както трябва и решат да не ми слагат упойка??? Цяла нощ няма да спя от чудене какво да избера,а после няма да спя до раждането.Имам чувството че от притеснение ще родя по скоро даже...............Простете ми ако ви изнервям..... Praynig
По повод за лентичката ми някой по горе попита-не е вярна назад е,обаче аз неможех да си я сложа и ми я сложи едно момиче,та не ми бише удобно да я карам да ми я поправя,та си карам с тази.

# 24
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Laura
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: sunny_zt
Не я плашете, че секциото изисква повече време за възстановяване. Тук чета, че всички от секциото се възстановяват много по-бързо - на 6-7 ден, докато срязването долу минава за много повече време.

Съни, за кое долно срязване говориш?


Аз не съм Съни, но предполагам, че говори за епизиотомията, която често се практикува при "нормално" раждане.   Sunglasses


Ами ако е за епизиотомията мога много да говоря, защото аз съм с такава. Конците ми махнаха на 5-тия ден и то защото още на 4-тия ден започна нещо да ми опъва, а трябваше на 6-тия да се махнат. Изобщо нищо не личи, все едно не съм срязвана, ама и Яков си е един специалист Grinning браво на него. А я направиха, защото малоумничките от женската консултация не се сетиха през цялата ми бременност да ме измерят с тазомер и да видят, че таза ми е тесен, ама това е една друга тема.

# 25
  • Мнения: 2 489
Цитат на: Laura
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: sunny_zt
Не я плашете, че секциото изисква повече време за възстановяване. Тук чета, че всички от секциото се възстановяват много по-бързо - на 6-7 ден, докато срязването долу минава за много повече време.

Съни, за кое долно срязване говориш?


Аз не съм Съни, но предполагам, че говори за епизиотомията, която често се практикува при "нормално" раждане.   Sunglasses


Да. Grinning  В последния момент се отказах да го напиша, че не бях сигурна в една буквичка.
Моя приятелка се възстановяваше от епизиотомията повече от месец.

# 26
  • Мнения: 46 536
Цитат на: Гизи
..............След секцио не се ли стои поне 5 дни в болницата, при това без да ядеш?!? .................


В болницата, в която родих нормално родилите стояха 4 дни, а секциите 5. За яденето е смешно това, което казваш и не знам от къде черпиш информация- при секцио не ядеш първия ден, но при нормално родилите не забелязах кой знае какво желание да се хранят през този първи ден след раждането.

# 27
  • Мнения: 2 489
Оф, болка не болка, всичко се преживява, по който и да е начин все ще я има, обаче мен ме ръководи друго - безопасността за бебето ми. При секцио тя е 100 %.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 896
май темата пак стана за или против секциото -

но всички трябва да се съгласите че наистина секциото е по-безопасно за детето...ВСИЧКО  останало е без значение... пък колкото си щет еми говорете че природата най-добре си знае работата...

# 29
  • Мнения: 2 567
Цитат на: DUDKA
Май съвсем се обърках да ви кажа,според някои ваши мнения излиза че възстановяването при нормално раждане е много по болезнено Shocked .И какво значи никол 78 че на 2-3 час жените с нормално раждане незнаели къде се намират?Това ми стана много чудно?Четох за разкази за раждане със секцио и всички споделяха че са се възстановили доста бързо,дори ставали на същия ден и болката не била за умиране след това.


Ох, милата! Не го мисли толкова, вземи едно решение и стой зад него.
Аз след секциото разтръбих навсякъде, че няма по-лошо от това, но това е лично мое мнение и не ангажирам никого с него.

# 30
  • Мнения: 4 473
Цитат на: sunny_zt
Цитат на: Laura
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: sunny_zt
Не я плашете, че секциото изисква повече време за възстановяване. Тук чета, че всички от секциото се възстановяват много по-бързо - на 6-7 ден, докато срязването долу минава за много повече време.

Съни, за кое долно срязване говориш?


Аз не съм Съни, но предполагам, че говори за епизиотомията, която често се практикува при "нормално" раждане.   Sunglasses


Да. Grinning  В последния момент се отказах да го напиша, че не бях сигурна в една буквичка.
Моя приятелка се възстановяваше от епизиотомията повече от месец.

Късметлийка е приятелката ти - на мен ми трябваха 70 дни!

# 31
  • Мнения: 2 452
Цитат на: AFRODDITA
А я направиха, защото малоумничките от женската консултация не се сетиха през цялата ми бременност да ме измерят с тазомер и да видят, че таза ми е тесен, ама това е една друга темаquote]


Обърка ми се цитата, извинявай,
Афродита, ширината на таза няма нищо общо с епизиотомията. Епизиотомията се препоръчваШЕ (използвам минало време, защото сега не е така) за да се избегне разкъсването на перинеума; сега обаче се смята, че зарастването на разкъсания перинеум е много по-лесно отколкото на разреза от епизиотомия и затова не се препоръчва. Това не означава, че ИЗОБЩО не се прави, но ако може се избягва.

# 32
  • Мнения: 46 536
Цитат на: DUDKA
....................И какво значи никол 78 че на 2-3 час жените с нормално раждане незнаели къде се намират?Това ми стана много чудно?.................


С мъжа ми ходихме на курса за родители в Тина Киркова и обиколихме навсякъде, включително и при току що родилите - секцио и нормално - те не бяха адекватни. Може и да са били много уморени и това да е предизвикало такава реакция, но това видях с очите си.
Иначе аз стигнах почти до пълно разкритие с контракции през 2 минути и тогава ме резнаха. Не съм изпитала чак нетърпими болки и нито при разкритието и нито след секциото, каквото и да изберат лекарите, няма страшно, не се страхувай и им се довери!

# 33
  • Мнения: 2 489
DUDKA, пожелавам ти леко раждане, каквото и да избереш.
Найстрой се положително и мисли за бебенцето, което съвсем скоро ще гушнеш. Предстои  ви да се "срещнете" скоро, всичко лошо се забравя!

# 34
  • Мнения: 370
Спокойно, миличка, не се паникьосвай толкова. Аз например отидох да се срещна със завеждащия отделението, говорих си с него и той ме успокои. Хората не са зверове, както той тогава каза "няма да те оставим да се мъчиш", те най- добре знаят какво правят. Бъди напълно спокойна, всичко ще мине добре. Вие с бебче сте един тандем и ще се справите. Каквото и да избереш, важното е, че съвсем скоро ще си гушнеш бебенце и ще забравиш всичките си притеснения. Хайде споко, ние сме с теб и ти стискаме всички налични палци!

# 35
  • София
  • Мнения: 18 679
Съвети изобщо не искам да давам - всеки сам се познава най-добре, но как беше при мен: категорично исках нормално раждане, освен ако не се наложи секцио.Не се наложи.Родих за три часа.Получих 5 см. разширение БЕЗ АБСОЛЮТНО НИКАКВА БОЛКА/голям късмет/, след което ми сложиха епидурала и си "дородих" пак без грам болка.Бях отпаднала точно 6-7 часа, после направо смаях родата като ме видяха как изприпках по стълбите на родилно Grinning Аз другия път пак така ще раждам, но всеки сам си преценява, защото най-важното е все пак бебето и майката да се чувстват добре...

# 36
  • Мнения: 772
Аз раждах в Шейново с епидурална упойка и съм много доволна, въпреки че имаше някои усложнения, покрай които се възстанових малко по-трудно (стигна се до форцепс, но не заради упойката), но като цяло раждането ми, включително зашиването, беше наистина доста безболезнено, като слушах другите момичета.

Но наистина екипът е много важен - и за това как, така и кога ще се постави упойката (при мен малко закъсняха, защото контракциите не се виждаха на тоновете, но иначе беше поставена изключително добре).
Дудка, успех!

# 37
  • Мнения: 5 500
Цитат на: DUDKA
... че на 2-3 час жените с нормално раждане незнаели къде се намират?

И т`ва не е вярно, и да ви кажа ми писна да чета простотии и призовавам мамите да говорят от собствен опит. Веднага след раждането ми исках сама да стана и да отида до леглото си, но не ми позволихаи ме повозиха на легло-количка. Може би обаче сте прави, наистина не знаех къде се намирам, НО от щастие и възторг от това, което ми се е случило.


Цитат на: DUDKA
....... направо ще откача вече,не ми се иска да се превивам от болки Бог знае колко часа докато направя нужното разкритие за епидурална

Виж сега, недей откача, щото на детето ти няма да му трябва откачена майка. Контракциите, които правиш сама, в смисъл без да се стимулират от система или хапче, не са толкова болезнени, отколкото ако ти е включена система. Общо взето 1 см разкритие се прави за около час. Не е нещо супер неизтърпимо и болезнено така, че не се шашкай.
И накрая колкото и да питаш и колкото и да ти разказват, няма да го разбереш докато не го изпиташ.

# 38
  • Мнения: 5 468
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: Gush


МНОГО ДОБРЕ КАЗАНО...

и още една причина -  при секциото не оставаш като кофа---простете за ужасното описание --- и няма след години да имаш проблеми с изпускането

Това са пълни глупости, нито съм станала кофа, нито бидон, нито се изпускам.

 Laughing  Laughing Ама си още млада... я като поостарееш, пак ще си говорим

# 39
  • Мнения: 136
Също бих те посъветвала да родиш секцио. Въобще не е толкова болезнено възстановяването. През цялото време си във съзнание и си лафиш с анестезиолога.Виждаш бебето веднага щом го извадят. Като те пусне упойката малко боли но се преживява. Най важното е да се движиш.Възстановяваш се за 6-7 дни. ЖЕЛАЯ ТИ УСПЕХ И ЗДРАВО БЕБЧЕ

# 40
  • Мнения: 370
Хихик, аз като порастна, ще стана не кофа, а лейка!!! Да си имам оправдание за изпускането...  Grinning

# 41
  • Мнения: 5 468
Цитат на: DUDKA
Май съвсем се обърках да ви кажа,според някои ваши мнения излиза че възстановяването при нормално раждане е много по болезнено Shocked .И какво значи никол 78 че на 2-3 час жените с нормално раждане незнаели къде се намират?Това ми стана много чудно?Четох за разкази за раждане със секцио и всички споделяха че са се възстановили доста бързо,дори ставали на същия ден и болката не била за умиране след това.

То сега получи съвети и за двата начина, много ясно. Кой както е раждал, така ще ти каже да родиш и ти. Това, че ще станеш същия ден след секцио, хич не ми се вярва. Няма да имаш сили и хич не вярвам на майките, които го твърдят. Аз бях със секцио и на другия ден едвам се изправих. До вечерта на другия ден вече ставах, но трудно. Трябваше да се разхождам по 10-15 мин., защото така по-бързо ставало възстановяването. На 6-ти ден като ме изписаха, бях що-годе добре. От 10-тия вече, мога да кажа, че бях почти възстановена. Ставах и лягах нормално и започнах да се обръщам на една страна. Иначе не можех. Спях по гръб само. Едвам ставах, едвам сядах. След 10-тия ден започваш бързо, бързо да се оправяш и със всеки ден ставаш по-добре.
Сега... не съм раждала нормално, за да правя сравнение... Жените, които раждаха нормално в болницата, когато бях там, след няколко часа обикаляха коридорите. Но и те сядаха трудно, опъваха ги шевовете. Зор голям няколко часа, но после - все едно не са раждали. А тези със секцио, се мъкнехме по коридорите..., но пък не бяхме изпитвали болка от раждането.
Ей, много се отплеснах. Каквото и да избереш, след време няма да помниш нито болки, нито неразположения. Леко раждане.

# 42
  • Мнения: 5 468
Цитат на: nikol78
Цитат на: Гизи
..............След секцио не се ли стои поне 5 дни в болницата, при това без да ядеш?!? .................


В болницата, в която родих нормално родилите стояха 4 дни, а секциите 5. За яденето е смешно това, което казваш и не знам от къде черпиш информация- при секцио не ядеш първия ден, но при нормално родилите не забелязах кой знае какво желание да се хранят през този първи ден след раждането.

То нямаш и апетит след операцията. А много ясно, че трябва полека-лека да се захраниш, при положение, че не си ял от вчера. Ако се набухкаш като прасе, ше ти се разпори шева Laughing  Laughing
5 дена да не ядеш... тцтцтц... отде ги мислиш тия?

# 43
  • Мнения: 5 468
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: DUDKA
... че на 2-3 час жените с нормално раждане незнаели къде се намират?

И т`ва не е вярно, и да ви кажа ми писна да чета простотии и призовавам мамите да говорят от собствен опит. Веднага след раждането ми исках сама да стана и да отида до леглото си, но не ми позволихаи ме повозиха на легло-количка.

И аз исках веднага да стана след операцията си, чувствах се толкова добре и бях толкова развълнувана, че мислех, че ще полетя, но не ми дадоха да стана. Лежах и се чувствах неразбрана, а когато на другия ден пратиха 2 акушерки да ми помагат да стана, едвам ме измъкнаха от леглото и щях да припадна... Може би, не са ти позволили, защото често, ентусиазма заблуждава за истинското състояние.

# 44
  • Мнения: 370
Добре де,:oops:  не се изразих правилно, тогава една от сестрите ми обясняваше, че почти не ядат жените със секцио, по повод на някакви кренвирши, дето бяха изпратили за родилката роднините и...   Simple Smile  А точно по колко и какво ядат, съжалявам, но не съм се интересувала. Аз тогава се хилех на мъжа ми- казах му да ми прати плодове, той ми пратил пъпеш! Ненарязан, цял, дъхав и прекрасен... Три дни ми миришеше от шкафчето, слюнката ми се беше проточила до входа на родилното... Как ли е очаквал мъжа ми да го ям?! Да го разпинтя и да ръфам като куче???

# 45
  • Мнения: 46 536
Цитат на: Гизи
Добре де,:oops:  не се изразих правилно, тогава една от сестрите ми обясняваше, че почти не ядат жените със секцио, по повод на някакви кренвирши, дето бяха изпратили за родилката роднините и...   Simple Smile  А точно по колко и какво ядат, съжалявам, но не съм се интересувала...............


Нашите порции бяха с еднакво количество и съдържание - секцио и нормално - само боб не ни даваха да ядем, защото е газообразуващ Grinning

# 46
  • Мнения: 2 596
Със сигурност си прочела отговрите на многото мами Най-добре си е да родиш нормално. Никакво секцио. То е за хора с проблем и за лигли. Нормалното раждане е най-доброто. Аз родих за 45 минути. Възстанових се за 10 дни напълно, а на втория вече се разхождах съвсем нормално. Жената след мен роди с такава упойка е беше много доволна. Но болката не чак за умиране, така че търпи се, пък и не може да се сравни с радостта като видиш бебчо.

# 47
  • Мнения: 883
Не знам кое е по-добре, не съм раждала и по двата начина, но нормалното раждане ми се видя много трудно, нямах хубави контракции, лекарката ми направи пълно разкритие с ръка, защото 4-ри часа си седях на 8 см и след тази "манипулация" и казах, че ако забременея пак един ден ще родя задължително със секцио, а тя се засмя и каза да не си го пожелавам, защото тогава ще разбера какво е болка. Като се излюпих от упойката (епизиотомия) ме закараха с леглото до стаята и пред вратата си слязох и си отидох сама до леглото. Половин час след това отидох да се измия и до тоалетна- малко ми се виеше свят, но не ме болече чак толкова зверски, а аз имам опит с болката, като ветеран с 5 различни операции и изваден винт от крака с местна упойка;). Мисля че и двата начина се преживяват и болката винаги е на 2-ро място, след като видиш детенцето си.

# 48
  • Мнения: 182
Аз също съм с две ръце ЗА нормалното раждане. За какво да ти правят насила белези, защо да те режат , защо е нужна цялата тази сложна операция ??? Е верно е ,че повечко ще те заболи, няма да лежиш наготово и да чакаш да ти го покажат ще го оставиш само да се бори да излезе. Въстановяването после е много по-болезнено секциото кой каквото ще да ми говори. Говорим за нормалните раждания не тези с усложненията ! Та аз на първият ден си се изкъпах, седях си на д...то, ставах нормално, ходех си без проблем , а тези със секциото .... на 6-7 ден изписване ... по-трудно ставане, навеждането и вдигането на тежко не се препоръчва много ... имаш срязани важни коремни мускули все пак  #Puppy dog  Аз дори на 15-ия ден правех вече с.... Няма какво да се лъжем нормалното винаги е било за предпочитане, посъветвай се с лекаря ти и той ако не гледа да ти вземе само парите , а е достатъчно коректен ще ти каже ,че то е най-нормалното нещо .

# 49
  • Мнения: 46 536
Цитат на: Bisi
.............То е за хора с проблем и за лигли. Нормалното раждане е най-доброто.



Аз сигурно съм лигла с проблем Grinning

 
Цитат на: Bisi
..........Възстанових се за 10 дни напълно................



Пък аз за 8 дена #Milti

# 50
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Аз ве4е писах моето мнение , искам само да допълня и да те уверя, 4е с епидурал нищо няма да 4увстваш или съвсем слаба болка и то накрая на раждането. Но все пак мисля, 4е е най-добре да се довериш на лекарите. При мен първото раждане беше секцио / в Б-я /, и аз мислех, 4е и второто ще е така, но с лекарите се разбрахме така запо4вам да раждам нормално , ако оба4е има някакъв проблем веднага да ме режат. Лекарите ми казаха най-лесно е да те оперираме, но за теб е по-добре да родиш нормално, както и стана без нито един шев, за което съм им много благодарна. Помисли добре има + и - и за двата на4ина важното е вси4ко да мине о.к. Леко раждане ти пожелавам и здраво беб4е, независимо кой на4ин ще избереш.

# 51
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Ружа72
Ако ти предлагат секцио-избирай секцио.
У нас всички сега са специалисти по секцио и има все по малко нормални раждания. Така че добре обучени кадри за нормално раждане има все по-малко и вече има много малко истински опитни акушерки.
Няма сравнение на болките при нормално раждане и секцио. Упойката не е спасение.
Вьзстановяването след секцио е за няколко дни за разлика от нормалното раждане което трае месеци и години при някои жени.
А и секциото е най-безопасно за бебето. Много рядко има усложнение, докато при нормално раждане.......
Така че не му мисли много, ако е добьр екипа избирай секцио.


Ружа, само да те попитам, ти къде ражда?

# 52
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Bisi
Най-добре си е да родиш нормално. Никакво секцио. То е за хора с проблем и за лигли. Нормалното раждане е най-доброто.

Мдааам... трябва да се ражда мъжествено!!! А така! Какво е това такова - ще раждаш без болка? Къде ги дават тия, питам аз? Докато не ти изкочат очите от болки и не ти се разцепи задника от напъни, значи не си майка като хората...
Аз - лигла... ще си взема забележка за другия път.

# 53
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: sunny_zt
Моя приятелка се възстановяваше от епизиотомията повече от месец.



Епизиотомията ме боля само в нощта след раждането, после никакъв проблем. Когато се прибрах вкъщи на третия ден(!!!!) след раждането не ме болеше! Раждах нормално със спинална упойка.

Аз лично бих посъветвала бъдещата мама да ражда нормално, секцио само ако има медицински показания за това, но не показанята да са страха от раждането  Mr. Green

# 54
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: sunny_zt
 обаче мен ме ръководи друго - безопасността за бебето ми. При секцио тя е 100 %.


Момичета не говорете нелепости!!! Няма такова нещо като 100% сигурност. Също така не е вярно, че при секциото няма риск за детето и майката. Четох някъде статия от лекар, че могат да се получат доста усложнения и с майката и с детето! Аз бях на същия акъл като вас по тоя въпрос, докато не прочетох мнението на същия тоя лекар "Корема не е чекмедже да го отваряме и затваряме когато си поискаме"

Замисляли ли сте се, че ако беше по-безопасно за бебето и майката всички щяха да раждат секцио!!! Нявсякъде, по цял свят!!!


Също така искам да апелирам тази тема да не се превръща в поредния ожесточен спор за/против секциото! Grinning

# 55
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: new*
Това, че ще станеш същия ден след секцио, хич не ми се вярва. Няма да имаш сили и хич не вярвам на майките, които го твърдят. Аз бях със секцио и на другия ден едвам се изправих.


Хи, хи, аз станах и то два пъти - на 6-тия и на десетия час след изваждането на бебка. При това операцията беше по-тежка от обичайно секцио, а аз бях с дренажи и епидурален катетър. Няколко души държаха всичко висящо от мен, но вярваш или не станах два пъти. Всъщност намя значеие дали вярваш  Rolling Eyes  На другата сътрин вече кърмех.
Това пак не ме прави фен на секциото - знам и две и двеста - при пъвото ми секцио не бях човек месеци наред, а болката беше зверска поне три седмици. А усложненията бяха като за дисертация.

Дудка,
Само ти и лекаря ти можете да вземете вярното решение. Тук във форумите всички имаме мнение по дилемата секцио/вагинално, ама сигурно медици почти няма сред нас...
Най-важното е да избереш лекар, на когото имаш доверие и вътрешна увереност, че ще ти помогне.
Желая ти леко и успешно раждане!

# 56
  • Мнения: 5 468
Цитат на: bib.bib
Цитат на: new*
Това, че ще станеш същия ден след секцио, хич не ми се вярва. Няма да имаш сили и хич не вярвам на майките, които го твърдят. Аз бях със секцио и на другия ден едвам се изправих.


Хи, хи, аз станах и то два пъти - на 6-тия и на десетия час след изваждането на бебка. При това операцията беше по-тежка от обичайно секцио, а аз бях с дренажи и епидурален катетър. Няколко души държаха всичко висящо от мен, но вярваш или не станах два пъти. Всъщност намя значеие дали вярваш

Ами хубаво си направила като си станала. Не беше ли 24 часа в реанимация?
Вярвам ти бе, що пък не...  ooooh! то пък нямаше значение, дали вярвам или не.

# 57
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: Гизи
След секцио не се ли стои поне 5 дни в болницата, при това без да ядеш?!?

Не, Гизи може да ядеш, ама вода не може да пиеш  #Silly  #Silly  #Silly  #Silly  #Silly  #Silly
Ай, стига сме пълнили форумите с тъпотии .....

# 58
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: new*
Вярвам ти бе, що пък не...  ooooh! то пък нямаше значение, дали вярвам или не.

Е, друг път може и да не ми пишеш на "бе" ...
Не виждам място за кавга  Stuck Out Tongue

# 59
  • Мнения: 5 468
Цитат на: bib.bib
Цитат на: new*
Вярвам ти бе, що пък не...  ooooh! то пък нямаше значение, дали вярвам или не.

Е, друг път може и да не ми пишеш на "бе" ...
Не виждам място за кавга  Stuck Out Tongue

Като не виждаш място за кавга, не ми прави глупави забележки, гранд дамо! Друг път хич няма да ти пиша, щом си толкова изтънчена.

# 60
  • Мнения: 46 536
Цитат на: bib.bib
Не, Гизи може да ядеш, ама вода не може да пиеш............


Защо? На мен ми даваха, само няколко часа след операцията - не, но тогава бях на глюкоза и от нея не чувствах нито жажда нито глад, много е странно усещането Grinning

# 61
  • София
  • Мнения: 2 952
Никол, майтапя се. Просто толкова странно ми прозвуча, как някой може да помисли, камо-ли да напише подобно нещо, че не се яде пет дни  Grinning  Grinning  Grinning
Малеййй, дано не уплаша някой, мислех, че майтапа се схваща.
Пият се много течностииии, само да са безалкохолни  Grinning

# 62
  • Мнения: 46 536
Цитат на: bib.bib
...............а аз бях с дренажи и епидурален катетър. Няколко души държаха всичко висящо от мен...............



И аз така, аз ходя, а две акушерки притичват зад мен, умрях от срам, а вътрешно от смях Embarassed Ти заради миомите ли беше с дренаж? А на второто секцио слагаха ли ти пак?

# 63
  • София
  • Мнения: 2 952
Никол, пиша ти на лични, че видях едно обръщение към мен и да не взема да настъпя някой пак  Stuck Out Tongue

# 64
  • Мнения: 46 536
Цитат на: bib.bib
Никол, майтапя се. Просто толкова странно ми прозвуча, как някой може да помисли, камо-ли да напише подобно нещо, че не се яде пет дни  Grinning  Grinning  Grinning
Малеййй, дано не уплаша някой, мислех, че майтапа се схваща.
Пият се много течностииии, само да са безалкохолни  Grinning


 Embarassed  Embarassed  Embarassed Ами, не загрях Grinning

# 65
  • Мнения: 5 252
Цитат на: new*
Това, че ще станеш същия ден след секцио, хич не ми се вярва. Няма да имаш сили и хич не вярвам на майките, които го твърдят. .


Аз пък го твърдя Не боли толкова,по гаден е самия страх какво ти предстой  Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation Това че ти не си станала,не означава че всички са така.Хайде ако обичаш не слагай всички под общ знаменател  Sign Exclamation

# 66
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Radina
Цитат на: new*
Това, че ще станеш същия ден след секцио, хич не ми се вярва. Няма да имаш сили и хич не вярвам на майките, които го твърдят. .


Аз пък го твърдя Не боли толкова,по гаден е самия страх какво ти предстой  Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation Това че ти не си станала,не означава че всички са така.Хайде ако обичаш не слагай всички под общ знаменател  Sign Exclamation

Ама добре де! Ставайте си! Какво си увеличила шрифта все едно няма да го видя? Хайде, няма да слагам всички под един знаменател... голяма работа съм казала... няма що!
Бахти ятото усойници, дето ме връхлетяха! Аре дий!!!

# 67
  • Мнения: 5 252
Цитат на: new*
Цитат на: Radina
Цитат на: new*
Това, че ще станеш същия ден след секцио, хич не ми се вярва. Няма да имаш сили и хич не вярвам на майките, които го твърдят. .


Аз пък го твърдя Не боли толкова,по гаден е самия страх какво ти предстой  Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation Това че ти не си станала,не означава че всички са така.Хайде ако обичаш не слагай всички под общ знаменател  Sign Exclamation

Ама добре де! Ставайте си! Какво си увеличила шрифта все едно няма да го видя? Хайде, няма да слагам всички под един знаменател... голяма работа съм казала... няма що!
Бахти ятото усойници, дето ме връхлетяха! Аре дий!!!


Хормоните май още не са ти в ред  Rolling Eyes
Не съм искала да се засегнеш ,но явно съм го направила  Thinking

# 68
  • Мнения: 2 489
Цитат на: Vache
Цитат на: sunny_zt
 обаче мен ме ръководи друго - безопасността за бебето ми. При секцио тя е 100 %.


Момичета не говорете нелепости!!! Няма такова нещо като 100% сигурност. Също така не е вярно, че при секциото няма риск за детето и майката. Четох някъде статия от лекар, че могат да се получат доста усложнения и с майката и с детето! Аз бях на същия акъл като вас по тоя въпрос, докато не прочетох мнението на същия тоя лекар "Корема не е чекмедже да го отваряме и затваряме когато си поискаме"

Замисляли ли сте се, че ако беше по-безопасно за бебето и майката всички щяха да раждат секцио!!! Нявсякъде, по цял свят!!!


Също така искам да апелирам тази тема да не се превръща в поредния ожесточен спор за/против секциото! Grinning


За майката може и да е опасно, но за бебето не е. Аз това не си го измислям, това е доказано и го твърдят всички лекари. Бебето се вади за две минути, какъв е рискът за него?

# 69
  • Мнения: 46 536
Цитат на: sunny_zt
............ Бебето се вади за две минути, какъв е рискът за него?


Според лекарите, децата родени със секцио са по-лениви и т.н. в началото, защото не са се адаптирали, както става постепенно с нормално родените. Но не мисля, че това е правило, защото дъщеря ми си беше нормално активно и жизнено бебе, каквото си е и до днес Grinning

# 70
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Radina
Хормоните май още не са ти в ред  Rolling Eyes
Не съм искала да се засегнеш ,но явно съм го направила  Thinking

Не си ме засегнала, просто тона ти и огромните ти букви звучат назидателно и истерично. За хормоните ми, не бери грижа... като ти гледам лентичката, май повече тебе те тресат Laughing. Айде, чао Heart Eyes

# 71
  • Мнения: 5 252
Цитат на: new*
Цитат на: Radina
Хормоните май още не са ти в ред  Rolling Eyes
Не съм искала да се засегнеш ,но явно съм го направила  Thinking

Не си ме засегнала, просто тона ти и огромните ти букви звучат назидателно и истерично. За хормоните ми, не бери грижа... като ти гледам лентичката, май повече тебе те тресат Laughing. Айде, чао Heart Eyes


Възможно е  Laughing ,но на загрижена ли ти заприличах  Thinking

# 72
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Radina
Цитат на: new*
Цитат на: Radina
Хормоните май още не са ти в ред  Rolling Eyes
Не съм искала да се засегнеш ,но явно съм го направила  Thinking

Не си ме засегнала, просто тона ти и огромните ти букви звучат назидателно и истерично. За хормоните ми, не бери грижа... като ти гледам лентичката, май повече тебе те тресат Laughing. Айде, чао Heart Eyes


Възможно е  Laughing ,но на загрижена ли ти заприличах  Thinking

Не, просто така се казва - "Не бери грижа..." Иначе съм сигурна, че ако ме видиш на улицата да умирам, ще ме подминеш без да ти мигне окото. Не съм си и помислила, че ти пука за мен.

# 73
  • Мнения: 5 252
Цитат на: new*
Иначе съм сигурна, че ако ме видиш на улицата да умирам, ще ме подминеш без да ти мигне окото. Не съм си и помислила, че ти пука за мен.


Ами не ме познаваш,така че не бъди сигурна!
Хората които ме познават ще кажат точно обратното!Но специално за случая,да права си не ме интересува!
Айде чао и от мен  Heart Eyes

# 74
  • София
  • Мнения: 13 206
За съжаление не мога да намеря статията. Намерих самотова.
Според мен риска за майката не е за подценяване, нали изхода от раждането трябва да е благоприятен и за бебето и за майката!

# 75
  • София
  • Мнения: 13 206
Момичета, моля ви, нападките на лични! В противен случай ще заключа темата. И без това вече не се коментира по същество!

# 76
  • Мнения: 493

Mомичета,
знаете ли аз съм за секциото
според мен няма нужда жената да се мъчи, а и за бебето е по добре без да се мъчи.
Аз лично преди да видя,че имам индикации за секцио бях си го решила. Лично аз станах на 18ч. след секциото и отказах болко успокояващите.
Как да родиш е лична твоя на гласа
можеш да родиш нормално и да се възтановиш бързо, да нямаш шевове, НО и може да си с много шевове и трудно да родиш. Същото се отнася и за секциото може да мине без проблеми и да се възтановиш бързо (аз лично  бързо се възтанових още в болницата), А може и да има проблеми все пак е операция и възтановяването да е дълго и трудно.

КАКВОТО Е ПИСАНО ТОВА СТАВА, НО ВСЕКИ ТРЯБВА ДА РЕШИ НАЧИНА ПО КОИТО ЩЕ РАЖДА И ДА Е СИГОРЕН В РЕШЕНИЕТО КОЕТО Е ВЗЕЛ, ДРУГОТО  Е БОЖА РАБОТА.

P.S.  ако не се засечем а форума, УСПЕШНО РАЖДАНЕ и бъди спокоина,че всичко ще мине нормално. много е важно твоита нагласа психическа.

# 77
  • Мнения: 1 753
Цитат на: DUDKA
Момичета днес бях на лекар и докторката ми каза че бебчо е слезнал надолу вече,плацентата ми била започнала да се структурира или нещо от сорта демек е готова така го разбирам и всеки момент може да родя,а терминът ми е 20-ти януари.Лекарката ми ми предоставя възможността да реша как искам да родя,тя ще ме изпрати при възможно най-добрите лекари в Шейново каквото и раждане да избера.До утре трябва да реша,бях твърдо решила секцио,но тя ми предлага раждане с епидурална упойка и сега много се двоумя и ме е страх и незнам какво да реша,много ми е трудно милички незнам какво да правя посъветвайте ме нещо кое е по доброто и безболезнено раждане.А бебето ми е едричко бая,обаче било съвместимо с таза ми така че нямало проблем за естествено раждане.


Ох, миличка знам какво ти е... Аз имах същата дилема, но така и не можах да реша навреме, защото родих в 37ма седмица с изтекли води...
Докато раждах се проклинах, че не съм избрала секцио. Имам много нисък праг на болката и .... ми идеше да се хвърля през прозореца. Доста болеше. Не ми разрешиха да си сложа епидурална упойка (това ми беше надеждицата), защото в 37ма седмица бебето не се е смъкнало достатъчно и нямаше да може да излезе... Та така, изтърпях си болката до края и понеже вече не издържах докторката ми помогна с разкритието с ръка, защото много бавно ставаше. И накрая родих бебето си (което беше малко - 2900) с 4 вътрешни и 3 външни шева  Close
Решила съм, че второто ще го раждам секцио

# 78
  • Мнения: 2 274
Ех, отново го обърнахме на караници... #Bad Talk Има толкова изписано по въпроса. Съществува нещо много полезно, нарича се ТЪрсачка..Дудка, що не си родиш нормално с епидурал, после да ни разкажеш колко добре е минало всичко и така!!! Laughing
Стискам ти палци!

# 79
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: sunny_zt
Оф, болка не болка, всичко се преживява, по който и да е начин все ще я има, обаче мен ме ръководи друго - безопасността за бебето ми. При секцио тя е 100 %.


Това е и 100% вярно!

# 80
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Само да кажа за храненето след секцио....Може да се яде всичко и по колкото ти душа иска, но СЛЕД КАТО СЕ ИЗХОДИШ! При мен това се случи на втория ден и почнах да пълня тумбака с кюфтета, кафета, парфета....нямаше само чевермета...

# 81
  • Мнения: 317
Според мен Секциото е най щадящо за теб и за бебо...(а и щом ти е едро бебенцето)...А този вариант Секцио със Спинална е много добър , виждаш си бебо..и възстановяването е бързо...Пак ти си решаваш...Каквото и да избереш ти желая успех!

# 82
  • Мнения: 1 080
Според мен е абсолютно въпрос на личен избор как ще родиш. Аз лично съм раждала нормално, но нито съм имала проблеми с бременноста нито със самото раждане. Отидох в болницата с 3см разкритие в 3.00 сутринта и в 7.52 вече бях родила - нормално(без упойка, секцио и т.н). При всички положения няма да е безболезнено, всеки организъм се възтановява за различно време, но и много е важна нагласата. Не съм убедена, че след секцио боли по-малко отколкото след нормално раждане, та нали това си е вид операция?!?! Както и да е! А това за изхождането и храненето след секцио ми звучеше доста кофти. Успех на бъдещата майка, нека избере това, което сметне за най-добро за себе си и детето.

# 83
  • Мнения: 768
Цитат на: Vache
Цитат на: Ружа72
Ако ти предлагат секцио-избирай секцио.
У нас всички сега са специалисти по секцио и има все по малко нормални раждания. Така че добре обучени кадри за нормално раждане има все по-малко и вече има много малко истински опитни акушерки.
Няма сравнение на болките при нормално раждане и секцио. Упойката не е спасение.
Вьзстановяването след секцио е за няколко дни за разлика от нормалното раждане което трае месеци и години при някои жени.
А и секциото е най-безопасно за бебето. Много рядко има усложнение, докато при нормално раждане.......
Така че не му мисли много, ако е добьр екипа избирай секцио.


Ружа, само да те попитам, ти къде ражда?


Раждах вьв дьржавна френска болница и много сьм доволна от хората там, но имах неблагоразумието да избера упойка понеже след почти едно денонощие след изтичането на водите нямах разкритие и имах силни контракции.
Та в резултат от упойката не можех да се напьвам нормално и бебка се роди с вакуум. Което си е доста опасно.
При раждане сьс секцио няма никаква опасност за бебето, та заради това давам сьвет за секцио.
Докато при пьрво нормално раждане какво ли не може да очаква човек.
Сега ще раждам нормално но без никакви упойки Grinning

# 84
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Цитат на: DUDKA
Момичета днес бях на лекар и докторката ми каза че бебчо е слезнал надолу вече,плацентата ми била започнала да се структурира или нещо от сорта демек е готова така го разбирам и всеки момент може да родя,а терминът ми е 20-ти януари.Лекарката ми ми предоставя възможността да реша как искам да родя,тя ще ме изпрати при възможно най-добрите лекари в Шейново каквото и раждане да избера.До утре трябва да реша,бях твърдо решила секцио,но тя ми предлага раждане с епидурална упойка и сега много се двоумя и ме е страх и незнам какво да реша,много ми е трудно милички незнам какво да правя посъветвайте ме нещо кое е по доброто и безболезнено раждане.А бебето ми е едричко бая,обаче било съвместимо с таза ми така че нямало проблем за естествено раждане.

Мила и аз бих ти препоръчала секцио. На ехографа не могат с точност да определят колко е голямо бебчето, а ако е по-мъничко,със секцио е напълно безопасно за него. Възстановяването е сравнително бързо и няма да се притесняваш излишно.

# 85
  • София
  • Мнения: 3 880
според мен риска е минимален точно при нормално раждане без упойка! няма опасност от парези, няма опасност от невидими разтягания на вагината в резултат на неефективно напъване, които дават отражение след години (това според доктора ми)...тези аргументи бяха достатъчни за мен да избера нормално раждане без никакви упойки. родих за 2 часа. имах епизиотомия, която сама избрах, за да избегна евентуалния риск от неконтролируеми разкъсвания.
щастлива съм и много благодарна, че докторът ми устоя на бъзливите ми подстрекателства да ми направи секцио през цялата бременност и особено през дните, които пренасях. това е. но това е лична гледна точка...друг може да каже, че е щастливо обстоятелство, че не съм имала усложнения от друг род и не се е наложило спасително секцио...според мен е най-важно да имаш доктор, на който да можеш да се довериш, че ще вземе най-адекватното решение, защото той най-добре в този момент познава тялото ти и бебенцето, което носиш.

# 86
  • Мнения: 46 536
Цитат на: Erica
Само да кажа за храненето след секцио....Може да се яде всичко и по колкото ти душа иска, но СЛЕД КАТО СЕ ИЗХОДИШ! При мен това се случи на втория ден и почнах да пълня тумбака с кюфтета, кафета, парфета....нямаше само чевермета...


Не го знаех това Embarassed Аз нямах проблем с изхождането, но не ми беше правена клизма. А на тези, на които е правена, какво изхождат, защото и стомаха им е бил празен, нали не се яде преди упойка?  Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 87
  • Мнения: 514
Какво предствалява епидуралната упойка?

# 88
  • Мнения: 46 536
Цитат на: iva 76
Какво предствалява епидуралната упойка?


Поставя се с катетър, чрез който се правят нови дози, когато се наложи. Спиналната се слага еднократно, без катетър.

# 89
  • Мнения: 530
Не можах да изчета всички мнения, а и то темата се превърна май отново във вечния спор секцио или вагинално раждане! Всеки си има мнение - на базата на собствен опит, прочетено, чуто и видяно и т.н.

Затова няма да ти казвам кое е по-добре. Ти, заедно със специалистите ще вземете решенеието. Това което искам да ти кажа е че е много важна твойта нагласа. Настрой се положително - раждането не е задължително да е болезнено, който и вариант да избереш. Болката не бива да е нещо от което да те е страх, защото колкото повече те е страх, толкова повече се 'стягаш' и болката те владее, а не ти нея. Говоря и за двата вида раждане (въпреки, че съм изпитала само единия до сега) - по време на контракции, самото раждане и възстановяването след това. Мисли за бебето и за вълшебството на първата ви среща, а не си фокусирай съзнанеието върху болка, разни ужасяващи истории за трудни раждания разказани от 'доброжелатели' и други такива щуротии. И слушай тялото си и какво ти казва то - може това да прозвучи прекалено 'алтернативно' и 'природосъобразни ла-ди-да-ди-дрън-дрън', но аз лично съм на мнение, че сме се отдалечили прекалено много от самите себе си и трябва да се вслушаме в сигналите на собствените си тела, а не само в това което пише в книгите и ни казват лекарите.

Успех и вярвай, че ще направиш най-добрия избор и че всичко ще е наред. Simple Smile

# 90
Първо искам да ти пожелая късмет Simple Smile
Преди 10 дни ми правиха секцио и ,а от 3 дни чистя ,готвя и се чуствам отлично.Много съм доволна ,но мисля че има значение екипа на който ще се довериш.
Не съм изпитала родилни болки ,така ,че не мога да правя сравнение.Но съм сигурна ,че всеки организъм приема по различен начин болката,освен това възтановяването пак е много индивидуално.
При мен проблема беше тесен таз (така и не се разширих) и нямах избор,но ако трябваше да избирам незная какво бих предпочела,затова те съветвам да оставиш лекарите да решат.

Хайде и да се радваш на хубаво здраво бебче Grinning

# 91
  • Мнения: 100
Хич не му мисли,да не стане че си правиш сметките без кръчмаря.Докторите знаят най-добре какво и как да правят.Каквото ти е писано това ще стане - "Ако ти е писано да те ритне кон,от картина ще те ритне ,но ще те ритне".Не искам да прозвучи,че мисля лошо.
Стискам палци и да се радвате на сладко бебче.

# 92
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Предлагам ти секцио със спинална - хваща те веднага, в съзнание си и си виждаш бебето и освен това се възстановяваш много бързо. Аз родих със спинална във втора градска на 17 ноември и вече съвсем съм се възстановила а и отношението там беше супер.
Леко раждане ти желая.

# 93
  • Мнения: 2 807
Цитат на: DUDKA
Момичета днес бях на лекар и докторката ми каза че бебчо е слезнал надолу вече,плацентата ми била започнала да се структурира или нещо от сорта демек е готова така го разбирам и всеки момент може да родя,а терминът ми е 20-ти януари.Лекарката ми ми предоставя възможността да реша как искам да родя,тя ще ме изпрати при възможно най-добрите лекари в Шейново каквото и раждане да избера.До утре трябва да реша,бях твърдо решила секцио,но тя ми предлага раждане с епидурална упойка и сега много се двоумя и ме е страх и незнам какво да реша,много ми е трудно милички незнам какво да правя посъветвайте ме нещо кое е по доброто и безболезнено раждане.А бебето ми е едричко бая,обаче било съвместимо с таза ми така че нямало проблем за естествено раждане.




DUDKA, нямам време да чета всички мнения - някой преди мен може вече да е отговорил това, коеот сега ще пиша...

Термина (Вероятен Термин на Раждане) е крайната дата, до която трябва да родиш, после вече се води, че преносваш...
Ти си влязла в 9-ти месец на 20 декември, така че е напълно нормално и навреме да родиш и утре...

Казали ли са ти горе-долу колко тежи Бебо?
Според мен, ако е повече от 4 300 кг, няма смисъл да раждаш нормално, за да не се измъчиш и да не се разкъсаш много...
Но все пак лекарят, който посещаваш би могъл да прецени най-добре - довери му се...

Иначе съм за нормално раждане с епидурална упойка,
раждалите с такава споделят, че никаква болка не са усещали(поставя се до 6-ти см, а именно след тези см-ри разкритие започват силните болки) и раждането за тях е един приятен и безболезнен спомен...

Остави интуицията да те води...
Желая ти успех и възможно най-лекото раждане, както и бързо възстановяване!!!

# 94
  • Мнения: 768
Цитат на: Maminka
Цитат на: DUDKA
Момичета днес бях на лекар и докторката ми каза че бебчо е слезнал надолу вече,плацентата ми била започнала да се структурира или нещо от сорта демек е готова така го разбирам и всеки момент може да родя,а терминът ми е 20-ти януари.Лекарката ми ми предоставя възможността да реша как искам да родя,тя ще ме изпрати при възможно най-добрите лекари в Шейново каквото и раждане да избера.До утре трябва да реша,бях твърдо решила секцио,но тя ми предлага раждане с епидурална упойка и сега много се двоумя и ме е страх и незнам какво да реша,много ми е трудно милички незнам какво да правя посъветвайте ме нещо кое е по доброто и безболезнено раждане.А бебето ми е едричко бая,обаче било съвместимо с таза ми така че нямало проблем за естествено раждане.



DUDKA, нямам време да чета всички мнения - някой преди мен може вече да е отговорил това, коеот сега ще пиша...

Термина (Вероятен Термин на Раждане) е крайната дата, до която трябва да родиш, после вече се води, че преносваш...
Ти си влязла в 9-ти месец на 20 декември, така че е напълно нормално и навреме да родиш и утре...

Казали ли са ти горе-долу колко тежи Бебо?
Според мен, ако е повече от 4 300 кг, няма смисъл да раждаш нормално, за да не се измъчиш и да не се разкъсаш много...
Но все пак лекарят, който посещаваш би могъл да прецени най-добре - довери му се...

Иначе съм за нормално раждане с епидурална упойка,
раждалите с такава споделят, че никаква болка не са усещали(поставя се до 6-ти см, а именно след тези см-ри разкритие започват силните болки) и раждането за тях е един приятен и безболезнен спомен...

Остави интуицията да те води...
Желая ти успех и възможно най-лекото раждане, както и бързо възстановяване!!!


Много правилно размера на бебето има огромно значение и не само дали тежи много а и размера на таза и главата.
Моята бебка беше 4 кг и с глава 37 см (периметьр)- та в резултат заседна много неблагоприятни фактори иамаше накуп: сработи един от страничните ефекти на упойката не можех да се напьвам(а трябваше да се напьвам за повече от обикновен размер бебе
таза ми го мериха месец преди раждането(не беше достатьчно широк) та бебка излезе с вакуум в крайна сметка.
Наистина ако бебето е от 2900 до кьм 3500 и няма голяма глава е по-лесно и става и с нормално раждане.
Но ако е по големичко дететео защо да се рискува да засяда и да го вадят с вакуум или форцепс, или непланирано секцио в краен случай което никак не е добре.

# 95
  • Мнения: 2 655
Не се притеснявай и страхувай!!!
Страхът е най-лошият ти съветник в този момент.
Повтаряй си всяка минута, че всичко ще е наред и ще прегърнеш малкото човече по скоро.
Относно термина: АЛИ беше за 17.08., но още на 04.08. ме взеха в болницата, защото беше изпила всички околоплодни води или повечето. Laughing На 05.08 я родих нормално, без епидурална упойка. Нямаше време да я сложат.
Просто избери по лесният начин. За мен това е естественото раждане. Нашите баби да не са раждали секцио Shocked . Само това е начина, а и това е най-сладката болка, която някога ще изпиташ в този живот. Научи се да дишаш /дано си ходила на курсове/ и тренирай последните дни. Повтаряй си на ум, кога как се диша. Само това ще ти помогне и положителните мисли. Wink
Ако си избрала да кърмиш след раждането за часове ще ти се пребере корема и до дни ще се почувстваш добре. Изпълнена с нови емоции и грижи около щастливото събитие наречено БЕБЕ.
Стискам ти палци.
Леко раждане, каквото и да избереш.

# 96
  • София
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Pela
Не се притеснявай и страхувай!!!
Страхът е най-лошият ти съветник в този момент.
Повтаряй си всяка минута, че всичко ще е наред и ще прегърнеш малкото човече по скоро.
Относно термина: АЛИ беше за 17.08., но още на 04.08. ме взеха в болницата, защото беше изпила всички околоплодни води или повечето. Laughing На 05.08 я родих нормално, без епидурална упойка. Нямаше време да я сложат.
Просто избери по лесният начин. За мен това е естественото раждане. Нашите баби да не са раждали секцио Shocked . Само това е начина, а и това е най-сладката болка, която някога ще изпиташ в този живот. Научи се да дишаш /дано си ходила на курсове/ и тренирай последните дни. Повтаряй си на ум, кога как се диша. Само това ще ти помогне и положителните мисли. Wink
Ако си избрала да кърмиш след раждането за часове ще ти се пребере корема и до дни ще се почувстваш добре. Изпълнена с нови емоции и грижи около щастливото събитие наречено БЕБЕ.
Стискам ти палци.
Леко раждане, каквото и да избереш.


вярно, това за прибирането на корема го бях забравила Simple Smile а си е супер плюс...аз винаги съм имала малко коремче, а сега съм по-плоска от всякога...направо не мога да се позная, сякаш не съм раждала...дали се дължи на това, което казваш?

# 97
  • София
  • Мнения: 5 289
Здравейте милички,виждам че бая сте пописали и сте ме съветвали,та даже сте и по спорили,благодаря за всяко е дно мнение.Да ви разправям сега за мойта дилема,снощи се посъветвах или по-скоро споделих с близките си всички ме посъветваха да родя нормално естествено,по едно време си поплаках, нощеска мислих и премислях вариантите които съм чела тук във форума абе велико мислене беше.Днес се обадих на моята докторка и  й казах че избирам-НОРМАЛНО С ЕПИДУРАЛНА!!! Whistling Тя веднага ме прати при неин човек акушерка в Шейново-Албена Тошева /ако някоя от вас има нещо да каже за нея,да заповяда/,отидох аз при нея прегледа ме доста обстойно,имам 2 см разкритие,слушахме около 15-20 мин. тоновете на бебето-контракции нямам,бебчо е добре,главичката му е на входа на таза,но още не е чак долу слязла.Мери ми таза,бръкна ми до сливиците,натиска ме въртя ме.. Laughing Доста добре обяснява всичко,питах я каквото ме интересуваше,абе видя ми се доста печена.Направи ми впечатление че имаше нейна родилка,която наблюдаваше и през 5 мин. ходеше да я наглежда,което говори добре за нея.НО,естествено че има едно НО-по повод на упойката с която искам да родя,било то епидурална или спинална много ясно ми каза че-слага се на 4 см разкритие,но когато започнат напъните и самото изгонване на плода,цитирам:"Упойка никой няма да ти сложи!!!" #Shocked Понеже като се сложи тогава упойка родилките не усещат нищо и не напъват както трябва и процесът се забавя и усложнява.Та с една дума си раждаш почти без упойка,и таз хубава.Не стига че стискаш зъби до 4 см а ми на финала пак търпиш всичката болка,и за какво ми е таз упойка,колкото да ме залъже и да имам що годе сили да напъвам ей тва е цялата работа.Иначе за избор на екип-100лв,за упойката пак толкова и тва е.Ама тая работа с упойката не ми харесва.моля раждалите по този начин-споделете на финала имахте ли упойка или не,и как е накрая без упойка? По принцип знам че зора и големите болки са докато направиш разкритие,ама го зном от четене,друго е който го е изпитал да каже. Thinking  Whistling

# 98
  • Мнения: 4 242
Аз съм за нормално раждане, ако може с епидурал макар че не съм пробвала упойка. И двата пъти раждах нормално и без упойка. Ставах още на втория час и можех да си сядам на Д-то нормално. И двете ми раждания бяха много тежки и продължителни заради коремната ми мускулатура, но се възстановявах много бързо и си гледам децата сама от самото начало. От първата вечер аз съм си ги къпала Laughing  Втория път даже се отървах без нито един шев а бебка се роди 4 кг. Laughing  Освен това веднага щом се настаних в стаята падаше голямо ядене, гонеше ме зверски глад и си хапвах, а водата с литри заминаваше за отрицателно време- нещо което не е позволено май при секцио Rolling Eyes
 А най важното за мен беше да си гушна бебето възможно най скоро и да го закърмя. Не бих издържала 24 часа да е далече от мен. #Puppy dog
Имам една малка операция от пъпна херния и помня че един месец се пазих и ходих приведена, та се плашех ако се наложи секцио кой ще ми гледа детето.Wink
Дано вземеш правилното за теб решение и всичко да е наред! Скоро да ни се похвалиш с едно леко раждане и сладко здраво бебче:)

# 99
  • Мнения: 4 242
Цитат на: DUDKA
Здравейте милички,виждам че бая сте пописали и сте ме съветвали,та даже сте и по спорили,благодаря за всяко е дно мнение.Да ви разправям сега за мойта дилема,снощи се посъветвах или по-скоро споделих с близките си всички ме посъветваха да родя нормално естествено,по едно време си поплаках, нощеска мислих и премислях вариантите които съм чела тук във форума абе велико мислене беше.Днес се обадих на моята докторка и  й казах че избирам-НОРМАЛНО С ЕПИДУРАЛНА!!! Whistling Тя веднага ме прати при неин човек акушерка в Шейново-Албена Тошева /ако някоя от вас има нещо да каже за нея,да заповяда/,отидох аз при нея прегледа ме доста обстойно,имам 2 см разкритие,слушахме около 15-20 мин. тоновете на бебето-контракции нямам,бебчо е добре,главичката му е на входа на таза,но още не е чак долу слязла.Мери ми таза,бръкна ми до сливиците,натиска ме въртя ме.. Laughing Доста добре обяснява всичко,питах я каквото ме интересуваше,абе видя ми се доста печена.Направи ми впечатление че имаше нейна родилка,която наблюдаваше и през 5 мин. ходеше да я наглежда,което говори добре за нея.НО,естествено че има едно НО-по повод на упойката с която искам да родя,било то епидурална или спинална много ясно ми каза че-слага се на 4 см разкритие,но когато започнат напъните и самото изгонване на плода,цитирам:"Упойка никой няма да ти сложи!!!" #Shocked Понеже като се сложи тогава упойка родилките не усещат нищо и не напъват както трябва и процесът се забавя и усложнява.Та с една дума си раждаш почти без упойка,и таз хубава.Не стига че стискаш зъби до 4 см а ми на финала пак търпиш всичката болка,и за какво ми е таз упойка,колкото да ме залъже и да имам що годе сили да напъвам ей тва е цялата работа.Иначе за избор на екип-100лв,за упойката пак толкова и тва е.Ама тая работа с упойката не ми харесва.моля раждалите по този начин-споделете на финала имахте ли упойка или не,и как е накрая без упойка? По принцип знам че зора и големите болки са докато направиш разкритие,ама го зном от четене,друго е който го е изпитал да каже. Thinking  Whistling

Хубаво си решила миличка и аз така бих постъпила! Flutter
Сега за упойката- аз макар да не съм ползвала ще ти кажа. Накрая когато започнат напъните НЯМА БОЛКА!!! Тогава се усеща само напъна, непреодоломо чувство да напъваш с всичка сила, така че тогава и без това не ти е нужна упойка. Успокой си най после душицата и се радвай на последните си дни или часове спокойствие, събирай сили че дупе да ти е яко, после идва зора с гледането на бебока.Wink Късмет ти желая! Heart Eyes  

# 100
  • Мнения: 883
Аз раждах без упойка, но искам да ти кажа, че напъването не боли чак толкова, нищо не е пред контракциите, мен лично от всичко най-много ме боля първият преглед след като ме приеха и всички други вагинални прегледи по време на раждането:(. Напъването е най-лесната част, не се притеснявай!

# 101
  • София
  • Мнения: 13 206
Дудка, искам да ти кажа, че най-хубавото от всичко е, че вече си взела решение!!! Независимо какво е то, човек се успокоява, когато знае как ще преминат нещата! Пожелавам ти много късмет, леко и безболезнено раждане и да се похвалиш скоро!  Grinning

П.С. Когато започнат напъните няма болка. Епидурала така се дозира, че да обезболява до напъните. Това го казвам без да съм го усетила лично, защото аз родих със спинална, която ми поставиха на 8 см. разкритие и бях парализирана от кръста надолу, но всички мами раждали нормално казват, че когато има напъни няма болка!

# 102
  • Мнения: 5 252
Борим се с вятърни мелници  Sign Exclamation Безмислено беше момичетата родили секцио(вкл. и аз) или им предстой да пишат  Sign Exclamation
Леко раждане ти пожелавам и едно хубаво бебе  Simple Smile

# 103
  • Мнения: 503
Цитат на: Ружа72
Ако ти предлагат секцио-избирай секцио.
У нас всички сега са специалисти по секцио и има все по малко нормални раждания. Така че добре обучени кадри за нормално раждане има все по-малко и вече има много малко истински опитни акушерки.
Няма сравнение на болките при нормално раждане и секцио. Упойката не е спасение.
Вьзстановяването след секцио е за няколко дни за разлика от нормалното раждане което трае месеци и години при някои жени.
А и секциото е най-безопасно за бебето. Много рядко има усложнение, докато при нормално раждане.......
Така че не му мисли много, ако е добьр екипа избирай секцио.


  202uu

Точно,кратко и ясно си го казала.

Аз имах неудоволствието да изпитам и двата варианта на раждане и горееещо ти препоръчвам секцио!
На 4я ден бях във форма!
До ден днешен,вече почти година,нямам никакво оплакване,нито за миг!

Пожелавам ти леко раждане,каквото и да решиш.

# 104
  • София
  • Мнения: 16
Цитат на: Мери
.................. та се плашех ако се наложи секцио кой ще ми гледа детето.Wink ................



Ами аз си го гледах, без никакъв проблем и до ден днешен - сама.

# 105
  • София
  • Мнения: 16
Дудка, за упойката, наистина се слага след 4 см., но аз първите 4 сантиметра ги направих без болка, много майки също, така че не се притеснявай, не винаги боли в началото Grinning
А за това, че ще си без упойка при самото раждане, другите мами са ти казали, че не е болезнено. Нека се изкажат и по-запознатите с епидуралната, но аз мисля, че ако е дозирана правилно, хем не усещаш болка, хем можеш да напъваш, зависи от това колко  е опитен анестезиолога.
Успех Grinning

# 106
  • Мнения: 46 536
Момичета, умирам от срам Embarassed Писала съм с ника на мъжа ми - vath. Извинявайте Embarassed

# 107
  • Мнения: 493
аз също си гледам сама детето и съм била секцио
много ми е страно това мислене ,че след секциотрудно се възтановяваш
 #Milti

# 108
  • Мнения: 590
Скъпа Dudka,

Взела си много добро решение. Епидуралната анестезия е страхотна.Аз самата исках да родя по този начин, но ми се наложи спешно секцио в хода на раждането.     Мога да те уверя, че болка има и в двата случая. Аз изпитах и от двете. Но като си гушнеш бебенцето ще започнеш да забравяш Simple Smile А за възстановяването много е индивидуално. Ако си мобилизирана ще се възстановиш много бързо. Пожелавам ти успех и едно здраво и сладко бебче!

# 109
  • Мнения: 694
Това е най-доброто решение което си взела. Аз родих с епидурал. Сложиха ми на 4см. разкритие с абокат в кръста и ми наливаха по- малко щом усещах болка пак ми слагаха(но всичко е относително). Щом започна същинското раждане не усещах никаква болка освен напъните. Направиха ми три шева, за които не се наложи допълнително упойка. 5мин. след това бях готова да стана и да танцувам. Сравнително по-бързо е възстановяването след нормално раждане от секцио.
Желая ти успех и всичко да мине нормално.

# 110
  • Мнения: 89
Аз родих нормално без каквито и да било упойки и др. такива.
Болката е напълно понусима.Повярвай в това и каквото и раждане да избереш всичко ще е наред.Настрой се позитивно.
Желая ти леко раждане и хубаво и здраво бебе.Успех. thumbsup

# 111
  • Мнения: 4 176
Няма как да изчета 8 страници, но 35 седмица не е ли рано?

# 112
  • Мнения: 46 536
Цитат на: Mamica
Няма как да изчета 8 страници, но 35 седмица не е ли рано?


Наблюдателна си Grinning Аз не бях забелязала, но и други момичета я питаха и

Цитат на: DUDKA
........По повод за лентичката ми някой по горе попита-не е вярна назад е,обаче аз неможех да си я сложа и ми я сложи едно момиче,та не ми бише удобно да я карам да ми я поправя,та си карам с тази.

# 113
  • Мнения: 166
Какво се шашкате и аз умирах от страх преди да родя,но си родих съвсем нормално  първо се роди момченцето а след 5 минути и момиченцето .И сега сам една щастлива майка на близнаци.

# 114
  • Мнения: 883
Дудка, не стискаш зъби до 4-те см. разкритие:). Аз отидох в болницата с 3 и още нищо не ме болеше, даже контракции нямах, ама водите ми бяха изтекли.

# 115
  • Мнения: 4 242
Цитат на: vath
Цитат на: Мери
.................. та се плашех ако се наложи секцио кой ще ми гледа детето.Wink ................



Ами аз си го гледах, без никакъв проблем и до ден днешен - сама.


Ами изхождам съм от думите на лекар който казва "болка винаги има- при нормално боли преди, при секцио след раждането!!!" Освен това както казах съдя и по една малка операция която ме изкара от релси за близо месец. А може би при всеки организъм е различно , знам ли. Rolling Eyes

# 116
  • Мнения: 46 536
Цитат на: Мери
Ами изхождам съм от думите на лекар който казва "болка винаги има- при нормално боли преди, при секцио след раждането!!!" Освен това както казах съдя и по една малка операция която ме изкара от релси за близо месец. А може би при всеки организъм е различно , знам ли. Rolling Eyes


Не знам, жената, с която бяхме в една стая ревеше от болка, за ходене да не говорим - леко, бързо, нормално раждане с един шев. Според нея нормалното боли и преди и след.
А за операция, различна от секцио - да и аз имам и ме боля разреза, а при секциото само контракциите при свиване, разреза така и не го усетих???
От спомените ми при раждането всичко слагам в графа безболезнено, сравнявайки го с менструалните ми болки преди бебето, така че страшно няма Grinning

Общи условия

Активация на акаунт