Американски колеж - двадесет и четвърта тема

  • 47 907
  • 776
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 818
Дам, "мача е свирен", както се казва, но хубавото е че им останаха само два изпита и да, все пак за 9 клас не е фатално кога и как ще ги проведат и съответно оформят за първи срок, но на 11 и 12 клас им е от значение за кандидатстването. Явно нямаме полезен ход, ще си ги направят след ваканцията, тъкмо ще могат да попрочетат нещичко още.
В къщи миналата година с онлайн файнълите по-скоро беше стрес за нас, не за нея Satisfied Двама възрастни, работещи от вкъщи, ВПНи, системи и т.н., които точат доста нет, двама ученика онлайн и тя с 2 устройства с камери... абе с баща й не смеехме да работим, че да не спре нета. Според мен тя се справя по-добре присъствено, не защото се притеснява, не е от притеснителните, а защото на място се концентрира по-добре, просто при нея концентрацията е по-трудна Sad

# 706
  • Cobrs
  • Мнения: 791
Пак казвам, не са 2 изпита. Повече са, в зависимост от това кога е карантиниран класът или ученикът. При нас са 8 изпитите, тоест всички. Затова се надявам да са в неучебни дни. Мисля, че трябва да се прояви съпричастност и разбиране и към тези деца, които ще държат повече от въпросните 2 файнъла, а не всеки да се оправя сам.

# 707
  • Мнения: 818
да, да извинявам се, аз имах предвид паралелката на моята дъщеря, че им остават само два.

# 708
  • софия
  • Мнения: 25 978
Доколкото виждам за 10. и 12. клас си остават отделни дни за официално оставащите им файнъли. Но това е за сега и защото са присъствено. Дано поне те избутат и петъка.

А оформянето на първия срок е проблем за всички класове, ако искаме да сме по-свети и от Папата, защото има нормативни срокове за това. Подозирам, че до края на седмицата ще има ново предложение. Не знам дали могат да провеждат изпити по време на ваканция и подозирам, че и това не е добро решение. Общо взето ситуацията е патова.

Последна редакция: ср, 26 яну 2022, 09:29 от zvаnchе

# 709
  • Cobrs
  • Мнения: 791
Ей сега ще погледна и аз, благодаря!

Доколкото виждам за 10. и 12. клас са предвидили отделни дни за официално оставащите им файнъли. Но това е за сега.

# 710
  • софия
  • Мнения: 25 978
Maggrat, по графика, който е сега. Днес и в петък.

# 711
  • Cobrs
  • Мнения: 791
Ох, извинявай, да. Те ходят присъствено, но мен ме вълнува 11 клас. 🙂

# 712
  • софия
  • Мнения: 25 978
Оххх, сега прочетох и че МОН са дали указания "текущите изпитвания, особено контролните и класните работи, необходими за оформяне на оценките в края на първия учебен срок, да се провеждат присъствено. Правилото да важи за всички ученици с изключение на тези, които се обучават от разстояние по здравословни причини, удостоверени с медицински документ. Такива указания даде министърът на образованието и науката акад. Николай Денков в писмо до началниците на регионалните управления на образованието (РУО) във връзка с приключването на първия учебен срок на 31 януари 2022 г. "
Типично по български положението е орел, рак и щука. Не завиждам на Колежа.

По Наредба "..., когато ученикът не се яви на определената дата за полагане на изпита за определяне на срочна оценка, се определя втора дата за полагането му, която не може да бъде по-късно от две седмици след приключване на учебния срок. Когато ученикът не се яви и на втората дата за полагане на изпита за определяне на срочна оценка, срочна оценка по учебния предмет или модул не се поставя, а ученикът полага изпит за определяне на годишна оценка по съответния учебен предмет или модул." Не знам дали в момента това може да се приложи спрямо ситуацията. Може би в рамките на 2 седмици след приключване на първия срок ще трябва да направят файнълите? Това дали включва ваканция?

Последна редакция: ср, 26 яну 2022, 09:50 от zvаnchе

# 713
  • София
  • Мнения: 12 455
Денков после обясни, че това е само препоръка, не е задължително.

# 714
  • София
  • Мнения: 6 236
Просто 10 и 12 клас, на които официално е разрешено да са присъствено ще имат файнъли днес и в петък. Но нещата както за всички други не са обобщени по класове, а са индивидуални спред това коя паралелка и кое дете колко дълго са били в карантина. Ситуацията е извънредна и май още не са напипали правилния вариант.
В експириънса на дъщеря ми, един път ги отложиха със седмица пак след ваканцията (май беше преди ковида и обявиха грипна ваканция тогава), един път ги замениха с някакви проекти, един път бяха онлайн... вече не ги помня.
Много е гадно когато поради заболяване или неразположение се случва така, че успеха ти се разваля, пропускаш шансове и нямаш втори такива, но явно е възприето, че такъв е живота и се случва не само в АК и не само до БГ Disappointed Опитвам се да ѝ изясня реалностите и да се научи да преценява кога трябва да отиде болна на изпит и кога здравето е по-важно от всичко друго.

# 715
  • Мнения: 615
Това дали значи, че чакаме нов мейл за файнъли до петък за 8,9 и 11 клас?

“текущите изпитвания, особено контролните и класните работи, необходими за оформяне на оценките в края на първия учебен срок, да се провеждат присъствено.”

# 716
  • Мнения: 1 517
Само да кажа, че не РЗИ са виновни, а Министератвото на Здравеопазването и заповедта на министъра. РЗИ само изпълнява "текста на закона" без да го коментират или интерпретират. Ако, да речем,  РЗИ влязат в положението на нашите деца и НЕ наложат ДО за 8, 9 и 11 клас, то ще са в нарушение на закона и всичките последствия от това. Така че, ако ще се ядосваше, да в към ми истър Сербезова  Wink и то не защото не е права са вземе мерки срещу заразата,  а защото не е предвидила в закона специфични случаи като нашия.
Не, този път не е така. Ротацията в момента е въз основа на заповед на директора на столичното РЗИ, а не на министъра. https://srzi.bg/uploads//pages/Nachalna_stranica/1.Novini/%D0%A0 … 21_21_01.2022.pdf
А заповедта на РЗИ се издава на основание на ... ? Помощ: Първи абзац ... Wink И може ли РЗИ да НЕ издаде тази заповед? Помощ: НЕ! Сиреч, МЗ!!!
Не че е много важно, ама е уточняващо.

# 717
  • София
  • Мнения: 12 455
Ако имаш предвид, че заповедта на РЗИ е издадена въз основа на заповед на МЗ, не е вярно. Мисля, че обясних ясно. Досега решенията се взимаха предимно на централно ниво и съответно със заповед на министъра на здравеопазването. Мерките, наложени понастоящем в няколко области /София, Благоевград, Бургас.../, са на наложени на местно ниво от органите по места - съответното РЗИ. МЗ няма общо в случая и да, РЗИ може да не издаде такава заповед, ако самото то прецени, че не се налага такава за съответната област, както не са направили РЗИ в редица други области. Основанието за тези заповеди е в Закона за здравето, който допуска временни противоепидемични мерки да бъдат налагани не само от министъра на здравеопазването, но и от директора на всяко РЗИ на местно ниво. Законите не се приемат от МЗ, а от НС. Сиреч, МЗ няма общо в случая. А уточнението е важно от гледна точка на това, към кого следва да се обръщаш за разяснения/изключения по заповедта и на кого да се сърдиш.

Последна редакция: ср, 26 яну 2022, 10:34 от sanaka

# 718
  • Мнения: 1 517
Мисля, че спорът е излишен.

# 719
  • софия
  • Мнения: 25 978
Децата са пратили писмо и на СРЗИ. Моята е много горда, че има входящ номер Grinning
Не знам какво очакват. Горе-долу ѝ казах какво ще получи като отговор.

Общи условия

Активация на акаунт