Грижа за възрастни родители и близки роднини

  • 8 591
  • 130
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 541
Ra2, наистина ужесен период е било. Човек инстинктивно иска да помогне, въпреки че и аз съм приела, че не мога да подобря ситуацията. Аз като дете съм била в ситуация на това майка ми и баща ми да се грижат за болен човек. Била съм на около 9години. Супер изненадващо за мен излязоха проблеми от този период (наложи ми се да посещавам психолог поради съвсем други проблеми преди 2 години), Та на сесиите се появиха тези сцени , в които като дете съм се чувствала изоставена, защото фокусе беше върху болния човек ... никога не ми е било проблем, забравила го бях, въобще...не ми е било травма или нещо подобно... но ето как подобни житейски проблеми влияят на семействата, децата ни, на нас самите...та в този смисъл и аз мисля, че трябва да приемем какво се случва и да продължим максимално да живеем нашия си живот.
Аз пак съм в изходна позиция, едната жена не дойде на интервюто, другата се отказала... Поне днес му биха втората ваксина, крака му е по-добре след последното падане и става за тоалетна, храна не се сеща да яде или не желае ....

# 61
  • Мнения: X
Темата е много полезна! Трудно е, но е хубаво да имаш къде напишеш, какво чувстваш. Това много помага. Кураж, момичета!

# 62
  • Мнения: 559
ra2, в сравнение с теб си мисля, че не съм чак толкова зле. С изключение на майка, всички останали близки ни напуснаха без продължително залежаване и на възраст - с изключение на баща ми, който си отиде но 73г. Случаят на майка е подобен на този с твоята - усложнен е от паркинсона, но пък майка е упорита, съдейства и относително рядко се стига до "остави ме на мира". Като знам аз как все не мога да се организирам да правя гимнастика вкъщи, ѝ се възхищавам на упорството, когато се правя на кинезитерапевт.  Виждам колко ѝ е трудно. В това ми е и надеждата, че и този път ще си възвърне някаква самостоятелност. Обратната страна на това упорство е неспазването на забраната за нощно ставане.

От друга страна ми минават и мисли като тези на Mimileta. Виждам как едно след друго изостави компютъра, четенето /почти/, а напоследък- и ТВ. Чува се ежедневно за минутка само с една приятелка. Нищо не ѝ е вкусно. Непрекъснато задремва, дори и седнала. Единственото, което я оживява леко е информация за правнуците. Не ми се иска да стигам до там! Същевременно си давам сметка, че има хора, които живеят с месеци и години в болка, което е ад и за тях и за околните.

# 63
  • Мнения: 4 218
Не мога да приема мисълта, че в някакъв момент напред аз или някой друг ще мисли, че не съм направила нужното до край и ще бъда упреквана. В случая с баща ми направих всичко, каквото е било по силите ми. И да, това наистина доведе до едностранчиво втренчване в неговите проблеми и пропуснах други, още по-важни здравословни проблеми на друг член от семейството. Нането, наистина това стана-ощетих един за сметка на друг. 
И сега пак се чувствам виновна.
pipelot, чудесно е, че можете да общувате. В нашия случай това е почти невъзможно. Дори и когато се опитвам да пиша дълго, тя просто изчита и не реагира, нито дума, нито жест. Задавала съм въпроси в писмена форма, на които да отговори с просто да или не- отново пълно мълчание и пълен игнор. И не съдейства, а дори наобратно- впряга всичките си сили за съпротива срещу всичко, което е неприятно, но необходимо.
И ние опитвахме да наемем жена за по два до четири часа на ден. Отказа се доста бързо, така и не разбрах защо. Дали защото е било трудно да общува или това и още нещо, не мога да кажа. Със сигурност ни беше предупредила, че зимата няма да се занимава, когато ще трябва и за отопление да се ангажира там. И в същото време ми говореше, че ще си търси друга жена за гледане.

# 64
  • Мнения: 1 541
Нането, наистина това стана-ощетих един за сметка на друг. 
И сега пак се чувствам виновна.


Това е неизбежно според мен - винаги има нещо ощетено - я човек, я работата, я собственото здраве...

# 65
  • Мнения: 10 436
Мъжа ми така удължаваше живота на родителите си, изкуствено, както сам казваше. Наистина, не можеш и да ги оставиш да си отидат, без да се опиташ да им помогнеш, но това разсипа всички ни. В момента, в който си отидоха неговите родители, моите започнаха да боледуват, накрая и те си отидоха. Резултат - 10 години около тежко болни хора, аз в момента ходя по лекари и ми откриват какво ли не, болести които родителите ни нямаха и на 80 години.

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Понеже тоя апартамент е писан на мъжа ми, а на брат му е дадено друго. И аз все съм знаела, че ние (аз) ще ги гледам. Обаче аз взех че се разборях от множествена склероза, пък етървата, взе че счупи тазобедререна става и сега дори сама трудно се обслужва. А свеки има множество разсейки в черния дроб. Преди 20 + годи е преживла мастотомия в дясно. Сега ще мислим какво да я правим сега. Поне още не я боли.

# 67
  • Мнения: 179
Здравейте, темата е страшно полезна. Моля ви да пишете от коя фирма за гледане на възрастни хора сте доволни. Или да препоръчате хоспис. За град София става въпрос.

# 68
  • Мнения: 1 541
В момента ползвам услугите на Пиа матер, идва жена по 1.30ч сутрин и вечер. Детска кухня Ян Бибиян доставят меню на вратата. Жената идва и го взима. Събота поемаме ние, и през седмицата каквото трябва. Аз лично бих желала повече от услугата, но в сравнение с дом е направо приказка, така че си мълча. Минах като организация през още 2 фирми, едните ми искаха пари в брой всеки месец, тоест не може по банка. Аз съм си организирала и плащам всичко онлайн, няма кой да се занимава да разнася пари в брой. Другата пък имах уж интервю с жена в офиса им, тя не дойде... В общи линии по телефона всичко е цветя и рози, имат жени, ще ми предложат, но като избрах пакет се оказа, че нямало за мъж, нямало за този квартал, нямало не знам си какво и така. Пиа матер поне организационно не ме мотаха, маже би просто е било късмет.
Дом около София някой ако е открил свестен нека сподели. Аз гледах един супер лукс във Вакарел, но той е по-скоро за леки случаи, самотници... Прицелили сахсе явно в луксозна и малко по-безгрижна ниша.
Този във Момин проход не ходих да го гледам, човека звучеше доста по-адекватно за грижите, но ... вече разбрах че всички така звучат и после не е емного ясно. Сердика в София не я препоръчват.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 082
В момента ползвам услугите на Пиа матер, идва жена по 1.30ч сутрин и вечер. Детска кухня Ян Бибиян доставят меню на вратата. Жената идва и го взима. Събота поемаме ние, и през седмицата каквото трябва. Аз лично бих желала повече от услугата, но в сравнение с дом е направо приказка, така че си мълча. Минах като организация през още 2 фирми, едните ми искаха пари в брой всеки месец, тоест не може по банка. Аз съм си организирала и плащам всичко онлайн, няма кой да се занимава да разнася пари в брой. Другата пък имах уж интервю с жена в офиса им, тя не дойде... В общи линии по телефона всичко е цветя и рози, имат жени, ще ми предложат, но като избрах пакет се оказа, че нямало за мъж, нямало за този квартал, нямало не знам си какво и така. Пиа матер поне организационно не ме мотаха, маже би просто е било късмет.
Дом около София някой ако е открил свестен нека сподели. Аз гледах един супер лукс във Вакарел, но той е по-скоро за леки случаи, самотници... Прицелили сахсе явно в луксозна и малко по-безгрижна ниша.
Този във Момин проход не ходих да го гледам, човека звучеше доста по-адекватно за грижите, но ... вече разбрах че всички така звучат и после не е емного ясно. Сердика в София не я препоръчват.

----------------

дом Слънце, Горна Баня.
От второ лице го казвам.

# 70
  • Мнения: 597
Мдаа... Темата е от миналата година, но сега я намерих, понеже ми дойде до главата.  Ем, търсим дом, всички док за дом са придвижени и такааааа.. сега чакаме.. Да, не ми е приятно, but...
Оказа се, че сами не можем да се справяме,най-вече .. Ем.. сорри... С брат ми каквото можахме, направихме, но в тези вълчи времена .. Еми сложно е да гледаш и старец /става въпрос за човек на 83г/

Последна редакция: сб, 04 юни 2022, 18:05 от vasilesa

# 71
  • София
  • Мнения: 1 082
Мдаа... Темата е от миналата година, но сега я намерих, понеже ми дойде до главата.  Ем, търсим дом, всички док за дом са придвижени и такааааа.. сега чакаме.. Да, не ми е приятно, but...
Оказа се, че сами не можем да се справяме,най-вече .. Ем.. сорри... С брат ми каквото можахме, направихме, но в тези вълчи времена .. Еми сложно е да гледаш и старец /става въпрос за човек на 83г/

-------------------------
можи ли да ми кажете какква е процедурата, защото ми предстои близките месеци?

# 72
  • Мнения: 597
Обадете се в соц грижи, ще ви обяснят подробно. И един съвет - започвайте още от сега, доста се чака за дом..

# 73
  • Мнения: 1 541
Момичета, как сте, какво става с близките ви? При нас никакво подобрение естествено, мисля, че скоро грижата трябва да е 24ч. В тази връзка придвижих документи за личен асистент и съм пред подписване на договор. Все някаква помощ ще е , не съм видяла какво са одобрили, уж всичко било. Има и балнеолечение... та ако имате телк, действайте, има помощи, но просто трябва да си поискаш.. и да се занимаваш с институциите, но аз съм свикнала и според мен въобще не беше кой знае какво..

# 74
  • Мнения: 597
Naneto, явно сте първа група с придружител. При нас положението е втора група, човека е с костно-ставно заболяване, хем не може да стане от леглото, хем не увеличават групата, хем трябва да го гледа някой, хем трябва да работим.. веселба

Общи условия

Активация на акаунт