Борба с рака- духовно оцеляване, физическо преодоляване-73

  • 44 893
  • 753
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 5 002
Във Фейсбук има група ,,БА лимфедем",която се опитва да прокара лечението и консумативите за поддръжка на лимфедема по здравна каса.Ако някой има желание,може да подкрепи петицията.

# 226
  • Мнения: 113
Здравей, Хепинес,
Да споделя и аз моя опит.
Диагноза и мастектомия август 2020.
Аз съм четвърти случай в семейството с рак на гърдата и винаги съм знаела, че въпроса е кога, а не дали. Може би това ми помогна да приема спокойно диагнозата и да нямам колебания как да действам.Най-голямото ми притиснение беше как да кажа на децата.
Малко по-възрастна съм от майка ти и децата ми са големи, но въпреки това правя всичко възможно да огранича притисненията и намесата им.
В началото трябваха много усилия да ги убедя, че не желая мнения от няколко специалиста и няма да се лекувам в лъскавите частни болници.
Избрах д-р Колева и болница Сердика, минах лечение там, без безумно чакане, по протокол и без забележки. Доволна съм и съм убедена, че получих добро лечение по здравна каса, без да се налага да плащам нищо.
Д-р Колева вече не е болницата,но д-р Тимчева сега работи там.
Пожелавам на майка ти да премине спокойно и леко през лечението, а на вас да я подкрепяте и да я обичате, в много случаи това е достатъчно.

# 227
  • София
  • Мнения: 126
Понеже виждам, че разговорът се разви в посока лечение тук или навън, искам да изясня мотивите си какво ме накара да избера операцията извън България. Бях в шок, действах светкавично. Резекционна биопсия два дни след установяване на находката. В ръцете на един от топ-специалистите, на когото вярвах безрезервно. Е, от хистологията излезе, че си е пооставил ръцете, резекционните линии не бяха чисти, отстранената тъкан не е била правилно маркирана с оглед предстоящото хистологично изследване и още ред мърлящини. Отидох при друго светило, където се сблъсках с арогантно и безпардонно поведение. Признавам си, че аз не съм свикнала така, може би съм малко по-разглезена от средностатистическия клет български пациент и за мен е недопустимо лекар да се гаври с хора с травма. Та това наклони везните да ида във Виена - една мърляво извършена биопсия и един грубиян. И двамата - корифеи.
Е, тогава не знаех за този форум, не знаех, че мога да събера мнения за наистина добри лекари, а не само прехвалените.
Разбира се, лечението в чужбина си има и своите недостатъци, освен финансовата страна. Като например няма как да отскочиш до доктора да те види, ако нещо те притеснява. Спомням си след втората операция миналата година аз се прибрах тук буквално с последния самолет. След това затвориха България, Европа, света... Не мога да ида на контролен преглед... И такива разни неудобства.
Така че, хепинес, добре си направила, че си влязла тук за съвет. Мисля, че ще  намериш адекватни отговори и удачни препоръки къде да се насочите.
Може ли да попитам къде направиха операцията и хистологията?
И още един съвет- не губете време в търсене на 4-то, 5-то и.т.н мнение.

# 228
  • Мнения: 355
Хора на Херцептин инжекции, моля да ми кажете какво правите за крайните в краката, отоците и болката? Аз пия и се мажа с магнезий..обаче положението не мръдва.. Малко да се застоя и веднага ми се подуват краката ама направо едно напрежение усещам,все едно ще се пръснат. Вдигам ги за малко,ма може ли все с вдигнати краа да седя..

# 229
  • София
  • Мнения: 3 123
Фло,нечистите резекционни линии при биопсия са много често срещани.Даже бих казала,че е масово.Те и без това правят втора операция после,на която вече разширяват периметъра или махат гърдата изцяло.То някои даже взимат малка част ,колкото да изследват вида тумор ,особено ако ще е първо химия, а после операция.

Хепинес,аз лично не съм привърженик на многото мнения.Човек само се обърква още повече ,тормози се да избира и губи време.За операцията ходих на 2 мнения и после съжалих за второто,а добре че не се и доверих,защото се оказа грешно.За онкология си избрах д-р Тимчева в Надежда и другаде не съм ходила.Сега преглежда в Сердика обаче.Като похарчени средства - биопсията беше напълно безплатна,втората операция беше за махане на жлезите и импланти - плати 4000лв(избор на екип,работа,импланти) ,друго нищо не съм плащала. Тимчева  не ми поиска пари за преглед и за химия и лъчетерапия не съм плащала.
 Честно казано не са добри резултатите - агресивен е ,има и метастази. Аз не бих губила много време.Мисля,че трябва да  се направи един скенер,за да се изключат далечни метастази и да се започне с химия ,като тя трябваше да е преди операцията, но вече е минало.

  Аз миналата седмици правих натоварване с глюкоза и уж всичко е наред,но сутрешната е на горна граница, а имам баща и баба диабетици,а аз бях с гестационен диабет и искат да пия Глюкофаж XR 1000 по 1 вечер.Не съм го започнала,нещо не съм убедена,че трябва да го пия.Пращат ме на ново изследване за костна плътност(1г мина само от първото),защото бета крос лапс ми е завишен дори спрямо нормите за менопауза и ендокринолозите ми говорят за включване на Пролия и да съм говорила с онколога за смяна на хормона.

# 230
  • Мнения: 48
Здравейте, борбени момичета!
Аз съм от "старата генерация" - 2008 г, отдавна не съм влизала тук. Има много нови, на които желая здраве!
С лимфедем на ръката съм след 5-та година от операцията. Има ли такива като мен? Ваксинирахте ли се против Ковид 19?
Търся още мнения, защото съм в дилема. При среща с 2 жени вече ваксинирани, лимфедемът на ръката се е увеличил...
Моля, ако има жени с лимфедем, да изкажат мнение или опит!

Благодаря!

# 231
  • Мнения: 52
Благодаря на всички за изчерпателните отговори!

Flo_1 операцията и хистологията бяха в Онкологичен диспансер в гр. Благоевград. Аз не бях съгласна, но мама беше категорична, че там ще се чувства добре, тъй като наистина много внимание и обърнаха. Убедих я някак да пробваме за последващо лечение и мнение в София. Ние със сестра ми живеем в София и ще ни е по - удобно да сме до нея, а баща ни няма да успее сам да се грижи за нея, тъй като е на силни лекарства и трябва да почива, а също и да избягва стрес. Той е в абсолютен ужас, дори и на лицето му личи. Операцията и беше на 04.10., на 11.10. се прибра вкъщи, на 19.10. последна превръзка и резултати с епикриза. На 25,26,27.10 сме на прегледи в Надежда - д-р Жбантов,  Дървеница(майка ми поддържа връзка там и не знам при кого ще е прегледа)  и Токуда/Сити при д-р Арабаджиев. Аз държа на Токуда, пък тя където реши.

# 232
  • София
  • Мнения: 6 673
Най-важно е да почувства своя си лекар и така да избере, иначе ми се струва, че в Токуда е една идея по-спокойно, но може и да бъркам.

# 233
  • Русе
  • Мнения: 7 794
По-спокойно е в Токуда, в сравнение със Сити Младост. Във Младост висях с часове, докато ми дойде реда за химия, нагледах се и на чакащи диспансерни. 7 часа ми отне минаването на Пет-а. След разговор с пациенти, минали лъчето там , взех решение да продължа лечението в Токуда. Грам не съм чакала, часовете се спазваха. Пет-а го минах за 3 часа, а диспансерните ги минавам общо с кръвта за 15 мин.

# 234
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 741
幸せ happiness, аз бих препоръчала ревизия на хистология, просто, за да сте сигурни, пък HER2 е спорен с тези 2+. За целта можете да изпртите блокчетата при Поповска в Плевен. Но не бива и да се губи много време, защото изглеждат сериозни нещата.
 Просто едно навременно и адекватно лечение си трябва.
zori_g_n, моят бета крос лаб също е високичък/ имам си остеопороза, доказана на DEXA/, но пък всичко друго е в норма. Пия течен силиций от Ремедиум, сусамов тахан /гаранирано тъмен/ с мед, вит. Д с К спрей, спорт активно и калций и магнезий от време на време. Търся си полски хвощ като добавка, а  ако не намеря ще търся билката , за да си правя чай.
Храня се с много протеини, които били необходими за изграждане на костите-остеокалцити и др. термини имаше май. Ill Пролията за сега съм я отказала твърдо.

# 235
  • Мнения: 52
Един бърз "ъпдейт" - направено е изследване за доказване амплификация на HER2 гена чрез IN SITU хибридизация (ISH) в УМБАЛ Александровска

Следната информация е отбелязана:
Попълва се от изпращащия лекар
диагноза - ca, gl. mam... stu - Ранен рак на гърдата
Биоптричен материал:
- начин на вземане - туморна биопсия
- Вид - от първичен тумор
- Обработка - стандартна
Изпратени материали:
-1 бр. блокче
-2 бр. стъкла
Резултат от HER2 статус с IHC: 2+

Попълва се от лабораторията - МБАЛ Александровска
Получени материали:
-1 бр. блокче
-2 бр. стъкла
Резултат от HER2 статус с ISH: негативна
Резултатът е получен чрез DUAL ISH

д-р Христова , МБАЛ Александровска

# 236
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Аз малко трудно се придвижвам, затова и винаги ходя където ми е най-близо, защото ако няма кой да ме закара, ходя с такси и… разбирате. Та Сити клиник ми е в квартала и отидох там. А и най-добрата ми приятелка преди това беше “утъпкала пътеката” там с майка си и имах много информация. Аз бях изпаднала в пълен ступор и ходех като овца на заколение в пълна неадекватност. И освен това, бях и с разсейки, което ме побъркваше още повече. Но в Сити ме стабилизираха и вкараха в ремисия. Всичко е по каса там, но се плащат еднократни административни такси, нещо като такса за включване в програмата. После системата те поема и нищо не плащаш. Аз платих 300 лв еднократно, сега плащат по 450, а за лъчето е еднократно 500, аз бях безплатно, в заварено положение.аПрегледите са според зависи, при някои специалисти са по 100- 160 лв, а при проф. Дудов е малко над 200 лв. Преди 3 г аз платих еднократен първичен преглед 75 лв. Всичко след това- прегледи и изследвания са безплатни и с вътрешни направления, с които лекарите се занимават, пациентът няма грижа. И за диспансерно наблюдение за 5 г се плаща 300 лв еднократно. В това влиза всичко и според мен си заслужава.
Аз лично в държавна болница повече не искам да влизам защото не ми стига гадната диагноза, ами да гледам и да
търпя   мизерия и лошо отношение, мерси съм. Имам много лошо впечатление от Онкологията в Дървеница, там водих майка ми за малка операция. То не бяха пари под масата, то не беше назъбване за щяло и нещяло от страна на персонала, на всичкото отгоре аз трябваше да съм и санитарка и да повдигам мама с моя силно увреден гръбнак, какво чух само като казах, че не мога да я повдигна и помолих за помощ, мани… повече там не стъпвам. За базата и хигиената няма да отварям дума изобщо. Предпочитам си лъскавата клиника, където плащам някои такси, но получавам каквото трябва. Единствената ми забележка е висенето, е, много се чака понякога, но е пълно с болни хора, явно лекарите и сестрите не смогват. На мен Токуда ми е много далече, иначе щях да отида там, или в болница Надежда, ама там пък е хептен на другия край на града. Добри неща съм чувала и за онкологията на София мед, но там ходя само в ревматологията, лични впечатления за друго нямам.

Последна редакция: чт, 21 окт 2021, 17:44 от The Iron Lady

# 237
  • Мнения: 33
Хора на Херцептин инжекции, моля да ми кажете какво правите за крайните в краката, отоците и болката? Аз пия и се мажа с магнезий..обаче положението не мръдва.. Малко да се застоя и веднага ми се подуват краката ама направо едно напрежение усещам,все едно ще се пръснат. Вдигам ги за малко,ма може ли все с вдигнати краа да седя..
[/quote Аз лятото бях така, реших че е от химията. Пих Веносмин. Това е венотоник и доста ми помогна. Даде ми го кардиоложката, като се оплака. Ного пих доста. Аз мисля, че просто по размина действието на бялата химия и тогава се оправих.

# 238
  • Мнения: 1 168
Бях на Херцептин от края на м.г. до август. (И преди имах Херцептин, но беше в комбинация с До и Пержета). Та и аз имах болки в мускулите и съответно крампи. Почнах да пия Магнезий. Но не какъв да е, а един течен в пликчета на дозички. Той ми помогна.

# 239
  • Мнения: 52
Аз малко трудно се придвижвам, затова и винаги ходя където ми е най-близо, защото ако няма кой да ме закара, ходя с такси и… разбирате. Та Сити клиник ми е в квартала и отидох там. А и най-добрата ми приятелка преди това беше “утъпкала пътеката” там с майка си и имах много информация. Аз бях изпаднала в пълен ступор и ходех като овца на заколение в пълна неадекватност. И освен това, бях и с разсейки, което ме побъркваше още повече. Но в Сити ме стабилизираха и вкараха в ремисия. Всичко е по каса там, но се плащат еднократни административни такси, нещо като такса за включване в програмата. После системата те поема и нищо не плащаш. Аз платих 300 лв еднократно, сега плащат по 450, а за лъчето е еднократно 500, аз бях безплатно, в заварено положение.аПрегледите са според зависи, при някои специалисти са по 100- 160 лв, а при проф. Дудов е малко над 200 лв. Преди 3 г аз платих еднократен първичен преглед 75 лв. Всичко след това- прегледи и изследвания са безплатни и с вътрешни направления, с които лекарите се занимават, пациентът няма грижа. И за диспансерно наблюдение за 5 г се плаща 300 лв еднократно. В това влиза всичко и според мен си заслужава.
Аз лично в държавна болница повече не искам да влизам защото не ми стига гадната диагноза, ами да гледам и да
търпя   мизерия и лошо отношение, мерси съм. Имам много лошо впечатление от Онкологията в Дървеница, там водих майка ми за малка операция. То не бяха пари под масата, то не беше назъбване за щяло и нещяло от страна на персонала, на всичкото отгоре аз трябваше да съм и санитарка и да повдигам мама с моя силно увреден гръбнак, какво чух само като казах, че не мога да я повдигна и помолих за помощ, мани… повече там не стъпвам. За базата и хигиената няма да отварям дума изобщо. Предпочитам си лъскавата клиника, където плащам някои такси, но получавам каквото трябва. Единствената ми забележка е висенето, е, много се чака понякога, но е пълно с болни хора, явно лекарите и сестрите не смогват. На мен Токуда ми е много далече, иначе щях да отида там, или в болница Надежда, ама там пък е хептен на другия край на града. Добри неща съм чувала и за онкологията на София мед, но там ходя само в ревматологията, лични впечатления за друго нямам.

Благодаря за информацията!

Аз не знам защо съм останала с впечатлението, че Сити Клиник, Ачибадем и Токуда са под един " купул". Дано да са подобни таксите в Токуда. В сряда след прегледа ще споделя колко и какво предлагат като лечение. Може на някой да му е от полза. Като за начало прегледа при д-р Арабаджиев е 120 лв.

Общи условия

Активация на акаунт