Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема N9

  • 42 006
  • 939
  •   1
Отговори
# 120
# 121
  • Мнения: 69 290
В Държавен вестник излезе ли?
Ако не....не е край.

# 122
  • Мнения: 1 000
Вижте чл.17, ал 2 как се взема решение за изваждане на съсед, който вреди. Прочетете и в гугъл. Има и отделна такава тема в мамата. https://m.bg-mamma.com/?topic=1364113
Сядате, решавате, обсъждате, вземате решение. Всичко е описано в зуес.
Ама вие сядате, не да чакате друг да дойде да ви оправи...
Прочетох от/ до темата за която сте дали линк, и всъщност тя се явява потвърждение на думите ми от предходния пост. Де факто - никакви законови начини не помагат. Единствения начин е насилието, спиране на водата от долу, тормоз и бой. Синовете ми са в чужбина, и лесно могат да се справят с проблема, много по скорострелно и ефикасно от всякакви ЗУЕС и , но аз не им разрешавам. Не искам децата ми да се влачат по съдилища и съсипват целия живот заради някакви олигофрени. И точно тук е големия парадокс - ненормалните и непокисите си живуркат безгрижно, а съзнателните и отговорни съкооператори им обират калая и страдат. Казват  - продавайте. Е как ще продадеш нещо заради което си се разсипала и финансово и физически и психически, солидно жилище на отлична локация. Такива почти вече не се появяват за продажба. За да почнеш всичко от начало, в някой коптор за който нищо не се знае дали не е обкръжен от същите ненормалници.

# 123
  • Мнения: 69 290
И в тази тема го коментирахме, но не ми се търси линк.
Просто посочих, че има механизъм.
Труден е, изисква се единомислие на съседите, но го има, и е вариант.

# 124
  • Мнения: 1 894
Здравейте! Ще се съдим с някои съседи, до там се стигна вече.
Ще ми препоръщате ли адвокат, който се занимава с етажна собственост, за София.
Благодаря ви.

# 125
  • Мнения: 13 233
Сигурна съм, че е обсъждано тук, но как се изчислява сумата за ремонти на общите части - примерно при належащ ремонт на мазите еднакви суми на всеки апартамент ли се плащат, процентно в зависимост от квадратурата на жилището или в зависимост от броя на живеещите?

# 126
  • Русе
  • Мнения: 5 356
Според % идеални части са всички ремонти.

# 127
  • София
  • Мнения: 670
Само да вметна, че дори да има решение на ОС, ако някой реши да съди ЕС, пак може да спечели. Както наши съседи спечелиха дело за давност на неплатените си задължения. Аз мислех, че щом ОС е гласувало, те са били там, значи ОК. Т.е. трябва решенията на ОС да са издържани юридически, а да плащаме на адвокати за всяко решение ...

# 128
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 805
Здравейте! Ще се съдим с някои съседи, до там се стигна вече.
Ще ми препоръчате ли адвокат, който се занимава с етажна собственост, за София.
Благодаря ви.
Решихме и ние да се съдим, бившият домоуправител, използвайки зависимости от него на няколко собственици, и незаинтересованост на други, организира събрание да ни свали като УС. Избраха трима души за нов УС, и той разбира се е пак там. Писах преди известно време в темата за него, 20 години е домоуправител и не се беше отчитал, и никакви ремонти не искаше да организира, само спешни.
Направихме консултация с един адвокат, но нямам представа дали е наистина добър. Взе доста пари за консултацията, 200 лева, беше около час и половина, но не беше много по същество, повечето цитираше закони и се хвалеше колко е търсен.
След като получи протокола от събранието, адвоката каза ще прецени дали има достатъчно основания да се спечели дело.
Ще ви пиша на лични неговото име, ако сме доволни.

# 129
  • Мнения: 3 927
Само да вметна, че дори да има решение на ОС, ако някой реши да съди ЕС, пак може да спечели. Както наши съседи спечелиха дело за давност на неплатените си задължения. Аз мислех, че щом ОС е гласувало, те са били там, значи ОК. Т.е. трябва решенията на ОС да са издържани юридически, а да плащаме на адвокати за всяко решение ...
Така, значи ако някой реши да не плаща, има пълната вероятност съдът да го оневини? Това е идиотщина. Затова сме никаква държава....
Може ли да споделиш, ако знаеш, какъв е бил периодът на неплащане, т.е. каква е давността на задължението.
Защото наистина излиза, че събранията трябва да се провеждат с адвокат, за да няма пропуски....а като знам как решенията се взимат само с гласовете на малкото присъстващи на ОСЕС, то няма да има легитимно събрание в цяла България Wink Simple Smile

# 130
  • Мнения: 69 290
3 години назад, защото са периодични плащания.

# 131
  • Мнения: 3 927
Благодаря, а това в ЗУЕС ли е или в друг закон...да го потърся

# 132
  • Мнения: 69 290
В Закон за задълженията и договорите /ЗЗС/...
И в съдебните решения съм чела, че не е редно предварително да се събират суми за бъдещ период.

# 133
  • София
  • Мнения: 670
Нали за ремонтите давността беше 5 години? Само за текущите е 3 години.
При нас наистина беше изтекла давност, но според мен съдът можеше да постанови, че искът е несъстоятелен или нещо подобно и да не плащаме. Защото е абсурдно, да не са си платили сметките (пише го в решениато на съда Simple Smile и входът да плати такса на съда и на адвоката им.

# 134
  • Мнения: 69 290
Вноските за фонд ремонт са периодични плащания. Плащат се месец за месец. За какво ще се разходват вече...няма значение.
Тук се гледа вноската - за кой период тя е била дължима, и минали ли са три години от тогава. Ако са минали - не може да се иска принудително изпълнение, тоест плащане. Доброволно - може.
Ето едно решение от гуглето
https://www.court-gbr.com/02634517_59750818.htm

Резултати от гугъл
https://www.google.bg/search?q=%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1 … dUDCAc&uact=5

Общи условия

Активация на акаунт