Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 41

  • 19 172
  • 737
  •   1
Отговори
# 45
  • Paris, France
  • Мнения: 14 020
Омега 3 се пие с мазна храна. Ако ям дива сьомга, изобщо не го пия, разбира се. Ако (изобщо се сетя да) пия 🥳, че нещо ме мързи, пия целите 5 грама наведнъж.

Магнезиев цитрат може да се пие по всяко време. Ако се пие за киселинност на урина, то се пие веднага след установяването на pH под 6.5. В момента пия веднъж дневно, когато се сетя. До оправяне на инсулиновата чувствителност се пие всеки ден (което не винаги правех 🥳). Идеалното е преди ядене, за да има в изобилие за черен дроб и да не липсва за други органи.

И на мене ми е прималявало. След диагнозата почнах да ям често и по малко, задължително протеин. Зеленчук, протеин и накрая малко ВХ. С фибри и протеин КЗ не се качва рязко и съответно не пада рязко. Прималяването е от рязък спад на КЗ. Покачване, висока или ниска КЗ изобщо не се усещат. След като свикнете да ядете по 5-6 пъти по малко, бавно намаляваха дневното количество ВХ, като започвате от закуската. При спирането се махат и от вечерята. Ако се чувствате зле, просто връщате малко ВХ на вечеря или когато ви е зле и пак плавно намалявате. За 2 седмици спрях хляб, ориз, макаронени, картофи и останах на ниско ВХ сурови зеленчуци, протеин и мазнина. До месец стават нещата. В този период е супер важно да не допускате прегладняване и прималяване. След като знаете, че ви подгонва зверски глад в 15 или 16ч, ядете в 14ч. Така правех аз и до седмица можех и да не ям.

Ядките са ОК за навън, инцидентно, но си носете цели, зелени чушки, варени яйца, цели моркови за да не прекалявате с ядки. Аз винаги си носех ядки в чантата и досега нося. Пиене на цитрат или вода със сол помага. Вода с оцет също помага да се намали глада. След 3 чушки ядях по-малко ядки. Ама колко са вкусни, пустите!

Азара, браво за резултатите! До седмица ще има КЗ под 5, мисля и до месец ще те отписваме май! Стискам палци да махнеш сутрешния хап без поражения.

# 46
  • Мнения: 1 431
Според вас кафето вдига ли кз и инсулин?
Пия по 3-4 кафета на ден. Не спя и много добре.

# 47
  • Мнения: 18 542
Май влияе на кортизола, при чувствителни хора. Чисто, директно на инсулина и захарта не.

# 48
  • Мнения: 27 509
Не съм съвсем сигурна за кафето и инсулина. Мисля, че при мен няма такъв ефект на повишаване на инсулин, защото след кафе въобще не огладнявам (но съм чела някои хора да твърдят, че усещат как им покачва инсулина). За КЗ- не, не ми я покачва и не знам на някого да му покачва КЗ (*освен ако не се пие със захар, мед и т. н.).
Виж, недоспиването доказано повишава инсулина, особено в дългосрочен план...
Тези дни си направих експеримент, в 2 последователни дни. Единия ден ядох парче пица с малко кетчуп отгоре, на следващия- мини дюнер (най-малкия възможен). Не помня откога не бях яла подобни неща, дюнер със сигурност от години...Познайте след кое от двете отчетох по-висока КЗ един час по-късно? 😃 По-късно ще кажа и точните стойности какви бяха, но само за сравнение- в Италия ми се случи да ям сладолед- занаятчийски, мини сладолед на клечка с вкус солен карамел и фъстъци, 2 вида пица, пъпеш с прошуто, много вкусно грозде и 2 сочни праскови (ММ беше купил плодовете специално заради мен, не ми се искаше да се налага да ги хвърляме), пържени картофи с риба/месо, профитероли, даже и спагети ядох веднъж. Един час по-късно след комбинация от поне 2 от тези не отчетох КЗ повече от 7,2. Като държа да подчертая, че през целия ми престой спях по много малко, включително и 3 дни преди пътуването и като цяло в повечето дни се будех с КЗ в горната част на петицата. Обаче си лягах с много хубава КЗ. Естествено, 7,2 беше най-високата измерена стойност и изобщо това не е било ежедневие. Повечето измервания след хранене бяха между 4,6 и 5,6.
П. С. Извод от експеримента с пица на парче и дюнер- нищо не съм загубила като не бях ги консумирала от толкова много време и определено скоро няма да ми се случи пак. По-добре домашна по-здравословна алтернатива и адаптирана към нвх хранене. 🙂

# 49
  • Мнения: 31 669
Според вас кафето вдига ли кз и инсулин?
Пия по 3-4 кафета на ден. Не спя и много добре.

Нали знаеш, че с всяко нещо като се прекали е вредно.
Освен на кортизола, знам, че и на костите влияе. А сигурно и на много други неща.
За кз и инсулин не мисля, че влияе.
Много са тези кафета.
2 би трябвало да са достатъчни.
С тия кафета логично, че няма да можеш да спиш добре.
А липсата на сън се отразява по много начин и определено на хормони.

# 50
  • Мнения: 12 732
Според вас кафето вдига ли кз и инсулин?
Пия по 3-4 кафета на ден. Не спя и много добре.
Е то оставаше и да спиш добре след 3-4 кафета на ден... А и като казваш че сънят е проблем, защо ги пиеш толкова много?
И аз много обичам кафе, но се ограничавам до 2 малки чашки еспресо на ден че иначе не ми се получава добре. Преди години прекалявах редовно, до степен да се разтреперя от много кафе на няколко пъти. Ядосах се на себе си и бях го спряла напълно, после като го пропих пак си забраних да пия повече от 2 на ден, много рядко имам и трето ако знам че ще будувам до много късно и без това. И то къси кафета, в тях кофеинът е по-малко отколкото в дълго еспресо.
При всеки отнема различно време да метаболизира кофеина, някои хора изобщо не трябва да пият кафе след сутрешното си, ако искат да заспят нормално вечерта. А други и късно вечерта да пият кафе, пак си спят и не ги бърка. При теб очевидно не е оптимален приемат щом не спиш добр
Кафето дали вдига не знам, но недоспиването със сигурност не е добре нито за инсулина, нито за нищо.

# 51
  • Мнения: 48
От няколко дни ви чета ,вие сте по-компетентни от голяма част от лекарите!!!!
Благодаря ви,че давате цялата тази ценна информация тук!!!
Не попаднах на добър ендокрунолог и сега търся нов,НО от един месец разбрах,че съм с хашимото,инсолинова резистентност И бременна.......
Въобще кашата е манджа с грозде!!!!
Пия глюкофаж и еутирокс,опитвам се от няколко дни без сладко и хляб.....
Ще следя постовете ви,защото има какво да се научи от вашият личен опит!!!

# 52
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Кафето влияе на кортизола, а кортизола влияе на инсулина. Така че - косвено влияе, да. Все пак в един и същи огранизъм са, няма как да не влияе. Лея, от колко време си на режима? Адаптирана ли си? Защото като изчистиш въглехидратите, нуждата от кафе сама се редуцира. Аз съм на едно кафе дневно и то защото ми харесва вкуса, не защото ми трябва. Ето сега съм се събудила без аларма, напълно отпочинала в 6 сутринта, като си легнах към 11 снощи. Тъкмо докато ми се стопли водата за кафе отворих да разцъкам форума. Вече трети час от събуждането е минал и съм си съвсем ок без кафето - пусках съдомиялна, пералня, заредих храната за обяд, сега правя закуска... Т.е. не е да съм седнала и да цикля в една точка. Ако си добре адаптирана и въпреки това имаш проблем със съня, тогава има две опции - твърде ниски са ти въглехидратите (аз с под 20 не мога да спя, но не се чувствам зле от това в краткосрочен план, в дългосрочен става мазало) или имаш проблем с кортизола. Него можеш да го изследваш, но само ако всичко останало смяташ, че не е причина.

# 53
  • Мнения: 5 072
Blqsuk90, щом си и бременна, и с хашимото няма как съвсем да орежеш въглехидратите. Можеш да хапваш плодове, но след това трябва да ги изгориш , т.е. да ходиш , докато КЗ влезе в норма, че и от горе. Ако нямаш глюкомер, е добре да се снабдиш с такъв и да следиш как се движи. Аз видях зор докъм 4 месец, че не можех да ям въобще месо. Аз дето цял живот съм била мръвкарка- само от вида му ми се гадеше. Дано при теб не е така.
Аз близо 10г не бях пила кафе и пропих сега , като забременях по 1 лате на ден.

# 54
  • Мнения: 48
iren11, благодаря!
Цяло лято се боря с 8кг и нищо не се получаваше,докато не реших да си пусна изследвания и да разбера защо не мърдам.Сега ми е още по-притеснено,след 9 месеца на какво ще приличам.Аз с месата нямам проблем,мога с тях,но мога и без.Проблемът е в сладкото,пиците,домашното прясно мляко(някои го отричат,други не) и в главата ми:)

# 55
  • Мнения: 5 072
Ами в средата на 8 месец съм и съм качила до тук 6 кг, като бебчо върви едър. ММ постоянно ми казва , че съм се свършила и бебокът ме е изпил Simple Smile Почти цялата бременност внимавам какво ям, не че нямам и прегрешения.

# 56
  • Мнения: 1 431
Пия кафе, за да ме пробужда. Спя по 6 часа на ден, защото работния ми ден е дълъг.

Като ви чета и съвсем се убеждавам, че моята ИР не е от това, че минах на въглехидрати за три месеца, а от недоспиване, липса на почивка и стрес.

Според ендокринолога дори нямам ИР. Каза че било нормално кз и инсулин да са такива, щом аз по принцип не ям въглехидрати.

Изчисли и нома индекс -1,77, което според нея е идеално.

Аз ще си бъда на режима, въпреки това. Ще се изследвам отново януари.

# 57
  • Мнения: 943
От няколко дни ви чета ,вие сте по-компетентни от голяма част от лекарите!!!!
Благодаря ви,че давате цялата тази ценна информация тук!!!
Не попаднах на добър ендокрунолог и сега търся нов,НО от един месец разбрах,че съм с хашимото,инсолинова резистентност И бременна.......
Въобще кашата е манджа с грозде!!!!
Пия глюкофаж и еутирокс,опитвам се от няколко дни без сладко и хляб.....
Ще следя постовете ви,защото има какво да се научи от вашият личен опит!!!
Следи се за гестационен диабет.

# 58
  • Мнения: 240
Ами в средата на 8 месец съм и съм качила до тук 6 кг, като бебчо върви едър. ММ постоянно ми казва , че съм се свършила и бебокът ме е изпил Simple Smile Почти цялата бременност внимавам какво ям, не че нямам и прегрешения.
Iren , колко ти беше инсулина , когато забременя ?

# 59
  • Мнения: 5 072
Не съм го мерила.

Общи условия

Активация на акаунт