Захранване със сок с лъжичка???

  • 3 312
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 526
Здравейте, кърмещи майки!
Бебко е на 29 дни, все още се кърмим. Искам да ви попитам кога започнахте с даването на плодови сокчета. Според моя информация това започва към средата-края на 2 месец.

Въпросът ми е как е по-добре да се дава сок - с лъжичка или с биберон?
Ако е с биберон, това не е ли предпоставка за отбиване на бебето?
Ако е с лъжичка, няма ли прекалено много да се омързеливи и да не може да суче после, след като лъжичката излива буквално всичко в устата му?

Предварително ви благодаря!

# 1
  • Мнения: 601
Сок не мисля ,че има нужда да се дава.А и вие сте толкова малки още.
    Детето може да кара само на кърма до 6 месеца,както сме ние примерно.Тук повечето майки правят така и децата са си здрави.
    Но пък ,ако си решила за твоето бебе,смятам,че няма да се отбие ,ако му ги даваш с биберон Peace
    Често кърмените бебета отказват да се хранят с биберон и няма нищо лошо в това да му ги даваш с лъжичка,напротив много бебета им харесва.Става по бавно, това е единствено

# 2
  • София
  • Мнения: 10 825
Тази информация - за сока на 2 месеца - е безкрайно остаряла, но за жалост в България е масова практика. Бебето няма нужда от сок на два месеца, няма нужда и от плодово пюре един месец по-късно. Защо? Погледни в библиотеката и/или пусни една търсачка. Има няколкостотин теми по въпроса. Кърми си бебето до 5-6 месеца и след това започни захранването с оризова каша или със зеленчуково пюре

# 3
  • София
  • Мнения: 3 390
LadyCharm е права. Преди да му дадеш сок, прочети информацията в библиотеката. Иначе аз съм за даване с лъжичка.

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Тук-там се срещат и татковци, подкрепящи кърменето... Wink
От първото ти изречение, разбирам, че ти си мислиш, че кърменето едва ли не е Божи дар...
Казваш "на 29 дни сме и ВСЕ ОЩЕ се кърмим"... Кърменето не е дар... То е следствие от твоята упоритост, воля и добра информираност... Само 5 % от жените не могат да кърмят поради медицински или физиологични причини...
Все още обаче сте много малки за да се захранвате... Много специалисти у нас разбират, че изключителното кърмене е най-естествения начин за развитие на едно бебе... За съжаление, край нас има много предразсъдъци (у педиатри, роднини и приятели), насадени със стари схеми на захранване и които трудно биха били изкоренени заради пуритански възгледи по някои въпроси... През 2005 година у нас бе приет от Правителството Национален план Храни и Хранене 2005 - 2010 година... Като начало, в него се препоръчва изключително кърмене до шестия месец... Без захранване...
С няколко думи ще се опитам да ти обясня защо през 70-те години на миналия век са препоръчвали захранване на четиридесетия ден от растежа на бебето... През 1970 година адаптираните млека са били толкова далечен мираж, че тези майки, които не са искали или не са можели да кърмят са минавали на кисело мляко (идеологията е била такава, че работничката трябва да се връща бързо на работа)... Киселото мляко съдържа вещества, които биха били полезни за развитието на едно теленце, но не притежава веществата, които са необходими на едно малко човече за да се развива правилно... Затова се е налагало по-рано да се въвеждат други храни, за да се набавят към "менюто" на бебето необходимите вещества... Плодови сокове, плодови пюрета, плодови и зеленчукови каши, зеленчукови пюрета, яйчен жълтък, месо... Това са все неща, които  са били въвеждани в храненето на бебето преди шестия месец поради горепосочената причина... Кърмата има всички тези вещества... Вече има и адаптирано мляко, което ги притежава също до някаква степен... Така че, дори да е на адаптирано мляко едно бебе - няма нужда от гореописаните храни преди шестия месец...
Ябълковия сок е толкова агресивен към стомахчето на едно двумесечно бебе, че може да доведе до проблемчета, които да те изправят на кътни зъби - утроени колики, запек, евентуална алергична реакция... Киселинността на ябълковия сок е много висока и силно дразни лигавицата... Вярно е, прясно изцедения ябълков сок е полезен, но за по-големички деца и възрастни... За бебета - не...
И общо взето... Ако си решила да не кърмиш... Поне премини само на адаптирано мляко... Недей захранва... Не робувай на стари схеми за захранване...
Ако обаче си решила да кърмиш повечко време (уплаших се от това твоето "все още" - тук мамите кърмят до година и половина, две, три)... Желая ти успех...! Ако имаш нужда да повишиш лактацията си, нужда от специфичен съвет - попитай тук... Или прочети в Библиотеката... Там има изключително ценна и полезна информация...



П.С. Моля те, не давай ябълков сок на 45-дневното си бебе... Приеми го като лична молба...

П.П.С. Общо взето е все едно дали ще даваш ябълков сок на тази възраст с лъжичка или биберон... По единия или другия начин, това е първата и сигурна стъпка към отбиването...

Последна редакция: нд, 29 окт 2006, 14:29 от Ekcnpec

# 5
  • Мнения: 6 461
Не е нужно още сега да даваш сокчета.
Бебчо всичко необходимо си го набавя от кърмата. Peace

# 6
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 230
аз от простотия дадох сок в 3-я месец и коликите се върнаха със стпашна сила Shocked

# 7
  • Мнения: 2 047
   Не трябва да му даваш сокове отсега. Виж в библиотеката.

# 8
  • Мнения: 5 026
 Аз започнах да давам с лъжичка, но чак след около половин месец започнах да чета във форума, видях, че не е полезно ранното даване на сок и спрях. Докарах зверски запек на бебо с тия сокове  Close. Преди две седмици започнах да му давам отново. Прочети-има доста материали тук.

# 9
  • Мнения: 2 381
До 6 месец само кърма-никакъв сок.Почти на 10 месеца сме и не съм давала сок още.Прочети статиите в библиотеката-ще са ти от полза Peace

# 10
  • Мнения: 4 183
Големия ми син беше захранен по тази схема - със сок във втория месец. Имаже ужасни колики. По цели нощи не спеше и аз го разнасях на ръце. И двамата бяхме недоспали и кисели. Ако си правила диети сигурно знаеш, че на гладен стомах не е хубаво да ядеш плодове. Ставаш още по-гладен.  Поне аз съм така - ужасно огладнявам след всяка ябълка. Затова сега послушах момичетата във форума и 6 месеца карахме с бебето само на кърма. Супер беше. Не стерилизираш, не изваряваш. Детето нямаше колики. Спеше по цели нощи. Аз също.
Ако имаш възможност прочети някои статии в библиотеката - закованата тема в началото на този подфорум.

# 11
  • Мнения: 2 019
започнах да давам с лъжичка

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
започнах да давам с лъжичка

На 40 дни ли...?

# 13
  • там някъде около Пловдив
  • Мнения: 236
Много ме е яд на тези педиатри  #2gunfire Защо не четат най-новата информация ами ни карат на сила да разваляме стомасите на бебетата си  #Cussing out На мен ми казаха да давам сокове на 3 мес,а на зълва ми на на 20 дни  Sick Освен това според това което аз знам соковете се дават след 1 год!Но всеки сам си решава  Wink

# 14
  • Мнения: 559
Сок не мисля ,че има нужда да се дава.А и вие сте толкова малки още.
    Детето може да кара само на кърма до 6 месеца,както сме ние примерно.Тук повечето майки правят така и децата са си здрави.
 

И аз съм на същото мнение, ние също се захранихме 6-я месец, до тогава беше само на кърма, даже и вода не е пила Peace

# 15
  • Мнения: 359
Един компромисен вариант от мен след 1 седмица започвам да давам сокчета с лъжичка сокът ще бъди разреден с вода и в не много големи количества 20 максимум 30мл. на ден. След като навърши 5 месеца ще започна бавно и постепенно да захранвам първоначално с оризова каша.

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
след 1 седмица започвам да давам сокчета с лъжичка сокът ще бъди разреден с вода и в не много големи количества 20 максимум 30мл. на ден.

Аз пък съм убеден, че бебето ти няма да пожелае да поеме този блудкоч... По какъвто и начин да е предложен... А и 20-30 мл на ден не са малко количество, особено при първоначално въвеждане...
Пробвай да разредиш ябълков сок с вода в съотношение 1 към 3 и изпий една чаша... Определено няма да ти хареса... Пък и защо трябва да даваш сок - защото педиатъра настоява ли...?

# 17
  • Мнения: 526
Благодаря Ви за пълната информация, майки!

За кърменето - желая максимално дълго да си кърмя бебчето, но точно в Библиотеката прочетох, че ако на бебето не се дават сокчета може да развие желязодефицитна анемия, тъй като кърмата е бедна на желязо.

А другият проблем е, че свекървата се има за много опитна и все дава акъл и само ме пита дали съм давала вода на бебчето,а  аз като виждам, че то след като е пило вода се гърчи и е неспокойно я спрях. Само два пъти опитах и повече не мисля и да има.
Понеже тя не е могла да кърми и няма никакъв опит се води по захранването на другото бебе в къщата (на дъщеря й), което е на 6 месеца, а е кърмено само 20 дни с течение на обстоятелствата. От тогава е на адаптирано мляко и от там знам,ч е от 2 месец започнаха със сокчетата, а от 4 месец с пюретата, които бебето не иска и да яде.
Как сега да й обясня, че няма да давам сок на толкова малко бебе, пък и на Педиатърката???

# 18
  • Мнения: 3 521
Значи в 20_30 мл. ябълков/морковен сок желяzото е толкова смешно малко, че повече едва ли има на къде Laughing.
1)Бебето е ТВОЕ...не на свекърва, майка, zълва, чинка, стринка и още по_малко на педиатърката Ви...т.е. обяснение не дължиш никому
2)Запасите на желяzо, натрупани в органиzма на бебето по време на бременността zапочват да намаляват между 4тия и 6тия месец_от там идва и идеята zа zахранване след 4_6 месеца...т.е. "бедната" на кърма желяzо до тогава е повече от достатъчна, а и желяzото в нея се усвоява максимално добре от детето ти...въпросът е ТИ да се храниш правилно по време на кърменето.

конкретно по темата...моето дете още не пие сок(слагам по малко в кашата zа вечеря), а и вода пие по 10_15 мл. на ден...всичко раzлично от кърма(вода, сироп zа кашлица, капки и т.н.) се дава с лъжичка, а не с шише...Успех и дълго и приятно кърмене. Hug

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Много ме е яд на тези педиатри  #2gunfire Защо не четат най-новата информация ами ни карат на сила да разваляме стомасите на бебетата си  #Cussing out На мен ми казаха да давам сокове на 3 мес,а на зълва ми на на 20 дни  Sick Освен това според това което аз знам соковете се дават след 1 год!Но всеки сам си решава  Wink
Защо мислите, че БГ педиатрите не са в крак с новостите? Не може да се твърди такова нещо за всички.  А вие от къде знаете, че соковете се дават след 1 год. възраст? Сокове трябва да се дават между храненията след 1-ия месец в съотношение 1х10, като количеството постепенно нараства до 100 мл. за по-големите бебоци. Не виждам смисъл да се отрича всичко, което е БГ и е изпитано. На някои бебета естествено не им понасят стомахчетата добре соковете, но това не значи, че при всички е така и не трябва да се дават. Опитвате и ако няма колики давате спокойно сокчета. Друг е въпросът, че някои майки ги мързи да мият сокоизтисквачката и се оправдават, че детето нямало нужда от сок и т.н. Всеки сам решава какво е най-добре за бебето си. С поздрав!  bouquet

# 20
  • Мнения: 385
Много ме е яд на тези педиатри  #2gunfire Защо не четат най-новата информация ами ни карат на сила да разваляме стомасите на бебетата си  #Cussing out На мен ми казаха да давам сокове на 3 мес,а на зълва ми на на 20 дни  Sick Освен това според това което аз знам соковете се дават след 1 год!Но всеки сам си решава  Wink
Защо мислите, че БГ педиатрите не са в крак с новостите? Не може да се твърди такова нещо за всички.  А вие от къде знаете, че соковете се дават след 1 год. възраст? Сокове трябва да се дават между храненията след 1-ия месец в съотношение 1х10, като количеството постепенно нараства до 100 мл. за по-големите бебоци. Не виждам смисъл да се отрича всичко, което е БГ и е изпитано. На някои бебета естествено не им понасят стомахчетата добре соковете, но това не значи, че при всички е така и не трябва да се дават. Опитвате и ако няма колики давате спокойно сокчета. Друг е въпросът, че някои майки ги мързи да мият сокоизстисквачката и се оправдават, че детето нямало нужда от сок и т.н. Всеки сам решава какво е най-добре за бебето си. С поздрав!  bouquet
Мисля, че в този форум едва ли има майка, която да не иска най-доброто за своето бебе-ИМЕННО КЪРМАТА! Ако ранното въвеждане на соковете наистина имаше по-голяма полза отколкото вреда, едва ли миенето на сокоизстисквачките би ни спряло да даваме. Има много инфо тук в Библиотеката, както и в др. сайтове, ще дам линковете към тях по-надолу. Ако имаш приятелки майки зад граница попитай и тях дали са въвели сока след 1-ия месец! Подобни нападки от твоя страна мисля, че не са уместни тук, ако нямаш информация и убедителни аргументи. Желая здраве и успех!  bouquet
http://www.biberonbg.com/info/juicewhynot.htm
http://karmene.greatnow.com/sokove.html

Последна редакция: пн, 30 окт 2006, 15:45 от chochka_nadik

# 21
  • Мнения: 72
Моето бебе е на 1 месец и нашата лична лекарка също ни кара да пием сокчета от ябълки и моркови, но аз съм категорична че поне до 6 м няма да почвам със захранването. Сега има толкова много литература и материали по въпроса за храненето на бебетата, че повече разчитам на тях и на мнението на майките във форумите отколкото на педиатърката.

# 22
# 23
  • Бургас
  • Мнения: 1 203

Много ме е яд на тези педиатри  #2gunfire Защо не четат най-новата информация ами ни карат на сила да разваляме стомасите на бебетата си  #Cussing out На мен ми казаха да давам сокове на 3 мес,а на зълва ми на на 20 дни  Sick Освен това според това което аз знам соковете се дават след 1 год!Но всеки сам си решава  Wink
Защо мислите, че БГ педиатрите не са в крак с новостите? Не може да се твърди такова нещо за всички.  А вие от къде знаете, че соковете се дават след 1 год. възраст? Сокове трябва да се дават между храненията след 1-ия месец в съотношение 1х10, като количеството постепенно нараства до 100 мл. за по-големите бебоци. Не виждам смисъл да се отрича всичко, което е БГ и е изпитано. На някои бебета естествено не им понасят стомахчетата добре соковете, но това не значи, че при всички е така и не трябва да се дават. Опитвате и ако няма колики давате спокойно сокчета. Друг е въпросът, че някои майки ги мързи да мият сокоизстисквачката и се оправдават, че детето нямало нужда от сок и т.н. Всеки сам решава какво е най-добре за бебето си. С поздрав!  bouquet
Мисля, че в този форум едва ли има майка, която да не иска най-доброто за своето бебе-ИМЕННО КЪРМАТА! Ако ранното въвеждане на соковете наистина имаше по-голяма полза отколкото вреда, едва ли миенето на сокоизстисквачките би ни спряло да даваме. Има много инфо тук в Библиотеката, както и в др. сайтове, ще дам линковете към тях по-надолу. Ако имаш приятелки майки зад граница попитай и тях дали са въвели сока след 1-ия месец! Подобни нападки от твоя страна мисля, че не са уместни тук, ако нямаш информация и убедителни аргументи. Желая здраве и успех!  bouquet
http://www.biberonbg.com/info/juicewhynot.htm
http://karmene.greatnow.com/sokove.html
Ако някой се чувства нападнат Sick, моля за извинение, но също не е аргументирано слагането под общ знаменател на всички БГ педиатри и сляпо придържане към западните методи на отглеждане на децата. Аз също ви желая здраве и успех!  :bouquet

# 24
Давала съм сок и на двете си деца така както ми е казала педиатърката и съм нямала никакви проблеми със здравето на децата си.Да не забравяме,че всички ние сме отгледани по старомодният начин.Явно не е толкова страшен.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Давала съм сок и на двете си деца така както ми е казала педиатърката и съм нямала никакви проблеми със здравето на децата си.Да не забравяме,че всички ние сме отгледани по старомодният начин.Явно не е толкова страшен.
Peace

# 26
  • Мнения: 3 521
Давала съм сок и на двете си деца така както ми е казала педиатърката и съм нямала никакви проблеми със здравето на децата си.Да не забравяме,че всички ние сме отгледани по старомодният начин.Явно не е толкова страшен.

Новия план zа храните(на България, не на САЩ) виzира късното zахранване...то не е само "американска" приумица, а и на цяла Европа...ма то кво е тва Европата на фона на 8 млн._ната ни държава...ако се кара по принипа "Едно си баба zнае, едно си бае" щяхме да се воzим на волски талиги, все пак теzи всичките неща не са написани ей тъй от днес zа утре, докато някой си Мистър Джон е седял на кафе и се е чудел какво да си иzсмуче от пръстите.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Давала съм сок и на двете си деца така както ми е казала педиатърката и съм нямала никакви проблеми със здравето на децата си.Да не забравяме,че всички ние сме отгледани по старомодният начин.Явно не е толкова страшен.

Новия план zа храните(на България, не на САЩ) виzира късното zахранване...то не е само "американска" приумица, а и на цяла Европа...ма то кво е тва Европата на фона на 8 млн._ната ни държава...ако се кара по принипа "Едно си баба zнае, едно си бае" щяхме да се воzим на волски талиги, все пак теzи всичките неща не са написани ей тъй от днес zа утре, докато някой си Мистър Джон е седял на кафе и се е чудел какво да си иzсмуче от пръстите.
Личи си, че отричаш "всичко българско  и родно", тъй като не си наясно как се пише на кирилица буквата з, а навсякъде слагаш zНищо лично, само констатирам bowuu

# 28
  • Мнения: 748
Личи си, че отричаш "всичко българско  и родно", тъй като не си наясно как се пише на кирилица буквата з, а навсякъде слагаш zНищо лично, само констатирам bowuu
mle4ko, много тъпо се заяждаш. Naughty

а ако основанието ти да си давала на твоите деца сокчета, е че си върл патриот, а мислиш, че захранването със сокчета е "българско и родно" произведение на нАучната мисъл, ще те разочаровам - не е. Laughing прецакала си се.  hahaha
ако имаше желание да прочетеш малко, а не само да циклиш и да се заяждаш както по-горе, може би щеше да знаеш.

Последна редакция: пн, 30 окт 2006, 19:23 от аз

# 29
  • Мнения: 526
Недейте да се сърдите, че всеки мисли по различен начин. На мен са ми полезни съветите на всички, които се включиха. Все пак 1 лъжичка през втори месец не е прекалено много, а през 3 мисля, че са 20 мл и постепенно се увеличават.

Малко се обърках, но ще поровя още малко информация.

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Личи си, че отричаш "всичко българско  и родно", тъй като не си наясно как се пише на кирилица буквата з, а навсякъде слагаш zНищо лично, само констатирам bowuu
mle4ko, много тъпо се заяждаш. Naughty
а ако основанието ти да си давала на твоите деца сокчета, е че си върл патриот, а мислиш, че захранването със сокчета е "българско и родно" произведение на нАучната мисъл, ще те разочаровам - не е. Laughing прецакала си се.  hahaha
ако имаше желание да прочетеш малко, а не само да циклиш и да се заяждаш както по-горе, може би щеше да знаеш.

аз, много тъпо се намесваш! Ама адски тъпо, че чак почваш да се излагаш! Прочети правилно постинга ми, а не го пускай като цитат без да си го прочела! bowuu

# 31
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Моето бебе е на 1 месец и нашата лична лекарка също ни кара да пием сокчета от ябълки и моркови, но аз съм категорична че поне до 6 м няма да почвам със захранването. Сега има толкова много литература и материали по въпроса за храненето на бебетата, че повече разчитам на тях и на мнението на майките във форумите отколкото на педиатърката.
Peace

# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
За кърменето - желая максимално дълго да си кърмя бебчето, но точно в Библиотеката прочетох, че ако на бебето не се дават сокчета може да развие желязодефицитна анемия, тъй като кърмата е бедна на желязо.

Моля те, дай линк към това, което си прочела...

# 33
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
А вие от къде знаете, че соковете се дават след 1 год. възраст? Сокове трябва да се дават между храненията след 1-ия месец в съотношение 1х10, като количеството постепенно нараства до 100 мл. за по-големите бебоци. Не виждам смисъл да се отрича всичко, което е БГ и е изпитано.

Знаем, от опит... А това, че соковете трябва да се дават след първия месец е ПЪЛНА глупост... АЗ ти е привела достатъчно доказателства... В един от моите постинги по-горе също съм ги посочил... Няма отричане на нищо българско...



не е аргументирано слагането под общ знаменател на всички БГ педиатри и сляпо придържане към западните методи на отглеждане на децата.

Къде си расла бе, момиче...? Преди двеста години прапрапрабаба ти по българските земи какво е давала на двумесечното си бебе... А преди още 1000 години... Какво е имало на запад, че да сме се придържали към западните методи... Нищо западно, отвори си очите... Това е забравеното и най-добро старо и истинско хранене на бебета...
А ще слагаме българските педиатри под един знаменател, защото всичките са обучавани да захранват по схемата, пропагандирана през 70-те години на миналия век... Защо е била пропагандирана - можеш да прочетеш по-горе... Защо се е наложило - също можеш да прочетеш по-горе... Ама едва ли ще го направиш... Виждам, че само мрънкаш и нищо повече...




Личи си, че отричаш "всичко българско  и родно", тъй като не си наясно как се пише на кирилица буквата з, а навсякъде слагаш zНищо лично, само констатирам bowuu

Ако това не е лично нападане и заяждане, здраве му кажи... Ако не си НАЯСНО, ще ти обясня... Surfline се намира в Нюрнберг, Германия и не може да ползва истински кирилизатор... Ползва онлайн такъв... И понеже те са несъвършени... Изписването на буквата З е заменена от латинската Z... Което не е грешка на Surfline, а на кирилизатора й...
Пък и най-малкото ти можеш да говориш кой как пише... Никаква пунктуация, никакви определителни членове, пълна граматична объркваница... Хайде да не се заяждаме, че ще...




аз, много тъпо се намесваш! Ама адски тъпо, че чак почваш да се излагаш! Прочети правилно постинга ми, а не го пускай като цитат без да си го прочела! bowuu

Можеш да си пропагандираш вижданията, по който си искаш начин, където си искаш... Тук обаче идеите ти май нямат място...

Последна редакция: пн, 30 окт 2006, 21:57 от Ekcnpec

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Хиляди благодарности към Мистър БГ мама! С никой не искам да се заяждам, още повече с теб. Просто ме дразни това, че отричат всичко БГ. Това с гоненето, куклите и парцалките нещо не ти отива да го казваш. Ако имаш нещо лично да ми кажеш ми пиши на лични. Иначе съм добронамерена към всички, но някой ме предизвикват и после казват, че се заяждам. Няма такова нещо. С поздрав към всички  bouquet

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
Много ще ви замоля да се придържате към добрия тон!
Форумите са отворено място за всички и всеки е свободен да сподели мнението си, без да бъде гонен от там или по някакъв друг начин напъден.
Не ме карайте да въртя метла, големи хора сте, съобразявайте се какво пишете!

# 36
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Мир, всички се обичаме... Peace

# 37
  • Мнения: 1 097
 newsm62 newsm62 newsm62
Начетох се, насмях се.. браУ!

По въпроса - сок не е препоръчително да се дава на малко бебе, много е агресивен към коремчето. Най-рано след 4-тия месец, но ако се случи по-рано не убива!  Crazy Почти целия форум сме гледани така, включително аз, че съм на 22!
Ако решиш, и когато решиш - почва се ДЕН 1 - 1 лъжичка, ДЕН 2 - 2 лъжички и така...всеки нов ден се прибавя по още една лъжичка. Дава се разреден с вода в началото, особено ябълковия! Неслучайно го има (или ябълка, ако не сока и) във всички диети за отслабване  Wink

Виждам ,че четеш в Библиотеката - от там намери кои плодове са много агресивни и водят до силно разстройство! Гроздето, обърни му специално внимание! Да не си обезводниш детето от разстройство, мен винаги ме е било страх от това  Confused И да не си изкендза чревцата.... брррр... Внимавай много с тия сокове.
Успех, каквото и да решиш  Hug

# 38
  • София
  • Мнения: 1 252
А другият проблем е, че свекървата се има за много опитна и все дава акъл и само ме пита дали съм давала вода на бебчето,а  аз като виждам, че то след като е пило вода се гърчи и е неспокойно я спрях. Само два пъти опитах и повече не мисля и да има.
Понеже тя не е могла да кърми и няма никакъв опит се води по захранването на другото бебе в къщата (на дъщеря й), което е на 6 месеца, а е кърмено само 20 дни с течение на обстоятелствата. От тогава е на адаптирано мляко и от там знам,ч е от 2 месец започнаха със сокчетата, а от 4 месец с пюретата, които бебето не иска и да яде.
Как сега да й обясня, че няма да давам сок на толкова малко бебе, пък и на Педиатърката???
Тъй като свекърва ми е болна тема, а и свекърът ми е лекар ще ти кажа как аз постъпих. Разпечатах няколко статии от форума, който бях приготвила за педиатърката, но тя се оказа фен на късното захранване. И за да не останат неизползвани разпечатките ги подарих на свекъра ми, който държеше  да давам сок на 40-я ден и пюрета по  така  защитаваната от Млечко БГ-схема. Човекът е учил медицина преди 40 години и тогава така са го учили, но като прочете материалите  ме посъветва да си слушам педиатъра - каквото ме посъветва това да правя. Каза, че всичко изписано за соковете в разпечатките било вярно и каза, че според него мога да дам сок не по-рано от 1г.
Относно желязодефицитната анемия и мен ме плашеха, че синът ми ще я развие, защото се роди доста едър, но изследванията на кръвта на 6м показаха хемоглубин 126 и коментарите спряха.

Кажи на педиатърката си, че смяташ да захранваш късно и не мислиш сега да даваш сокчета и пюрета (ако го искаш, де) според препоръките на СЗО.

Най-големият проблем с роднините беше като разбраха, че не давам вода на бебето и то в най-големите жеги. Опитаха със съвети, опитаха (и то майка ми) зад гърба ми да дават вода и тогава им повиших тон. Дадох им да разберат, че детето ще се гледа както аз реша и че от тях мога да приема само съвет, но ако упорстват просто ще им разредя срещите с детето или по-лошо ще го гледат, но на снимка. Тъй като не живея с тях(то как ли бих ги изтърпяла)  ми е много лесно да поставям условия smile3508 .

# 39
Не искам да се заяждам,а просто ми е интересно да разбера,защото не съм запозната с темата дали сте чели материали които са против късното захранване.Знам че има и такива и не са от БГ специалисти.
Майка съм на две деца и съм ги захранила рано и не съм имала проблеми.И двете са харесвали много сокчетата,а по късно и плодовите пюрета.

# 40
  • Мнения: 3 521
Не искам да се заяждам,а просто ми е интересно да разбера,защото не съм запозната с темата дали сте чели материали които са против късното захранване.Знам че има и такива и не са от БГ специалисти.

Не, не съм срещала и ще ми е интересно да прочета...ако намериш пусни ми линк на бележка, моля. Hug
Момичета и татко Ескспрес, форума е дискусионен, така че да не го обръщаме на zаяждане на дребно. Все пак сме тук zа да си помагаме и иzясняваме нещата, нали? Peace
Само споменавам, че на ВСИЧКИ пЮрета и сокове, които се продават в България пише, че са "След 4тия месец"...Защо? Продават пЮрета "Ягоди, малини и ябълки" и "Шоколад zа лека нощ"(на Хипп и Нестле_Алете), които са zа над 4 месеца...т.е. нещо беzобидно като ябълковия или морковения сок и пЮретата с шоколад и ягоди ги дават zа след една и съща въzраст newsm78...т.е.(отново) проиzводителите нямат интерес да не си предлагат продукцията от въzможно най_ранна въzраст на детето, но все пак и на двете неща се мъдри един надпис "След(или От) 4тия месец"...Що тъй? newsm78  bouquet

mle4ko...това специално към теб_не отричам всичко българско и родно, а всичко НЕПРАВИЛНО...Не е правилно едно дете да седи с Памперс до 5 годишна въzраст, не е правилно да виси по цял ден пред компЮтъра и да zоби Чипс, не е правилно да се експериментира със zдравето му, zащото така пише в учебник, иzдаден преди 16 години и написан_Бог zнае кога, а от тогава на сетне нещата леееко са се пораzвили в друга посока...бтв. zахранването (сок, плодово пЮре, zеленчук, zърнена каша) в късна въzраст е и много популярно в бившия Съветски съЮz, а това как ще го коментираш? Пусни един Гугъл(google) с тема "бебе сок кариес" или "бебе сок алергия" или "бебе сок стомашни раzтройства" на какъвто еzик четеш и виж колко неща има иzписани по въпроса.

# 41
  • Мнения: 526
Добре, в такъв случай как би изглеждало едно късно захранване? С кое по-напред ще свиква бебто - дали със сок, дали с пюре. Няма ли да му се съберат много неща наведнъж???

А ако е по-рано няма ли да има повече време за адаптация?
 
В крайна сметка вероятно ще се спра на компромисен вариант.

# 42
  • Мнения: 422
Против даването на сок съм в тази възраст, инфо достатъчно има по-въпроса.
С късното захранване нищо няма да се събере на куп, защото се въвеждат нещата едно по едно.Стомахчето на бебето изобщо не може да усвои храна различна от кърма или АМ преди 4тия месец.Най-вероятно колики само ще се докарат............да не говорим пък за алергии. Peace

# 43
  • Мнения: 2 936
аз съм захранила рано,с лъжичка.всичко си е до твоя преценка Desssy  Peace
Алекс до 30-ят ден имаше ужасни колики,но месец след това след като и дадох сок,те не се появиха отново,така че това е индивидуално за детето...
може кърмата да е полезна,но за тези които я нямат?как така са определени тези 5% за жените които имат основание че не могат да кърмат?...(защото ние в семейството имахме доста разногласия по този въпрос,и караници от страна на свекърва ми,че не съм правила нищо за да кърмя  #Crazy ....не искам да се впускам в обяснения,както и да е)
и пак за захранването-не съм слушала педиатри,просто аз така прецених за моето дете...и то е отгледано с АМ,пюрета и готови сокове и все още не е боледувала! Hug

# 44
  • Мнения: 3 161
desssi, Много ме загложди любопитството къде във Библиотеката на форума си чела, че трябва да се дават сокчета, за да се избегне желязодефицитна анемия? Моля те, дай цитат и линк.

Помисли дали снаха ти, която е отбила на 20-я ден, е достоверен източник на информация за кърменето и захранването. Или пък свекърва ти, която преди 20-30 години е умувала как да захранва и е правила, каквото й е казала нейната свекърва, или пък педиатърът, според тогавашните си разбирания (повлияни, между другото, от съветската школа - нищо българско тук няма).

И помисли дали пък не си струва да почетеш малко съвременна информация по въпроса - все пак сега има безкрайно много информация, а ти носиш отговорност за здравето на твоето дете, както и ще теглиш от всички последствия, които може да имат евентуалните ти грешки. Алергии, стомашни проблеми, болести - соковете участват в тази схема, за съжаление. Може би не при всички бебета; със сигурност не при всички се проявяват веднага. Но не ми минава доводът "и ние сме захранени така и нищо ни няма". А как знаете коя от болестите, които влачите, от какво е резултат и как сте сигурни, че не е именно от сокчето, дадено ви на 40 дена?

# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
може кърмата да е полезна,но за тези които я нямат?как така са определени тези 5% за жените които имат основание че не могат да кърмат?...

Тези 5 % са жени, които по МЕДИЦИНСКИ причини не могат да кърмят... А не тези, които сами са решили да не го правят... Можеш да попиташ която и да е мама тук, от Кърмаческия форум, има ли такава случка "нямам кърма"... Всичко зависи от начина на мислене на майката... И съвсем малко физиология... Зависи от многото воля, упоритост и добра информираност... По-горе в мой постинг съм го написал...
Но когато ти самата си решила да не кърмиш... Тогава никой не може да ти помогне (да те накара да го правиш и да захраниш късно)... И най-добрите съвети са безполезни... Това си е лично твое решение и си напълно в правото си да решиш за твоето дете...
Но и не можеш да твърдиш стопроцентово "Аз захраних рано, не съм кърмила и сме много добре, не сме боледували"... Засега е така... Искрено ви желая и занапред да е така... Но не знаеш, ако се прояви някоя алергия, когато детето е на 14 години... Каква ще е причината за отключването й... Емем го е обяснила в горния постинг по-подробно...



П.С. А това, че кърмата е полезна, предполагам, никой не се съмнява...

# 46
  • София
  • Мнения: 10 825
Не искам да се заяждам,а просто ми е интересно да разбера,защото не съм запозната с темата дали сте чели материали които са против късното захранване.Знам че има и такива и не са от БГ специалисти.
Майка съм на две деца и съм ги захранила рано и не съм имала проблеми.И двете са харесвали много сокчетата,а по късно и плодовите пюрета.

Много ще ми е интересно да прочета един такъв материал. Може ли линкове, моля? Предпочитам да е на английски или руски, но предполагам, че ще разбера за какво става въпрос дори и да е на испански или немски. А бе хайде - може и на френски имам си някой който ще ми го преведе Sunglasses
Надявам се, че ти си чела такива материали, а не само да си чувала за тях.
Мерси!

# 47
  • Мнения: 3 521
Добре, в такъв случай как би изглеждало едно късно захранване? С кое по-напред ще свиква бебто - дали със сок, дали с пюре. Няма ли да му се съберат много неща наведнъж???

Зависи какво очакваш, ако мислиш, че на 8 месеца ще яде кебапчета и бира най_вероятно ще му се съберат доста неща на бебока Mr. Green. Всичките неща съм ги въвеждала преz 5_6 дни,като zапочнах от 6 месеца и 2 дни... Сега детето ми яде всички zеленчуци и плодове, които се сещам, 4те основни вида месо, глутенови храни, раzлични макаронени иzделия, супи и т.н...млечните продукти и яйцата ще дам по_късно, че сега вади zъби и е доста раzдраzнителна, zа да пробва нови манджи. Справя се с всичко, пие от чаша(беz накрайник), опитва се да се храни сама(почти успешно), гриzе бисквити, сухари,сурови плодове и  zеленчуци...не мисля, че е ощетена откъм иzобилие на витамини и баластни вещества, а ти? Wink

kamelia77, Въпросът не е само да се кърми, а кога да се zахрани...АМ не е причина zа ранно zахранване, точно zа това има раzлични номера, които да отговарят на нуждите на детето в определен период от живота му...Една жена винаги има право на иzбор и това дали кърми или не. Некърменето не я прави лош родител и не е повод zа скандали...че е хубаво е ясно, но когато не върви и не ти доставя удоволствие си е мъка и zа майката и zа детето, а не това е целта на zанаятието...неzнам дали го написах много ясно, май не...с думи 2_кърмене и zахранване и хранене с АМ и zахранване не са раzлични понятия_едното е до 6 месеца, а другото след това.   bouquet

# 48
  • Мнения: 526
 Радвам се, че се отзовахте и сте толкова прями и искрени в оценките си. Ще се опитам да намеря материала за който говорех. Не смятам, че съм права, просто се опитвам да разгледам въпроса от всичките му страни.

За кърменето - няма спор в положителните му страни.....

Общи условия

Активация на акаунт