Банята - тема 39

  • 42 096
  • 747
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 13 191
Пиленето на плочките е много мръсна работа - хвърчи прах навсякъде. Трудоемко е и майсторите го мразят.
Но това е проблем на майстора. И свършва за ден-два.
Прецених, че съм готова да изтърпя мъките на майстора, защото определено щеше да ми е по-трудно да изтърпя да гледам ежедневно някакви лайстни, които са трудни за чистене и гледане.
Поне досега всяко нещо, с което съм направила компромис накрая не го издържам - не само визуално, понякога и функционално. Налага се да слагам наново каквото първоначално съм искала. По-евтино излиза да направя от първия път каквото съм си харесала и наумила, дори да отнеме повече време.

# 691
  • Мнения: 9 807
+ 1 за компромисите. Но банята не е подходяща за компромиси. Не е латекс, който можеш да смениш и без майстор. Търсенето на майстор, чакането на майстора, къртенето, липсата на баня, да не говорим за парите. Баня се прави за следващите 5-10 години. Каквото направят, това ще гледаш доста дълго време.

# 692
  • Мнения: 41 015
Извинявайте, вярно е, че пиленето е прашна, трудна и квалифицирана работа, ама колко пък външни ръба имате в банята все пак?  Аз имам по един и в двете мокри помещения, пилени са 25 плочки някъде. А и предполагам, че си има технология, машина за точно пилене. За праха също има прахосмукачки, смучещи  директно от самото място на пилене.

# 693
  • Мнения: 13 191
Точно. Няма как заради прах или мрънкане на майстора да се откажа от това, което искам да виждам десетки години. Прах се чисти, майстора накрая си заминава.

# 694
  • Мнения: 5 392
Здравейте, някой ползвал/ виждал ли е ролетна щора за баня, вместо преграда/ завеса? Не мога да си го предстая как стои това нещо - кичозно ли е, хубаво ли е?... В началото ми се стори абсурдна идея, но знам ли, може и да не е толкова лошо.

https://www.pinterest.com/pin/568086940504219426/

Имахме такава завеса в предишно жилище. Ние я сложихме, бяхме под наем и нямаше друг начин да се отдели мокрото от сухото. Другия вариант беше завеса за баня. При нас не се вдигаше, стоеше си като преграда. Ако идеята е да се вдига на всяко минаване, е много неудобно и ще мухлясва като се навие влажна.
Със сигурност изглежда по-добре от завеса, забърсвах я с гъба с препарат и изплаквах с душа. Ако започне да изглежда зле, подмяната на ролото е лесна, стига да намериш същия модел захващане. За временно решение става, но за собствено жилище бих потърсила друг вариант.

# 695
  • Мнения: 6 305
Според мен на посочената снимка тази рулетна щора е сложена само с цел да отделя визуално зоната, а не да пази от пръски

# 696
  • Португалия
  • Мнения: 4 002
каквото и да е пилене е риск ,през цялото времетраене на операцията- я дискът ще се затъпи, я плочката ще се счупи
аз имам само един ръб ,на една ниша
ММ го прави, и после не го хареса
сега,ще ми скочите със сигурност ,но това са неговите съображения, и при условие,че крайният резултат е почти сходен с останалите фуги, съвсем се съгласих с него
та, неговото изпълнение е частично пилено, само в зоната на контакт- там,където би трябвало да се долепят двете плочки ,вътрешната страна на ръба
външната страна остава непипната,за да не се отлюспи/наръби
и накрая, имам същата 1,5-2мм фуга катов останалата част от банята  
съображенията му бяха свързани с мястото на този, и другите ръбове- ниша в душовото пространство,която е непрекъснато под изливаща се вода
ако предпазваме влизането на вода към стената чрез фугата, защо ще го пропускаме при външния ръб!?

# 697
  • Мнения: 41 015
каквото и да е пилене е риск ,през цялото времетраене на операцията- я дискът ще се затъпи, я плочката ще се счупи
аз имам само един ръб ,на една ниша
ММ го прави, и после не го хареса
сега,ще ми скочите със сигурност ,но това са неговите съображения, и при условие,че крайният резултат е почти сходен с останалите фуги, съвсем се съгласих с него

Абе, не мога да се съглася, че е почти сходен. Ето един типичен пример за добро изпълнение на пилени плочки.





Иначе понякога и заоблените лайстни стоят добре, ако пасват по цвят и няма засрещания, а е само ръб от горе до долу.

# 698
  • Пловдив
  • Мнения: 2 920
Mamagemelar,точно само вътрешната част на ръбчето се пили и естествено,че фугата ще е като останалите.И ММ ги прави така,без да пипа външната част.Ако не е пилено,фугата ще е много дебела и трябва окрайчващ елемент.

Дори  с голяма плочка на Г   ММ,който за първи път прави бани,се справи с пиленето.Ето снимка без фугин.

Последна редакция: сб, 05 фев 2022, 12:00 от nelina_london

# 699
  • Мнения: 720
Съществува и този вариант(не съм пробвала, не ми е ясно дали е чудесен или е две неудобства в едно) - много тясна лайстна в комбинация с пилене на плочки: https://topgroup.bg/products/21-dekorativni-profili-i-laisni/255 … -n8mm-silvur-2-7m

# 700
  • Пловдив
  • Мнения: 2 920
И ММ ме навиваше за него .За да станало по-здраво,но плочките пак се пилят,лайсната пак е скъпа и според мен е за някой натоварен ръб,който има възможност да бъде компрометиран по време на експлоатация.Може би ,като при изграждане на праг на поддушово пространство.

# 701
  • Португалия
  • Мнения: 4 002
много пъти е ставало  на въпрос в темата-пак ще го кажа...
говори се, споделя се, но после се оказва,че само на теория...
имаме връзка със строителни дейности от над 10г- къде като подизпълнители,къде като самостоятелни изпълнителни на проекти
ясно ми е  как се прави, споделих как решихме нашата дилема
реално, от 4те ръба на нишата, един е различно правен, и няма разлика- който иска да се съгласява..

# 702
  • Пловдив
  • Мнения: 2 920
Аз ли не успявам да разбера...?
От 4 ръба,единият е пилен,а другите не са и нямат лайсна и на външен вид всички са еднакви?Може ли някаква примерна схема как се полагат плочките,за да се постигне 2мм фуга,без пилене и лайсна?

# 703
  • Мнения: 3 950
Смесителите  за мивка, които са за вграждане на стена, ако дефектират всичко се кърти ли? Трябва да реша стенен или стоящ днес и ми е голяма драма Sad

# 704
  • Пловдив
  • Мнения: 2 920
Нашият е на Грое.Мисля,че е такъв,защото са с малки разновидности.


Може  да се развали това от дясно,но то стърчи пред плочките и се сменя.
 От трите ни еднакви  душа за вграждане на Грое,единият се оказа с дефектна термосмесителна  част.Разбрахме го почти 1,5г.след монтажа ,защото банята не се ползваше.Няма нужда от къртене -сменя се само дефектната част във вграденото тяло.

Общи условия

Активация на акаунт