От кога трябва да давам витамин Д?

  • 7 845
  • 122
  •   1
Отговори
# 90
  • софия
  • Мнения: 636
Вит Д от 15 ден. Колкото по-рано толкова по-добре особено за децата, които хващат цялата зима.

# 91
  • Мнения: 5 790
Аз не съм давала витамин Д. Детето ми е на 20 месеца и нямаше никакви проблеми със затварянето на фонтанелата. Не мога да си обясня защо масово се дава Вигантол в България. Даже педиатърката на синът ми в България ме предупреди да не слушам майките по парковете.
17.1 минути на ден за нашата раса са достатъчни, като както по-горе basilisk е обяснила витамин Д се складира и няколко часа на слънце са достатъчни за няколко месеца напред.

И аз не съм давала вит.Д, точно поради описаните в цитирания постинг причини. Виктория е зимно бебе - родена е в началото на декември и пак прецених, че няма да давам.

# 92
  • Мнения: 2 242
Аз не съм давала витамин Д. Детето ми е на 20 месеца и нямаше никакви проблеми със затварянето на фонтанелата. Не мога да си обясня защо масово се дава Вигантол в България. Даже педиатърката на синът ми в България ме предупреди да не слушам майките по парковете.
17.1 минути на ден за нашата раса са достатъчни, като както по-горе basilisk е обяснила витамин Д се складира и няколко часа на слънце са достатъчни за няколко месеца напред.
Подписвам се с две ръце Peace слушах предаване с известен български кожен лекар (не запомних името, само че работи в БАН и МА), който твърдеше че за нашите геогр.ширини на децата са нужни 10-15мин не пряк контакт на слънце за да си набавят нужният вит.Д.(препоръчваше сутрин между 8 и 10ч, дори да е облачно). Вит.Д се съдържа също и в някои хранителни продукти и слънчевата вода.

Не мога да разбера защо риска от предозиране не се приема сериозно от нашите педиатри – която и търсачка в интернет да пуснете ще избълва стотици статии за опасността от предозиране с вит.Д и вит.А.
Същата история като с флуора – да има там, пък после ще го мислим. Колко зъболекари са ви питли – каква е пастата за зъби и каква вода пие детето, за да изчисли има ли нужда от допълнително приемане на флуор и по колко. Ако щете вярвайте, моят зъболекар ме пита и познайте предписа ли Зимафлуор Wink

Според мен всякакъв допълнителен прием на изкуствено синтезирани вещества, които организма си добавя по естествен път, камо ли такива които са опасни при натрупване, задължително трябва да е внимателно и индивидуално преценено. Какви са тия схеми – бам по 2капки на ден Shocked. И как ги изчислиха тия 1,2,3 капки newsm78 за по 10-12месеца на конвеир?

Само да допълня, моят опит – не съм давала допълнително вит.Д и Зори не е  имала проблеми нито с фонтанелата нито с костите

# 93
  • Мнения: 881
Моето бебче е на почти 2 месеца и даваме Вигантол от 20 ден.

# 94
  • Мнения: 2 271
От 20 ден е задължително,особено през този сезон,когато няма слънце!

# 95
  • Мнения: 476
Задължително??? И защо?
Каква е тази особеност масово бебетата родени в България да се нуждаят от допълнителен прием на витамин Д? И как така всяко бебе по нашите географски ширини има потенциалната опасност да се разболее от рахит? Не трябва ли при всеки случай да се подхожда индивидуално?

# 96
  • Мнения: 2 829
Аз пък твърдя че през ТОЗИ сезон тук при мен ИМА слънце!
Досега е имало максимум 5 дни в които не е имало....
Това в добавка, защото също смятам че трябва да се подхожда индивидуално...
Не може доктора без да ме пита по колко време прекарваме с бебо всеки ден навън и как се храня да назначи ПРАВИЛНА доза вит. Д.
А иначе много доктори искат децата да са еднакви- всички деца да ядат през еднакъв интервал от време, еднакво количество, ако бебето е 200 грама по-леко от нормата-дохранване, ако е 200 грама по-тежко-диета.

# 97
  • Мнения: 3 695
Много интерсна статия, сега се замислих сериозно да му давам ли или да не му давам вит. Д на моето бебе. Виждам че най-скорошните майки най-смело го препоръчват, а по-опитните и начетени - не. На нас  поне педиатърката ни изписа по 1 капка, защото било слънчево навън. Но наистина е тъпо да го изписват масово на калпак, ако не е наложително и дори опасно. Но пък ако вземе да развие рахит ?!?  newsm78

# 98
  • Мнения: 2 242
Но пък ако вземе да развие рахит ?!?  newsm78
Че то рахит може да развие ако ще и 5 капки да блъскаш на ден. Ей точно това ме нервира у повечето педиатри – никакво обяснение и никаква информация не предоставят Twisted Evil.

Вит.Д играе роля за усвояването на калций, т.е. организма правилно и пълноценно да усвои приетите количества калций или с други думи той РЕГУЛИРА. Основна причина за рахит е недостатъчно съдържание на клация в организма. И дори да приема достатъчни количества от витамина, ако не е достигната дневната дажба калций – в същност необходимият калций пак не се усвоява!!! А така се развива рахит.
"Недоимъкът на витамин-Д предизвиква намаляване на съдържанието на калций и фосфор в организма, поради намаленото им всмукване и повишеното им елиминиране. Този недоимък нарушава функциите на различните органи и системи, най-вече на костите, които се деминерализират, стават меки и лесно се деформират.”
И като толкова държат да се приема допълнително вит.Д, защо стриктно не следят и калция на детето?!? Иначе какво правим – пълним резервоара на кола без двигател (първият пример за безсмислие дето ми дойде на акъла Mr. Green)

Между другото наскоро се запознах с една препатила майка – наистина техният случай е доста тежак – детето не възприема вит.Д и го натрупва в организма – каза че на ехографа се виждали натрупванията по ставите. Бях направо шашната. Също така от нея разбрах че има доста специални изследвания за диагностика на калция и вит.Д, но били много скъпи и се прилагали само при тежки случаи.

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 14:32 от Slavi

# 99
  • Мнения: 342
 newsm32 Misc Baby Bottle На нас ни го преписаха на 20тия ден. Трябва да го пием 1 година по 2 капки сутрин на гладно.









------------------
Пиши на кирилица!

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 22:35 от Аурелия

# 100
  • Мнения: 338
Аз давом от  ден по  капки, на гладно-Деавит-това ни предписа педиатърката Wink

# 101
  • Мнения: 338
имах впредвид от 20-ти ден

# 102
ние пихме още от 3 ден след раждането, комбинирано с флуорид, за здрави зъбки

# 103
  • Мнения: 22
Започнах да и давам вигантол от 30 тия ден след раждането, по предписание на педиатърката ни.

# 104
  • Мнения: 3 695
Slavi, благодаря ти много за информацията и разяснението.   bouquet
Относно калция напоследък избягвам млечните продукти, заради коликите, но сега се чудя дали това е добра идея. С какви храни да го компенсирам?

Общи условия

Активация на акаунт