Бременност, бременни - бързи въпроси и отговори 73

  • 30 172
  • 791
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 2 628
Нацупена физиономия....:Д Ами ходете при други лекари. Има предостатъчно, които си разбират от работата.

# 751
  • Мнения: 4 853
Не знам дали аз се заблуждавам или не, но тук в БГ не е практика да го изследват и то при бременни. Нито него нито вит.Д

Това е така, не се изследват профилактично нито при бременни, нито при небременни. Ако имате някакви оплаквания евентуално, може да ви насочат да ги пуснете, но се заплащат.
Явно не сте попаднала на добър лекар, защо пък да се цупи? Аз отидох при моята ендокриноложка, обясних й какви са ми оплакванията, и двете бяхме на мнение, че трябва да си пусна тези изследвания.

Ако някой толкова се интересува от приемането на витамини през бременността, е редно да се изследва и да се консултира с лекар. Това не са просто витамини, лекарства са, не бива да се самопредписват по форуми.

# 752
  • София
  • Мнения: 6 726
Имам впредид, че ако беше практика на лекарите, жените нямаше да питат по форуми и да си го изследват на своя глава.
Ако се включи ще разберем.

Pistachio Не знам какви са оплакванията при дефицит на Б12. Аз си го пуснах на своя глава и отидох с резултата при лекарката. Нацупи се ама ми изписа прием Simple Smile Вероятно, защото сама си пускам някакви изследвания. Тук витамините (говоря за комбинираните витамини, които са за бременни) се изписват още в началото на бременността. Не знам някоя лекарка специално да е изследвала пациентките си и тогава да и е предписала витамини за бременни.

Последна редакция: вт, 30 ное 2021, 10:49 от I.R.

# 753
  • Мнения: 2 628
Превантивните мерки за здравето не са приоритет на много здравни каси и застраховки. Това не значи, че не съществуват. А нива на витамини са абсолютно в графа превантивна медицина, освен ако няма индикация за друго.  Примерно симптоми на дефицит или поведение, което предполага дефицит (веганска диета). И да, тогава помага или да отидете при специалист със слава, че обръща внимание на тези неща. Или да прочетете сами, да дадете малко пари и да отидете на подходящ лекар. Същото е и с диетата и спорта-много хора се сещат, че е в основата на здравето, чак след като са развили някакви проблеми и има индикация да се вземат медицински мерки. А това е превантивна практика, изискваща самоинициатива, самообразование до някаква разумна степен и действие. Едва тогава лекарите взимат отношение-когато видят, че на пациента е важно.

# 754
  • Мнения: 1 988
I.R., казвам ти го в прав текст - да съветваш някой във форум какво да пие, без нищо да разбираш от материята, е освен безотговорно и крайно опасно.
Пък ти си плюй по системата.

# 755
  • Мнения: 4 853
Аз също във форума съм се информирала колко важни са вит. Д и Б12 и съм решила да ги изследвам. Според мен това е правилният начин. А не да прочете някой във форума, че другите пият и да си самопредписват лечение, особено по време на бременност.

Сигурно лекарите не споменават, защото пациентите не споменават, че имат съответните оплаквания и неразположения, а и май не се поемат по здравна каса. Всъщност освен витамин Д и Б12 има още хиляди неща, които са важни, но няма как всичко да се изследва, предполагам. Ако пациентът има оплаквания, пускаш необходимите изследвания, ако няма оплаквания, си караш по стандартните изследвания.
Някой лекар да е пускал превантивно на някоя жена без предишни загуби изследвания за тромбофилия, например? Не мисля.

# 756
  • София
  • Мнения: 6 726
sd.ad Съгласна съм, обаче аз така разбрах, че имам дефицит. Самолечение не съм си правила, но поне успях да си пусна изследването и да разбера защо е важно ако си в дефицит.



Pistachio
Ами всъщност познавам такава. Пуснаха и втората бременност и се оказа, че има тромбофилия. Всичко завърши с щастлив край.

# 757
  • София
  • Мнения: 745
Аз си смених проследяващия лекар, но предишния като го питах дали да изследвам Б12 и Д ми отговори: И какво ще разбереш като ги изследваш? Баба ти все витамин Д си е изследвала. Като се роди бебето ще приема витамин Д.
Аз за сметка на това си ги доплатих сама към кръвните и отидох при друг лекар.

# 758
  • Мнения: 233
Консултирах се с няколко АГ, включително "светила в медицината", и само един от тях ме насочи да изследвам B12 и витамин Д (и няколко от вас дами, за което ви благодаря). Може и да има такива, които редовно го изследват, не съм попадала на тях. Оказа се, че при мен е 133 при минимална долна граница за лабораторията от 138. Оттогава съм на 1000 мг Метилколбамин всеки ден. Ако е вреден, защо го предписват? Успях да го кача до 240, продължиха ми дозата. Иначе съм напълно съгласна с вас да не се пият каквито и да е витамини на своя глава (освен ако не сте лекар).

# 759
  • Мнения: 2 628
Той и моя АГ като отидох преди да почна изобщо да правя бебе с един куп превантивни изследвания, вкл и на витамини, почна да мрънка, че било излишно, но като ги погледна се видя нисък феритин, това-онова. Аз му изсъсках, че си е моя работа колко пари давам за здравето си, можеше и обувки и чанти да си купя и човекът се съгласи с нагласата ми. От тук насетне не ми е казал нищо негативно, разчита си ги, после си ги и записва даже в папката ми и ме поздравява, че обръщам такова внимание, особено на ТСХ, желязо и др.

Личният лекар пък само ме хвали за инициативата ми. Дори след като първият път отидох вече с изследвания, той реши част от тях (които не бяха ок) след 3 месеца да пусне безплатно като контрола след като съм минала един курс витамини и така до края на бременността на 3 месеца да изследвам по каса.

Винаги има начин и човек трябва да си помогне сам първо, но и да не действа неразумно. Конкретната доза витамини или каквото и да е друго трябва да се потвърди от лекар.

# 760
  • Мнения: 4 853
Mulberry, не е вредно да се пие. Вредно е да се предозира. Разбира се, че като си в дефицит, трябва да приемаш допълнително. Става въпрос за жени, които не се изследват и започват прием на своя глава, без да знаят дали изобщо има нужда.

# 761
  • Мнения: 2 628
Да питам и аэ... чета, че се свалят около 5-6 кг от самото раждане, някои свалят и повече в эависимост от качените кг. Останалото всичко маэнини ли са или и в първите седмици след раждане падат допълнително някакви кг? Имам предвид беэ диета и други мерки, ами самите води, кръв и т.н. Как беше при вас, свалихте ли допълнително нещо в първите дни или седмици след раждането?

# 762
  • Мнения: 4 853
Качих около 13кг, 7 свалих в болницата, после покрай новородено и кърмене свалих още няколко много бързо, не съм си поставяла за цел да съм на диета и да бързам, естествено се получи. На 10 дена след раждането, бях все едно не съм раждала (като изключим по-мекия корем, но се беше прибрал почти изцяло).

Само да допълня, че явно при някои жени кърменето помага за свалянето на кг, а други не успяват нищо да свалят, докато не спрат да кърмят. С такова впечатление оставам от изчетеното по форумите.

Последна редакция: вт, 30 ное 2021, 13:14 от Pistachio

# 763
  • София
  • Мнения: 6 726
Нищо не схвалих... Даже излезнах супер подпухнала.

# 764
  • Мнения: 6 780
Преди да родя бях 63 кг. Като се прибрах 3 дни след раждането бях 56 кг, бебето се роди 3,550кг. Две седмици след раждането бях 54 кг. Няма как да не свалиш нищо, защото бебе, води, плацента излизат от теб. Матката се свива постепенно и това също оказва влияние на теглото.

Общи условия

Активация на акаунт