Бременност, бременни - бързи въпроси и отговори 73

  • 30 178
  • 791
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 4 853
Здравейте дами, зная, че доста от вас вземат В12 отделно. Можете ли да ме ориентирате в какво количество и с каква продължителност?

Не може някой да ви ориентира, изследвайте си го, за да видите дали има нужда изобщо и обсъдете с лекар как да го приемате. Не бива да се предозира.

Yoana, може да си клякаш, поне аз не съм срещала информация да не се кляка 😀 Е, към края ще е по-трудно вече, но наистина е неизбежно.

Последна редакция: вт, 30 ное 2021, 09:17 от Pistachio

# 736
  • Мнения: 412
Здравейте! Може ли да ми дадете мнение за клякането по време на бременност? Струва ми се неизбежно в домашното ежедневие. Дали ще се вадят дрехи от пералнята или ще се вади нещо от най-долния шкаф. Трябва ли да се притеснявам от клякане по няколко пъти на ден? Според мен клякането не е по-различно от седенето на стол или диван.
Няма как да не клякаме😁 изключвам по-сериозни състояния, където изрично е забравено. Важното е да не прекаляваме.

# 737
  • София
  • Мнения: 6 726
Здравейте дами, зная, че доста от вас вземат В12 отделно. Можете ли да ме ориентирате в какво количество и с каква продължителност?

Първо изследвай, за да видиш в какъв дефицит си. Аз приемах от ето този по една капка под езика: https://remedium.bg/gnc-vitamin-b-12-liquid-vitamin-b-12-techen-h60-ml-19270/p

# 738
  • Мнения: 1 990
Б12 е откровено опасен по време на бременност, не приемайте без изследвания и консултация с лекар.

# 739
  • София
  • Мнения: 6 726
Защо да е опасен?

# 740
  • Мнения: 2 629
Прекалено високите нива на Б12 са свързани с увеличен риск от аутизъм. Под високи нива се има предвид такива над горна граница, а под горна граница най-високата установена, около 900-1000. Демек не бива да се минава тази граница. Обаче това е трудно да се постигне, трябва месеци наред да се взимат високи дози Б12 от сорта на 1000 или повече микрограма на ден и то по начин, по който да се усвои от тялото максимално-форма, комбинация с храна и тн. Стойности около 500-600 са много добри и особено по време на бременност жените по-скоро са с по-ниски. Но да, трябва да се контролира това, не може без тест преди прием да се почва..

Същият риск съществува при високи нива на фолиева в кръвта на майката. Има прилични изследвания за това, потърсете в гугъл. Мисля, че увеличеният риск е 17 пъти по-голям от нормалния, но не помня точни данни. Затова и максималната доза на фолиева на ден е 1000 микрограма от добавки и храна и не бива да се поддържа дълго.

Аз забременях със стойност 550 някъде на Б12, до края на 5ти месец не бях яла животински продукти заради гадене и ми беше паднал на около 300, не помня вече. Почнах Б комплекс метилиран със 100 микрограма в него някъде в 4ти месец, а от 5ти и 1000 микрограма метилиран Б12 през ден средно. Средата на 6ти месец нивото на Б12 ми беше около 450, средата на 8ми месец малко над 700. Но аз и почнах да нагъвам млечни и месо, както и намалих 1000та микрограма през ден на 1-2 пъти седмично, Б комплекс взимам всеки ден.

Последна редакция: вт, 30 ное 2021, 10:20 от snowwhite12

# 741
  • Мнения: 1 990
Защото витамините не се шега работа, особено по време на бременност.
Няма достатъчно научни изследвания по въпроса с ползите и вредите, дори самите лекари не са особено наясно с добавките и зависимостите им една от друга, какво остава А обикновения човек.
На своя глава и защото си чул някъде, че е хубаво да се пият добавки, не е ок да се прави по време на бременност. Консултацията с лекар и изследвания са абсолютно задължителни. Все пак си отговорен и за друг човек.

Да не говорим, че желязо и б12 са зависими един от друг. Б12 е водноразтворим, но се задържа в черния дроб, така че твърде високи количества може да натоварят функциите му.

Абе, причини, колкото искаш...


Има доста информация в интернет. Ето линк към една статия по въпроса, може да си потърсиш и самото изследване:
"New Research Points to Risks of Excessive B12 During Pregnancy | Organic Authority" https://www.organicauthority.com/.amp/energetic-health/for-pregn … h-of-a-good-thing

# 742
  • София
  • Мнения: 6 726
Да де ама ако една жена има дефицит пък е опасно за бебето, до колкото знам де. Иначе така да се приемат без изследване също не съм съгласна. Аз бях с доста изразен дефицит.

# 743
  • Мнения: 1 990
Това казвам и аз, че трябват изследвания, преди прием.

И в двата случая е опасно за бебето.

# 744
  • Мнения: 4 853
Да де, нали това се казва, да се изследва да види дали има дефицит и лекарят й да й изпише подходяща доза, ако е необходимо.
Има си оптимални стойности, над тях и под тях все не е добре.

# 745
  • София
  • Мнения: 6 726
Не знам дали аз се заблуждавам или не, но тук в БГ не е практика да го изследват и то при бременни. Нито него нито вит.Д

# 746
  • Мнения: 6 782
В12 ми беше 270 в 13 г. С. Според ендокринолога не бива да е под 300. Всяка сутрин закусвах 2 броя сварени яйца (купени от производител, не от магазинната мрежа). След месец беше 510, което е ок. Може да пробвате и този вариант.
Витамин Д също е много опасен за плода и за майката при предозиране. Затова без изследване, не приемайте.

# 747
  • Мнения: 2 629
Всеки има достъп до лаборатория. Отива, изследва се и отива при лекаря с изследванията... или пък си почва режим на добавки, който лекарят е одобрил след като е видял изследванията.

В Германия съм и на мен ми изследваха Б12 безплатно, защото не ядях животински продукти, но аз си следя витамините още от преди бременността превантивно и си пускам редовно срещу заплащане. Който се интересува-намира начин и правилните лекари. Ако се чака всичко да е по каса, тогава наистина е тегаво. Но ако може да си позволите, от което изхождам, понеже не е толкова скъпо, просто се изследвайте.

# 748
  • София
  • Мнения: 6 726
И ще ти кажа какво става като го направиш Simple Smile , гледаш нацупената физиономия на лекаря. Защото и това съм го минала...
Иначе да, всеки има достъп.

# 749
  • Мнения: 1 990
Няма никакво значение дали е практика или не.

Момичето, което попита, явно не е правила консултация с лекар, иначе нямаше да пита. Което ме наведе на мисълта, че не знае и за опасностите, затова го споменах.
Човек е добре да се информира, преди да взема решения.

Общи условия

Активация на акаунт