Детски дрехи... и отношение на околните

  • 5 442
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 372
Дори незнам как да озаглавя темата. Със започването на учебната година целия асортимент от дрехи на дъщеря ми беше обновен. Като се започне от бельо, до обувки, блузи, клинове, рокли и тн. Винаги изпрани и чисти дрехи. Като всяко дете вероятно и тя има определени любими такива с анимационни герой. Поради този факт при избора си за обличане тя основно набляга и избира точно конкретни дрешки. Самата аз и поръчвам онлайн като всичко е съобразено с нея. Винаги гледам да има разнообразие в избира си. И тук възниква казуса, че странични хора и отправят запитване към нея - Защо ходиш с едни и същи дрехи. Трябва ли в днешно време това да се коментира и дори в условия на криза. Въобще трябва ли такава тема да бъде критика към дете. Считам, че не всеки родител има възможност да осигури  богат, скъп и разнообразен гардероб на детето си. Дано съм се изразила правилно. И пак казвам детето се чувства удобно и са му любими конкретни дрехи.

# 1
  • София
  • Мнения: 28 109
Такива въпроси говорят много зле за задаващите ги. Каква е реакцията на детето?

# 2
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
А защо приемате мнението на околните като критика? А дали трябва или не, изобщо няма смисъл да се коментира. Всеки може да приказва каквото си иска, въпросът е как го приемате вие. От вашата реакция зависи и поведението на детето.

# 3
  • Мнения: 861
Кой въобще си позволява да задава такива въпроси?

# 4
  • Мнения: 14 715
Разбира се, че не трябва и не е нормално да се задава такъв въпрос. Ако идва от други деца, да речем е допустимо, но от възрастни-не. Така на моето момиче нейно познато от групата чух как й се подиграва, че нямала дънки, а то имало. И обувките й били грозни... Всъщност тя има много дънки, но не иска да ги обува, не са й удобни. Предпочита клинчета. Не се засегна от думите на другото дете, по-скоро на мен ми стана неприятно. Това са 4 годишни деца, не мисля, че е ок да се вълнуват от подобни неща, но това говори много за родителите им.

# 5
  • Мнения: X
За мен е абсолютно ненормално и мега невъзпитано да засягаш гардероба на друг човек, особено дете. Не се знае житейската му ситуация и е доста нараняващо да питаш човек подобно нещо, ако да речем гардеробът му не е финансов приеритет в момента. Аз като дете ходех сигурно половин година с един и същ дънков сукман с бродиран часовник и то не защото съм нямала друго, а просто отказвах да облека друго. Спомням си как майка ми точно се притесняваше и се опитваше все с нещо друго да ме облече (предполагам, че разни хора точно са коментирали как все с това ходя) и аз на найно място нямаше да се тревожа за подобни тъпотии, не разбирам защо разни хора ги интересува кой как е облечен.. На децата не им пука с какво са облечени в повечето случаи, стига да им е удобно (тук изключвам децата на родители, за които облеклото е най-значима част от живота им).

# 6
  • Мнения: 8 601
ще ти разкажа една случка - дойде ни нов колега испанец и той се чудеще как българките са всеки ден в работата с различни дрехи. Той си ходеше човека с 2 маркови пуловера. Отчиташе старанието им, но казваше, че не му харесват дрехите на колежките.
Но съм съгласна с теб, че хората очакват всеки ден да виждат детето ти с различни дрехи.

# 7
  • Мнения: 18 322
Хора всякакви, няма да ги спрете да коментират защо момиче е със синя дрешка или защо е с вчерашната блулза. По-добре научете детето на няколко подходящи отговора.

# 8
  • Мнения: 372
Факт, има хора правещи такива коментари. Да, научих я на няколко добри и възпитани отговора. Но, особено в днешно време такива коментари мисля, че не са приятни. И в крайна сметка било и възрастен, не всеки има възможност за лъскави дрехи. В случая по - скоро става дума за желание на детето към конкретен   избор на дрехи. Но не мисля, че това го прави по-лошо или на по-ниско ниво от други деца. Благодаря за изказаните мнения и съвети.

# 9
  • Мнения: 18 322
Фиксирали сте се върху лъскавите дрехи, а от първия пост излиза, че коментират съвсем друго.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 980
Никога не ми се е случвало. Трябва да си изключително елементарен, за да обсъждаш нечие облекло, особено на дете.

# 11
  • София
  • Мнения: 38 209
Синът ми си обича 5 долнища, 5 блузи и 3 суичъра. Никой не му е правил такива коментари. Пък и да направи, не бих пуснала тема за това.

# 12
  • Мнения: 11 558
Не са коментирали, поне не знам, дрехите на детето ми.
Има една памучна риза- в червено и черно, каре. Трета година я носи. Как не му умаля, не знам, на 11 год. е.
Чак ме е яд като го видя да я облича, но му е най- удобната дреха, така казва. А не е като да няма голям гардероб.
Сега, както имат три дена физическо- три дни ходи с анцуг, два дни с ризата.
То и аз над 10 години влачих една лятна рокля- пера и обличам. Майка все коментираше, че и кучетата вече ме знаят с нея.

Иначе, да. Прави ми впечатление кога нечии дрешки са захабени или нови, но никога не коментирам- всеки си знае паничката.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 654
Никога не ми се е случвало нито на мен, нито на четирите ми деца.
Дори не си представям кой би си позволил подобен въпрос.
Аз самата имам определен стил на обличане, карсулен гардероб и сравнително еднотипни дрехи. Дори не ми пука дали хората си мислят, че нося едно и също или не.
Децата ми сами решават какво ще облекат и сами избират дрехите си, вкл. най-малкият, който е на 6.
В училището на моите деца (там учеха и големите, а сега и малките) има наложен стил на обличане. Имат и униформи, но те са задължителни само за официален повод, докато в ежедневието ограничението е до едноцветни дрехи в определени цветове само, без щампи, без разголване, без шарении. Изключително доволна съм от този факт, защото децата отрано се научават на 2 основни неща: 1. не дрехите/марките/лъскавостта правят човека; 2. изграждат определен личен стил, без типичните за младежите ексцентрични крайности.

Според мен, проблемът е по-скоро в твоята глава и в желанието ти да осигуриш на детето ти разни маркови дрешки.
Детето на каква възраст е и как реагира на подобни приказки?
Понеже си пуснала темата в раздела за деца от 1 до 6 г., не би трябвало дете на тази възраст изобщо да се впечатлява от подобни забележки. Стига да не му е набивано вкъщи в главата колко са важни лъскавите дрехи и вещи.

П.П. Виждам, че си писала в други теми, че детето ти е на годинка.

# 14
  • Мнения: 372
На 6 г. е голямото, другото е малко. Не в никакъв случай не се налага Марков тип на обличане. Както писах обича определени герои и казва, че с тези дрехи се чувства комфортно. Благодаря на всички включили се. Извлякох си изводите! 😀

Общи условия

Активация на акаунт