Име за избор на новороден момък

  • 4 122
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте,

Моля дайте предпочитания за име.

Благодаря

# 1
  • София
  • Мнения: 3 011
Гласувах за Йоан, но и Стефан много ми харесва.

# 2
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 385
Гласувах за Станислав

# 3
  • Мнения: 8 823
Може ли повече инфо защо се спряхте на тези имена, бебето вече родено ли е?
Име за новороден момък - името е за цял живот Simple Smile
Кръщавате  ли на някого с буква С? Фамилията на бебето каква ще бъде

# 4
  • Мнения: 3
Може ли повече инфо защо се спряхте на тези имена, бебето вече родено ли е?
Име за новороден момък - името е за цял живот Simple Smile
Кръщавате  ли на някого с буква С? Фамилията на бебето каква ще бъде

Здравейте,

Очакваме го живот и здраве в близките дни.
Спряхме се с буквата С защото имената на дядовците са със С. Александър и Стоян, брат ми е Стефан а майка ми Йорданка.
Фамилията ще е Сидеров.
Йоан просто го харесваме като име, но може би клоним повече към Стефан или Станислав

# 5
  • Мнения: 2 757
Гласувах за Станислав.

# 6
  • Мнения: 8 823
Имената завършващи на 'слав' и 'мир' за мен са от един друг строй.
Гласувах за Стефан, Стефан Сидеров ми звучи добре.
Стилян не ми харесва заради буквата я, и че ще се бърка с подобни Стилиян, Стилиан и т н.
Но при хубави имена на дядовците, да го кръстите на брат ти, не ми допада, какво ще кажеш за Йордан Сидеров? Много силно име, и хубаво, звучно и сериозно. Има и галено Дани, Данчо. На майка ти. Когато се кръщава на някой, най добре е с цялото име, в частност първа буква.

# 7
  • Мнения: 6 150
И от мен глас за Станислав.

# 8
  • Мнения: 24 351
Стефан

# 9
  • Мнения: 3
Имената завършващи на 'слав' и 'мир' за мен са от един друг строй.
Гласувах за Стефан, Стефан Сидеров ми звучи добре.
Стилян не ми харесва заради буквата я, и че ще се бърка с подобни Стилиян, Стилиан и т н.
Но при хубави имена на дядовците, да го кръстите на брат ти, не ми допада, какво ще кажеш за Йордан Сидеров? Много силно име, и хубаво, звучно и сериозно. Има и галено Дани, Данчо. На майка ти. Когато се кръщава на някой, най добре е с цялото име, в частност първа буква.

Йордан вече кръсти брат ми малкия. Не върви отново

# 10
  • Мнения: 25 633
Ако се спрете на последната опция, пишете го Стилиян. Стилян е като с правописна грешка.
Но другите предложения са по-добри. Най-добре и най-мъжествено звучи Стефан Сидеров. Защото бебе и малко дете ще е броени години, после цял живот – възрастен мъж. Нека да звучи по-солидно.

# 11
  • Мнения: 8 823
И Александър Сидеров също е хубаво.
А на жената родителите как се казват?

# 12
  • Мнения: 4 703
От предложените най- мъжко ми звучи Стефан.
Александър,Станислав и Йоан са пренаселено срещани, а Стелиан не ми харесва.
Харесвам Симеон, Сотир и Сава , ако все още размишлявате.

# 13
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
• Най-много ми харесва Стефан. Силно мъжко име с хубаво значение (от гръцкото stephanos - венец). Св. Стефан е първият мъченик в Новия Завет. Има имен ден на Стефановден.
Станислав също много ми харесва. Значението му идва от славянското “да установи, да въдвори слава” и по-новото тълкуване – “да е славен, да придобие слава“. Също празнува на Стефановден.
Йоан също ми е много любимо. Красиво библейско име, което означава богопомазан. Празнува имен ден на 7-ми януари. Единствения недостатък тук е че стана много масово. Сякаш всяко второ бебе носи това име.
Стилян е гръцко име, което означава стълбник, светия, който е живял на стълб. Има имен ден на 26 ноември. Не ми е сред любимите, но не е лошо име. Негатива, които виждам тук е объркването му с производните му - Стилиян, Стелиан, Стелиян и пр. и непрекъснатото разяснение как се пише името ще е доста досадно.



Късмет и леко раждане! Flowers Four Leaf Clover

# 14
  • By the sea
  • Мнения: 68
От изброените най-много харесвам Стефан, но щом чичо му също е Стефан може би не е толкова добра идея. А между Александър и имена със С много не виждам връзка. Стоян Сидеров също звучи добре според мен, както и Станимир.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 408
Най-много ми допада Стефан. Връзва се с фамилията много добре и ще има имен ден на страхотна дата, точно между Коледа и Нова година! 😊

# 16
  • Мнения: 5 546
Йоан категорично - съдържа се в името на баба Йорданка и ще имат имени дни в два съседни дни. Може и Даниел, ако се вземе корена -дан. Хубави имена.
Струва ми се абсурдно да кръщавате детето Стефан на брат си, но пък ако много е заслужил, защо не. Wink Стилян ми е безразлично (и ще го питат цял живот как се пише - Стилиян, Стилиан или Стилян), а Станислав не ми харесва.

# 17
  • Мнения: 312
Гласувах за Стефан.

# 18
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
И аз гласувах за Стефан.Харесва ми как звучи,има хубаво значение,има имен ден и не е прекалено често срещано.

# 19
  • Мнения: 12 798
Станислав.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 977
От изборените харесвам Стефан и Станислав. Но и аз не мисля, че е ок да е кръстен на вуйчо си, знам ли. Аз бих кръстила Станислав. Хубаво значение има инето, пак оразнува имен ден на Стефанов ден, отива си с фамилията и при англоговорящите ще е лесно ако един ден му се завърти живота така, че да работи в чужда среда ще може да е Стан😀
Стилян никак не ми е благозвучно, Йоан много масово, а и пак ще навява мисли, че е крустено на баба си, пък вече има детенце кръстено на нея.

# 21
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Харесвам латинското Стелиан.Среща се у нас и в Румъния.
В Гърция е Стилианос.У нас--Стилиян.
Ама Стилян -не.

# 22
  • Мнения: 12 039
Гласувах за Станислав.
Предлагам на дядо Стоян направо да ползвате името. Името си е силно, с хубаво значение и ще си празнуват заедно. Стоян Сидеров си звучи добре.

# 23
  • Мнения: 25 633
Вместо Станислав може и Станимир. Станимир Сидеров звучи по-добре, по-силно.

# 24
  • Мнения: 3 417
Гласувах за Стефан. Предлагам Свилен с тази буква. Мисля, че добре звучи с фамилията.

# 25
  • Мнения: 1 375
Гласувах за Станислав. Много ми харесва това име. На Ваше място не бих кръстила отново на баба Йорданка, след като вече има едно внуче, дословно кръстено на нея.

Като съчетание между Александър и Стоян ми хрумват имената Антон, Асен и Аспарух. Може да Ви допаднат. Леко раждане на жена Ви!

# 26
  • Мнения: 269
Гласувах за Стефан.
Моят син така се казва,кръстихме го на дядо му .Вече на 3г. гордо си се представя с името и смея да кажа не е толкова разпространно.Успех и леко раждане!

# 27
  • Мнения: 555
От изброените най-много харесвам Стефан, но щом чичо му също е Стефан може би не е толкова добра идея. А между Александър и имена със С много не виждам връзка. Стоян Сидеров също звучи добре според мен, както и Станимир.

На Александровците от по-старото поколение им викат Сашо, сигурно това е връзката с буквата С.
Авторе, най-добре остави жена си да има последна дума за името на детето.

# 28
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Александър и Стоян въобще не могат да се съчетаят.
Може би двойно име.
Например Стефан Александър
или Александър Стефан.
И пак ще има сърдити.
Няма как да се угоди на всички баби и дядовци.

# 29
  • Мнения: 8 823
Авторе, ако ти си Радослав, а детето Станислав -  обезличавате se и двамата, жена ви като повика някой, ще се чуе само едно 'слав' .... Не подсилвате вашето име. Предполагам, че не е това целта.
Станислав Радославов Сидеров -  нещо ми се преплита езика

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´
Ето някои идеи от мен:

Стамен Сидеров,
Станил Сидеров,
Сидер Сидеров, макар, че не знам какво значи думата 'сидер'
Сандро Сидеров, нестандартно, но по нещо от 2мата дядовци
Себастиан Сидеров,
Йован Сидеров
Йоан-Александър Сидеров, на бабата и дядото
Алекс Сидеров, добре се връзва с презиме Радославов
Сава Сидеров
Светлин Сидеров
Слав Сидеров, римува се с  Радославов

# 30
  • Мнения: X
Станислав е страхотно и като значение, хубаво българско име. Стефан също си е хубаво, но е доста често срещано. Йоан е вариант на Иван, има и вариант Йован...
Гласувах за Станислав Simple Smile

# 31
  • Мнения: 1 414
Глас за Стефан, прекрасно име, хубав празник има. Стефан Сидеров, звучи доста добре. Стефан също е международно име та няма някой да изкелвферчи името, щото не го разбира.

# 32
  • Мнения: 3 033
Гласувах за Стефан. Силно мъжко име, традиционно за България.

# 33
  • Мнения: X
Глас за Стефан, прекрасно име, хубав празник има. Стефан Сидеров, звучи доста добре. Стефан също е международно име та няма някой да изкелвферчи името, щото не го разбира.
Може да се "изкелиферчи" - СтефАн, Стивън, Естебан (в испаноговорящи страни)... Реално "международни" имена няма, има просто общохристиянски...

# 34
  • Мнения: 1 414
Стивън ако се пише с ph, при написано Stefan, рядко ще ти кажат Естебан в испаноговоряща страна, най-много някъде да сложат ударението на А. Немско говорящите има шанс да го произнесат като Щефан, но при една поправка, веднага се коригират.
Накарайте някой не БГ говорящ да ви прочете Станислав Joy ще чуете от пиле мляко.
Както и да е, не ми се спори. Стефан е общоптието, познато,  силно име, изпозвано сравнително често.

# 35
  • Германия
  • Мнения: 3 431
И от мен глас за Стефан, едно от любимите ми имена!

# 36
  • Мнения: X
Стивън ако се пише с ph, при написано Stefan, рядко ще ти кажат Естебан в испаноговоряща страна, най-много някъде да сложат ударението на А. Немско говорящите има шанс да го произнесат като Щефан, но при една поправка, веднага се коригират.
Накарайте някой не БГ говорящ да ви прочете Станислав Joy ще чуете от пиле мляко.
Както и да е, не ми се спори. Стефан е общоптието, познато,  силно име, изпозвано сравнително често.
То си е хубаво името Стефан, просто ми е странно, когато се отхвърля дадено име, само защото няма да е познато някъде в чужбина. Ами нормално, всяка държава си има и специфично свои имена, освен имената най-често на светци, почитани в много държави. А на Станислав и в България никой няма да използва цялото име за обръщение. Като се замисля и Стефан ще е Стеф, Течо... Simple Smile Най-важното е кое име е най на сърце на родителите Simple Smile

# 37
  • Мнения: 5 546
Не знам никой ли не обърна внимание, че Стефан е името на вуйчото или просто така си споделяте, че много ви харесва, без значение какви са обстоятелствата в случая?
На Станиславовците, които аз познавам, им казват Слави, Славчо или Станко (и трите не ми харесват, а и по принцип имена, завършващи на -мир и -слав не са ми на сърце).
Стилян е с много объркващ правопис, цял живот ще се обяснява...
Йоан ми е най-красиво и приемливо от четирите, макар че стана доста популярно напоследък.

# 38
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
И какво лошо има да кръстят детето си на чичото? Абсурдното е да си кръстиш детето на някой по задължение. Кой ги определя тия неписани закони на кого трябвало и не трябвало? Изборът на кой да кръстиш детето си е абсолютно индивидуален. Един вид жест на уважение и обич към брат ти. Ако той разбира се няма нищо против. Аз например щях да съм поласкана племенницата ми да носи моето име.

# 39
  • Мнения: X
Аз познавам двама Станиславовци, на единия му казват Стънка, а другия беше Стъки Grinning
И аз мисля, че е хубаво да е кръстен на чичо си, ако е такава идеята.

# 40
  • Мнения: 12 039
На баба Йорданка вече има кръстен Йордан, синът на чичо Стефан. Така, че бабата излиза от уравнението. Остава дядото. Не знам чий баща е Александър и чий Стоян, но аз бих предпочела да е на някой от тях в този случай.
Много често в темите за имената, които обичайно пускат бъдещите майки, се е изказвало мнението, че след като жената бременее и ражда има по-голямо право да избира името, също така, че от бащата детето получава две имена (през име и фамилия). Сега обаче въпросът е от бъдещия татко, който върти около собственото си семейство - майка си, баща си и брат си. Нека майката реши.

# 41
  • Мнения: 5 546
И какво лошо има да кръстят детето си на чичото?
Нищо лошо няма, ако така искат родителите, но съм убедена, че повечето, които предлагат името Стефан, просто харесват самото име и не биха кръстили детето си на брат/сестра. Simple Smile Мое мнение, разбира се.
Съгласна съм с мама Ру, майката какво мисли по въпроса?

# 42
  • Мнения: 1 375
Някой по-горе написа, че името Станислав е българско. То е славянско, среща се в много държави - България, Сърбия, Русия, Украйна, Чехия, Словакия, Полша и др. Името е популярно и сред католиците. Има католически светец Станислав Костка: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1% … D1%82%D0%BA%D0%B0.

В някои държави се среща и вариантът Станислас. Сещам се за тенисиста Станислас Вавринка, който е с немска, швейцарска и чешка кръв: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1% … D0%BD%D0%BA%D0%B0.

Станислав е едно от имената на нашия цар Борис Трети - Борис Клемент Роберт Мария Пий Станислав: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_III.

# 43
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
Нищо лошо няма, ако така искат родителите, но съм убедена, че повечето, които предлагат името Стефан, просто харесват самото име и не биха кръстили детето си на брат/сестра. Simple Smile Мое мнение, разбира се.
Съгласна съм с мама Ру, майката какво мисли по въпроса?

Темата не е за хората, които коментират и за това на кой биха кръстили те детето си. Човека ясно е написал "Спрели сме се на тези и тези имена. Какво мислите за тях? На дядоВЦИТЕ!". Не е искал разрешение дали може да кръсти на брат си и на родителите си, а само мнение за конкретните имена.
А майката вероятно мисли същото щом е написал, че са се спрели на тия имена. Няма да са ги избирали с комшията я.

# 44
  • Мнения: 12 039
Да, се, ама дядовците са Александър и Стоян, а чичото - Стефан.
Е, Стефан е едно от имената, което се обсъждат и събира предпочитанията на коментиращите.
На мен пък ми е интересно защо в тази тема, в която обикновено пишат майка, сега мнение иска бащата. Може пък това да са си неговите виждания и жена му изобщо да не е съгласна.

# 45
  • By the sea
  • Мнения: 68
Той и авторът май спря да пише така или иначе.

# 46
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
На дядо Александър най-вероятно му викат Сашо.

На мен пък ми е интересно защо в тази тема, в която обикновено пишат майка, сега мнение иска бащата. Може пък това да са си неговите виждания и жена му изобщо да не е съгласна.
Вероятно защото си е въобразил, че може да получи позитивни мнения, които да го ориентират в избора вместо осъдителни коментари, които да го вкарат в някакъв фантастичен филм с драматичен характер.
Що се отнася до последното силно се съмнявам, но дори да е така не ни влиза в работата.

# 47
  • Мнения: 5 546
Къде видя осъдителни коментари? Аз казах няколко пъти, ако искат, да си го кръстят на чичото, но на мен лично ми е странно. И понеже забелязах, че повечето предлагат да е Стефан, реших, че им е убегнал фактът, че чичото се казва така, защото това променя нещата поне за мен. Толкова ли се свършиха имената, та да въртим едно и също? Пак мое мнение. Темата е за мнения и всеки изказва своето. Драма няма никаква, поне от моя страна. И няма никаква нужда от напрежение. Петък е, усмихнете се. Simple Smile

# 48
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
Ами "Защо пишеш ти, а не жената? Откъде накъде ще го кръщаваш на брат си? Ейй все към твоята рода дърпаш значи. Ма жената сигурно не е съгласна. Я я извикай да даде обяснение. Тя трябва да реши, защото го носи и го ражда. Ма къде се слагаш ти тука? Амаха, калпазанин такъв." Sweat Smile

Ти пък къде видя напрежение? Аз се смях със глас на някой коментари.
Бас ловя, че момъка няма да влезе повече тук. Joy

# 49
  • Мнения: 784
От изброените имена бих дала гласа си за Стефан Simple Smile
Честно казано въобще не ми направи особено впечатление, че същото име носи и чичито. Може би
Защото брат ми е кръстен на брата на майка ми /тоест на нашия вуйчо/.
 Без да бъде търсен ефект името на дъщеря ми започва с буквата на моя брат, респективно вуйчо й. Впоследствие той й стана кръстник. Simple Smile

# 50
  • Мнения: 12 039
Цитираните коментари са мои и извадени от контекста. В другите теми, писани от бъдещите майки редовно се обяснява как тя има единственото право да решава, как да се кръщава под натиск или не, на баби и дядовци е отживелица, как бащата давал две имена.... Това се е писало по останалите теми за имената и то не от мен, моля.  И тук изведнъж пълна подкрепа за имената, предложени от бъдещия баща. Ами странно ми е.
По темата от посочените имена бих избрала Станислав. Извън посочените в темата бих избрала Александър или Стоян, т.е бих кръстила директно на единия дядо. А на мястото на жената бих предпочела това да е на моя баща, щом на неговата майка вече има кръстено и то дословно.

Последна редакция: сб, 13 ное 2021, 08:14 от Mama Ru

# 51
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
Мен не ме интересува какво пише в другите теми, защото имам глава, с която слава Богу мога да мисля. А това, че жената ражда и тя решава е от времето на баба ми и дори няма да го коментирам.
Разбирам, че на вас ви е много чудно възможността да се кръсти детето на чичото, но вие трябва да разберете, че 7 милиарда души по света не живеем "по калъп". Сиреч всяка двойка или всяко семейство е отделен свят. Що се отнася до майката тя може да е покойница, или да има кръстено дете на нея, или момичето да е израснало в дом. Каквото и да е никой не ни дължи обяснение.
Все си мисля, че една такава платформа трябва да служи за подкрепа и разбиране за да си бъдем полезни с повече чувствителност и емпатия.
Както и да е. Дано всичко да бъде наред, да се роди едно живо и здраво бебе и да изберат името, което сърцето им подсказва. Flowers Four Leaf Clover

# 52
  • Мнения: 12 039
Моето мнение е, че двамата родители трябва заедно да решат и изберат името на детето си. Дали ще следват традиция или не си е техен личен проблем.
Просто ми е интересно да чета мненията, които се изказват в темите пуснати от майки и в тази, от бъдещия татко. Забелязвам доста различен стил на коментиране и изказване на мнения. И наистина ми е интересно какво харесва и иска майката за бъдещото си бебе, защото тук таткото никъде не коментира имат ли консенсус, тя какво предпочита и т.н.

# 53
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
Разбрах. Моя грешка явно. Останах с впечатлението, че се натъртва, че само майката има право на избор. Извинявам се. И аз съм на мнението, че двамата родители трябва да изберат името на бъдещото си дете, без намесата на хора, които вече са минали по тоя път и са направили своите избори.

# 54
  • Мнения: 3 033
Аз лично не съм обърнала внимание кой чичо, кой дядо, кой брат.
Написах, че ми харесва най-много името Стефан от изброените.

# 55
  • Мнения: 5 546
Аз лично не съм обърнала внимание кой чичо, кой дядо, кой брат.
Написах, че ми харесва най-много името Стефан от изброените.
Благодаря. Точно това имах предвид. Че повечето хора казват кое име най-много им допада, без значение от другите обстоятелства. Мир да има. Simple Smile Таткото не е зле да се появи и да каже какво име са избрали, докато тук се водят дискусии. И не мисля, че има нужда от спорове точно в такава тема.
Да е жив и здрав момъкът, както и вече да се казва! Simple Smile

# 56
  • София
  • Мнения: 1 977
На Станиславовците, които аз познавам, им казват Слави, Славчо или Станко (и трите не ми харесват, а и по принцип имена, завършващи на -мир и -слав не са ми на сърце).
Няколко Станиславовци познавам на никого не му казват по някой от тези начини. Повечето са Стани. ММ също е Станислав и има няколко начина, по които се обръщат към него близките му, но не фигурират тези трите - Тани, Стан, Стамбе

# 57
  • By the sea
  • Мнения: 68
Аз Стамбе съм чувала на Станимир да викат.

# 58
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 759
Стефан.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 977
Аз Стамбе съм чувала на Станимир да викат.
Двама Станиславовци познавам Стамбе, явно на когото както му харесва😁

# 60
  • Мнения: 14 635
+1 за Стефан.

# 61
  • Мнения: 126
Здравейте, аз съм майката. Кръстихме детето Станислав и много му отива името. Хем е на него си, хем носи буквата и на двамата дядовци - Стоян и Сашо /не Александър Simple Smile /. Благодарим на всички, които се включиха и изказаха мнение.

# 62
  • Мнения: 4 703
Честито- да е здрав и умен малкият юнак😍😍😍

# 63
  • Мнения: 1 375
Честито и от мен! Да е жив и здрав малкият Станислав! Много да ви радва! Прекрасно име сте избрали!

# 64
  • Мнения: 802
Жив и здрав да е Станислав. Голям мъж да порасне и с гордост да си носи името Simple Smile

# 65
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
Честито! Flowers BouquetBalloon Прекрасен избор! Да бъде славен като името си! People BabyBlue HeartFlowers Four Leaf Clover

# 66
  • София
  • Мнения: 1 977
Жив и здрав да е Станислав, наистина сте избрали чудесно име, много късмет да му носи в живота! ❤️

# 67
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 385
Честито и от мен! Със здраве и гордост да си носи името.

Общи условия

Активация на акаунт