Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 39

  • 27 655
  • 749
  •   1
Отговори
# 60
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 285
Не само, че поскъпнаха дървата, но и няма. Искахме да си вземем 2 кубика за камината, обиколихме цяла София, навсякъде със записване и чакане. Помещението и хамалогията са отделно.

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 1 432
fatalina  може ли да споделиш за буферния съд. Ние също имаме предвиден такъв, но се има в предвид да подпомага работата на термопомпата, т.е. да не се налага екстремното включване и изключване. Бойлера ни е отделно от термопомпата. Имаме направена инсталация за солари. Така както разбирам от твоите обяснения, че буферния съд обслужва всичко. Твоята квадратура е горе-долу като при нас. 100 кв.м. е основното където се живее. Това е 1 етаж при нас. 2 етаж е за гостуващи - дъщери, зет и внуче и ще се увеличават температурите като идват. Като ги споменах да ви споделя, че тях като ги няма изключваме помпата, която върти водата и по-бавно изстива бойлера.

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 2 890
Да,с помпа температурата на водата пада бързо.Понеже много си падам по математиката,ще направя опит каква е разликата в спада на температурата ако бойлерът е изключен ,а рециркулационната помпа работи.Този петък изключих бойлера и го включих след 2 дни.Температурата на водата бе паднала от 60°на 40°.Идния уикенд ще видя какви са загубите с помпата.

А,дървата наистина станаха дефицитна стока.По селата масово се записват исканите количества  напролет ,за доставка преди отоплителни сезон и тази есен доставиха само на избрани места.Останалите да се спасяват.

# 63
  • Мнения: 6 256
fatalina  може ли да споделиш за буферния съд. Ние също имаме предвиден такъв, но се има в предвид да подпомага работата на термопомпата, т.е. да не се налага екстремното включване и изключване. Бойлера ни е отделно от термопомпата. Имаме направена инсталация за солари. Така както разбирам от твоите обяснения, че буферния съд обслужва всичко. Твоята квадратура е горе-долу като при нас. 100 кв.м. е основното където се живее. Това е 1 етаж при нас. 2 етаж е за гостуващи - дъщери, зет и внуче и ще се увеличават температурите като идват. Като ги споменах да ви споделя, че тях като ги няма изключваме помпата, която върти водата и по-бавно изстива бойлера.
Ами трудно мога да обясня защото нищо не разбирам от тази система. ММ ми каза, че майсторите ни са препоръчали и колекторите да са вързани към въпросният буфер. Нямам никаква идея кое как функционира. Знам само, че когато термопомпата работи, то тя се включва по-рядко, само когато соларите не успяват да достигнат зададената температура на водата в бойлерът. Още като ни  проектираха системата ни беше обяснено, че за да работи ефективно трябва да е свързана с голям бойлер минимум 300л. Забравих да споделя, че системата ни е пълна с пропилен гликол и вода, така че да не замръзва през зимата и да не прегрява през лятото. Има си много специфика и си трябва майстор да си я изгражда и настройва.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 1 432
Благодаря ти много за информацията, нашият бойлер също е 300 литра. Дотук сме на прав път. Хубав ден от мен.

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 3 070
то и с пелетите е същата история, като с дървата тази година. Досега сме ги купували все около 400 лв на тон, тази година, миналия месец, буквално с връзки ги купихме на 470 лв. В момента са над 600 лв тона и пак няма. Ние отопляваме около 200 кв.м. чиста площ. При нас на сезон, средно заминават около 6 тона.

# 66
  • Мнения: 1 606
А вие от къде си купихте камините?

# 67
  • Мнения: 6 256
А вие от къде си купихте камините?

Нашата е от тук https://kaminicenter.com/ някакъв ъглов френски модел, но е само за холо-кухнята за кеф и за резерва, ако случайно нещо тока е спрял за дълго време или пък има проблем с термопомпата. Не е за отопление на цялата къща и не е с водна риза или с въздуховоди.
Ето я
Скрит текст:

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Скрит текст:
А вие от къде си купихте камините?

Нашата е от тук https://kaminicenter.com/ някакъв ъглов френски модел, но е само за холо-кухнята за кеф и за резерва, ако случайно нещо тока е спрял за дълго време или пък има проблем с термопомпата.
Не е за отопление на цялата къща и не е с водна риза или с въздуховоди.
Ето я
Скрит текст:
fatalina и ние така я мислим, също с ъглова камина. Прекрасно ви се е получило! С какъв камък е облицована?

# 69
  • Мнения: 6 256
Скрит текст:
А вие от къде си купихте камините?

Нашата е от тук https://kaminicenter.com/ някакъв ъглов френски модел, но е само за холо-кухнята за кеф и за резерва, ако случайно нещо тока е спрял за дълго време или пък има проблем с термопомпата.
Не е за отопление на цялата къща и не е с водна риза или с въздуховоди.
Ето я
Скрит текст:
fatalina и ние така я мислим, също с ъглова камина. Прекрасно ви се е получило! С какъв камък е облицована?
Ох , това с камъка ми е болна тема. Уж трябваше да е технически камък, но когато се правеше аз не можеш да пътувам /първият пълен лок даун/ и ММ сам се оправяше с майсторите. Така са се разбрали, че този в крайна сметка сложи врачански камък. Хубав е на изглед само. Недай си Боже да капне нещо и стават страшни петна, които нямат почистване. Можело да се импрегнира с нещо си през определен период от време, но няма кой да се занимава. Сега ни се цапа от паднали въгленчета, като се отвори вратата на камината и остават тъмни следи. Много ме дразни, но така е като не съм на място да видя какво се прави.

# 70
  • Мнения: 140
Въпросът с отоплението става супер неясен с тези движения на цени постоянно и не, знаеш какво ще се вдигне. Та, има ли вариант за системите които се правят да са универсални? тоест да можеш ако искаш да се превключва - да на газ или на ток което е по евтино или няма как? Дали знае някой?

# 71
  • Мнения: 5 352
Teodora, мъжът ми в момента развива такава теория, но изрично подчертавам, че той не е специалист. Основно чете и си създава някакви идеи, които в последствие ще изчистваме с ОВК човекът.
Та, според него, при строежа на къщата може да се заложи инсталация с радиатори, а в последствие да решаваме какъв тип котел ще затопля водата. Много добре звучи, но до колко е изпълнимо идея си нямам. Simple Smile

# 72
  • Мнения: 6 256
Teodora, мъжът ми в момента развива такава теория, но изрично подчертавам, че той не е специалист. Основно чете и си създава някакви идеи, които в последствие ще изчистваме с ОВК човекът.
Та, според него, при строежа на къщата може да се заложи инсталация с радиатори, а в последствие да решаваме какъв тип котел ще затопля водата. Много добре звучи, но до колко е изпълнимо идея си нямам. Simple Smile
Принципно би могло един вид източник на топлинна енергия да се замени с друг, както при система с радиатори, така и при подово отопление. Следва обаче да се има предвид,че ако например сте на ток, или пък на котел с пелети или дърва, а искате да вкарате газ, няма да е лесно, защото ще трябва да разкопаете дворът, да разбивате основи и стени за тръбите и да изградите системата при топлинният източник. Ако обаче това сте го направили още на етап строеж и едната система стои в резерва, то вероятно ще е по-лесно само да се превключи от едната на другата система. Обаче първо, това са двойни първоначални инвестиционни разходи, за да стои една система ей така в резерв, а междувремнно гаранцията да й изтече и второ, трябва да имате доста големо сервизно помещение, в което да ситуирате и двата топлоизточника. По лесно би могло да замените котел с пелети или с дърва с термопомпа и обратното, като също ще имате разходи за оборудване на термопомпата или на котела. Наши познати в Банкя точно това ще правят. Преди две седмици идваха у нас да видят как работи термопомпата и как отоплява, да установят дали външното тяло на помпата издава силен шум и големи вибрации.  При тях сегашната ситема с котел на пелети е под холокухнята и съответното външното тяло на термопомпата ще е близо до хола. Просто вече им е писнало да се занимават с търсене, доставка и хамлогия с пелетите. Вариантът с термопомпа ги устройва и ще слагат такава. В техният случай,  разходите ще са за самата помпа с джадите по нея. В момента имат голям бойлер, но майсторите ще им кажат дали трябва и него да сменят.
Не е невъзможно да се правят промени в отоплителната система, но това е свързано  разходи и разправии.

# 73
  • Мнения: 1 606
Teodora, знам, че има термопомпи, които са хибридни - на ток и газ. В момента не мога да ти кажа кои точно, но ги гледахме на едно изложение.
Имайте предвид, че ако се спрете на термопомпа, радиаторите трябва да са нискотемпературни за да има наистина ефект от термопомпата. До колкото знам ТП работи най-добре на конвектори и/или подово.

# 74
  • Мнения: 80
Какви външни чешми имате или ще имате? Много моля за снимка, ако имате 😊Слагат ли се въобще външни чешми все още? Ако няма, то как се решава въпросът с поливане и въобще как мога да имам вода отвън и да не замръзва?

Общи условия

Активация на акаунт