Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 39

  • 29 271
  • 749
  •   1
Отговори
# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 2 922
Момичета,имам питане за акт 15.Заверява ли се в общината.?И за колко време получавате УВЕ,след като входирате  документите за него?Има ли срок или,когато- тогава Simple Smile ?

# 91
  • Мнения: 1 481
Момичета,имам питане за акт 15.Заверява ли се в общината.?И за колко време получавате УВЕ,след като входирате  документите за него?Има ли срок или,когато- тогава Simple Smile ?
Не може без срок Simple Smile УВЕ се издава в 7-дневен срок - чл.177, ал.3 от ЗУТ.

# 92
  • Мнения: 2 309
Не се заверява в общината Акт 15. Трябва да е разписан от строител, проектанти,  и надзор, ако е упражняван строителен надзор. И от възложител разбира се.

Последна редакция: чт, 18 ное 2021, 20:18 от pep_si

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 2 922
Момичета,имам питане за акт 15.Заверява ли се в общината.?И за колко време получавате УВЕ,след като входирате  документите за него?Има ли срок или,когато- тогава Simple Smile ?
Не може без срок Simple Smile УВЕ се издава в 7-дневен срок - чл.177, ал.3 от ЗУТ.
Питам,защото когато обединявахме парцелите ,имаше  законнов двуседмичен срок за нанасяне на промените в кадастър,а се оказа,че може да отнеме 2-3 месеца.
Благодаря,pepsi.Значи е като акт 14.

# 94
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Аз отново се включвам с въпрос, защото другата седмица официално почваме работа по идейния проект и искам да си изясня някои неща. Simple Smile
Според вас има ли някакъв проблем едно общо помещение да се използва за котелно (термопомпа) и мокро (пералня и сушилня).
Ние ще сме на един етаж и просто не ни се иска да имаме 3 малки помещения, защото това са повече стени, врати и тнт. Идеята е мокро, склад и котелно, а да ги обеденим в едно.
Не виждам проблем техническото и "мокрото" да ги обедините.
Относно склада, също би могъл да се присъедини, но въпроса е дали ще ви е удачно. Зависи за какво ще го ползвате. Ако ще е склад за хранителни продукти примерно - картофи, лук и т н., няма да ви е удачно да е обединено, тъй като ще е прекалено топло - и сушилнята и вътрешната тяло на термопомпата имат топлоотдаване. Ако ще ви е склад за вещи просто, няма да е проблем да ви е общо с другите.

Последна редакция: чт, 18 ное 2021, 21:08 от Valery

# 95
  • Мнения: 5 308
Здравейте, за първи път пиша в тази тема, не съм нясно дали пиша в правилното място. Ако не е, извинявам се и моля да ме насочите.
Решили сме да строим беседка в двор в градски условия. Необходимо ли е да искаме разрешение от общината? Или от съседите ни (къщите са калкан). Беседката ще е на растояние от къщата. Въпросът ми е необходимо ли е да е на определено разстояние от съседния двор и ограда? Изчетох разпоредбите в ЗУТ, но не мога да се ориентирам.
Благодаря на всички, които биха помогнали със съвет.

# 96
  • София
  • Мнения: 8 580
Мдаам, не ще да е открит огън в никой случай Simple Smile
nellytan, благодаря за сайта! Имат шоурум в Младост, та не пречи да наминем - само да мине малко време, че сега сме се самокарантинирали като контактни лица на Covid заразен Simple Smile

# 97
  • Мнения: 1 481
Здравейте, за първи път пиша в тази тема, не съм нясно дали пиша в правилното място. Ако не е, извинявам се и моля да ме насочите.
Решили сме да строим беседка в двор в градски условия. Необходимо ли е да искаме разрешение от общината? Или от съседите ни (къщите са калкан). Беседката ще е на растояние от къщата. Въпросът ми е необходимо ли е да е на определено разстояние от съседния двор и ограда? Изчетох разпоредбите в ЗУТ, но не мога да се ориентирам.
Благодаря на всички, които биха помогнали със съвет.
В повечето случаи беседката се приема за градински елемент/парково обзавеждане, за което не се изисква разрешение за строеж, ако е с височина под  2,5 метра - чл.151, ал.1, т.12 от ЗУТ. Понеже няма определение за беседка, виждала съм също така да ги приравняват към навеси или преместваеми обекти, за които вече се изисква разрешение за строеж. Ако се притеснявате от реакцията на съседа, на ваше място бих пуснала запитване към съответната общинска администрация дали следва да искате разрешение за строеж за беседка.

# 98
  • Мнения: 5 308
Queen L, много благодаря за отговора. Ще попитам в общината, отново благодаря.

# 99
  • Мнения: 1 624
Не се заверява в общината Акт 15. Трябва да е разписан от строител, проектанти,  и надзор, ако е упражняван строителен надзор. И от възложител разбира се.
А в кой момент идват от общината да видят завършения строеж?
Всичко само от надзора, строителя и нас ли се прави?

# 100
  • Пловдив
  • Мнения: 2 922
Това си зависи от самата община.Например в съседната на нашата, идват за откриване на строителна площадка и УВЕ,а в нашата направо ми казаха да си стартираме строежа щом подадем за Акт2,да не ги чакаме,защото няма да дойдат на място.От съседи разбрах,че е същото  и при УВЕ .

# 101
  • Мнения: 1 624
Благодаря, Нелина!

При нас и на акт2 дойдоха и на акт3. Искам да съм сигурна, че надзора няма да пропусне някоя стъпка и от общината да започнат да правят проблеми...

# 102
  • Пловдив
  • Мнения: 2 922
Аз се учудих,че акт 14 не се заверява в общината,но ето pepsi,потвърди,че и с акт 15 така.Щом не се заверява при тях,като акт 2 и 3 ,няма как да дойдат.Така,че вие ще си ги чакате пак за УВЕ.
Току що се видях с геодезиста.Мното неприятно ме изненада,като спомена,че вероятно ще чакам 2-3 месеца за нанасяне на сградата в кадастър.Очакванията ми бяха да стане до месец.

Последна редакция: пт, 19 ное 2021, 14:55 от nelina_london

# 103
  • Мнения: 2 309
След окомплектоване на документацията за въвеждане в експлоатация е добре да се приложат в класьора и хубави снимки на всички фасади на къщата и да се надпишат (фасада юг, фасада север и т.н.), и на стълбищната клетка , ако къщата е на повече от 1 етаж (гледат дали са монтирани парапетите). Често това е достатъчно и не идва на място никой. Има и общински служители (особено, ако не са много натоварени) , които държат да дойдат на място, така че няма точно установена практика.

# 104
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 342
Много ви завиждам, че вече сте стигнали до акт 14,15 и т.н. Ние още се борим с оградата, 3 месеца по-късно. Разтурих уговорката с предишната фирма, сега чакам оферта от нова. Реших, че няма да се занимаваме с бетон, че ще стане лятото иначе. Сега сме на вариант с габиони. Не ми се мисли какво ще е със същинското строителство и ремонтите след това. Нищо чудно, че някои хора започват сами да си ги правят нещата. Някой ден като започнем съм решила да заснемам всичко на видео, с обяснения какво се прави и да ги пускам тук.

Общи условия

Активация на акаунт