Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 39

  • 29 123
  • 749
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 171
Обаче, студени имаме 5-6месеца с отопление поне, а лятото мор 2 месеца. Климатик харчи по-малко ток да охлади, от този, за да затопли. Лятото слънцето е високо, та все пак не влиза толкова топлина, колкото през зимата и умерените по размер козирки спасяват положението.
Вероятно е добре да се отчетат и други фактори. Моята ще е с плосък покрив, съответно няма стрехи. Второ в студените месеци, без покритието спиращо излаза на топлина, според мен ще има и доста загуби.. в 17ч се стъмва...не всеки ден е слънце, а предимно облачно. 🤔 Реално колко слънце ще ползваме през прозорците за отопление? А пък часове ще губим топлина от там. ✌
Отделно лятото грее до 19ч ..тук зависи района и изложението и с двойно К, ще се нагрява доста..но аз мисля бих предпочела да имам покритие спиращо топлозагубите през прозорците.

Нели, аз се обърках съвсем! 🤣
К стъкло е нискоемисийно, нали? То е, за да запази топлината зимата, да не излиза? А Sun е, за да намали притока топлина отвън? Затова ли sun e удачно за южни прозорци..

Последна редакция: вт, 23 ное 2021, 11:56 от katia_13

# 136
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
К стъклото ,поставено на вътрешната страна към помещението,задържа топлината вътре.
К стъкло отвън пуска максимално слънчеви от вън на вътре.4 сезона отвън,спира част от лъчите и светлината.
Тоест K-бяло-К пуска максимално светлина и топлина  навътре и зима и лято.
4С-бяло-К ,намаля топлината и светлината отвън навътре и зима и лято.

Последна редакция: вт, 23 ное 2021, 12:36 от nelina_london

# 137
  • Мнения: 6 292
Katia^13, ние също сме с плосък покрив. Козирки имахме големи, но изместиха зидовете и станаха по 30-50 см вместо по 1.20 м. Ползите от слънцето са значителни и аз съм го изпитала, затова съм убедена какво търся като ефект. Редуцирането на светлината от 4 сезона също съм изпитала и не бих си причинила. Загуби от къде точно? Вижте коефициантите на стъклопакет с 2 Ка стъкла какъв е

Последна редакция: вт, 23 ное 2021, 12:53 от drago_2008

# 138
  • Мнения: 171
Благодаря, Нели! 🙈 Мисля, че разбрах сега..

Драго2008, аз не споря..опитвам се да схвана кое защо.. 🤔
На моя проект не се виждат козирки или аз не ги различавам. И мислех, че като няма стрехи плоския, реално пряко бие слънцето.
Благодаря за схемата, дано ми изясни нещата. Питах архитекта, каза че е заложил нискоемисийно с аргон, троен стъклопакет, пвц или алуминиева с някакъв прекъсвач за термомост..🤔🙄 или нещо такова. Каза, че нямало значение колко камерна ще е. 🤔🙄
За светлината - зависи кой как обича и е свикнал. Аз ползвам външни щори.. 🤣
Редовно имам мигрени и предпочитам у дома да е по-тъмно. Светлината направо ме довършва.
Общо взето си направих извод от тази дискусия, че двойно К няма никакви топлозагуби, но лятото ще е проблем топлинното обременяване. И на южни изложения може би би било разумно да се сложи такова sun. Според населеното място разбира се и личните предпочитания. Ако е в планината и без това е хладно, по-добре 2 К стъкла. Ако е в гореща местност с 2 К ..не знам.
Аз ще го говоря това и със архитекта, и строителната фирма, и със съседи дори, за да видя за района какво е подходящо...баща ми твърди, че е студено там. Може би по-разумно ще е к + б + к с цел да е по-топло.. 🤔
За светлината винаги може щори..
А за прегряването с 2К стъкла което ще е на южните изложения, сигурно Сте прави като казахте 2м жега ще е с охлаждане.

Последна редакция: вт, 23 ное 2021, 14:41 от katia_13

# 139
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
На чист юг,със или без засенчване, винаги бих си сложила 2 К.Дори и без засенчване лятото ,слънцето ще навлезе едва 20тина см.през прозореца.Със запад и югозапад,нещата вече се променят,и там е хубаво да е 4С-бяло-К.
Обаче,Кате,пак не си разбрала за топлозагубите Simple Smile Само докато пече слънце си на положителен баланс от стъклата.Няма ли слънце,топлозагубите през троен стъклопакет,монтиран правилно ,със стъклата,които коментираме ,са почти 4 пъти по-големи,отколкото на тухла с изолация .Затова ,когато прозорците са проектирани безразборно с различни изложения,само за красота ,правят къщата по-енергонеефективна.
 Дали камерите на ПВЦ дограмата са 5,6 или 7 няма голямо значение,наистина,но ако стъклопакетите са големи или с 6мм прозорци,профилът може да не издържи товара,дори и с 2мм армировка.Огъва се,усуква се  се,което е различно от  пропадане на крила.То се отнася за обкова.

# 140
  • Мнения: 6 292
Не съм си и помислиля, че е заяждане. Опитах се и аз да обясня какви са ползите от този вид стъклопакет. Тук сме съвети да си даваме и да си помагаме Simple Smile

# 141
  • Мнения: 171
Разбрах, че при к+б+к , почти няма топлозагуби.
Заради К стъклото, защото е двойно.
Кое не съм разбрала.. 🙄
Ами то прозорците ги проектира архитекта на база изложения, мен не ме е питал..🤣 Слава Богу! Казах, че искам енергоефективна..разчитам на него. 😁

Драго, то пак не е ясно разбрала ли съм. Аз извадих изводи, Нели казва че не съм .. 🤣 В такива моменти се радвам, че съм с руса коса. 🙈

Нели, а тогава какво е решението за големите прозорци (дневна), да не усукват? Повечето камери ли са това, което го прави устойчив?

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Кате,аз ти казвам,че и с 6 камерна с най-голямата ни витрина имахме проблем.Затова при големи остъклявания винаги агитирам за алуминиева дограма Тя не се гъне като ПВЦ.Ще ме разбереш ако си видяла монтиране на ПВЦ рамка.
 Опитах се да ти обясня,че всеки елемент от къщата има термозагуби.Ако нямаше,нямаше да имаме нужда от отопление.Вечно топъл чай в  термос  през зимата не съществува.
Срещу всеки елемент в ОВК проекта  има  цифри.За хубавата дограма с хубав троен  стъклопакет и правилен монтаж  е около 1-1,1.За тухла с изолация е 0,25.Колкото по-малък е този коефициент,толкова по-малка е топлозагубата през този елемент.
Когато стъклопакетът е К-бяло-К,ако има слънце през деня,то преминава и затопля стаята.Едновременно с това,вътрешната топлина се отразява обратно в стаята от вътрешното стъкло.Но,когато отвън няма слънце,а температурата е 0°,а вътре е 23°,когато пипнеш прозореца отвътре,той е по-студен ,отколкото измазаната стена и от там се губи топлина.Доста по-малко,отколкото със обикновени стъкла,но няма как да няма топлозагуби.Затова, ако зимата не е мъглива,и имаш нормално количество  слънчеви дни ,приходите от слънце на южните прозорци може да са повече ,отколкото топлозагубите през тях.Това обаче няма да се случи,нито през северните,нито през източните или западните.При последните две изложения има приходи,но те не могат да се равняват на топлозагубите през прозорците,защото деня е много по кратък и слънцето изгрява по-късно и залязва по-рано.Там и да сложиш К-бяло-К,няма да имаефектът на южните прозорци.За сметка та това,лятото ще влиза слънце през тях.

# 143
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Да, при нас са с взет ръб. Казаха, че нищо не ги обработват и понеже са 6-4-6 реших да ги пилят, защото така ме посъветваха от SG,като ги питах за съвет.
Нели, при нас продължава да не влиза никаква топлина през прозорците обаче. Взех сериозно да се замислям дали не е заради аргона, нали е изолатор? Има ли шанс при вас да е изпуснат? Вчера и компас с изложението на сградата сравнявах, да не съм аз в грешка с нашия юг, толкова се отчаях с тая пуста топлина...
drago_2008, при нас след монтажа на част от дограмата, ММ се усъмни в правилното поставяне на стъклопакетите. Взе накаква джаджа детектор за К-стъкло, от човек, който работи във фирма за дограма . Оказало се (не съм присъствала), че стъклопакетите наиста са монтирани не правилно. Обърна ги на всякъде, без гостната и сега следи ситуацията. В гостната стъклото е студено на пипане от вътре, а в спалнята е топло. Отделно в спалнята е с около 3-4 градуса по-топло.

П.П. Иначе за алуминиевата дограма, дават по-висок коефицент на топлопреминаване от ПВЦ дограма. Тук има данни, за сравнение.

# 144
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
За съжаление,алуминиевата или коментираната Етем Е75 отстъпва с 0,2 до 0,3 спрямо 6 камерна ПВЦ,но като се прибави и стъклото,разликата става макс 0,1.Обаче,проблемите,които може да има човек с големи витрини и ПВЦ профил,надхвърлят всякакви дребнави коефициенти.Говоря за витрини над 2×2м.
droid,може ли малко повече информация?Как бяха завъртяни стъклопакетите и външното и вътрешното стъкло различни ли са?

# 145
  • Мнения: 5 381
Съжалявам, че така се включвам насред текущата дискусия, но днес си взехме част от документите от общината и видяхме, че са ни сложили отстояние 5м. от горната граница.
Проблемът е там, че нашият имот е терасиран и това значително стеснява терена за строеж.
На горната тераса, където искаме къщата, разполагаме с общо 16м от горна граница до ръба и при това отстояние ни остават едни 11м за действие.
И като добавим, че ще трябва да имаме поне 1м. от подпорната стена и 1м. отзад, защото не искаме да вкопаваме, то остават едни 9м за самата къща. Оф, не знам дали го обясних правилно и разбираемо, ама накратно 9м. широчина как ви се струва за къща?
На дължина ограничения няма, защото разполагаме с повече от 30м, ама все пак. 😆

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Rocket,горната граница дъно та парцела ли ке пада?Ако е така,отстоянието е винаги 5м.С какви изложения са тези 9м?
 Днес и аз посетих кадастъра.Стискайте палци,скоро да нанесат къщата на кадастралната карта,че така съм се разбързала за пустото УВЕ..

# 147
  • Мнения: 5 381
Neli, така е разположен парцелът, предполагам и къщата ще следва тези посоки.
Лицето е югозапад, а гърбът (дъното) североизток.



Цялата ширина на имота е около 35м., но заради терасирането се получава описаната ситуация. Simple Smile

# 148
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Така късите страни се явяват югоизток и северозапад.Да,странно е,че от две страни дават отстояние 5м.
Незнам дали има гледка,но предполагам ще си използвате максимално югоизток за прозорци и дневна ,защото е супер изложение и гледа към двора.

# 149
  • Мнения: 5 381
Ще го проверим това с отстоянията още веднъж, за да видим дали има някакъв шанс за корекция.
Иначе, да, югоизток ще е за дневната и верандата, но реално дългата, лицева страна на къщата ще е югозапад.
Не се оплаквам откъм гледката. Ако не друго, поне сме на високо. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт