Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 39

  • 27 651
  • 749
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 171
Благодаря, Нели! Мисля, че схванах. 🙈
За дневната (витрините) - алуминий, за да не се огъват. Малките ПВЦ, повече камери с армировка 2мм, к+б+к . Аз се радвам, че прозорците са ми така проектирани и помещенията, че на северозападната стена почти няма такива, а на североизточната само при трапезарията..  всички прозорци са на югоизточната стена реално и на двата етажа, на югозападната има един прозорец който е на стълбището.. добре че архитекта го оставих да си работи и е позиционирал всичко според посоките. 😁
Нели, стискам палци! 🍀
Благодаря на всички за търпението и обясненията! 😇 Тепърва ще питам аз..🙈
Droidd, сериозно ли са ги обърнали? 😳 Че това е груба грешка, ако не разбере човек ще е проблем.. 😖 Няма ли обозначения кое трябва да е отвътре и кое отвън? 🙄

# 151
  • София
  • Мнения: 245
Здравейте, виждам актуална за мен дискусия. В момента търсим изпълнител за дограма и като цяло се бяхме спрели на вариант троен стъклопакет 4С+Б+К, но от тази дискусия започвам да се колебая.
При нас става въпрос за къща с източно, южно и западно изложение. Планираме термопомпа с подово да отоплява и да нямаме конвектори за охлаждане (с цел да спестим пари), което май задължително предполага използването на 4С стъкла отвън с цел да се запази по-хладно вътре лятото. Иначе разбирам, че е по-добре К отвън, за да се подпомага отоплението зимата. Какво ще ни посъветвате?

К стъклото ,поставено на вътрешната страна към помещението,задържа топлината вътре.
К стъкло отвън пуска максимално слънчеви от вън на вътре.4 сезона отвън,спира част от лъчите и светлината.
Тоест K-бяло-К пуска максимално светлина и топлина  навътре и зима и лято.
4С-бяло-К ,намаля топлината и светлината отвън навътре и зима и лято.

# 152
  • Пловдив
  • Мнения: 2 889
Ще напиша последно моето мнение за дограмата ,защото други не се включват.Не искам темата да заприличва на една друга тема за отопление ,в която след всяко мнение, се изказва само един съфорумник.Затова ще помоля ,ако някой иска конкретно мой съвет да ми пише на Л.С.
jalapeno,дали лятото може да се спести охлаждането,зависи единствено от района.Слънцегреенето лятото е доста различно от това зимата.Затова ,както виждате ,срещу 4С-б-К съм написала,че намаля слънцето,но не може да го спре.Е,зимата може почти да успее,но лятото отново част от топлината отвън ще преминава.Външната изолация,от своя страна пази предимно вътрешната температура,такава каквато е и конкретно лятото не напича отвън тухлата,както къща без изолация.
Цялото това въведение бе,за да уточня ,че колкото и изолирана да е една къща,ако не е в по-хладен балкански район,където температурите падат доста през нощта,няма как да се задържи комфортна.Всички хора и уреди излъчват топлина и тя се запазва вътре,затова малко по-малко темп.екскалират с напредване на лятото.
И най-добрите решения в тази посока идват от архитектурата-засенчване на прозорците в борбата с лятното слънце.
Подовото отопление е супер комфортно,но най-големия му недостатък е инертността.Веднъж загряло,не е като радиатор,който може да изключи  с термостат,за да ползваш слънчевата топлина отвън.Всъщност,то ще се изключи,но ще продължи да отдава топлина.И тук зависи колко топло обичате,защото зимните слънчеви дни с К-б-К,температурата може спокойно да подмине 26-27°.А,в преходните периоди ,които имат големи температурни различия-2 дни топло,2 дни студено,ще отнеме време,докато стопли в по-студените дни.
Затова е много трудно да се даде отговор на въпроса.С 4С-б-К,ще е по-комфортно лятото,а зимата ще разчитате само на отоплението,като ще отоплявате и междинните периоди-октомври и април.
С К-б-К -с вашите изложения лятото ще е зле,зимата температурите могат да се повишат доста,няма да отоплявате междинните периоди.
Написаното съдържа доста условности,които зависят от цялото проектиране и изпълнение на сградата.
 Кате,на теб няма да ти хареса с микс прозорци от алуминиева и ПВЦ,затова по-добре се спри на една от двете.

# 153
  • Мнения: 80
Ще го проверим това с отстоянията още веднъж, за да видим дали има някакъв шанс за корекция.
Иначе, да, югоизток ще е за дневната и верандата, но реално дългата, лицева страна на къщата ще е югозапад.
Не се оплаквам откъм гледката. Ако не друго, поне сме на високо. Simple Smile


Rocket имате чудесна гледка!😊

# 154
  • София/Варна
  • Мнения: 1 406
Rocket  жестока гледка.

# 155
  • Бургас
  • Мнения: 1 432
Нелина, аз със удоволствие чета всяко твое мнение дори и да е след всяко. Ние сме сложили вече дограмата, а докато ти си писала аз посрещах майсторите на термопомпата. След някой ден ще изкажа и аз мнение.

# 156
  • София
  • Мнения: 1 371
jalapeno, Нелина е казала всичко.
Аз бих ви посъветвала да преосмислите отоплението. Сумата няма да е малка, а срещу нея няма да получите охлаждане и най-вече няма да използвате потенциала на цялата инсталация. Хубаво е да се уточни на етап проект, но не е никакъв проблем да се направят промени, когато реално се достигне до този етап.

# 157
  • Мнения: 6 268
jalapeno, ако това е къща за целогодишно обитаване, тогава гледате охлаждане/отопление 365 дни. Съответно колко дни средно годишно във вашия район има горещини. При нас по наблюдения на ММ са 2 мес. Аз лятото никога не съм там, та не знам... После от октомври най-често влизаме в режим отопление. Тази година до към края на април беше, може и малко след това, което прави 7 месеца. Така погледнато и предвид както писах, че охлаждането е по-евтино като разход на енергия  дори на месечна база, по логично е да търсим подпомагане от слънцето, за да даваме по-малко пари за отопление. Летните сметки на ММ винаги са били в пъти по-ниски от зимните при все, че отопление и охлаждане са били на ток. В крайна сметка слънцето влизащо през прозорците е безплатно. Лятото гледах снимки на южните ни стаи пратени от ММ и козирките реално правеха доста добра сянка. При нас те са от бетон, така че има какво да ви спаси ако заложите в проекта. Зимата слънцето пада под друг ъгъл и те не го засенчват така.
Ние ще се топлим с подово контролирано от смарт система на Салус, за охлаждане сме предвидили климатици, но при нас сме на газ и ток.
П.П.  В друг имот, който продадохме имахме засенчен с козирки изток и юг с 4 сезона бяло и Ка стъкло, лятото ММ седеше нон стоп на климатик отново, т.е. не разчитайте стъклопакета да ви спаси в горещините на 100%. Ставаше мор по думите на ММ, само дето зимата слънцето не ни топлеше грам. Рязко се намали и светлината, която влизаше като сложихме тези стъкла. Сега видимо с Ка Бяло Ка има разлика при само 10% разлика в показателите за светлопреминаване на хартия, няма нищо общо. 4 С само на чист запад бих сложила, защото с Ка и без козирки е парник.
Относно дограмата на Катя и аз мисля, че трябва да е еднаква, в краен случай различна по етажи, но пак бих сложила алуминиева капачка на ПВЦ-то от външната страна, за максимално добра визия и защита на ПВЦто.

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 21:24 от drago_2008

# 158
  • Бургас
  • Мнения: 1 432
Да ви споделя нашите параметри. Дограма Kommerling 76 MD, Троен стъклопакет 4С-Б-К съответно 4-4-4 милиметра. Топъл дистанционер, с аргон, обков с микровентилация. Евромонтаж, т.е. с ленти. Изолация 10 см. Изложението е изток, юг / голяма основна фасада/ и запад.
Сега гледах на втория етаж термометрите - 13,7 градуса. Там никой не живее в момента /По принцип е етажа на децата като дойдат/ Досега никога не е отоплявано. Сега за нас ще е първа зима. На първия етаж включваме временно едно конвекторче. В голямата дневна температурата е 21-22 градуса. Излезе сметката на тока имаме 550 киловатчаса. Ето това показва и колко томплина сме съхранили от лятото.
Сега след като майсторите монтират термопомпата ще видим как ще е температурата и консумацията на ток. При нас искахме повече да се скрием от слънцето и затова искахме такива стъкла. Охлаждането ще е от конвекторите. Не сме с подово. В спалните и антретата имаме стенни конвектори.
Това е от мен.

# 159
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Относно не правилното поставяне на стъклопакетите при нас, да обясня. Тези прозорци са с двоен стъклопакет К-бяло. Това по препоръка на няколко познати дограмаджии, според които троен стъклопакет се слагал само за шумоизолация. Rage При поставянето пък се почна спор К-то отвътре или от вън трябва да е Thinking За пореден път се учудих на безхаберието на хора, които се занимават с нещо от години. Има едни лепенки на стъклопакетите от едната страна с фирмата производител. Най-точно е, те (фирмата) да кажат как да се монтира стъклопакета, защото се оказа, че някоѝ ги слагат вътре, други вън. И от това дойде проблема при нас, защото рамките и стъклопакетите са поръчвани в две различни фирми.

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 2 889
Bar B Q,а таванът изолиран ли е?И като застанеш до прозореца и те напече слънцето,усещаш ли топлината?
Аз също следя месечната ни ел. консумация от известно време,за да разбера средния ни разход и да преценя после,колко  ще ни струва отоплението на месец,което вероятно ще стартира идната седмица,ако няма слънце.
Ох ,droidd,ясно...Затова се ядосвам ,когато мой познат отиде в офис за дограма и го омайват кой е най-хубавия стъклопакет,и той вземе че ги послуша.За съжаление,разбират само от профил и обков.От монтаж и стъклопакет-не.
По-правилната позиция на К при двоен стъклопакет е на позиция 2(вътрешната част на външното стъкло)
Ако се търси комфорт с по-малко вложени средства,jalapeno,може би, е добре да помислите дали термопомпа с конвектори,без подово,няма да е по-добрия вариант.Е,да ,ще се виждат,няма да са скрити като подовото,но ще спечелите охлаждане.

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 15:57 от nelina_london

# 161
  • Бургас
  • Мнения: 1 432
Нелина, къщата няма чупки и други подобни неща. Представи си една кутия, това е. Под целия първи етаж имаме мазе. С нормална височина. Там е всичко, което можеш да се сетиш бойлер, термопомпа, буферен съд, за водата машината, работилница на ММ, басейн сгънат, столове, хамак и т.н. Там е в момента 16 градуса. Над 2 етаж имаме таван, като покрива е 4 скатен. В средата се движиш прав спокойно и нагоре има още. Отстрани стига до нула. На самите керемиди имаме отдолу дъските и нищо друго. Съответно на пода е плоча бетон. Там ще довършваме изолации догодина след като приключим слагането на солари, ако решишм. В момента не пече слънце и не мога да кажа за стъклата.

# 162
  • София
  • Мнения: 245
Bar B Q, можеш ли да споделиш каква ви е термопомпата? Ние още не сме поръчали, но като цяло мислим, че това е най-добрият вариант за отопление (при нас газ няма).

Интересно ми е защо толкова хора смятате, че подовото не е добра идея? Аз много искам да имаме подово и да може детето спокойно да си играе на земята, а не да го мисля, че ще настине. Все пак за къща говорим и то в полите на Витоша. Вече дали само подово ще е достатъчно е друг въпрос и тук идва момента да решим дали да инвестираме в конвектори (които за да работят трябва помпата да мине на други обороти) или да си вземем климатици като втори вид отопление при нужда и за охлаждане. Това винаги можем да го направим в последствие ако подовото не е достатъчно, но за конвекторите сега трябва да решим дали ни трябват. Някой ако има положителен опит с проектант ОВК да ми пише на лично, моля, че търсим в момента.

# 163
  • Пловдив
  • Мнения: 2 889
Видях в друга тема,че не става въпрос за ново строителство.
Няма нищо лошо в подовото,даже е прекрасен вид отопление и комфортът ,който предлага е несравним.Единствения недостатък,който споменах,е че му трябва поне един ден да затопли и още толкова да отреагира след изключване/намалява,защото замазката е акумулирала топлината.Затова в преходните периоди е много трудно да се контролира.

# 164
  • София
  • Мнения: 245
Стара къща е, да, от преди 87-ма с много дебели стени. Сега ремонтираме покрива. Смятаме да го изолираме с 20см вата, вътрешна изолация няма да правим, че стаите са като кутийки и без друго, външната ще остане за догодина, но задължително ще има. Дограмата също мислим да е енергийно ефективна (4С+Б+К на изток, запад и север (нали?), а за юга започнах да се колебая). Това пусто отопление обаче не ме оставя на мира... Сигурно ще вземем оферта и за конвектори, но в зависимост от цената ще преценим дали да влагаме или не.

drago_2008 Каква е тази алуминиева капачка? Красиво ли стои и скъпява ли много? Ние мислихме за ПВЦ дограма антрацит почти навсякъде, алуминиева дограма с прекъснат мост пак антрацит само на една южна пристройка, където ще има много големи витрини и няма как ПВЦ. Надявам се да не си личи много разликата.

Последна редакция: чт, 25 ное 2021, 00:35 от jalapeno

Общи условия

Активация на акаунт