Счетоводител в нужда се познава 18

  • 31 391
  • 784
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 14 639
Благодаря buni Flowers Bouquet

# 31
  • Мнения: 4 572
Здравейте. Служителка, в момента в отпуск за отглеждане на дете до 2 год.възраст, се налага да продължи дейността на ЕТ, като наследник на починалия си родител, едноличен търговец, при когото се води на трудов договор. Трансформацията от работник в едноличен търговец ще повлияе ли на получаваното обезщетение от НОИ, т.е има ли опасност да й спрат плащанията, както и налага ли се да прекрати отпуска си за да поеме управлението на ет?
Благодаря!

# 32
  • Мнения: 5 683
Здравейте,
при запор на служител с дете: НД малко над МРЗ, примерно 700лева.
Вноската по запора 50лв. (горницата над МРЗ) ли е или 175 (700/4)?

# 33
  • Русе
  • Мнения: 1 517
50 лв.

# 34
  • София
  • Мнения: 12 237
За да се ползва облекчениета за дете, трябва да са платени всички данъци и за МПС, нали?
Под всички данъци , включват ли се и данъците за недвижимо имущество?
Къде и как можем и трябва да проверим, за да сме сигурни, че нямаме подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.

# 35
  • гр.София
  • Мнения: 1 638
Извадете си ПИК от НАП и може да си правите много справки, да подавате декларации

# 36
  • София
  • Мнения: 12 237
Извадете си ПИК от НАП и може да си правите много справки, да подавате декларации
Аз ще подавам през работодател, но пак трябва да декларирам, че нямам задължения.
Доколкото разбирам след като си извадя ПИК от НАП ще е достатъчно да проверя с него, за да съм сигурна, че нямам подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, така ли?

# 37
  • гр.София
  • Мнения: 1 638
Да, точно така

# 38
  • Мнения: 5 683
Служител със задължения отпреди години си подава декларация като декларира, че няма задължение. Правил го е и досега, просто сумата сега е значително по-висока. Работодателят не го проверява естествено. Служителят носи отговорност но колко реална е възможността да го санкционират от НАП.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 713
Към кой/коя от вас мога да се обърна за по личен въпрос, който пак е свързан със счетоводство?

# 40
  • Мнения: 213
Доходът на лица, които имат решение за телк 50 и нагоре проценти е необлагаем с данък общ доход до сумата от 660 лева. Данъкът е в размер на 10% върху дохода на физическо лице и отстъпката си е лично за лицето, не засяга пряко работодателя.
Как така не засяга пряко работодателя?!
Не съм счетоводител, но работодателя също плаща данъци!

# 41
  • София
  • Мнения: 1 621
Към кой/коя от вас мога да се обърна за по личен въпрос, който пак е свързан със счетоводство?

Може да ми пишете.

# 42
  • Мнения: 1 644
Доходът на лица, които имат решение за телк 50 и нагоре проценти е необлагаем с данък общ доход до сумата от 660 лева. Данъкът е в размер на 10% върху дохода на физическо лице и отстъпката си е лично за лицето, не засяга пряко работодателя.
Как така не засяга пряко работодателя?!
Не съм счетоводител, но работодателя също плаща данъци!


По принцип /!/ този данък е само на лицето. Има осигуровки, които са "споделени", но този данък - не.

# 43
  • София
  • Мнения: 7 050
Доходът на лица, които имат решение за телк 50 и нагоре проценти е необлагаем с данък общ доход до сумата от 660 лева. Данъкът е в размер на 10% върху дохода на физическо лице и отстъпката си е лично за лицето, не засяга пряко работодателя.
Как така не засяга пряко работодателя?!
Не съм счетоводител, но работодателя също плаща данъци!
Хубаво е, че не сте счетоводител Confused
ДОД е данък върху доходите на физическите лица. Работодателят го удържа и внася от името на служителя си.
Сега с новите данъчни облекчения нещата се променят и за някои работодатели, но е добре да отидете при счетоводител, който ще ви ги разясни.

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 22:47 от buni

# 44
  • Мнения: 5 809
Аз лично като работодател и като счетоводител на работодатели категорично отказвам да администрира ра благотворителните акции на държавата. Който иска облекчения - да си ги поиска от предоставящия ги. Тъкмо да научат какво е НАП, ПИК и ДДФЛ. И без това следващите години ще бъдем заляти от прехвърлени насила социални функции - да ги плащаме и прилагаме. В условията на световна криза и без вътрешна институционална подкрепа.

Общи условия

Активация на акаунт