Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Счетоводител в нужда се познава 18

  • 25 307
  • 721
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 132
Добър ден. Новооткрито дружество в края на декември 2021г, започнало дейност през януари 2022г.,  за 2021г. трябва да подаде документи за без дейност в статистиката и ТР до 30.06.? Нещо дали бъркам?

Не бъркате. Стига наистина да няма дейност дружеството.

# 706
  • София
  • Мнения: 1 356
Добър ден. Новооткрито дружество в края на декември 2021г, започнало дейност през януари 2022г.,  за 2021г. трябва да подаде документи за без дейност в статистиката и ТР до 30.06.? Нещо дали бъркам?

Да, ако няма разходи.
(Ако решите да ползвате разходите по откриването на фирмата ще подаде отчет и декларация.)

# 707
  • София-Младост
  • Мнения: 22 148
Добър ден. Новооткрито дружество в края на декември 2021г, започнало дейност през януари 2022г.,  за 2021г. трябва да подаде документи за без дейност в статистиката и ТР до 30.06.? Нещо дали бъркам?

Да, ако няма разходи.
(Ако решите да ползвате разходите по откриването на фирмата ще подаде отчет и декларация.)
Няма фирма, която да се регистрира и да няма разходи. За дейност обаче се приема първата приходна фактура. Направените разходи може да се осчетоводят за бъдещ период и да се признаят в 2022, когато фирмата регистрира приход.

# 708
  • Мнения: 7
Благодаря за бързите отговори 😊

# 709
  • София
  • Мнения: 735
Здравейте!
Изправена съм пред следния казус. Подписах нов трудов договор към друга фирма, но на същите собственици. Имах 9 месеца в предната фирма и не съм използвала правото си на платен годишен отпуск.
С прекратяването на договора се оказва, че те трябва да ми изплатят 15 дни като обезщетение за неплатения отпуск, а за тази година съм оставала само с 5 дни и за останалото трябвало да се договаряме.
Имам над 5 год. трудов стаж (ако е от значение).
Прочетох доста, но нищо не разбрах по въпроса.
Ако има възможност бих предпочела дните отпуск пред обезщетението.
Моля за разяснение по въпроса!
Благодаря за отделеното внимание!

# 710
  • София
  • Мнения: 5 682
За всяка календарна година ви се полагат 20 дни отпуск (ако нямате ТЕЛК или някакво друго право на допълнителен отпуск). Ако фирмите са с различен Булстат, трябва да ви освободят от едната фирма и да ви назначат в другата. Ако от старата фирма за 9 месеца имате полагаем 15 дневен отпуск - 10 дни са за 2022 год., минали са 6 месеца от нея и 5 дни от 2021 г.- за трите отработени месеца. При освобождаване трябва да ви се изплатят като обезщетение за Неизползван (не неплатен) отпуск 15 дни (чл.224 от КТ). Назначават ви в новата фирма - от момента до края на 2022 година ви се полагат още 10 дни (не 5) платен отпуск. Работодателят може да не разреши да го използвате предварително. За всеки изминал месец ви се полага около 1,68 дни (10 дни/6 месеца) отпуск.

Последна редакция: нд, 19 юни 2022, 23:25 от buni

# 711
  • София
  • Мнения: 735
Благодаря за бързия отговор, buni!
Всичко е точно, но не знам защо счетоводителя е казал, че ми остават 5 дни.

Последна редакция: пн, 20 юни 2022, 06:25 от Mira_X

# 712
  • София
  • Мнения: 5 682
Вероятно не отчита факта, че тези 5 следва да са от 2021 година. Питайте го, ще ви обясни.

# 713
  • Мнения: 3 291
да трябва, да подаде

# 714
  • Мнения: 1
Здравейте, имам следния казус. Българска фирма, регистрирана по ДДС, закупува части от немска фирма (А). Немската фирма (А) издава фактура на бълг.  и изпраща частите на друга немска фирма (Б) да ги вложи в направата на други части. Бълг. фирма плаща частите на фирма (А). След няколко месеца, като фирма Б ги направи изпраща частите на бълг. фирма и съответно им  издава фактура. Въппосът ми е, кога се издава протокол по чл 117 от първата фирма (А)?

# 715
  • София
  • Мнения: 735
Вероятно не отчита факта, че тези 5 следва да са от 2021 година. Питайте го, ще ви обясни.
Благодаря много за разяснението по казуса! Изяснихме се и всичко е наред. Simple Smile

# 716
  • Варна
  • Мнения: 702
Здравейте!
Какъв период имам да оправя документите за майчинство 2та година?
Детето е родено на 30 юни 2021г. Счетоводител ми каза да го потърся от 1ви до 10ти юли,но на мен ми се струва късно и за това реших да попитам тук

# 717
  • Мнения: 9 457
Не е късно.

# 718
  • Пловдив
  • Мнения: 225
Подадена ГДД   на 15.03  за  възстановяване на данък на човек с ТЕЛК.
   Все още парите не са преведени. 
  В какъв срок ги възстановяват ?

# 719
  • Мнения: 9 457
Звъннете в НАП ,където е подадена декларацията и да кажат по вх.№ до къде са стигнали нещата.

Общи условия

Активация на акаунт