Майчинството счетоводно - 91

  • 31 363
  • 759
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 030
Здравейте,
В момента съм втора година майченство за отглежда на дете. На 23.02.2022г дъщеря ми навършва две години. В момента съм бременна в 9 г. С.
Питането ми е мога ли да си взема болничен след 12 г. С. Да си прекъсна майченството и съответно да взимам 50% + болничен. Или да си изчакам 23.02.2022г и след това да си пускам болничен. Със сигурност в момента няма как да се върна на работа, защото карам тежка бременност. Моля за съвет как ще ми е най - изгодно. Осигуряват ме на 1500 лв. Бруто.
Благодаря предварително.

# 136
  • Мнения: 1 804
Привет! Как да разбера кога работодателят (счетоводството) е предал болничния ми лист към нои? Виждам с ПИК, че в справка по егн за постъпили данни от издадени болничния листове в електронния регистър има болничен, но при Справка за предоставени в НОИ документи и изплатени обезщетения не се появява все още. Това означава ли, че все още болничния не е предаден от работодател към Нои?
И при мен е така. Когато го предаде ще излезе в "Справка за предоставени.....". Там пише входящ номер и дата на предоставяне. Така ще се ориентираш кога е предаден.
Предишните няколко забелязах, че са ми ги дали на 1во число, предполагам че такава им е практиката на нашите.
По-назад в темата бях питала какъв срок има да го предаде пред НОИ - дамите тук отговориха до 10то число на следващия месец.

# 137
  • София
  • Мнения: 4 713
Но има и забавяне на информацията
Ако например болничния е вкаран в понеделник в НОИ инф ми е излизала чак в четвъртък

# 138
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте, вкючвам се и аз с въпрос. Децата ми започнаха ясла, използвах си всичкия платен отпуск, но все още нямам възможност да се върна на работа, а не искам да си губя мястото. По тази причина от 01.12.21 до 31.01.2022 излизам в неплатен отпуск. За тези 2 месеца предполагам, че аз трябва да си плащам всички осигуровки, но как става, през работодателя ли? Все пак още се водя техен служител.. Също така имам ли право на 50% от майчинството като съм в неплатен отпсук?

Каква е възрастта на децата?
В момента са на 1г и 10м. Стават на 2 на 21.01.
Имате право на неплатен до 90 дни по време на епидими-а обстановка, който се признава за трудов стаж.Дължат се само здравни осигуровки и то от работодателя.
След навършване на 2 години на децата може да ползвате 6 месеца неплатен за гледане на дете, който също се признава за стаж.

# 139
  • Мнения: 802
Колко време, след подаване на декларация за майчинство към Нои, се изплаща първото?

# 140
  • Мнения: 286
Здравейте, момичета Simple Smile
Имам следното питане, родих предния месец и преди няколко дни взех болничен от педиатъра на детето. Въпросът ми е дали трябва някаква декларация да се попълва като се дава този болничен лист на работодателя, имам спомен, че и копие на акт за раждане  на детето давах заедно с този болничен.

# 141
  • София
  • Мнения: 4 713
Колко време, след подаване на декларация за майчинство към Нои, се изплаща първото?
Каква е тази декларация?

# 142
  • Мнения: 802
Колко време, след подаване на декларация за майчинство към Нои, се изплаща първото?
Каква е тази декларация?
Приложение 2(води се заявление-декларация,мисля), което работодателя подава към нои, след изтичане на последния болничен след раждане. При мен имаше проблем и вчера занесох, попълнената декларация. Шефката каза,че ще я изпратят до края на месеца и се чудя кога трябва да очаквам превод от нои.

# 143
  • Мнения: 1 517
Здравейте,
На 6.12 трябва да изляза в 45 -дневен отпуск преди термин.
Заради проект, който е до 20.12 мога ли да поискам по-малко дни болничен и да работя през това време?
Това измества ли 135-те задължителни дни болничен или ги съкращава?

# 144
  • Мнения: 436
Здравейте,
На 6.12 трябва да изляза в 45 -дневен отпуск преди термин.
Заради проект, който е до 20.12 мога ли да поискам по-малко дни болничен и да работя през това време?
Това измества ли 135-те задължителни дни болничен или ги съкращава?

Може да вземете по-малко от 45 дни. Което не вземете - го губите, не се добавя после към останалите дни.

# 145
  • Мнения: 72
Здравейте , искам да попитам откога до кога е първата година майчинството? От раждането ли се брой до първия рожден ден или от датата на получаване на такова?

# 146
  • Мнения: 7
Дами имам нужда от помоща ви!Бременна съм в 23 гс седмица и съм назначена но работа от средата на октомври месец,въпроса ми е кога за по сигурно да си пусна болничен дали сега 1 декември или от 1 януари и ще ми стигнат ли дните които ми се полагат преди и по време на раждане и майчинство ?

# 147
  • Мнения: 380
Първата година са 410 дни, като в тях с вкл. и 45дневния преди раждането
Здравейте , искам да попитам откога до кога е първата година майчинството? От раждането ли се брой до първия рожден ден или от датата на получаване на такова?

Николова дните ще ти стигнат. Ако искаш си питай в счетоводство, ако си назначена само за майчинство

# 148
  • Мнения: 64
Здравейте!Ако мога да попитам,при раждане малко преди термин,кога се дава болничия от болницата?На самото изписване ли започва или от раждането?И той прекъсва ли 45-дневния или просто го продължава?Благодаря!

# 149
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Здравейте!Ако мога да попитам,при раждане малко преди термин,кога се дава болничия от болницата?На самото изписване ли започва или от раждането?И той прекъсва ли 45-дневния или просто го продължава?Благодаря!
Втория болничен, издаван от болницата винаги е от датата на раждане. А ще ви го дадат най-вероятно при изписването. Той прекъсва 45 дневния при раждане преди термин. Неизползваните дни от 45 дневния се добавят в третия болничен, издаван от личния лекар на детето.

Общи условия

Активация на акаунт