Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Майчинството счетоводно - 91

  • 3 662
  • 133
  •   1
Отговори
# 30
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 6 449
Предварително се извинявам ако въпросът вече е бил дискутиран, но не можах да разгледам старата тема.
Попаднах на статия, за 450лв. Коледен-бонус на дете, който ще бъде получен чрез намаление на дължимите данъци за годината от единия родител. - https://www.google.com/amp/s/trud.bg/amp/450-%25D0%25BB%25D0%25B … 1%2583%25D1%2581/

В момента съммв отпус за отглеждане на дете (1г+5м) и не знам дали имам право на тези парички. Говорих с нашето счвтоводство, но малко ме пратиха за зелен хайвер.
Може ли някой да ми разясни или ако вече е обсъждано, да ме препратите към темата?
Благодаря!

Може да се ползва от бащата във вашия случай, ако има облагаем доход през годината.
В първи пост съм пуснала линк към НАП и обяснение на данъчното облекчение...няма такова нещо като Коледен-бонус...

# 31
  • Мнения: 3 767
Gerata, казаха, че ще чроучат въпроса, защото не са наясно и ще ми върнат отговор ако мога да го използвам.

Бащата говори с тяхното счетоводство, но са му отговорили, че след като съм все още в отпуск за отглеждане на дете, трябва аз да се обърна към моя работодател.
Затова реших да питам тук. Simple Smile

# 32
  • Мнения: 1 232
Gerata, казаха, че ще чроучат въпроса, защото не са наясно и ще ми върнат отговор ако мога да го използвам.



Били са честни и изобщо не е отговор от типа "зелен хайвер". Ще проучат и ще разберат, че няма какво да направят.
Ако и таткото го "отсвирят", нека лично си подаде декларация.
В началото на темата момичетата са си направили труда да обяснят всичко много добре.

    # 33
    • Край морето... при пясъка и сините вълни
    • Мнения: 6 449
    Ако ти нямаш облагаем доход през 2021г, няма какво данъчно облечение да ползваш.
    Ако счетоводството на бащата не са наясно, той да подаде ГДД и да му възстановят сумата от НАП.

    # 34
    • Мнения: 5 076
    Има ли някъде обновена декларация по чл.22 в за 2021 г.? На сайта на НАП намерих само старата за 2020 г.
    Работодателят на бащата длъжен ли е да извърши приспадането при подадена му декларация?
    Благодаря!

    # 35
    • Край морето... при пясъка и сините вълни
    • Мнения: 6 449
    Новите декларации още не са готови.Според НАП може и със старите, но все пак е твърде рано, още не е минал 30 ноември.
    Чак длъжен не е.

    # 36
    • sofiq
    • Мнения: 1 552
    Здравейте,
    имам нужда от помощ,този месец трябваше да подам документи за детски ,трябва ми бележка от личния лекар за ваксините.Тази година детето ми има реваксинация,която аз отлагам заради пандемията(постоянно имя някой болен с който или той или ние сме имали контакт и се притеснявам да му я поставят).Всички задължителни ваксини до момента са му поставяни,днес личния лекар отказа да ми даде бележка за поставени ваксини и съответно губя правото на детските.
    Моля за помощ какво мога да направя и какви са правата ми,по време на пандемия нямам ли право да отлогам реваксинация?Освен от личния лекар мога ли да вема документ за поставени задължителни ваксини от друга институция.

    Благодаря предварително.

    # 37
    • Мнения: 417
    Здравейте и аз съм с въпрос за тези 450 лв. Терминът ми беше на 25.08 като детето се роди на 26.08. Излязох в болничен 40 дни преди термина до преди това работех. Имам ли право на тези 450 лв.?

    # 38
    • Мнения: 3 454
    Здравейте и аз съм с въпрос за тези 450 лв. Терминът ми беше на 25.08 като детето се роди на 26.08. Излязох в болничен 40 дни преди термина до преди това работех. Имам ли право на тези 450 лв.?
    Да. Само че ще трябва да си подадеш данъчна декларация в НАП. Ако данъчната основа за тези месеци е по-малка от 4500лв( това за 1 дете, ако са две е 9000лв), може таткото да подаде за разликата.

    Последна редакция: вт, 16 ное 2021, 08:41 от iren11

    # 39
    • Бургас
    • Мнения: 51
    Здравейте,имам въпрос относно данъчното облекчение. Аз съм в майчинство от май месец, а преди това бях в болничен,предполагам,че не мога да подам декларация . Мъжа ми пита в счетоводството на фирмата,в която работи,но му казали чак догодина? Може ли сам да подаде тази декларация в НАП или трябва да изчака догодина?

    # 40
    • Мнения: 3 454
    През работодател е по принцип до края на декември тази година подаването, а към НАП е до края на април 2022г .

    # 41
    • София-Младост
    • Мнения: 21 065
    Здравейте,
    имам нужда от помощ,този месец трябваше да подам документи за детски ,трябва ми бележка от личния лекар за ваксините.Тази година детето ми има реваксинация,която аз отлагам заради пандемията(постоянно имя някой болен с който или той или ние сме имали контакт и се притеснявам да му я поставят).Всички задължителни ваксини до момента са му поставяни,днес личния лекар отказа да ми даде бележка за поставени ваксини и съответно губя правото на детските.
    Моля за помощ какво мога да направя и какви са правата ми,по време на пандемия нямам ли право да отлогам реваксинация?Освен от личния лекар мога ли да вема документ за поставени задължителни ваксини от друга институция.

    Благодаря предварително.
    Отложената реваксинация предполагам е съгласувана с ЛЛ на детето.
    ЛЛ да издад ебележката с другите ваксинации...защо ви отказва?
    Правата по време на пандемия са същиет, като и без вируса. Няма от къде другаде да вземете тази бележка.
    Ако  необходимо обадете се на НЗОК и попитайте как да процедирате с тази бележка при отказ.
    Здравейте и аз съм с въпрос за тези 450 лв. Терминът ми беше на 25.08 като детето се роди на 26.08. Излязох в болничен 40 дни преди термина до преди това работех. Имам ли право на тези 450 лв.?
    Имате право да приспаднете 4500 лв. от годишната данъчна основа...а дали ще получите 450лв. намаление, няма как да знаем. Подайе си ГДД догодина.

    # 42
    • София
    • Мнения: 1 822
    Извинявайте за глупавия въпрос, но кой издава вторият болничен след раждането - личния лекар на майката или личния лекар на бебето? В случая са двама различни лекари. Благодаря!

    # 43
    • Край морето... при пясъка и сините вълни
    • Мнения: 6 449
    Извинявайте за глупавия въпрос, но кой издава вторият болничен след раждането - личния лекар на майката или личния лекар на бебето? В случая са двама различни лекари. Благодаря!

    ЛЛ на бебето.

    # 44
    • Мнения: 1
    Здравейте,
    Обмислям да се върна на работа преди изтичането на първата ми година майчинство. Ще получавам ли от НОИ половината от размера, на майчинството, което взимам в момента, до изтичане на първата година?

    Общи условия

    Активация на акаунт