Онлайн консултации с д-р Невена Миронова - специалист по дерматология и венерология

  • 43 804
  • 790
  •   2
Отговори
# 630
  • Мнения: 375
Скрит текст:
Здравейте. Забелязвам нещо като мазол на палеца на крачето на детето ми(3г.). Така е на двата крака. Как мога да предотвратя появата на т.нар. мъртва кожа? Генетично ли е обусловено или е в резултат от обувки?
Здравейте,

За развитието на дадено заболяване имат значение както генетичната предразположеност, така и факторите на околната среда. Обърнете внимание на избора на обувки или се посъветвайте с ортопед. Може да използвате и подходящи стелки.

# 631
  • Мнения: 375
Здравейте, д-р Миронова! На 33 години съм, с мазна кожа и акне. Кожата ми е била чиста, единствено по време на бременност/кърмене. В момента акнето ми е в областта на бузите и брадичката, като е силно изразено в седмицата преди менструация. Използвала съм почистващи продукти и кремове за проблемна кожа на редица марки - Биодерма, Виши, Ларош, без особен резултат. Дали е възможно да се дължи на хормонален дисбаланс? Нямам установени гинекологични проблеми.
Благодаря!
Здравейте, възможно е. Акнето в долната част на лицето често е свързано с хормонални проблеми. Може да пуснете изследвания. Но при жените акнето зависи от много неща - стрес, хранене, козметика, хормони.
Много благодаря! Стресът определено е налице... А кои хормони и по кое време да се изследват ?
Здравейте,

3-5 ден от цикъла прогестерон, пролактин, андростендион, dhea-s, тестостерон.

# 632
  • Мнения: 375

Здравейте, д-р Миронова!
Дъщеря ми е на 14 години и по коремчето и гърба и след изпотяване  и се появяват много такива ситни пъпчици. Има  ли начин за ограничаване на появата им?
Благодаря!
Здравейте,
Обличайте детето с памучни дрехи, внимавайте с претоплянето. За колко време изчезват?
Напълно мисля че не изчезват, просто след ден избледняват, но си остава като настръхнала кожа на места. Носи предимно памучни дрехи и не се облича много, но се поти доста.
Може да прилагате и козметиката на биотрейд keratolin body lotion 12% urea , както и същия измивен продукт.

# 633
  • Мнения: 375
Здравейте, др Миронова!
Имам акне от началото на пубертета, вече съм на 23г. и акнето усилено продължава. Кожата ми е мазна, излизат ми подкожни черни точки така наречените комедони, дълбоки са и са ситни, но са пълни с бяла гной, единствено с игла могат да се изстискват. Кожата ми постоянно се пълни с такива, и то предимно в долната част на бузите около челюстта, покрай устата, гърба, деколтето и раменете. И на тези места излизат дъблоки подкожни пъпки. Пила съм антибиотици, роакутан, пробвала съм много козметики, и изследвания си направих всичко е в норма, само тестостерона е леко повишен, при референтна стойност 0.084 - 0.481 ng/mL, моя е 0.572. Отидох и на ендокринолог там ми казаха, че не бил повишен и акнето не е от това, и там ми пуснаха някои изследвания, всичко е в норма. Гинекологични проблеми нямам. Цикъла ми е редовен. Не знам какво да правя, казват че акнето в тези части на тялото е хормонално, но след като нямам хормонални проблеми от къде може да е..
Здравейте,
Храната, която консумирате по-скоро здравословна ли е или по-скоро бързи въглехидрати? При положение, че тестостерона е извън референтните граници явно има някакъв проблем. Изследвала ли сте кръвна захар? Имате ли фамилна обремененост за акне?

Да , майка ми е имала акне, но не е било чак такова като моето. Кръвната ми захар е в норма. Храня се нормално, бързи въглехидрати много рядко консумирам, млечни почти съм спряла и сладко много рядко, храня се предимно с домашно сготвена храна. Ами и аз мисля, че тестостерона ми е по-висок от нормалното, но не знам какво да правя в този случай, гинеколожката ми препоръча само един вариант- противозачатъчни, но аз съм твърдо против и то май няма други варианти в този случай.
Тренирате ли силово?

# 634
  • Мнения: 375
Здравейте, доктор Миронова,

Преди около два месеца напипах това нещо на главата си. Стои като пъпка, не особено голямо е. Понякога ме сърби и се бели, както можете да видите от снимката. Притеснявам се, че не минава, периодично започва сърбеж, обелва се и продължава да е там. Мислите ли, че е необходимо да се обърна към специалист или да изчакам?
Здравейте,
Имате ли пърхот и какъв е скалпа -мазен или сух?

# 635
  • Мнения: 818
Здравейте, доктор Миронова,

Преди около два месеца напипах това нещо на главата си. Стои като пъпка, не особено голямо е. Понякога ме сърби и се бели, както можете да видите от снимката. Притеснявам се, че не минава, периодично започва сърбеж, обелва се и продължава да е там. Мислите ли, че е необходимо да се обърна към специалист или да изчакам?
Здравейте,
Имате ли пърхот и какъв е скалпа -мазен или сух?

Косата ми се омазнява бързо, два дни след миене е вече мазна. Пробвах какви ли не шампоани, ефект няма. Ако не я измия 3-4 дни се появява и пърхот, като цяло не много, но се намира.

# 636
  • Мнения: 5
Здравейте, д-р Миронова! На 33 години съм, с мазна кожа и акне. Кожата ми е била чиста, единствено по време на бременност/кърмене. В момента акнето ми е в областта на бузите и брадичката, като е силно изразено в седмицата преди менструация. Използвала съм почистващи продукти и кремове за проблемна кожа на редица марки - Биодерма, Виши, Ларош, без особен резултат. Дали е възможно да се дължи на хормонален дисбаланс? Нямам установени гинекологични проблеми.
Благодаря!
Здравейте, възможно е. Акнето в долната част на лицето често е свързано с хормонални проблеми. Може да пуснете изследвания. Но при жените акнето зависи от много неща - стрес, хранене, козметика, хормони.
Много благодаря! Стресът определено е налице... А кои хормони и по кое време да се изследват ?
Здравейте,

3-5 ден от цикъла прогестерон, пролактин, андростендион, dhea-s, тестостерон.
Много благодаря, д-р Миронова!

# 637
  • Мнения: 5
Здравейте, д-р Миронова, сина ми е на 20 години, от 5-6 години има петна по кожата, по целия гръб, гърдоте, към ушите и слепоочията. Петната са понякога с различен цвят, кафе ви до бледо розови и леко червени. Последното лечение бе миналата година с правено лекарство на йодна основа, което ни изписа ха, два месеца пиене на фунгофин и къпане в рамките на 6 месеца само с топикрем, никакъв обикновен сапун..... Нещата временно се позакрепиха, петната по изчезнаха, но след това се появиха отново и станаха повече. Прилагам и снимки и моля за вашия отговор

Скрит текст:




Здравейте,

Той изпотява ли се много? Има ли друг член на семейството с подобно заболяване?
Здравейте, доктор Миронова, благодаря за отговора.... Поти се нормално, не много, аз съм със същото заболяване, но в много по малки петна, а от няколко години не са се появявали при мен, в последните години при мен не съм ги третирала с нищо. Чичо му по бащина линия също ги има, мъжа ми няма, въпреки, че винаги съм прала накуп дрехите на трима ни, не съм ги делила.... Моля отново за Вашия отговор





Извинявам се, че качвам последната рецепта, която му бе изписана, но ми е по трудно да цитирам лекарствата
Заболяването се нарича Pityriasis versicolor. Вече отговорих на друга дама, лечението е с локални антимикотици, ако все пак не се повлиява таблетки през устата.
Благодаря, доктор Миронова.... Но все пак бихте ли ми написали какви локални антимикотици и какви таблетки да взима и за какъв период от време

# 638
  • Мнения: 532
Здравейте, д-р Миронова,
Родих преди 4месеца и забелязвам огромен косопад. Моля да ми препоръчате продукти. И имам склонност към пърхот / само шампоана на Виши против пърхот ми помага/.
Другият ми проблем е акнето. Вече съм на 28 години, а от 5/6 години забелязвам едно постоянно акне на бузите/ от ушите към брадичката/. Болезнени пъпки, на допир като топче, излиза бяла гной.. Имаше ги и по време на бременността. Ползвала съм всякаква козметика и тя не ме интересува, защото проблема е вътрешен. Интересувам се какви изследвания са нужни да направя, за да намеря от къде идва тази инфекция.
Няколко пъти съм пускала полови хормони, всичко е наред. С Хашимото съм, но съм в нормата. По време на бременност отново всички неше наред със месечните изследвания. В момента лекувам зъбен гранулом , оказа се че от години има там инфекция, но не съм обърнала внимание.
Дори в пубертета нямах пъпки, само преди цикъл.. а сега нямат край.
Забелязвам, че в редките случай когато ям шоколад пъпките се появяват/усилват, но все пак са си там. И преди цикъл преди.

# 639
  • Мнения: 226
Здравейте, д-р Миронова.

Имам бебче на 8м. От около 2 месеца по брадичката най-вече се появяват малки червени пъпчици. Мислех, че е от захранването, но се появяват и след кърмене. Изчезват за няколко часа.

Бебка суче доста често. Приспиваме се на гърда също. Понякога има цели дремки, които прекарва сучейки.

Мисля си, че може би пъпчиците излизат в следствие на претопляне на областта при кърменето, която малко или много има и кърма по себе си.

Има ли с какво да мажа или промивам  или е период, който просто трябва да израстем?

# 640
  • Bulgaria
  • Мнения: 1 140
Здравейте, трябва ли да се премахват косми върху бенка на лицето?

# 641
  • Мнения: 375
Здравейте, трябва ли да се премахват косми върху бенка на лицето?
Здравейте,

По какъв начин мислите да ги премахвате?

# 642
  • Bulgaria
  • Мнения: 1 140
Здравейте, трябва ли да се премахват косми върху бенка на лицето?
Здравейте,

По какъв начин мислите да ги премахвате?

 Исках да разбера дали може да се направи с пинсета или трябва да се посети дерматолог.

# 643
  • Мнения: 375
Здравейте, д-р Миронова, сина ми е на 20 години, от 5-6 години има петна по кожата, по целия гръб, гърдоте, към ушите и слепоочията. Петната са понякога с различен цвят, кафе ви до бледо розови и леко червени. Последното лечение бе миналата година с правено лекарство на йодна основа, което ни изписа ха, два месеца пиене на фунгофин и къпане в рамките на 6 месеца само с топикрем, никакъв обикновен сапун..... Нещата временно се позакрепиха, петната по изчезнаха, но след това се появиха отново и станаха повече. Прилагам и снимки и моля за вашия отговор

Скрит текст:




Здравейте,

Той изпотява ли се много? Има ли друг член на семейството с подобно заболяване?
Здравейте, доктор Миронова, благодаря за отговора.... Поти се нормално, не много, аз съм със същото заболяване, но в много по малки петна, а от няколко години не са се появявали при мен, в последните години при мен не съм ги третирала с нищо. Чичо му по бащина линия също ги има, мъжа ми няма, въпреки, че винаги съм прала накуп дрехите на трима ни, не съм ги делила.... Моля отново за Вашия отговор





Извинявам се, че качвам последната рецепта, която му бе изписана, но ми е по трудно да цитирам лекарствата
Заболяването се нарича Pityriasis versicolor. Вече отговорих на друга дама, лечението е с локални антимикотици, ако все пак не се повлиява таблетки през устата.
Благодаря, доктор Миронова.... Но все пак бихте ли ми написали какви локални антимикотици и какви таблетки да взима и за какъв период от време
Да напиша рецепта тук за таблетки през устата е безотговорно. Това са състояния, които трябва да се проследяват, както и влиянието на терапията върху организма. Радвам се, ако мога да помогна, дам разяснение или насока, но страницата не е създадена с цел изписване на терапия. Всеки човек е строго индивидуален и ако съм изписала нещо на някой не означава, че е подходящо при друг, следователно има възможност някой да се подведе.

# 644
  • Мнения: 375
Здравейте, д-р Миронова.

Имам бебче на 8м. От около 2 месеца по брадичката най-вече се появяват малки червени пъпчици. Мислех, че е от захранването, но се появяват и след кърмене. Изчезват за няколко часа.

Бебка суче доста често. Приспиваме се на гърда също. Понякога има цели дремки, които прекарва сучейки.

Мисля си, че може би пъпчиците излизат в следствие на претопляне на областта при кърменето, която малко или много има и кърма по себе си.

Има ли с какво да мажа или промивам  или е период, който просто трябва да израстем?
Здравейте,

Може да прилагате Bioderma ABC Derm Péri-oral крем 2-3 пъти дневно.

Общи условия

Активация на акаунт