Онлайн консултации с д-р Невена Миронова - специалист по дерматология и венерология

  • 44 055
  • 790
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 5
Здравейте, д-р Миронова! На 33 години съм, с мазна кожа и акне. Кожата ми е била чиста, единствено по време на бременност/кърмене. В момента акнето ми е в областта на бузите и брадичката, като е силно изразено в седмицата преди менструация. Използвала съм почистващи продукти и кремове за проблемна кожа на редица марки - Биодерма, Виши, Ларош, без особен резултат. Дали е възможно да се дължи на хормонален дисбаланс? Нямам установени гинекологични проблеми.
Благодаря!

# 601
  • Мнения: 291
Здравейте, др Миронова!
Имам акне от началото на пубертета, вече съм на 23г. и акнето усилено продължава. Кожата ми е мазна, излизат ми подкожни черни точки така наречените комедони, дълбоки са и са ситни, но са пълни с бяла гной, единствено с игла могат да се изстискват. Кожата ми постоянно се пълни с такива, и то предимно в долната част на бузите около челюстта, покрай устата, гърба, деколтето и раменете. И на тези места излизат дъблоки подкожни пъпки. Пила съм антибиотици, роакутан, пробвала съм много козметики, и изследвания си направих всичко е в норма, само тестостерона е леко повишен, при референтна стойност 0.084 - 0.481 ng/mL, моя е 0.572. Отидох и на ендокринолог там ми казаха, че не бил повишен и акнето не е от това, и там ми пуснаха някои изследвания, всичко е в норма. Гинекологични проблеми нямам. Цикъла ми е редовен. Не знам какво да правя, казват че акнето в тези части на тялото е хормонално, но след като нямам хормонални проблеми от къде може да е..

# 602
  • Мнения: 57

Здравейте, д-р Миронова!
Дъщеря ми е на 14 години и по коремчето и гърба и след изпотяване  и се появяват много такива ситни пъпчици. Има  ли начин за ограничаване на появата им?
Благодаря!

# 603
  • Мнения: 25
Здравейте,според Вас и вашата практика,смятате ли Трихомонас вагиналис за много трудно или направо нелечима инфекция?Другия ми въпрос:Кой е най-точния метод за изследване при мъжете?
Здравейте,

За първи път ли се сблъсквате със заболяването или е рецидив? Лечението е с антимикробни средства, ако след прием на таблетки през устата заболяването не се излекува се провежда терапия с венозни препарати. След лечението се правят две контролни изследвания в рамките на два поредни месеца и ако инфекцията персистира се провежда нов курс с по-висока доза. Методите за установяване на инфекция са няколко - изследване под микроскоп - взема се секрет и препарата се гледа в кабинета на лекаря, заболяването се диагностицира веднага. Друг вариант е да се направи посявка, но трябва да изчакате 24-48 ч за резултат и трети сигурен метод е PCR изследване, което открива наличие на генетичен материал от трихомоните, но при този метод не може да се прецени дали инфекцията е налична към момента или сте в период на изчестване.

А отново според вашия опит,вярно ли е че лечението е трудно и дори понякога се проточва с години?

# 604
  • Мнения: 758
Здравейте, докторе!
Често ми излиза разноцветен лишей (потвърдено от лекар дерматолог). По принцип мажа участъците с клотримазол и се изчистват бързо, но в момента съм бременна в 16 г.с. и не знам дали е безопасно за плода. Кажете, моля, как да ги третирам?
Благодаря за отделеното време!

# 605
  • Мнения: 8
Здравейте д-р Миронова .
От време на време получавам лек обрив  по главичката на пениса с лек сърбеж.то е като точици бели или по зачервени и кожата ми срок някак по суха и не всеки път но понякога по трудно се отдръпва на зад кожата която покрива .преди време ходих на лекар и ми каза че не са гъбички .
Какво бихте ме посъветвали ?

# 606
  • Мнения: 5
Здравейте, д-р Миронова, сина ми е на 20 години, от 5-6 години има петна по кожата, по целия гръб, гърдоте, към ушите и слепоочията. Петната са понякога с различен цвят, кафе ви до бледо розови и леко червени. Последното лечение бе миналата година с правено лекарство на йодна основа, което ни изписа ха, два месеца пиене на фунгофин и къпане в рамките на 6 месеца само с топикрем, никакъв обикновен сапун..... Нещата временно се позакрепиха, петната по изчезнаха, но след това се появиха отново и станаха повече. Прилагам и снимки и моля за вашия отговор

Скрит текст:




Последна редакция: сб, 11 юни 2022, 21:56 от AnMary

# 607
  • Мнения: 15
Здравейте! От един месец се боря с обрив по лицето, петна бели и тъмни, като реакция от серум с витамин ц. Започнах да се мажа с cicapkas baum 5 на ларош посе, но за съжаление не се повлия, след нанасяне на исдин слънцезащитата за хиперпигментации още повече ми се раздразни кожата и отидох на дерматолог, който ми изписа крем, където ми го приготвиха в аптеката(фусикорт, глицерин и някаква флорална вода). През другото време се мажа с на uriage tolederm крема и слънцезащита вече не слагам, защото започва да ме сърби и се обривам пак, въпреки че уж на биодерма е за чувствителна кожа. Имам подобрение, но има още какво да се желае. Забравих да спомена, че преди няколко месеца си правих два пъти микронийдлинг и след втората процедура беше ад, много ми гореше лицето, бях надрана буквално и след това кожата така не се възстанови. Вие какво лечение ще препоръчате за чувствителна, реактивна кожа и коя слънцезащита ще е най-подходяща, която и да не дразни очите, защото ме сърбят очите от повечето. Крема, който ми е приготвен от аптеката има ли кортикостероиди? Благодаря предварително! 🤗

# 608
  • Мнения: 375
Здравейте,

Ще отговоря следващите дни на всички въпроси. Прилагам линк към едно интересно интервю засягащо летния сезон и теми, като влиянието на слънчевите лъчи върху кожата, причината за слънчевите алергии, ролята на слънцезащитната козметика, въздействието на хлора от водата на басейна върху кожата и други. Цялото видео може да гледате тук https://eurocom.bg/show/uchilishche-za-roditeli/14740

# 609
  • Мнения: 375
Здравейте Доктор Миронова !
 Синът ми е на 2 години , беше му се появило на крачето едно червено петно с ситни пъпчици една до друга . Постепенно се разпространи по целите крака и обхвана и ръцете . Лекувам е с дехидрокортизон и една паста за мазане . Махнаха се , но ето сега пак няма и месец след лечението започват пак на места тези червени ситни пъпчици . На какво може да се дължи това и с какво да го мажа ..
Здравейте,
Изпратете снимка.
. Това го има по ръцете ,краката и бузите . Зачервено е .
Предвид локализацията на обривът и снимките най -вероятно се касае за кератозис пиларис. Препоръчвам да използвате емолиент след всяко къпане и за предпочитане медицинска козметика.
каква по точно козметика , бихте ли ми препоръчали нещо . Благодаря ви . И от какво се получава това нещо .
Здравейте,
Това е доста често задаван въпрос. Може да погледнете старите отговори, там подробно съм обяснила какво е лечението и защо се получава.

# 610
  • Мнения: 375
Здравейте,според Вас и вашата практика,смятате ли Трихомонас вагиналис за много трудно или направо нелечима инфекция?Другия ми въпрос:Кой е най-точния метод за изследване при мъжете?
Здравейте,

За първи път ли се сблъсквате със заболяването или е рецидив? Лечението е с антимикробни средства, ако след прием на таблетки през устата заболяването не се излекува се провежда терапия с венозни препарати. След лечението се правят две контролни изследвания в рамките на два поредни месеца и ако инфекцията персистира се провежда нов курс с по-висока доза. Методите за установяване на инфекция са няколко - изследване под микроскоп - взема се секрет и препарата се гледа в кабинета на лекаря, заболяването се диагностицира веднага. Друг вариант е да се направи посявка, но трябва да изчакате 24-48 ч за резултат и трети сигурен метод е PCR изследване, което открива наличие на генетичен материал от трихомоните, но при този метод не може да се прецени дали инфекцията е налична към момента или сте в период на изчестване.

За втори път се сблъсквам в инфекцията.Преди години я излекувах успешно.Сега след 2 курса по 12 дни Тинидазол 2х1 табл. все още съм положителен.Правя почивка от лекарства сега за около месец.Варианта е да пробвам с Флажил също.
Другият вариант е с интравенозен антибиотик.

# 611
  • Мнения: 375
Здравейте, д-р Миронова! На 33 години съм, с мазна кожа и акне. Кожата ми е била чиста, единствено по време на бременност/кърмене. В момента акнето ми е в областта на бузите и брадичката, като е силно изразено в седмицата преди менструация. Използвала съм почистващи продукти и кремове за проблемна кожа на редица марки - Биодерма, Виши, Ларош, без особен резултат. Дали е възможно да се дължи на хормонален дисбаланс? Нямам установени гинекологични проблеми.
Благодаря!
Здравейте, възможно е. Акнето в долната част на лицето често е свързано с хормонални проблеми. Може да пуснете изследвания. Но при жените акнето зависи от много неща - стрес, хранене, козметика, хормони.

# 612
  • Мнения: 375
Здравейте, др Миронова!
Имам акне от началото на пубертета, вече съм на 23г. и акнето усилено продължава. Кожата ми е мазна, излизат ми подкожни черни точки така наречените комедони, дълбоки са и са ситни, но са пълни с бяла гной, единствено с игла могат да се изстискват. Кожата ми постоянно се пълни с такива, и то предимно в долната част на бузите около челюстта, покрай устата, гърба, деколтето и раменете. И на тези места излизат дъблоки подкожни пъпки. Пила съм антибиотици, роакутан, пробвала съм много козметики, и изследвания си направих всичко е в норма, само тестостерона е леко повишен, при референтна стойност 0.084 - 0.481 ng/mL, моя е 0.572. Отидох и на ендокринолог там ми казаха, че не бил повишен и акнето не е от това, и там ми пуснаха някои изследвания, всичко е в норма. Гинекологични проблеми нямам. Цикъла ми е редовен. Не знам какво да правя, казват че акнето в тези части на тялото е хормонално, но след като нямам хормонални проблеми от къде може да е..
Здравейте,
Храната, която консумирате по-скоро здравословна ли е или по-скоро бързи въглехидрати? При положение, че тестостерона е извън референтните граници явно има някакъв проблем. Изследвала ли сте кръвна захар? Имате ли фамилна обремененост за акне?

# 613
  • Мнения: 375

Здравейте, д-р Миронова!
Дъщеря ми е на 14 години и по коремчето и гърба и след изпотяване  и се появяват много такива ситни пъпчици. Има  ли начин за ограничаване на появата им?
Благодаря!
Здравейте,
Обличайте детето с памучни дрехи, внимавайте с претоплянето. За колко време изчезват?

# 614
  • Мнения: 375
Здравейте,според Вас и вашата практика,смятате ли Трихомонас вагиналис за много трудно или направо нелечима инфекция?Другия ми въпрос:Кой е най-точния метод за изследване при мъжете?
Здравейте,

За първи път ли се сблъсквате със заболяването или е рецидив? Лечението е с антимикробни средства, ако след прием на таблетки през устата заболяването не се излекува се провежда терапия с венозни препарати. След лечението се правят две контролни изследвания в рамките на два поредни месеца и ако инфекцията персистира се провежда нов курс с по-висока доза. Методите за установяване на инфекция са няколко - изследване под микроскоп - взема се секрет и препарата се гледа в кабинета на лекаря, заболяването се диагностицира веднага. Друг вариант е да се направи посявка, но трябва да изчакате 24-48 ч за резултат и трети сигурен метод е PCR изследване, което открива наличие на генетичен материал от трихомоните, но при този метод не може да се прецени дали инфекцията е налична към момента или сте в период на изчестване.

А отново според вашия опит,вярно ли е че лечението е трудно и дори понякога се проточва с години?
Зависи от множество фактори. При всеки човек се подхожда индивидуално.

Общи условия

Активация на акаунт