Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 44

  • 18 445
  • 749
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 18 542
Да, ама тя се храни на режима и спортува от доста време. Не е от месец и гликирания й е 5,5, не 4,8. Аз като започнах режима бях с 5,5 гликиран.

# 721
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Момичета, вижте новите изследвания. Глюкозата е много надолу, но холестролът е с 1 единица на горе… и вече е 8.6…. Триглицеридите пък са си ниски. Не знам какво да мисля. Как ще скочи с 1 единица?! Не е грешка, два пъти го провериха…
Чернодробни и щитовидна май са ок?
Кво правим с тоя тъп хоестрол?!
Как беше оная формула дето се смяташе риска от ССЗ?

Слагам долу и от миналата седмица за сравнение.



Стари :

За щитовидните хормони тоя път смятам да си замълча, единствено бих посъветвал да отидеш в темата за хашимото и да попиташ момичетата там какво мислят, само ще спомена, че е трябвало е да изследваш тат и мат, за добрия холестерол, че не е ок да е прекалено висок съм писал преди (в предишно мнение дадох пример със слънцето, което колкото е полезно ако грее 24 в денонощието ще има съвсем друг ефект). Желязото е добре, но би било добре да се видят и жск и феритин, както и б12 и фолиева киселина (много препоръчително и хомоцистеин). При б12 и/или фолиевата е много възможно да има проблем. Инсулина ти е ок, и сега виждам какво са сложили за долна граница (точно това, което съм го писал много пъти). За холестерола се уморих да повтарям едни и същи неща. Но ти си знаеш.
Джереми, хубави експерименти си правил. Но като цяло те са си за теб. Подчертавам - за теб, твоя организъм.
Но леко са некоректни. Всъщност - много.
Защото хората са различни и ти това не го отчиташ. Но от теб това винаги го очаквам Grinning
Ако има месо причиняващо ИР, то това са салами и колбаси бъкани с Е-та и захари.
Отслабнала съм  с месо, месото ме засища повече и от яйцата дори. Глад от качествено месо не съм изпитвала. Виж от салами и колбаси - да.
Наясно съм какво ще стане с мен ако почна да ям ориз по-често.
И аз съм правила експерименти с плодове и други храни. И с месо. Не мога да ги покажа за съжаление, половината ми изследвания изчезнаха от компютъра.
И като гледам оризчето вдига повече инсулина, това някак го пропускаш.
Също така е некоректно да обвиняваш конкретната храна. Защото аз може и да тествам месо след два часа, но пък дали случайно върху тия резултати няма да окажат влияние и предишните хранения? Ако примерно съм яла 3 дни въглехидратно, нима трябва да очаквам само заради едно нв ядене ниски стойности? Моля ти се. По  коректно би било да си на чисто нввмх и тогава да се бодеш за месо, яйца, сирене, а не този незнаен миш маш. Или  пък да си предимно на растителна въглехидратна храна седмици наред и тогава да правиш тестове на В.
И е изключително некоректно да правиш експеримент със свинско, а после да заклеймяваш всички меса. Нали си наясно, че има различни меса? Да ти ги изредя ли - един тон различни риби и морски дарове има, телешко, патешко, пуешко, пилешко, заешко, свинско, конско... ох писна ми.
И ти правиш на свинското и после плюеш по всички меса. Некоректно и заблуждаващо. Ето,  и Роналд се върза. Той си хапва иначе колбасите със захар и плюе после по месото, а той всъщност яде боклуци.
А иначе на мен пък свинското не ми е честа храна. Но дори и като го ям - никакъв проблем.
И аз имам поносимост към плодове. Експеримента беше с плодове с нисък ГИ. Като твоите.
А наясно ли си, че има хора с ир, които не толерират плодовете и стойностите им скачат. Тука неведнъж сме го коментирали това.
Колкото до миш маша ти със сладолед, банан, шоколад и не знам си още какво. Некоректно изследване отново. Ти храни ли тестваш или миш маш правиш и после решаваш както си прецениш, че баш от сладоледа се е вдигнал инсулина.
Ама я изяж два банана и се боцни да видим колко ще е кз и инсулин.
После шоколад, после сладолед.
Също така преди години  съм се мъчила с растително хранене и провалът си беше налице. Все повече напълняваше, все повече глад.
Тъй, че не, не ми ги хвали тия глупости. Минала съм през какви ли не извратени режими.




Интересно щом месото вдига инсулина колкото ориза как хипогликемиите ми изчезнаха след спирането на ориза?... хм
А де?
Същото и за мен се отнася.
А за зехтина не знам. Предпочитам си него пред това да използвам олиото. От който преди получавах болки в жлъчката.


А за витамин Д. Не виждам защо трябва да пълня нечия фармацевтична гуша и да давам за Д3 по 30 лв.
Взимам си вигантол, имам си к2. Е, понякога пропускам к2, ама едва ли е фатално.Иначе гледам като пия капките после да пийна к2.

Кафе не може, а може ли да се пие една чаша вода преди изследване или и това не може?

Да, ама не много вода.
Виж сега трудно се отговаря на човек, който не чете внимателно, но айде ша го направя, никъде не съм заклеймявал месата, показвам резултати, които наистина се отнасят за мен, но и се доближават до най-голямото проучване за инсулинов отговор към храните, отдолу ще сложа части от заключението (и оригинала, че получавам обвинения, че съм си ги бил интерпретирал, въпреки, че винаги всичко превеждам едно към едно):

"The results of this study confirm and also challenge some of our basic assumptions about the relation between food intake and insulinemia. Within each food group, there was a wide range of insulin responses, despite similarities in nutrient composition. The important Western staples, bread and potato, were among the most insulinogenic foods. Similarly, the highly refined bakery products and snack foods induced substantially more insulin secretion per kilojoule or per gram of food than did the other test foods. Carbohydrate was quantitatively the major macronutrient for most foods. Thus, it is not surprising that we observed a strong correlation between GSs (glycemic score) and ISs (insulin score). However, some protein and fat-rich foods (eggs, beef, fish, lentils, cheese, cake, and doughnuts) induced as much insulin secretion as did some carbohydrate-rich foods (beef was equal to brown rice and fish was equal to grain bread). As hypothesized, several foods with similar GSs had disparate ISs (ice cream and yogurt, brown rice and baked beans, cake and apples, doughnuts and brown pasta).  Overall, the fiber content did not predict the magnitude of the insulin response.
Our study was undertaken to test the hypothesis that the postprandial insulin response was not necessarily proportional to the blood glucose response and that nutrients other than carbohydrate influence the overall level of insulinemia. Multiple-regression analysis of the individual results showed that the glycemic response was a significant predictor of the insulin response, but it accounted for only 23% of the variability in insulinemia. The macronutrients (protein or fat, water, sugar, and starch) were also significant predictors, but together accounted for only another 10% of the variability of the insulin responses. Thus, we can explain only 33% of the variation of the insulin responses to the 38 foods under examination. The low R2 value indicates that the macronutrient composition of foods has relatively limited power for predicting the extent of postprandial insulinemia."

"Резултатите от това проучване потвърждават и оспорват някои от
нашите основни предположения за връзката между приема на храна и инсулинемията. Във всяка хранителна група имаше широк спектър от инсулинови отговори, въпреки приликите в състава на хранителните вещества. Важните западни основни продукти, хляб и картофи, бяха сред най-инсулиногенните храни. По същия начин, силно рафинираните хлебни изделия и закуски предизвикват значително повече инсулинова секреция на килоджаул или на грам храна, отколкото другите тествани храни. Въглехидратите са количествено основният макронутриент за повечето храни. Следователно не е изненадващо, че наблюдавахме силна корелация между GSs (гликемичен резултат) и ISs (инсулин). Въпреки това, някои храни, богати на протеини и мазнини (яйца, говеждо месо, риба, леща, сирене, сладкиши и понички) предизвикват толкова голяма секреция на инсулин, колкото и някои богати на въглехидрати храни (говеждо месо колкото кафяв ориз, а рибата колкото пълнозърнест хляб). Както се предполага, няколко храни с подобни GS имат различни IS (сладолед и кисело мляко, кафяв ориз и печен боб, торта и ябълки, понички и кафява паста). Като цяло съдържанието на фибри не предсказва величината на инсулиновия отговор.
Нашето проучване беше направено, за да провери хипотезата, че постпрандиалният инсулинов отговор не е непременно пропорционален на отговора на кръвната захар и че хранителните вещества, различни от въглехидратите, влияят върху общото ниво на инсулинемия. Анализът на множествена регресия на индивидуалните резултати показва, че гликемичният отговор е значителен предиктор за инсулиновия отговор, но представлява само 23% от вариабилността на инсулинемията. Макронутриентите (протеин или мазнини, вода, захар и нишесте) също са значителни предиктори, но заедно представляват само още 10% от променливостта на инсулиновите отговори. По този начин можем да обясним само 33% от вариацията на инсулиновите реакции към 38-те изследвани храни. Ниската стойност на R2 показва, че съставът на макронутриентите на храните има относително ограничена сила за прогнозиране на степента на постпрандиална инсулинемия."

Тоя, който твърди, че квото и за него важи и за другите всъщност си ти, аз след сладолед не огладнявам ама се вижда колко скача инсулина и разбира се че е от него, а не от банана, защото по-нагоре има изследване с около 800 грама плодове между които има и банан и там също се вижда какъв е инсулина. А изследването с миш маша ясно съм уточнил, че е спонтанно и непланирано. Ама ти продължавай да си спориш. От растително хранене до растително хранене има голяма разлика, както предполагам знаеш, че от вм до вм също, аз колбаси от години не ям.

# 722
  • Paris, France
  • Мнения: 14 044
Да, ама тя се храни на режима и спортува от доста време. Не е от месец и гликирания й е 5,5, не 4,8. Аз като започнах режима бях с 5,5 гликиран.

О, извинявам се. Объркала съм се нещо. Наистина седи същия, което ме навежда на мисълта, че нещо бърка със спорта, с режима или е в голям недостиг на някакво вещество. Може да има проблем с кортизол, де да знам.

Скоро Леа беше писала, че като намалила интензитета на спорта кардио, КЗ взела да пада.

Много спорт при висока КЗ и ИР и режим не вървят ръка в ръка.

jerami, като пишеш, че не са и съвсем ОК щитовидните и я пращаш в теми за Хашимото, може ли да обясниш конкретно какво не ти се вижда наред за да знаем и ние?

Според мене от високопротеиновите храни, които вдигат инсулин колкото високо ВХ храните поне има полза, особено за затлъстели, жени пред и в менопауза, защото запазват мускулна маса. Ако изям яйца и ми вдигнат инсулина, то получавам качествен протеин, биотин, д3, б12, д-хиро-инозитол, холин итн. Ако изям един гол ориз, получавам висок инсулин, захар, която няма къде да иде сама ако седя и лежа и минимален протеин.

И протеин, но и мазнини не са съвсем безобидни при обезитет с ИР, но протеините, в някакви количества, поне са полезни като отслабваме. ВХ и мазнините са ненужни, в смисъл в сериозни количества. Мазнини си имаме в излишък. Ядем за да не се празни бързо стомаха, за жлъчката и това е.

# 723
  • София
  • Мнения: 11 478
Jearami, един въпрос, отговорът на кой ми убягва (на мен) - защо тези храни (месо, яйца и пр.), предизвикват инсулинов отговор, при условие (за това не се спори поне), че не качват КЗ. Каква е ролята на инсулина тук, че го бълва панкреаса, без да е натоварен от КЗ, въобще от някаква необходимост? Нали инсулинът е предимно, за да държи КЗ в норма.....

# 724
  • Paris, France
  • Мнения: 14 044
Ролята на инсулина не е само складиране на ВХ. ВХ влизат в клетките и без инсулин. Инсулин е нужен и за обработка на фруктоза и протеини, а също и за навлизане на витамин Ц в клетките. Фруктозата и протеинът изискват по-малко инсулин, около половината от нужния за същото количество глюкоза.

Месото, ако е мазно и яйцата, изядени от здрав човек предизвикват някакъв инсулинови отговор, но не кой знае какъв. Всяка храна го предизвиква. Хищниците не консумират почти никакви ВХ извън тези от месо, но също имат нужда от инсулин за да обработят приетия протеин и да го превърнат в глюкоза.

ИР след продължително заместване на ВХ с протеин се получава не заради протеин, а защото отвикваме да обработваме глюкоза. Нормално е. В природата това което не се ползва се губи.

Някои хора генетично са устроени да са вегетарианци, защото така са се хранели много поколения от предците им и в условията, в които са живяли не е имало подходящ животински протеин.

Не всеки протеин предизвиква силно покачване на инсулин. Яйцата и рибата не са сред силно инсулиногенните продукти и даже подобряват ИР, но само ако са от здрави, хранени с естествена храна риби и кокошки. Качват силно инсулина клонираните аминокиселини. То затова и ги пият преди тренировки.

Сложно е за обяснение какво правят протеините при нормални, ИР и диабетици. Тук е обяснено:

https://www.nature.com/articles/ejcn2014123

# 725
  • Мнения: 31 806
Джереми, ти се глупаци ли ни имаш?

Само дето месото вдига инсулина колкото ориз, а рибата колкото пълнозърнест хляб, това е категорично доказано в най-голямото изследване на инсулинов отговор и при мен резултатите показаха същото https://bg-mam.ma/p/1354260/43180902. За хората с ир би трябвало целта им е да не затормозяват панкреаса. А ти какво точно разбираш под ремисия на хашимото?
Ето къде обвиняваш месото, а не свинското.
И къде е това велико изследване. Пляскаш някакъв текст и го обвиняваш за велико изследване.
Наясно сме, че всяка храна предизвиква инсулинов отговор.
Но е безспорен факта нввмх на колко хора е помогнала. Колко хора са отслабнали и са подобрили изследванията си. И това пак удобно го подминаваш.
Ми айде обясни ми тогаз защо моя милост на веге хранене се влоши? И защо се оправи след преминаване на нввмх?
И е безумно да се наплюскаш с няколко вида храна и после да обвиниш на случаен принцип която си решиш.
Хайде, намери някой 120 килограмов човек с инсулин на гладно 40 и го излекувай с въглехидратно ядене да те видим колко ще успееш.

# 726
  • Мнения: 536
Ето го целия резултат, днес излезе кортизола. Както и предполагах, проблемът е там, над горната граница ми е. Сега се връщам да ви чета, не смогвам с темата, а камо ли със старите теми.
Скрит текст:

# 727
  • Мнения: 31 806
Значи спираш стреса и намаляваш кафето.
Друго не знам.
Невена да каже.

# 728
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
...

Последна редакция: ср, 15 дек 2021, 19:35 от jerami

# 729
  • Мнения: 536

Скрит текст:
ММ се беше докарал до Б12 65, и то добре, че някой беше обърнал внимание от симптоми на този витамин, къде ли не ходи, какво ли не му изписваха, докато открихме причинителя
Какви му бяха симптомите, интересно ми е - чисто любопитство?

Хаха, Елора, спираш стреса, дай рецепта Wink
Шегувам се, аз начини за намаляването му търся безуспешно над 10 години.

Клипчето за candida и аз го гледах, потресаващо е! В този ред на мисли, защо не можем да ядем туршии и кисело зеле?
Подквасихме си домашно прясно мляко и с това ще се разтушавам, че аз съм голям любител на киселото мляко и айрана и това ми беше най-трудното за спазване през този месец. Не мисля да прекалявам така или иначе де.

Последна редакция: ср, 15 дек 2021, 11:36 от Минерва

# 730
  • Мнения: 14 966
Скрит текст:

Скрит текст:
ММ се беше докарал до Б12 65, и то добре, че някой беше обърнал внимание от симптоми на този витамин, къде ли не ходи, какво ли не му изписваха, докато открихме причинителя
Какви му бяха симптомите, интересно ми е - чисто любопитство?
Започна да не си контролира движенията, нещо като вцепеняване и падане. Веднъж се опита да вземе чинии от шкафа, застина в позата и те се изтряскаха на пода, за секунди пълен блокаж. Губеше възможност да си управлява тялото. Ае, много страшно беше. Оплакваше са от слабост, виене на свят, те го пращаха на невролог, шипове били, кардиограми, всичко по реда си. Добре че без да иска с направление за невролог попаднал на една лекарка в МА, тя била професор по Алцхаймер, първо му рекла - не си за мен, после го изпратила все пак за Вит. 12 . Изписа му незабавно 6 инжекции, ходи той до петата, и джипито му си дойде от почивка, казал му глупости, изпратил го за кръв, естествено, преливал от витамин, казал му нищо ти няма и толкова. Тази година започнаха пак симптоми, джипито не го пратила изобщо за изследване, изписала му вит. В12, ама казала, не може да е от това. Два месеца го насилвах да ги пие, сега е в почивка, направо не знам какво да правя, той сега си е добре и ме упреква, че му приписвам болести Weary
Затова най- вече искам да отида при нея, тя ни е една на двамата, да и покажа новото му изследване, защото го изпратих да си види Вит. Б 12, беше към 180, преди да почне хапчетата. Не знам как да си вярваме на докторите, наистина затова чета във форума, но как да убедя мм, че докторите неглижират проблеми, той си е възпитан да вярва на авторитети и толкова. С приоритет са пред моите наставления.
Извинявам се за отклонението .
Момичета , благодаря ви за съветите вчера за Д3-то.
Сега ще тръгвам извън София по работа с двама фармацевти, тъкмо ще ви кажа и те какво са препоръчали.
Вашите съвети ми бяха полезни, за да се ориентирам какво да питам. Flowers Hibiscus

Да се допълня за киселото зеле, за мен е ок за кз, ето например вчера правих зеле със свински гърди, доста мръвка беше , изпих и една чаша сок само.
Това ми беше вечерята, през деня две варени яйца ядох.
Снощи кз 4, 9.
Сутринта беше 4, 7.

Аз поддържам около 5, рядко слиза под 5.
Затова смятам, че това е добра храна за кз. Но това са мои изводи, и то инцидентни.

Последна редакция: ср, 15 дек 2021, 11:57 от tays

# 731
  • Мнения: 18 542
Jearami, един въпрос, отговорът на кой ми убягва (на мен) - защо тези храни (месо, яйца и пр.), предизвикват инсулинов отговор, при условие (за това не се спори поне), че не качват КЗ. Каква е ролята на инсулина тук, че го бълва панкреаса, без да е натоварен от КЗ, въобще от някаква необходимост? Нали инсулинът е предимно, за да държи КЗ в норма.....
Най-просто казано, защото инсулинът е хормон на разтежа, а ти трябва разтеж, за да градиш нови клетки от протеините, които постъпват в тялото ти. Аминокиселините са строителните материали на всички клетки.

# 732
  • Мнения: 2 161

Скрит текст:
ММ се беше докарал до Б12 65, и то добре, че някой беше обърнал внимание от симптоми на този витамин, къде ли не ходи, какво ли не му изписваха, докато открихме причинителя
Какви му бяха симптомите, интересно ми е - чисто любопитство?

Хаха, Елора, спираш стреса, дай рецепта Wink
Шегувам се, аз начини за намаляването му търся безуспешно над 10 години.

Клипчето за candida и аз го гледах, потресаващо е! В този ред на мисли, защо не можем да ядем туршии и кисело зеле?
Подквасихме си домашно прясно мляко и с това ще се разтушавам, че аз съм голям любител на киселото мляко и айрана и това ми беше най-трудното за спазване през този месец. Не мисля да прекалявам така или иначе де.

Къде това клипче? Изтървала съм. Може ли линк?

# 733
  • Мнения: 1 431
Днес отново пуснах изследвания след 3 месеца на нв режим.

Стойностите са:
Глюкоза(Glucose)   
3.59 mmol/l   3.00 - 6.00   
Гликиран хемоглобин /HbA1c/   
Профил   *   *   СъгласноNGSP   
5.4   %   4.3 - 6.1   
Съгласно IFCC   
35.00   mmol/mol   23.00 - 43.00   
EAG /Изчислена средна глюкоза/   
5.99   mmol/l   

Инсулин   
3.20   µIU/ml   2.60 - 24.90

Инсулина от 9.95 е паднал на 3.2
Гликирания хемоглобин /HbA1c/ септември е бил 5,9%, а сега е 5.4%.
Гикиран хемоглобин  IFCC септември е бил 41,0 , а сега е 35.

Нещо не са спаднали много резултатите на гликирания хемоглобин според мен.
От месец насам меря КЗ сутрин на гладно 4.7-5.0, но сега пък този гликиран е 5,99, което не е никак малко.

Как да ги тълкувам?
Моля за мнение и Невена.

Храня се кето и нввмх.

# 734
  • Мнения: 14 966
Според мен имаш страхотен напредък, но нека другите да кажат.
Аз се радвах на по- слаби резултати 🙄

Значи, за вит. Д да кажа. Двамата фармацевти еднинодушно  : вигантол по две капки дневно , ок. 1000 нещо си. За К 2 се скараха. Единият каза да пия, другия - да не пия . 🤣
Това е положението

Общи условия

Активация на акаунт