Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 44

  • 18 443
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 18 542
Едно интервю за вит.Д от израелски лекар. Само инглиш за съжаление, но говорят ясно.
https://www.youtube.com/watch?v=w9h-XQm2qEY

# 706
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Скрит текст:
Момичета, здравейте, знаем се с повечето от други теми Simple Smile
Подариха ми глюкомер, обаче не успявам да намеря оптимални стойности на кръвната захар. И се чудя има ли смисъл да в следя, при натоварване с глюкоза кръвната захар е ок, само инсулинът е висок и респективно имам ИР
На гладно периферната кръв е по-ниска от венозната, след хранене е обратното.
Аз си взех специално заради месото мелачка. Купувам си парчета и си ги меля на кайма. Е, есенно време и за зимнина върши работа, но основно заради месото я взех.

Мултикукър имам и го ползвам за костен бульон, пача (тази красива българска зимна супа), както и шкембе. На половинката варя и боб от време на време. Airfryer чакаме тази седмица, това си подарихме за Коледа за къщата. Смятам да правя там риба, крилца, пържолки, зеленчуци. Гледам, че има и разни рецепти тип кето десерти, но аз обичам простите неща с не повече от 3-4 продукта в рецепта. Ще пробваме първо крилца, като позната вече ми даде рецепта със соев сос и чесън.

Що се отнася до хлябове, пълнозърнести, бобови и оризи, не знам защо все още ги делим на бавни и бързи въглехидрати. Все си вдигат и инсулин, и захар. Дори в някоя книга бях чела мнението на автора, че бавните затормозяват повече тялото заради по-сложния състав на молекулите и може да не правят рязък пик на 1-2 час, но заради тях и работата на черния дроб по тях кръвната ни захар може да е завишена и дни, след като сме ги яли. Та при доказана ИР бих бягала като дявол от тамян от тях (както и всъщност правя).
Само дето месото вдига инсулина колкото ориз, а рибата колкото пълнозърнест хляб, това е категорично доказано в най-голямото изследване на инсулинов отговор и при мен резултатите показаха същото https://bg-mam.ma/p/1354260/43180902. За хората с ир би трябвало целта им е да не затормозяват панкреаса. А ти какво точно разбираш под ремисия на хашимото?
Изключително интересно е цитираното от юли 2021 ваше мнение. Нерядко съм писал тук, когато минах на режима, често след консумация на месо (обикновено час до два след това) изпитвах странен глад, какъвто не съм изпитвал и при ядене на постни печени картофи, камо ли пък на месо с картофи или месо с ориз (най-вредната комбинация).

Доста сериозно ме провокира това да изследвам и аз моите стойности на инсулин (и кз) след определени храни как се движат. Пусто, въпросът е свързан с времето и евентуално чакане по лабораториите, но ако се направи по обяд - няма да има толкова хора, може би.

Ако позволите, няколко въпроса въпроса:
По време на всяко едно от тези изследвания (публикувани в мнението от юли 2021) как режим спазвахте? НВ?
След консумацията на съответната храна, посочена в мнението ви от юли 2021, имахте ли движения, разходки или сте сядали на бюрото и единственото ви движение е било до лабораторията 2 часа по-късно?
Всички тези изследвания след храна - обедно време ли са правени, т.е. - след обяд? Или..., и каква евентуално е била закуската ви преди това, същият ден?

Мерси!
Режими не спазвам (дори като бях запален по фитнеса ми беше трудно и досадно да смятам там калории грамажи макроси и т.н., така, че не го и правех), храня се балансирано с определени храни и определени комбинации, дали е нв, по-скоро не, защото ям бобови и зърнени (е в последно време зърнени по-рядко) (но имам и дни или поредици от дни, в които съм само на месо (свинско или телешко) (или риба) и зеленчуци, или пък яйца (омлети или по панагюрски, въпреки, че тенденцията е за спиране изцяло на млечните за един по-дълъг период)), растителен и животински протеин не трябва да се смесват, ако говорим за режим, който съм спазвал стриктно и по-дълго от сорта на няколко месеца това е wfpbd (но години преди споменатите изследвания и със съвсем други цели).
Относно изследванията да си избистря спомените, значи стремях се условията да са идентични, единствено ходене до лабораторията, обедно време са правени, като не съм закусвал, аз по принцип не закусвам де освен някой и друг плод но поне 2 часа след ставане, тъй като сутрин организма се чисти от токсините и да го караме да обработва и тежка храна не е добра идея, феномена на зазоряване, който се споменава често в тая тема съществува при всички хора, защото през нощта има повишено отделяне на растежни хормони, кортизол адреналин и т.н., и съответно и кръвната захар се повишава, съответно почва да се отделя и инсулин за да нормализира кръвната захар на гладно, обаче ако същевременно се нахраним с тежка и твърда храна, така панкреса се принуждава да отделя още повече инсулин и се натоварва. В по-горното мнение както съм написал изследователите могат да направят връзка между гликемичния отговор и инсулиновия отговор (с други думи между вдигането на кръвната захар и вдигането на инсулина) само на 23%, и връзка между състава на храната (протеини, мазнини, въглехидрати, захари и т.н.) и инсулиновия отговор само на 10%, само, че това са прекалено малки проценти. Излиза, че човек по никакъв начин не може да определи дали му се е вдигнал инсулина или не, това може да стане единствено с изследвания, а това е най-важното за да се види дали се натоварва панкреаса или не, защото ако примерно хипотетично говоря хранейки се с с животински мазни храни кръвната захар стои ниска, ама същевременно панкреаса бълва инсулин дали това е добре в дългосрочен план? За мене не. Абсолютно всеки показател е от значение, и не трябва да се неглижира, защото е добре да се вземат мерки преди да се е счупила стомничката, защото ако се счупи дори и да се залепи с най-силното лепило, тя просто вече не е здрава по същия начин и дори след залепването да не си личи че е била счупена, човека при който се счупила ще живее с това знание цял живот и ще се ядосва цял живот особено ако е знаел, че е можел да го предотврати, но не го е направил, защото някъде прочел или някой му бил казал, че примерно холестерола (или който и да е друг показател) бил без значение.

# 707
  • София
  • Мнения: 11 478
Благодаря за изчерпателния отговор.
Аз не мисля, че някой може да се позволи (за дълъг период) да пренебрегне холестерола. Да, до не чак толкова отдавна, в България под холестерол се разбираше само и единствено "общ холестерол" без никаква разбивка, съответно там - кой висок, кой нисък....тъмня индия.
От известно време забелязвам подобрение в това отношение, май и по ЗК минават "добрия", "лошия" холестерол и триглицеридите. Разбира се, у нас рядко може нещо да се перфектно, затова все още VLDL холестерола не е включен в разбивката, ако сам не си я поръчаш. Затова, като кажеш липиден профил, че искаш, можеш да получиш резултат: 7, от който - HDL - 3, LDL - 2, триглицериди - 1......и резултат: общ холестерол 7. Ааа, ама тя липсваща единичка била при VLDL, което го прави и завишен даже, ама...кой да ти каже, ако не си го поръчал. Не казвам, че е във всички лаборатории, но съм попадал неколкократно в една такава. Както и да е. Мисля, че все по-рядко обаче изписват статини, наложиха се продукти като нолипид и профихол форте, де да знам дали са добри, но поне не са статини.

# 708
  • Мнения: 18 542
"Висок холестерол", при липса на възпаление, не е проблем, така че какъвто и холестеролен профил да си пуснеш и каквито и да са цифрите е без значение.

# 709
  • Paris, France
  • Мнения: 14 046
Роналд, пикочната киселина е ...... киселина. Твоята в момента се е качила, но си е в норма. На твое място бих качила pH на урина и бих следила да е винаги около 7. Пиеш и повече вода. За рибата, след която огладняваш - може да е била постна, да си изял голямо количество наведнъж и затова да е превърната в глюкоза. Може да не я понасяш генетично и да ти вдига инсулин. Мене сьомга и пържени сардини ме наяждат за световно. Също, в един момент може да не я понасяш, а в друг да ти е точно това, от което се нуждаеш.
Погледнах съдържанието на Prophichol и ми настръхна косата. Фолиевата киселина, която съдържа, сама по себе си може да УтЕпЕ 20% от хората заради това, че имат MTHFR мутации и да увреди човешки ембриони и фетуси. Витамин Б6 също може да увреди нерви. Съдържа фитостатин, което си е..... статин. Пише си, че е опасно за хора с проблем в черен дроб, каквито сме 100% от ИР. Коензимирани Б витамини, ниацин, йод, Д3, цинк, магнезий вършат същата работа без да увреждат и сюрприз, сюрприз, струват по-малко в дългосрочен план.

Минерва, оправяй бързо Д3 и даже Б12. Останалото бива. Гликирания е идеален предвид режима. Триглицеридите трябва да паднат, но с времето и това ще стане. Някакво движение също няма да ти дойде зле.

tays, нещо като Вигантол пия аз. Харесвам, че не се гълта хап. Направо в устата си капя.

Миоки, по Средиземноморието прасетата никога не са били на особена почит от доста дълго време, основно поради липса на вода, това, че ядат зърното и маста им никога не е била част от средиземноморската диета. Това съм го проучвала. Да, ядат ги, както и магарета, коне и даже камили, но качеството на месото им не е с нищо по-добро от традиционното за средиземноморието овче и козе месо, съжалявам, + че съдържа опасни паразити като конското и камилско месо. Индустриалните прасета са хранени с преварени,стерилизирани отпадъци + малко синтетични витамини. Свинската подкожна мас предизвиква ИР при прасетата, а при човека може да иде директно във вътрешности.

Далече съм от мисълта, че студено пресованият зехтин е панацея, но е евтин, навсякъде го има и дава добри резултати.

Последна редакция: вт, 14 дек 2021, 18:42 от Nevena Virolan

# 710
  • Мнения: 18 542
Свинската подкожна мас предизвиква ИР при прасетата, а при човека може да иде директно във вътрешности.
Честно казано, не разбирам какво казваш.
Аз съм основно на свинско, ако получа ИР в следствие на това, ще пиша Simple Smile
Те и окинаванци уж ядяли основно картофи, пък то какво се оказа накрая Laughing

# 711
  • Мнения: 12 993
Момичета, вижте новите изследвания. Глюкозата е много надолу, но холестролът е с 1 единица на горе… и вече е 8.6…. Триглицеридите пък са си ниски. Не знам какво да мисля. Как ще скочи с 1 единица?! Не е грешка, два пъти го провериха…
Чернодробни и щитовидна май са ок?
Кво правим с тоя тъп хоестрол?!
Как беше оная формула дето се смяташе риска от ССЗ?

Слагам долу и от миналата седмица за сравнение.



Стари :

# 712
# 713
  • Paris, France
  • Мнения: 14 046
Жаклин, не виждам VLDL холестеролите какъв е. Да, леко се е повишил холестеролите ти, но ти имаш висок добър холестерол.

Като ти е паднала КЗ в кръвта е нормално да имаш по-висок % холестерол 🤩. В момента инсулинът ти е нисък и караш на кетони. Черният дроб изхвърля холестерол. Аз не разбирам защо изобщо си го перила. По принцип, при ниски калории, отслабване, намаляване на мазнините е нормално да се покачи. Ако искаш натъпче се един ден с мазнина, ама много и виж какъв ще е на другия ден. После карай един ден без никаква мазнина и тествам ма другата сутрин. Ще има огромна разлика.

Браво за КЗ! Страхотен резултат.

Миоки, а защо ядеш основно свинско? В Англия има много хубаво овче месо и риба.

# 714
  • Мнения: 12 993
Невена, от тези чернодробни може ли да се каже има ли омазняване на черния дроб или не?
Преди доста години, преди преди режима на ехограф по друг повод бяха ни казали че имам.

Щитовидната няма проблем нали?

По калкулатора на Миоки ми дава лоу риск.

Питам да се успокоявам ли:)

Ниският инулсин значи, че не го произвеждам ли?
Освен нашият режим, мога ли нещо да направя, за го вдигна? Да го стимулирам някак? Той е на долна граница съвсем.

То от липидния най- опасно е, ако триглицеридите са високи нали?

# 715
  • Мнения: 18 542
Ами просто защото обичам свинско, Невена Simple Smile Овче не обичам - мирише ми, а телешкото ми е сухо - явно и то трябва да е от младо теле, а не от баба му, защото съм яла и хубаво телешко, но.... Агнешко виж ям, но никога не е сигурно дали ще попаднеш на някое дърто агне. Риба също ям, но по-рядко.

Жаклин, аз съм от тези, на които не им дреме от висок холестерол (каквото и да значи точно този израз). Гледам да имам ниски нива на вътрешно възпаление, а това се случва когато не ми скача захарта и от там инсулина. Другото не ме вълнува. Нямам повишено кръвно налягане, не правя и хипогликемии. Гликираният ми хемоглобин е отличен, така че не се притеснявам от развитие на артеросклероза.
Високият холестерол не е проблем при липса на възпалителни процеси. При наличие на такива може да е индикация за потенциален проблем, но самият той не е показател за наличие на заболяване.

Твърди се, че комбинацията високи триглицериди и нисък HDL може да е проблем, но не и ниски триг и висок HDL.
И още нещо, според мен, гликираният ти хемоглобин е висок за този режим на хранене.

И още, не трябва да го вдигаш инсулина. Това е моментна снимка както виждаш, показателите се менят непрекъснато. Утре ако го провериш, може да е двойно (примерно).

# 716
  • Мнения: 1 431
Кафе не може, а може ли да се пие една чаша вода преди изследване или и това не може?

# 717
  • Мнения: 18 542
Вода може.

# 718
  • Мнения: 31 809
Джереми, хубави експерименти си правил. Но като цяло те са си за теб. Подчертавам - за теб, твоя организъм.
Но леко са некоректни. Всъщност - много.
Защото хората са различни и ти това не го отчиташ. Но от теб това винаги го очаквам Grinning
Ако има месо причиняващо ИР, то това са салами и колбаси бъкани с Е-та и захари.
Отслабнала съм  с месо, месото ме засища повече и от яйцата дори. Глад от качествено месо не съм изпитвала. Виж от салами и колбаси - да.
Наясно съм какво ще стане с мен ако почна да ям ориз по-често.
И аз съм правила експерименти с плодове и други храни. И с месо. Не мога да ги покажа за съжаление, половината ми изследвания изчезнаха от компютъра.
И като гледам оризчето вдига повече инсулина, това някак го пропускаш.
Също така е некоректно да обвиняваш конкретната храна. Защото аз може и да тествам месо след два часа, но пък дали случайно върху тия резултати няма да окажат влияние и предишните хранения? Ако примерно съм яла 3 дни въглехидратно, нима трябва да очаквам само заради едно нв ядене ниски стойности? Моля ти се. По  коректно би било да си на чисто нввмх и тогава да се бодеш за месо, яйца, сирене, а не този незнаен миш маш. Или  пък да си предимно на растителна въглехидратна храна седмици наред и тогава да правиш тестове на В.
И е изключително некоректно да правиш експеримент със свинско, а после да заклеймяваш всички меса. Нали си наясно, че има различни меса? Да ти ги изредя ли - един тон различни риби и морски дарове има, телешко, патешко, пуешко, пилешко, заешко, свинско, конско... ох писна ми.
И ти правиш на свинското и после плюеш по всички меса. Некоректно и заблуждаващо. Ето,  и Роналд се върза. Той си хапва иначе колбасите със захар и плюе после по месото, а той всъщност яде боклуци.
А иначе на мен пък свинското не ми е честа храна. Но дори и като го ям - никакъв проблем.
И аз имам поносимост към плодове. Експеримента беше с плодове с нисък ГИ. Като твоите.
А наясно ли си, че има хора с ир, които не толерират плодовете и стойностите им скачат. Тука неведнъж сме го коментирали това.
Колкото до миш маша ти със сладолед, банан, шоколад и не знам си още какво. Некоректно изследване отново. Ти храни ли тестваш или миш маш правиш и после решаваш както си прецениш, че баш от сладоледа се е вдигнал инсулина.
Ама я изяж два банана и се боцни да видим колко ще е кз и инсулин.
После шоколад, после сладолед.
Също така преди години  съм се мъчила с растително хранене и провалът си беше налице. Все повече напълняваше, все повече глад.
Тъй, че не, не ми ги хвали тия глупости. Минала съм през какви ли не извратени режими.




Интересно щом месото вдига инсулина колкото ориза как хипогликемиите ми изчезнаха след спирането на ориза?... хм
А де?
Същото и за мен се отнася.
А за зехтина не знам. Предпочитам си него пред това да използвам олиото. От който преди получавах болки в жлъчката.


А за витамин Д. Не виждам защо трябва да пълня нечия фармацевтична гуша и да давам за Д3 по 30 лв.
Взимам си вигантол, имам си к2. Е, понякога пропускам к2, ама едва ли е фатално.Иначе гледам като пия капките после да пийна к2.

Кафе не може, а може ли да се пие една чаша вода преди изследване или и това не може?

Да, ама не много вода.

# 719
  • Paris, France
  • Мнения: 14 046
Миоки, Жаклин е тръгнала от КЗ 7 и 4.8% гликиран за нея си е постижение, предвид, че преди месец се е бодила с КЗ 7. Трябва време за да падне.

Жаклин, омазнен дроб се вижда само на фиброскан. При много хора ензимите не показват отклонение. Щом са ти казали, че имаш омазняване, значи там е разковничето. 

Инсулинът ти изобщо не е нисък за режима, напротив. Моят е 2-2.5 и 3 максимум като ям кето.

В показаните холестероли проблем не виждам. Не са особено различни от предишните.

Щитовидните са ти идеални.

И стига търси под вола теле! Всичко ти върви супер за момента, а сме в студено време, все пак.

Общи условия

Активация на акаунт