Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 44

  • 18 470
  • 749
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 32 067
Невена, и ние не го пържим в началото. Винаги накрая, така му се запазват качествата.
Имаше една доматена манджа я правех като запържвах чесъна в началото.
В тигана ми е по-трудоемко.
Аз като си купя каймата и я овкуся, просто оформям кюфтетата и мятам на скарата.
И това дето Натка описа, също ще се прави бързо.
Мултикукър и Еърфрайер нямам. То какви неща правите там?

Минерва, според мен мц си влияе и на изследванията на кз и инсулин. Знаем от цикъла как всичко пощурява.

# 691
  • Мнения: 5 096
Аз си взех специално заради месото мелачка. Купувам си парчета и си ги меля на кайма. Е, есенно време и за зимнина върши работа, но основно заради месото я взех.

Мултикукър имам и го ползвам за костен бульон, пача (тази красива българска зимна супа), както и шкембе. На половинката варя и боб от време на време. Airfryer чакаме тази седмица, това си подарихме за Коледа за къщата. Смятам да правя там риба, крилца, пържолки, зеленчуци. Гледам, че има и разни рецепти тип кето десерти, но аз обичам простите неща с не повече от 3-4 продукта в рецепта. Ще пробваме първо крилца, като позната вече ми даде рецепта със соев сос и чесън.

Що се отнася до хлябове, пълнозърнести, бобови и оризи, не знам защо все още ги делим на бавни и бързи въглехидрати. Все си вдигат и инсулин, и захар. Дори в някоя книга бях чела мнението на автора, че бавните затормозяват повече тялото заради по-сложния състав на молекулите и може да не правят рязък пик на 1-2 час, но заради тях и работата на черния дроб по тях кръвната ни захар може да е завишена и дни, след като сме ги яли. Та при доказана ИР бих бягала като дявол от тамян от тях (както и всъщност правя).

# 692
  • Мнения: 536

Само хлебчета от бадемово брашно или ленено семе.......правя си от скоро и със сусамов тахан...че взе да ми накъртва бадемовото брашно.......Както каза Нати, глюкомера показва как се отразява на КЗ, но не и на инсулин.....
Не съм ви чела, първо пиша на Азара, после продължавам, за да изчета какво сте написали и ще постна резултатите си.

Докторката ми каза никакви такива брашна, даже не запомних защо. Май високо съдържание на наситени мазнини и онази история за омега 6 към омега 3, вдигат омега 6. Пак ще я питам, скоро ще се чуваме с нея. Ако искаш прочети.

Защо не са разрешени ферментиралите - кисело зеле и туршии?
Ето от вчера, сега ще й звъня да питам кое да повторя /заради това, че още не ми беше свършил МЦ/:
Скрит текст:

# 693
  • София
  • Мнения: 11 492
Минерва, колко ти е PH, няма данни, нищо не пише, освен референтни?

# 694
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Момичета, здравейте, знаем се с повечето от други теми Simple Smile
Подариха ми глюкомер, обаче не успявам да намеря оптимални стойности на кръвната захар. И се чудя има ли смисъл да в следя, при натоварване с глюкоза кръвната захар е ок, само инсулинът е висок и респективно имам ИР
На гладно периферната кръв е по-ниска от венозната, след хранене е обратното.
Аз си взех специално заради месото мелачка. Купувам си парчета и си ги меля на кайма. Е, есенно време и за зимнина върши работа, но основно заради месото я взех.

Мултикукър имам и го ползвам за костен бульон, пача (тази красива българска зимна супа), както и шкембе. На половинката варя и боб от време на време. Airfryer чакаме тази седмица, това си подарихме за Коледа за къщата. Смятам да правя там риба, крилца, пържолки, зеленчуци. Гледам, че има и разни рецепти тип кето десерти, но аз обичам простите неща с не повече от 3-4 продукта в рецепта. Ще пробваме първо крилца, като позната вече ми даде рецепта със соев сос и чесън.

Що се отнася до хлябове, пълнозърнести, бобови и оризи, не знам защо все още ги делим на бавни и бързи въглехидрати. Все си вдигат и инсулин, и захар. Дори в някоя книга бях чела мнението на автора, че бавните затормозяват повече тялото заради по-сложния състав на молекулите и може да не правят рязък пик на 1-2 час, но заради тях и работата на черния дроб по тях кръвната ни захар може да е завишена и дни, след като сме ги яли. Та при доказана ИР бих бягала като дявол от тамян от тях (както и всъщност правя).
Само дето месото вдига инсулина колкото ориз, а рибата колкото пълнозърнест хляб, това е категорично доказано в най-голямото изследване на инсулинов отговор и при мен резултатите показаха същото https://bg-mam.ma/p/1354260/43180902. За хората с ир би трябвало целта им е да не затормозяват панкреаса. А ти какво точно разбираш под ремисия на хашимото?

# 695
  • София
  • Мнения: 11 492
Скрит текст:
Момичета, здравейте, знаем се с повечето от други теми Simple Smile
Подариха ми глюкомер, обаче не успявам да намеря оптимални стойности на кръвната захар. И се чудя има ли смисъл да в следя, при натоварване с глюкоза кръвната захар е ок, само инсулинът е висок и респективно имам ИР
На гладно периферната кръв е по-ниска от венозната, след хранене е обратното.
Аз си взех специално заради месото мелачка. Купувам си парчета и си ги меля на кайма. Е, есенно време и за зимнина върши работа, но основно заради месото я взех.

Мултикукър имам и го ползвам за костен бульон, пача (тази красива българска зимна супа), както и шкембе. На половинката варя и боб от време на време. Airfryer чакаме тази седмица, това си подарихме за Коледа за къщата. Смятам да правя там риба, крилца, пържолки, зеленчуци. Гледам, че има и разни рецепти тип кето десерти, но аз обичам простите неща с не повече от 3-4 продукта в рецепта. Ще пробваме първо крилца, като позната вече ми даде рецепта със соев сос и чесън.

Що се отнася до хлябове, пълнозърнести, бобови и оризи, не знам защо все още ги делим на бавни и бързи въглехидрати. Все си вдигат и инсулин, и захар. Дори в някоя книга бях чела мнението на автора, че бавните затормозяват повече тялото заради по-сложния състав на молекулите и може да не правят рязък пик на 1-2 час, но заради тях и работата на черния дроб по тях кръвната ни захар може да е завишена и дни, след като сме ги яли. Та при доказана ИР бих бягала като дявол от тамян от тях (както и всъщност правя).
Само дето месото вдига инсулина колкото ориз, а рибата колкото пълнозърнест хляб, това е категорично доказано в най-голямото изследване на инсулинов отговор и при мен резултатите показаха същото https://bg-mam.ma/p/1354260/43180902. За хората с ир би трябвало целта им е да не затормозяват панкреаса. А ти какво точно разбираш под ремисия на хашимото?
Изключително интересно е цитираното от юли 2021 ваше мнение. Нерядко съм писал тук, когато минах на режима, често след консумация на месо (обикновено час до два след това) изпитвах странен глад, какъвто не съм изпитвал и при ядене на постни печени картофи, камо ли пък на месо с картофи или месо с ориз (най-вредната комбинация).

Доста сериозно ме провокира това да изследвам и аз моите стойности на инсулин (и кз) след определени храни как се движат. Пусто, въпросът е свързан с времето и евентуално чакане по лабораториите, но ако се направи по обяд - няма да има толкова хора, може би.

Ако позволите, няколко въпроса въпроса:
По време на всяко едно от тези изследвания (публикувани в мнението от юли 2021) как режим спазвахте? НВ?
След консумацията на съответната храна, посочена в мнението ви от юли 2021, имахте ли движения, разходки или сте сядали на бюрото и единственото ви движение е било до лабораторията 2 часа по-късно?
Всички тези изследвания след храна - обедно време ли са правени, т.е. - след обяд? Или..., и каква евентуално е била закуската ви преди това, същият ден?

Мерси!

# 696
  • Мнения: 536
Минерва, колко ти е PH, няма данни, нищо не пише, освен референтни?
Не го направих, заради МЦ, след няколко дни ще е!

Жаки, кажи как са изследванията!

Куркума взех 'био' уж, но не от специализиран магазин, от обикновен супермаркет и стръгваме на някои манджи. Май на яйца последно сложихме. Елора, и аз така, без да се увличам, тъй или инак не мисля, че мога да спазвам дългосрочно толкова много неща толкова стриктно, гледам удобство.

Сминдух обожавам, ръся го на какво ли не, последният ми хит е на салата - домати, селска, мешана, вече и на зелениите! Не знаех, че е добре за нашия проблем.

А, добавката към ястията - от 1/2 година купуваме сушени зеленчуци от магазинчето на Женския пазар, любимо мое /за София/, в другите градове сигурно си имате някакъв аналог. Преди купувахме смески от супермаркет, излизат много по-скъпо и имат и добавки. От година-две ги ползвам много активно, вместо да режа лук, чесън, морков и останалите дреболии, които се добавят към всички супи и яхнии. Понеже у нас се готви много, от край време ядем предимно домашно, и в даден момент ми стана важно да оптимизирам времето. Пестят се по 10-15 мин. на готвене така. Лук вече режем само за салата, за овкусяване на пастети, хайвер, където трябва да е пресен и не става със сушен.

Последна редакция: вт, 14 дек 2021, 11:29 от Минерва

# 697
  • Мнения: 18 542
Докторката ми каза никакви такива брашна, даже не запомних защо. Май високо съдържание на наситени мазнини и онази история за омега 6 към омега 3, вдигат омега 6. Пак ще я питам, скоро ще се чуваме с нея. Ако искаш прочети.
Добре ти е казала, но заради високо съдържание на наситени мазнини в брашната? И 3 и 6 омегите са полиненаситени, а не наситени мазнини.

Ronald, пикочната ти е висока заради възпалението. Тя играе ролята на антиоксидант в организма. Ти работи в посока намаляване на възпалителните процеси, не просто в свалянето на пикочната.

Интересно щом месото вдига инсулина колкото ориза как хипогликемиите ми изчезнаха след спирането на ориза?... хм

# 698
  • Мнения: 14 966
И аз чакам Жаклин да каже какво става. Тя ми е била един от примерите как човек трябва да се храни, живее и спортува, и видът и е перфектен.

Само да ви кажа, че след като се накърках с кило зелев сок и качих кръвното на 130 на 90, от два дни е заковало перфектно на 120-80, хохо, иначе ми е все ниско, или с по-висока горна граница.

Миоки, видях в другата тема , че съветваш едно момиче да вдигне Витамин Д, моят е 27, 20. Какво би ми препоръчала да си купя и в какви дози, в темата за вит. Д няма нови отговори, пък и ме е срам да питам, ще ме пратят да чета Joy а в края на годината е голям зор при мен, чета други източници като хахава. Вигантол разбрах, че си купуват. Досега не съм пила такова, гледам лятото да се пека на балкона на един шезлонг, поне месец по час ми се събира, и море и други курорти, но явно не е достатъчно.
Вит. В 12 ми е 380 и веднага започнах форма, която и досега съм пила, там си знам.

Роналд, ти нали наскоро изкара Ковида, според мен е нормално да имаш лек сбръч в показателите. Направо са ти перфектни, като в Онези теми съм виждала и чела какво ли не.

# 699
  • София
  • Мнения: 11 492
Тайс, Миоки, мерси че обърнахте внимание.

Миоки, не знаех, че ПК е показател за други възпаления - да, урологичната инфекция изглежда ми се повлиява добре от назначеното билково лечение, макар все още да чакам култерологията (посявката) от материалите ми.

Тайс, просто се чудя и не виждам как ковид баш ше сбръчи пикочната киселина, не знам... ще трябва да я слея. И това, просто....остаряваме, да го.... Grinning

# 700
  • Мнения: 18 542
Тайс, за пиенето, зависи колко го усвояваш, но с твоите стойности, аз бих взимала едеждневно минимум 5000UI поне 3 месеца и след това проверка и корекция на дозата, ако е нужно. Също, съчетано с хранене с полезни мазнини - животински, не олиа.
Съжалявам, че ще противореча на болшинството, но за мен зехтинът не е от тях. Да, да по средиземноморието го ползват много, но често се забравя, че освен зехтин, хората в тези региони ползват и са ползвали в миналото много мазнини от пасищни животни и прасета. Въобще, мазнините, които остават течни на стайна температура, за мен са в графа "не". Стават, само ако са част от храната, но не и добавени.

# 701
  • Мнения: 14 966
Тайс, за пиенето, зависи колко го усвояваш, но с твоите стойности, аз бих взимала едеждневно минимум 5000UI поне 3 месеца и след това проверка и корекция на дозата, ако е нужно. Също, съчетано с хранене с полезни мазнини - животински, не олиа.
Съжалявам, че ще противореча на болшинството, но за мен зехтинът не е от тях. Да, да по средиземноморието го ползват много, но често се забравя, че освен зехтин, хората в тези региони ползват и са ползвали в миналото много мазнини от пасищни животни и прасета. Въобще, мазнините, които остават течни на стайна температура, за мен са в графа "не". Стават, само ако са част от храната, но не и добавени.
Мерси!
Харесах си един на Солгар
с капки е и за по-голяма доза. Ей този: https://remedium.bg/solgar-vitamin-d3-techen-za-zdrava-kostna-si … 0iu-59ml-133508/p
Утре имам работа с двама фармацевти, те ще кажат. Щото миналата седмица се засилих към ЛЛ, с все изследванията ми, обаче в кабинета и една бабка седеше и каза, че докторката си отишла до тях и ще се вънре след два чАса. Как ли пък не бих обикаляла да я чакам.
Та с вас се съветвам, като гледам, от юни досега, само с ваша помощ, подобрих всички злини, които си бях причинила.
Досега никой не ми е обръщал внимание на рутинни изследвания, щом са в норма, съм добре. Ако не бяха тези теми, нямаше да зная ни за Б12 , и въобще.
Скрит текст:
ММ се беше докарал до Б12 65, и то добре, че някой беше обърнал внимание от симптоми на този витамин, къде ли не ходи, какво ли не му изписваха, докато открихме причинителя

# 702
  • Мнения: 5 092
Тайс, формата на Д на  Солгар е същата като вигантола, но цената е по 10. Отделно, ако ще приемаш Д във висока доза , е добре да е съчетан с К2. Има спрей на Бетър Ю комбинация от двете и знам , е бързо се вдига нивото с него. Аз лично си пия вигантол, защото го усвоявам.

# 703
  • Мнения: 18 542
При взимане на Д3 до 5000UI май няма необходимост от прием на добавка К2, особено ако се консумират повечко яйца.  Не съм проучвала подробно де. Моят Д е на таблетки и пак си работи. Течните форми са разтворени обикновено в слънчогледово олио, така че съхранявайте ги правилно, за да не се окислят бързо. Аз бих ги държала в хладилника.

# 704
  • София
  • Мнения: 2 346
Вит. K2 се добавя при над 2500IU дневен прием на вит.Д.(5 капки вигантол)
Аз започнах 2-3 седмици с 10 капки вигантол дневно, като после еднокриноложката ми каза да ги намаля на 7 и така до април-май. После почивка. Започнах от стойност 30 (т.е. долногранично)

Общи условия

Активация на акаунт