Главоблъсканица

  • 1 343
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте! Понастоящем съм ученичка в 11-ти клас. Доскоро бях твърдо решена да уча за лекар в бъдеще, но  изведнъж доста други планове завладяха ума ми. В момента се чудя между ветеринар (това ми е мечта още от малка, но се притеснявам от факта, че реализацията след завършването е малко тежка), общопрактикуващ лекар (притеснява ме това, че доста години се учи - 6 години медицина + още 2-3 години специализация), рехабилитатор и медицински лаборант. Към последните две наскоро проявих интерес, понеже обучението е 3-4 години и самите специалности ми харесват, но съм най-малко информирана точно за тях. Със сигурност бих желала да уча нещо свързано с медицина, с химия и биология като цяло, понеже са ми любими предмети. Та въпросът ми е: Може ли някой да сподели своето мнение за тези специалности, как ги вижда, коя според него си заслужава най-много, коя има най-добра реализация, детайли за обучението и т.н., за да ми се изчисти тази мъгла и най-после да преценя окончателно с какво ще се занимавам в бъдеще, понеже така или иначе ми трябва предварителна подготовка (за която дори закъснявам) и притеснението ме е обвзело отвсякъде. Благодаря предварително! Simple Smile)  Надявам се да не звуча смешно, просто наистина вече не знам къде да си намеря подходяща информация и с кого да се посъветвам.

# 1
  • Мнения: 162
Професиите, колкото са от една категория, са и толкова различни.Лекарят винаги има рябота и медицинският лаборант, лекарят взима повече пари.... За толкова години учене все пак.За общопрактикуващ освен 6 години, трябва да вземеш и специалност. Ако учиш само 6 медицина, можеш да работиш във всяко отделение, един вид като помощник лекар, изпълняваш функциите на лекар, но не можеш да правиш всички интервенции и нямаш право да изписваш всички лекарства.За другите две професии мнение като цяло нямам.Щом ти не вижда много ученето... а то си е наистина такова си прецени много внимателно.

# 2
  • Мнения: 10 993
Хуманна медицина, ветеринарната е с трудна реализация.

# 3
  • Мнения: 786
Добре де, хем искаш медицинско образование, хем да не учиш 6-7 години. Първо трябва да решиш дали наистина искаш да си в медицинска специалност или турсиш нещо по-бързо и лестно.

# 4
  • Мнения: 4 687
Рехабилитатор мисля , че отговаря най- много на предпочитанията ти - най-кратък срок на обучение, завършен специалист и широка сфера на реализация .

# 5
  • Мнения: 2
Добре де, хем искаш медицинско образование, хем да не учиш 6-7 години. Първо трябва да решиш дали наистина искаш да си в медицинска специалност или турсиш нещо по-бързо и лестно.

Не ме разбрахте, проблемът ми не са 6-те години, а фактът, че после се учи допълнително още 2-3 години специализация обща медицина, та чак тогава мога да работя нормално като общопрактикуващ лекар. Не търся нещо по-бързо и по-лесно, ако беше така, нямаше дори да споменавам за медицина. Знам колко време отнема на човек да се утвърди като лекар или каквато и да е друга медицинска специалност. А и не всяка медицинска специалност изисква 6+ години обучение, това написах и по-горе. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 786
Добре де, хем искаш медицинско образование, хем да не учиш 6-7 години. Първо трябва да решиш дали наистина искаш да си в медицинска специалност или турсиш нещо по-бързо и лестно.

Не ме разбрахте, проблемът ми не са 6-те години, а фактът, че после се учи допълнително още 2-3 години специализация обща медицина, та чак тогава мога да работя нормално като общопрактикуващ лекар. Не търся нещо по-бързо и по-лесно, ако беше така, нямаше дори да споменавам за медицина. Знам колко време отнема на човек да се утвърди като лекар или каквато и да е друга медицинска специалност. А и не всяка медицинска специалност изисква 6+ години обучение, това написах и по-горе. Simple Smile
Наистина, не мога да те разбера. Искаш да си лекар, ама без специализация и последващото обучение, няма как да стане. За радост или не, в медецината се учи доста години, ако искаш по - малко ( като време) да учиш, са ти казали - рехабилитация.

# 7
  • Мнения: 1 859
Ако наистина искаш да си лекар, учи медицина. Да, дълго и трудно е, но си струва.
Ако търсиш нещо по-лесно и кратко - медицински лаборант. Реализация има, лаборанти се търсят, работата не е тежка.
Най-важно е да си отговориш какво точно искаш и как си представяш бъдещето. Не само към момента на обучението, но и след това. Защото тези години, независимо дали са 4 или 6+ все ще минат някога, но после това трябва да го работиш цял живот.

Като човек, на който медицината му остана неосъществена мечта и много съжалява за това, те съветвам да се насочиш към нея, ако наистина го чувстваш като твоето нещо Simple Smile

# 8
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 395
А защо не медицинска сестра? Несравнимо по-лека подготовка за кандидатстване, несравнимо по лек обучителен процес и само 3-4 години до дипломирането, а после  работа в лекарска среда. Странно ми е главоблъскането в двете крайности каквито са професиите на лекар и лаборант. Прецени мотивацията си и навиците си за учене и способността за запомняне на сложна терминология. Ако мислиш че можеш, време е да се задействаш, че наистина закъсняваш, ако избереш да се хвърлиш в дълбокото.

# 9
  • Мнения: 14 843
Лекарите и сестрите виждат най-гадната част на света - болести, наранявания, гадости... Когато нещо стане, те са виновни - недогледали, недоучили, груби ... Много изграждат нещо като защитна стена, която околните виждат като грубост и нехуманно отношение. Постоянно някой им обяснява как това е благородна професия, ама защо взималк пари, ама как така не знаели нещо си, Хипократовата клетва не са ли чели и т.н.  Нито е достатъчно уважавана, нито достатъчно добре платена професия, а е много натоварено.
За рехабилитатор не мога нищо да кажа.
На мен лаборант ми звучи най-добре.

# 10
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 395
Като сестра може спокойно да не си причинява гадостите, ако работи при ЛЛ, кардиологичен, ендокринологичен, офталмологичен и прочие кабинети, докато един лаборант взема проби от храчки, изпражнения и урина. Лабораториите далеч не работят само с кръв. А обида и недоволство от услугата може да има към всеки професионалист независимо от областта в която се изявяват. Девойката иска съвет какво да избере, а не да я отказват.
Имам приятелка хирургична сестра, казва че с всичко се свиква и даже вече не и прави впечатление поредния случай. Дъщеря и учи за акушерка, но като компромис, защото не я приеха медицина.
Племенницата ми е втора година студентка по медицина. Първата година упражненията им протичали върху някаква изсъхнала мумия, и по този повод в думите и се долавяше леко разочарование и нетърпение да мине в по-горен курс, защото нещата щели да бъдат по- реални... По добре да не казвам още какво беше казала по този повод, че да не скандалезирам някоя крехка психика. Доста добре е усвоила докторския хумор, а като малка и прилошаваше от вида на собствената и кръв. Както писах в предното си мнение мотивацията е определяща. Искаш го- правиш го... и вървиш напред!

# 11
  • Мнения: 1 859
По принцип е така, но медицинска сестра при ЛЛ или специалист е много повече администратор отколкото медицинско лице. Най-много да й се наложи да измери кръвно и да сложи някоя инжекция от време на време. Всичко останало е работа с документи и телефон т.е почти като секретарка. За човек, който го влече медицината, не знам това доколко е вариант. Мен лично това ме отказа от мед. сестра и реших засега да не правя компромиси т.е като ми е късно за медицина, уча нещо в съвсем различна сфера. Това, разбира се е до лично усещане и предпочитания на всеки.

# 12
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 395
И какво като е повече административна работа? Едната писала че като сестра ще вижда неприятни неща, другата че с работа в  кабинет нямало да вижда достатъчно 🙄
На сестрата кеф и работа в болница, кеф и в кабинет, има избор.

# 13
  • Мнения: 14 843
Има разлика в типа работа, в заплащането, в колегите.
А колкото до това, че някой бил отказвал авторката - при колебание между 5 специалности вероятно ще се откаже от четири в полза на петата, която и да е тя.

Общи условия

Активация на акаунт