Фертилно хранене - съвети, идеи, въпроси, рецепти

  • 16 696
  • 163
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 227
Infeiya, може ли рецепта за маслинови паста?

# 76
  • Мнения: 5 184
Правила съм преди ей тази тапенада, но е с аншоа.
Скрит текст:
Иначе маслинова паста всеки си прави по свой вкус. Аз обикновено правя нещо подобно Simple Smile
Скрит текст:
Докато изкарам всичката паста от ножчето на пасатора пада голямо "огребване" с парченце лаваш Yum

# 77
  • Мнения: 1 518
Inferiya, прекрасна тема, благодаря ти! Още не съм изчела всичко, но се залавям. Моят съвет е да споделяме повече и за мъжкото хранене или за храни, които подпомагат сперматогенезата. На много места се пише за бърканицата с мед, сигурно има и други неща, които повлияват добре.

# 78
  • Мнения: 506
Inferiya, благодаря ти за темата, мисля че много бързо набира скорост сред нашето ivf общество Simple Smile И аз бих искала да прочета нещо повече за мъжкото хранене извън баналните добавки, с които ги тъпчем. Може би има и нещичко, което и аз бих желала да споделя, но тъй като сме в ден 1 на ембриончената и не знам кое до кога ще изкара, не знам дали е редно да давам препоръки без самата аз да съм видяла реални резултати. Ще изчакам да мине трансфера, ако всичко върви по вода, и ще напиша нашите храни. Иначе по първоначални данни на ембриолога, имаме невероятно подобрение на мъжкия фактор по всички линии 😊

# 79
  • Мнения: 5 184
Страшно много се радвам, че намирате полезна информация Simple Smile

Конкретно за сперматогенезата знам, че са важни следните неща:
- добро ниво на тестостерон
   * за целта мъжа трябва да тренира, като не е задължително да са някакви изключителн отежки програми, 20тина лицеви и разни други клекове, малко пудофки и т.н. са достатъчни
   * трябва да се внимава за храни, с които се набавя излишен естроген. Из целия форум прокламирам колко е важно да не се залита по идеята "няма да пия алкохол, само една бира" - баш бирата е най-вредна за мъжете Simple Smile (ако приемем, че в нея има истинска бирена мая, разбира се) Бирената мая си е естроген, за това чели-недочели тийнейджърки я пият за по-големи гърди. Като цяло и маята за хляб, която е с бърза ферментация, също не е много полезна. Вкъщи минахме на хляб с квас с дълга ферментация. Да, отнема 2 дни да си направиш хляб Grinning но коремчето е щастливо Simple Smile За жените също е полезен! Особено при мен, както не ям разни други кисели неща Simple Smile Тези от вас, които пият обикновена жълта мака - не давайте на мъжете, за мъжете си има специална черна мака Simple Smile Соята също трябва да се избягва, както и соеви продукти и заместващи такива - тофу, соево мляко, едамаме и т.н.
- сексбайнд хормон или Секс хормон свързващ глобулин (SHBG)
   * пускам една статия на български Simple Smile https://sanalab-bg.com/show-research/104/ На кратко относно яденето - храни, които подпомагат фукцията на черния дроб Simple Smile
- вит Д - има ли нужда да обяснявам? Grinning Без това пусто вит Д не става нито яйчице, нито плувец Simple Smile

Това са трите най-основни фактора, които влияят. Само споменавам лошото влияние на цигари, алкохол, други вещества, сауни, джакузита, прилепнали слипове и лаптопа в скута, смятам, че в днешни дни това влиза в графа "обща култура" Simple Smile

Относно храненето - подпомагане на черния дроб, ядки (орехи, бадеми, лешници, пекан), тиквено семе!, яйца, червено месо (не мазно, наситените мазнини са противопоказни, също и по-обикновено антибиотично пилешко + разни пушени, осолени и друг тип колбаси), храни, богати на вит Ц, Д, Е, много зелении за желязо. При тях малко захар не скапва нещата, както при нас, но все пак не е добре да се прекалява Simple Smile Омега-3, антиоксиданти. Нар. Рибката може да е мазна, но без такива, съдържащи живак - риба меч, кралска скумрия, керемида, марлин, едроок тон, акула (директен превод, не съм съвсем сигурна какво им е наименованието тук, но можете да проверите).
Друго в графа "НЕ" са млечните продукти, защото пак естроген Simple Smile Особено високомаслените!

Този път е малко разхвърляно, простете, но тази част не ми е много подредена в главата Simple Smile Вкъщи ММ си отговаря за неговата важна част, аз - за моята. Не че не ме интересува какво яде, но си имам достатъчно неща, които да следя Grinning
_______________________________________________________________________
Както винаги, моля, проверете лично информацията преди да решите да приложите нещо към диетата си и задължително се съобразете със здравословното си състояние.

# 80
  • Мнения: 447
Мм добро утро прекрасни 😊
Да ви кажа каква бомба си направих тази сутрин, страшна вкусотия.
Спанак, ябълка, киви, авокадо, банан, сурови ядки, овесени ядки и соево мляко.
Не знам до колко съм се справила, ама си е много вкусно и наминах да ви го предложа.
Приятен ден момичета и усмихнат

# 81
  • Мнения: 5 184
Ей, не съм ви забравила, честно! Голямо натоварване пада тия три седмици при мен Simple Smile Вкъщи за храненето се грижи основно ММ в момента, даже смутита за закуска не правя, но от другата седмица се поправям!
Развихрихме се обаче колегиално тази седмица - устроихме си дистанционен курс и бързам да споделя двете страхотни рецепти с вас (питала съм автора, разбира се).

Едната е за брауни с боб. Знам как звучи, но е страхотно Simple Smile Не съм фен на шоколадовите десерти, но това брауни си беше направо вълшебно Simple Smile
Скрит текст:
- 1 малка консерва боб (400 гр., 240 гр. в изцедено количество) или може да си сварите сами Simple Smile Аз съм мързел. Имах от този тъмничкия, kidney beans. Изцежда се, аз даже го изплакнах.
- 3 яйца - може и само белтъци, но мазнината от жълтъка си оказва влияние
- 120 гр. брашно от овесени ядки (аз ползвах смлени овесени ядки, предполагам и с друго ще стане, но не ме питайте как да напасвате, защото работя по рецепта Grinning колегата сподели, че го е правил 50:50 брашно от овесени ядки и протеин, аз не бих, но споделям)
- 60 гр. натурално какао (аз сложих 45, уви-толкова имах, не мисля, че му трябваше още)
- 200 гр. кисело мляко 3.6%
- 30 гр. шоколадови капки или черен шоколад - ММ ми накълца малко черен, но и с друг ще стане
- ванилия
- 1-2 щипки канела по желание, може индийско орехче, каквото ви душа иска
- щипка сол
- подсладител с 0 калории ИЛИ 4-5 лъжици мед ИЛИ 4-5 лъжици захар (аз ползвах 4 лъжици мед)
- 1 бакулвер

В робот или с пасатор - боба и яйцата до хомогенно, прибавяте всичко без шоколада и пак бъркате. Аз направих всичко в робота и реално не мих друго 😃 Само накравя сипвате шоколада, когато сместа е в тавичката, и разбърквате леко.

180 градуса с вентилатор, за 20тина мин за изпича добре, ако го искате по-мойсти го вадите по-рано.
Тавичка 20х20 някъде

Като изстине е доста добре 🙂 Според мен можеше да отнесе 5 лъжици мед, но ММ го харесва не-сладко 🙂
Какаово, леко горчиво, но не прекалено, 2мата си го изядохме за два дни без угризения Simple Smile

Даже имам хранителна стойност за 100 гр.:
177 калории (с меда е около 200)
Въглехидрат: 22
Протеин: 9.2
Мазнини: 6.7
Фибри: 6
 
Другата е за крекери от нахутено брашно. Станаха един път Simple Smile
Скрит текст:
180 гр. брашно от нахут (може да закупите от DM, но мисля, че и смлян нахут ще свърши работа)
75 мл. вода или бяло вино
20 мл. зехтин - мисля че 4 лъжици мерих
микс от семена (по желание, аз ползвах сусам, слънчогледови семки и чия) - 2-3 лъжици
сол - 2-3 щипки, може и повече
подправки (според вкуса, аз сложих черен пипер, лют червен, кимион и сумак, общо около 1 сл)

Хранителна стойност за 100 гр.:
калории: 470
мазнини: 19.6
въглехидрати: 52
протеини: 21

В купа се разбъркват всички сухи съставки, добавят се зехтина, водата и се бърка със шпатула. Тестото става доста сухо, бъркайте докато успеете да го хомогенизирате до нещо като маслено тесто (но по-сухо). Ако ВМ ходят за риба - консистенция на кюспе Grinning Не бързайте да добавяте вода, докато не се опитали хубаво да го обработите Simple Smile
Колегата го сложи на тава за печене със силиконово фолио и го разтели с ръце до мноооого тъничко. 2-3мм макс. После леко с нож отдели парченца и ги раздалечи. Сега... аз съм по-смотана Grinning За мен беше по-лесно да го разстеля що-годе и да си късам парчета, груб размер 5-6 см, и да си ги досплесквам по еденично. По-бавно, но ми беше по-комфортно Simple Smile Пекат се на 200 с вендилатор за около 7-8 мин. Ще загорят по крайчетата, не се стряскайте. Пекат се докато спрат да са мекички посредата Simple Smile
Пускам снимка за кураж Simple Smile Крекерите ми са малко дебелички, другия път по-тънки Simple Smile Не са лоши, но бяха твърди и предпочитах да ги чупя на ръка и да си хапвам. Не става огромно количество нито от едното, нито от другото, тъй че няма да са ви пред очите дълго Simple Smile Ако си организирате нещата накрая даже няма много за миене - 1 купа, 2 шпатули, купата и ножа на робота и няколко лъжици при мен Simple Smile Успяхме да сготвим и да изчистим още преди обяд Simple Smile Докато се пече браунито забъркахме крекерите.
Скрит текст:

Последна редакция: сб, 19 фев 2022, 18:42 от Inferiya

# 82
  • Мнения: 447
Здравейте, ох малко глупав въпрос и може би вече ще стана досадна, ама кои са полезните неща, които да слагам в смутито, нещо ми е трудно да се ориентирам? Благодаря ви

# 83
  • Мнения: 5 184
Mrvv, можеш ли да ми кажеш от голямото писание кое те обърква или ти трябва като допълнителна информация? # 63 на предната страница
То "полезни неща" е общо понятие Simple Smile кажи в каква насока искаш да са полезни Hug

Минавам и да ви споделя една рецепта за нещо сладичко. При мен не се получи съвсем бисквитка, а по-скоро кръмбъл, но беше вкусно
Скрит текст:
Извинете, че е в такъв неугледен вид, но я откраднах от една книга с вегански сладки Simple Smile
Съвети:
- блендирайте си хубаво овесените ядки предварително
- шоколада наситнете хубавичко предварително, аз ползвах мисля 70%
- наситнете фурмите
Ползвах малко льохав робот и не съм сигурна дали с по-хубав горното е нужно Simple Smile моите фурми си останаха на парчета, а не на паста, съответно нямаше как да ги направя на бисквитки на ръка. Другия път ще пасирам Simple Smile
Сложих сместа в малка тавичка, във формата на кръгче и я изпекох. Не успях да я извадя цяла, но пак - беше вкусно.
Знам, че не правя голяма реклама, но никой нямаше проблем да си яде "бисквитката" с лъжица Simple Smile ако можете да си позволите малко сладолед или примерно сорбе, замразени пасирани плодове, ще стане също добра комбинация Hug Сладко е, не е глутенено и захарно, постно е (имах гости...), за мен си е успех 😁

# 84
  • Мнения: 447
Inferiya, извинявай, не исках да изглежда все едно съм неблагодарна или чета през редовете. Изключително съм ти благодарна за всички съвети, които даваш и са ми наистина от голяма полза. Имах предвид, когато пишете са смутита и + полезни неща. Това са спанак, чиа, овес, джинджифил, куркума нали така? Това ми беше въпроса, иначе доста изчерпателен е текста в предната страница и още един път простете ми за питането на едно и също.

# 85
  • Мнения: 5 184
Оооо! Mrvv! Не!!! Heart Не казвам, че не четеш, аз пиша за 300 неща на куп и адмирации към хората, които успяват да следят мисълта ми Grinning По-скоро беше въпрос за това как да доуточня, че да е по-полезно и информативно Simple Smile
И да, под "полезни неща" се броят всички описани зелении, семена, пудри, прахчета като протеин, мака и т.н. + всичко, от което самата ти имаш нужда Simple Smile Плодовете съм изредила като прилични комбинации, които съм открила за себе си, вече полезното си добавяш според нуждите. В 99% от случаите при мен са спанак + чия или спанак + сусам и слънчоглед, от време на време протеин, особено, когато съм подута. Сега като ми се възстанови цикъла ще започна да си правя смутито със съставки спрямо seed cycle графиката, пък да видим, може да има ефект Simple Smile

Да ви се оплача мъничко - от както останах да работя от вкъщи и ми се изсипа едно хубаво седене с часове бях позанемарила малко режима и често прибягвахме до кашкавал с лаваш или яйчица. Да, храна е, но усещах как холестерола ми се покачва всеки ден Grinning Сега ми се поуспокоиха нещата, започнахме пак да си готвим по-нормално. Уви, май купата на слоукукъра ми се е спукала :/ Иначе той ми беше спасението, надявам се да ми я сменят или да успея да намеря резервна бързо, че намерих няколко хубави рецепти за къри с леща или сладък картоф и нахут ^^ А за закуска замених кашкавала с домашен хляб с квас (да ми е жив и здрав ММ! той е хлебарчето вкъщи) и домашна лютеничка - от дете още обожавам!

# 86
  • Мнения: 447
Оо аз последно време все си закусвам тези смутита, за обед съм си режимна, ама след като се прибера от работа и вечер нещо изпускам нещата от контрол. Ама какво му е на лаваш, често го използвам за нещо като сандвич през уикенда.

# 87
  • Мнения: 5 184
Нищо му няма, аз си хапвам пълнозърнестия с кеф, но не е много добре да залитам по кашкавала като лесна опция (а и обичам, да му се не види...). Даже от Метро взимам голeми опаковки oт...15? май? и си ги държа в голям зип-лок торбичка от Икеа - не мърда с дни Simple Smile
В едно заведение даже сервираха пица с лаваш за остнова Simple Smile Не беше лошо, но като се изпече става малко трошливо.

# 88
  • Мнения: 1 628
+1 за лаваша, и аз обичам. Това май е единствения вид хляб който ям. Просто не ме привлича толкова. Даже има една турска пекарна, правят страхотен 😋 иначе вместо хляб използвам оризовки.
Започнах и да тренирам иначе, напоследък май предимно салати бъркам с най -различни неща. Слагам по малко орехи и червени боровинки. От месото наблягам на пуешко. Ии нещо което може би знаете, но аз започнах да го правя с всякакъв вид месо, преди да го готвя по какъвто и да било начин задължително го оставям да кипне във вода за да му излезнат пурините.

Дойде ми книгата Всичко започва с яйцето, но имах доста работа напоследък и не съм я започвала затова и не съм писала. 🙂

Inferiya, хвърли насам тази рецепта за сладкия картоф ако е удобно. Никога не съм пробвала досега, крайно време е Hug

# 89
  • Мнения: 5 184
Сладък картоф вкъщи основно се яде като гарнитура - на дебели шайби, поръсен със сол, пипер, зехтин, чесънче и във фурната докато омекнат Simple Smile
Но стават и за манджички, само имай предвид, че се готвят по-бързо от обикновените
Това е кърито, на което съм хвърлила оче
https://dontwastethecrumbs.com/slow-cooker-thai-pineapple-vegeta … 0_24308138_361607
Това също ми грабна вниманието и сигурно ще пробвам уикенда - пълнен сладък картоф (пълнеж - по избор, това са идеи)
https://buildyourbite.com/vegetarian-mexican-stuffed-sweet-potatoes/
Иииии тези ...ъм... кюфтенца? Grinning Само не знам как ще си направя хубава пилешка кайма, тъй като имаме машинка, но никога не съм пробвала. Е, проба - грешка Simple Smile
https://unboundwellness.com/sweet-potato-chicken-poppers-paleo-aip-whole-30/

Обикновено споделям рецепти, които съм пробвала, тези трите не съм, но не изглеждат като да имат изненади Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт