За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 24 484
  • 746
  •   1
Отговори
# 675
  • Русе
  • Мнения: 5 291
Скрит текст:
Спонтанно си купих 1 пакет прясно  брюкселсо зеле от Лидл.
Сега се чудя какво да го правя. Ако може някаква рецепта, не пазим диети в къщи.

https://ipeychev9.blogspot.com/2016/12/blog-post_15.html

# 676
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 026
Как да приготвя свинско каре? Парчето е килограм и не знам дали цяло или нарязано е по - добре.

# 677
  • Русе
  • Мнения: 5 291
Скрит текст:
Как да приготвя свинско каре? Парчето е килограм и не знам дали цяло или нарязано е по - добре.

https://ipeychev9.blogspot.com/2014/02/blog-post_7.html


https://ipeychev9.blogspot.com/2014/12/blog-post_29.html

# 678
  • In transit
  • Мнения: 12 074
Какво правят яйцата на кексовете? Те ли ги правят въздушни или по-скоро те им придават плътност?
Нали вече си въожразявам, че съм вдигнала нивото на кулинарни неумения и започвам да се замислям над подобни неща Simple Smile
Мисля да направя кекс с много яйца, но търся подходяща рецепта, а докато го правя се зачудих каква им е функцията Simple Smile
Правят ги по-въздушни, но нещата са комплексни и всички участващи съставки имат своята определена роля в един кекс или сладкиш. Съветвам те да не експериментираш все още, а да спазваш рецептата, която избереш. Ако не забравя, утре ще ти напиша коя съставка как работи за крайния продукт.

# 679
  • София
  • Мнения: 11 758
Как да приготвя свинско каре? Парчето е килограм и не знам дали цяло или нарязано е по - добре.
СВИНСКО КОНТРАФИЛЕ С ЯБЪЛКИ И ЗЕЛЕНЧУЦИ НА ФУРНА И ГАРНИТУРА ОТ ОРИЗ С КАШУ
Скрит текст:
има още рецепти със свинско контрафиле, трябва да се разгледат
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2021/09/blog-post_9.html

# 680
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 731
Благодаря, Ваня и Мики!
Далеч съм от свободни съчинения още, но поне започнах да хващам идеята на някой базови неща в кулинарията... Или поне се замислям каква може да бъде тя.
Ще очаквам утре, ако има време Мики, да сподели Simple Smile

# 681
  • София
  • Мнения: 11 082
Благодаря, Ваня и Мики!
Далеч съм от свободни съчинения още, но поне започнах да хващам идеята на някой базови неща в кулинарията... Или поне се замислям каква може да бъде тя.
Ще очаквам утре, ако има време Мики, да сподели Simple Smile

Белтъчени кексчета без набухвател

Кейк *Ангелска храна* (Angel food cake)

Сладкиш от Капри (Torta Caprese)

Реване от стария тефтер

Последна редакция: пн, 03 яну 2022, 23:19 от Vanja77

# 682
  • Мнения: 9 161
Пеп-4о, значи не напразно се борих с една торба магданоз тия дни  , зарад твойто песто. Сега и в рибка ще влезне Smiley
Да, много върви на рибка

# 683
  • Мнения: 4 517
Ето я моята ципура на фурна. Още веднъж благодаря на bilqna_69 за рецептата. Много вкусно стана Simple Smile

# 684
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 17 022
Спонтанно си купих 1 пакет прясно  брюкселсо зеле от Лидл.Сега се чудя какво да го правя.
Скрит текст:
Във всички случаи виж да им кръцнеш "пънчето", ако имат.

Огретен от брюкселки: загряваш фурната на 180С, нарязваш брюкселките на половинки, солиш леко,  и слагаш в тавичка заедно с чаша сметана (или 3/4чч мляко и 1сл масло), 2сл галета, малко настъргано индийско орехче, 3/4чч настърган кашкавал, 2сл счукани орехи. Печеш към 20-25мин да се зачерви.

Пържени брюкселки: нарязваш лук на лунички и го запържваш в тиган, като омекне добавяш брюкселките нарязани на половинки или четвъртинки, заедно със сол, може и черен пипер и по желание счукани орехи. Запържва се всичко с бъркане за около 2-3мин, докато брюкселките леко омекнат и съвсем леко си промеят цвета, не трябва да омекват съвсем. Ако искаш да е манджа, след лука добави нарязани пилешки гърди, те стават много бързо, като се сготвят тогава добавяш брюкселките за няколко минути, накрая може да ръснеш и малко лимоно сок. Аз на това добавям готови нудли или малко сварени спагети и омешвам най-накрая в тигана.

Печени брюкселки: разполовяваш брюкселките, слагаш в купа и им добавяш малко олио, сол, черен пипер, индийско орехче, омешваш добре. Постилаш им хартия за печене в една по-голямшка тава (да не се бутат) и печеш към 20-25мин на 200С, ще станат леко златисти и със загар. Сревираш с ръснат лют пипер и настърган кашкавал, може и ръснати с малко оцет или лимонов сок и настъргана лимонова кора.

# 685
  • Мнения: 13 961
Печени и аз си правя и много обичам, а и в еърфраера стават за минути. Не се бях сещала обаче за индийско орехче че може да им отива, благодаря за идеята.

# 686
  • Мнения: 10 508
Брюкселското зеле го правя така: почиствам от пънчетата и горните листенца, измивам и слагам да се свари в подсолена вода. Обикновено го варя, докато си промени цвета. След това запържвам леко масло в тиган, сипвам зелето и разклащам 2-3 минути, добавям 2-3 лъжици галета и добре овалвам зелчиците в масло и галета. Сервирам с настърган пармезан или кашкавал, каквото ми се намира. Понеже съм на диета, предимно на зеленчуци, това си го готвя доста често, с по-малко галета.

# 687
  • Sofia
  • Мнения: 26 695
Трябва да се разрежат на половинки.Така съм гледала че го правят по кулинарни предавания,за по-добро овкусяване и запичане.

# 688
  • Мнения: 10 508
Аз ги правя цели, без да ги режа. Нежен зеленчук е и става бързо.

# 689
  • Sofia
  • Мнения: 21 751
Aз режа брюкселското зеле на половинки или на още по-дребно (на шайби, на блендера), за да го готвя по-кратко.

Общи условия

Активация на акаунт