Ваксина за менингит

  • 6 012
  • 65
  •   2
Отговори
  • Мнения: 444
Здравейте,

Във връзка със случката с менингит в ДГ в София, да попитам дали мислите за имунизация срещу определен щам/щамове? Допитах се с педиатърката, но тя ми отказа да ваксинира детето, тъй като не е по задължителния календар и не иска да слага ваксини, които са внесени отвън.
Ако някой е решил да слага такава ваксина, нека сподели коя и защо и ако знае къде мога да заведа 2-годишно дете да си я сложи?
Много благодаря за отговорите.

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 12:42 от d.k

# 1
  • София
  • Мнения: 7 984
Ваксината се предлага в България, беше ми препоръчана от личния лекар на сина ми. Казва се Нименрикс, срещу бактерии, причиняващи менингит, и наистина не е част от задължителните. Все още не съм ваксинирала детето, защото слагахме с голямо закъснение бебешките, но имам намерение да го ваксинирам и с нея.
Ако сте от София, ще дам информация.

# 2
  • Мнения: 8 585
Ваксината се предлага в България, беше ми препоръчана от личния лекар на сина ми. Казва се Нименрикс, срещу бактерии, причиняващи менингит, и наистина не е част от задължителните. Все още не съм ваксинирала детето, защото слагахме с голямо закъснение бебешките, но имам намерение да го ваксинирам и с нея.
Ако сте от София, ще дам информация.
Нименрикс НЕ Е детска ваксина. (бебета и деца до 11г възраст, имам пред вид)
На деца Нименрикс се слага само по изключение, и то на специални групи.

Детските ваксини са "Нейс-Вак С" (NeisVac C- в широка употреба от 2006) и "Бексеро" (Bexsero-в широка употреба от 2015-2016). И двете не се внасят. И още по-лошо, дори и да си ги закупи родителят, отказва им се поставянето.
За съжаление, това е родната картинка на "бюджетните излишъци". Тук е необходимо да се напише следното:

- менингококовият тип Б и тип С менингити, са едни от най-тежките и трудни за диагноза и лечение инфекциозни болести. Тип Б дава особено висока смъртност и инвалидност.
- безхаберието, наглостта и некомпетентността на съответните "органи" е такава, че даже публично декларират за "72% менингококово носителство при деца от ДГрадини"-моля, тук:

"Пред БНТ проф. Тодор Кантарджиев, консултант на Столичната община по здравни въпроси, коментира повече подробности за тежката инфекция с менингит в детската градина, където е починало детето. Изследване преди 3 години показа, че 72% от децата в детските заведения в София имаха този микроорганизъм, обясни той."
https://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/tragediya-v-detska-gradina-v-sofiya-dete-pochina-ot-meningit-478170.html


Моля да отбележите, ако някой тук, където живея, официално обяви, че сред деца от ДГ има 72% носителство на менингокок (фарингеално носителство) или здр/министър ще подаде незабавно оставка, или целият кабинет.

Г-н Мангъров има "Бексеро" незнайно от къде. И сам си "свещенодейства по въпроса". Традиционно, мили, родни картинки!

Цитат
...Ваксината се предлага в България, беше ми препоръчана от личния лекар на сина ми. Казва се Нименрикс,
Ако детето Ви не попада в специалните показания, и е под 11г възраст, са Ви дали некомпетентен съвет. Не се учудвам, имайки пред вид, шизофренично безкрайните на брой дози БЦЖ и "Манту- критерий за успешност на предишна БЦЖ ваксинация" (поредният роден "патент").

Цитат
Birdie, в листовката пише, че се прилага на деца на възраст над 1 година. Моето дете беше на 2, когато я препоръча  личният лекар. Доколкото помня, живеете в чужбина, какви са причините да не се прилага на деца? След 11-годишна възраст е разрешена в страната, където работите, така ли?
Да, пише в листовката, но тази употреба касае не рутинно приложение, а приложение при специални групи.

Причината да не се ползва преди 11г възраст е тази, че тя е полизахаридна ваксина. А те не дават добър имунен отговор при малки деца- "добър и траен". Затова, и по принцип, полизахаридни ваксини НЕ СЕ ПОЛЗВАТ РУТИННО при деца под 6г възраст.
След 11г възраст? ... може- тук слагаме "Менактра" или "Менвео" (аналог на "Нименрикс"-а).

p.s. Моля да отбележите- Пфайзер получи разрешение за Нименрикс от възраст 6м и нагоре. Но това не премахва темата за резултатността на полизахаридните ваксини в малката възраст! И докато Американското СДС не промени препоръките си- не е уместно РУТИННОТО ползване на полизахаридни ваксини при малки деца. Ако, и след 6-7 години приложение на Нименрикс, и е налична нужната коректна статистика, се установи, че НАИСТИНА Нименрикс има добри резултати? ... моля, да я включим... . Тук обаче има и друг параметър- за всяка страна, какви менингококови щамове са преобладаващи, актуални? ... е въпрос на статистика- най- важните са тип "С" и тип "Б"- за тях си има ваксини, утвърдени, много резултатни. А в "Нименрикс" НЯМА Б ЩАМ- а той е най-честият и най-смъртоносният! ... така че.
Моля, вижте по-долу



особено тук, дето в Бг, и със 72% носителство, обявяват, че имали само от 8 до 13 случая менингит на година за периода 2010-2014 - вижте таблицата-2010- 8 случая, 2011-13, 2012 - пак 8 (??) и т.н. .... ооо, "чудеса от Марс"

https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Invasive%20meningococcal%20disease%20AER.pdf


Разпределение по типове:


Цитат
Моето дете беше на 2, когато я препоръча  личният лекар. Доводът беше, че все още се срещат огнища на бактериален менингит в България и е добре, да се ваксинира.
72% носителство, не е "огнище/а" това е световен пожар...

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 16:37 от Birdie

# 3
  • София
  • Мнения: 7 984
Birdie, в листовката пише, че се прилага на деца на възраст над 1 година. Моето дете беше на 2, когато я препоръча  личният лекар. Доводът беше, че все още се срещат огнища на бактериален менингит в България и е добре, да се ваксинира.
Доколкото помня, живеете в чужбина, какви са причините да не се прилага на деца? След 11-годишна възраст е разрешена в страната, където работите, така ли?

# 4
  • София
  • Мнения: 6 726
А защо не е задължителна след като тук в България има огнища на менингит? На нас не ни е предлагана. Знам за позната, която си я поръча от чужбина (т.е. лекарката и) и я поставиха на детето чак тогава.

# 5
  • France
  • Мнения: 12 463
Здравейте,

Във връзка със случката с менингит в ДГ в София, да попитам дали мислите за имунизация срещу определен щам/щамове? Допитах се с педиатърката, но тя ми отказа да ваксинира детето, тъй като не е по задължителния календар и не иска да слага ваксини, които са внесени отвън.
Ако някой е решил да слага такава ваксина, нека сподели коя и защо и ако знае къде мога да заведа 2-годишно дете да си я сложи?
Много благодаря за отговорите.
Смени педиатъра. И това, въпреки че разбирам риска да се сложи ваксина, която не се знае как е консервирана.

Birdie, мерси за изчерпателния отговор.

# 6
  • Мнения: 8 585
А защо не е задължителна след като тук в България има огнища на менингит? На нас не ни е предлагана. Знам за позната, която си я поръча от чужбина (т.е. лекарката и) и я поставиха на детето чак тогава.
Кой знае? Има нужните знания? ... те нагло декларират 72% детско фарингеално носителство на Менингокок, и не им пука...та затова, и спряха да изследват за това, и тези 72% са данни от преди 3 години...защо сега пак да изследват? то само с ваксини това 72% спада на 0.5%. Но явно, някои са или несведущи, или ги интересуват само "излишъците в бюджета". И това, имайки пред вид дж.п системата в Бг, която с всяка изминала година става все по-зле... и е в пред-терминално научно състояние.

Моля, вижте тук:
https://www.bg-mamma.com/?topic=403986
... аз пиша по тези теми... от 2009... колко става? 11 години? ... там се караме не с лекар от с. Гложене, а с официално лице с "титли"... .
и тук:
https://www.bg-mamma.com/?topic=160982.msg3260133#msg3260133

И особено това:

https://www.bg-mamma.com/?topic=132562

Цитат
"Разбирам-искам да Ви предпазя от опасност.
Никой и никъде не прави второ БЦЖ при документирана в картона на детето първа ваксинация.

Манту НЕ Е белег за успешна ваксинация, защото едно положително Манту по никакъв начин не може да се различи дали се дължи на инфекция или на ваксинация. Едно отрицателно Манту не значи че ваксинацията обезателно е била неудачна.

Това се приема днес за достоверно и научно издържано.
Моля прочетете тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tuberculin_skin_test

"The Mantoux test (or Mantoux screening test, Tuberculin Sensitivity Test, Pirquet test, or PPD test for Purified Protein Derivative) is a diagnostic tool for tuberculosis."

"False positive result may be caused by nontuberculous mycobacteria or previous BCG vaccine. Prior BCG may result in a false-positive result for many years afterwards..."

"As a replacement for the Mantoux test, several other tests are being developed. QuantiFERON-TB Gold is a blood test that measures the patient’s immune reactivity to the TB bacteria and is useful for initial and serial testing of persons with an increased risk of latent or active tuberculosis infection. Guidelines for the use of QuantiFERON-TB Gold were released by the CDC in December 2005. QuantiFERON-TB Gold is FDA approved in the United States, has CE Mark approval in Europe and has been approved by the MHLW in Japan."

Моля, вземете сериозно написаното по-горе!
Не ваксинирайте децата с безумни 2-и, 3-ти, 4-ти, 5-ти дози БЦЖ ако детето има записана една ваксинационна доза в картона."

В моите консултантски групи, всички Бг деца са ваксинирани и с Бексеро, и с НейсВак.
Само не питайте, през колко мъки преминаваме....

Моля отбележете, няма законна забрана майка да постави ваксина "по  желание", щом тя е официална ваксина в ЕС- Европейското законодателство е над българското! В смисъл, че щом една ваксина е официална за ЕС, в България може и да не искат да я правят, но не могат да забранят на родителите, да си ваксинират децата с нея! НИТО могат в България да забранят употребата и.

Цитат
Добре де и как да си ваксинирам детето ако искам? В БГ не ми се предлага, а аз живея тук. Шанса ми е да я взема отвън и да му я поставят в БГ ама коя съм аз, че да си купувам ей така ваксини?
По същият начин, по който Г-н Мангъров И сега ваксинира с Бексеро, "свещенодействайки"- 500-550лв е "луксът all inclusive"... ваксината струва 206лв/ дозата.

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 16:05 от Birdie

# 7
  • София
  • Мнения: 6 726
Добре де и как да си ваксинирам детето ако искам? В БГ не ми се предлага, а аз живея тук. Шанса ми е да я взема отвън и да му я поставят в БГ ама коя съм аз, че да си купувам ей така ваксини?

# 8
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
А защо държавата не направи нещо по този въпрос? Защо не закупи и предложи безплатно ваксини срещу Варицела, менинкок Б и Ц?
Докога ще сме клоаката на ЕС?
Няма адекватни ваксинационни кампанни, педиатрите и опл са повече от некомпетентни и неадекватни. Вместо да насърчават родителите, те ги разколебават дори за традиционните детски ваксини.
В такива моменти се радвам, че не живея в България и децата ми имат свободен и безплатен достъп до незадължително, но силно препоръчителни ваксини.
Едно лято имах неблагоразумието да попитам лл в България относно ваксината срвщу варицела ( за себе си). Страхувах се, тъй като съм негаривна и планирах бременност. Отговорът беше "е, какво толкова? Ако се заразиш, па макар и бременна ще си я изкараш и толкова".

# 9
  • Мнения: 8 585
А защо държавата не направи нещо по този въпрос? Защо не закупи и предложи безплатно ваксини срещу Варицела, менинкок Б и Ц?
Докога ще сме клоаката на ЕС?
Няма адекватни ваксинационни кампанни, педиатрите и опл са повече от некомпетентни и неадекватни. Вместо да насърчават родителите, те ги разколебават дори за традиционните детски ваксини.
В такива моменти се радвам, че не живея в България и децата ми имат свободен и безплатен достъп до незадължително, но силно препоръчителни ваксини.
Едно лято имах неблагоразумието да попитам лл в България относно ваксината срвщу варицела ( за себе си). Страхувах се, тъй като съм негаривна и планирах бременност. Отговорът беше "е, какво толкова? Ако се заразиш, па макар и бременна ще си я изкараш и толкова".
Ваксините срещу двата типа са скъпи >> Б ваксината е около 103Е дозата.
Не знам дали до "пари е въпросът", но понеже водя лични консултативни услуги с майки от България, моите впечатления от научното ниво на Бг Педиатрична школа >>> са ужасяващи.
Пиша го откровено, с болка и тъга - то и затова аз се оттеглих в частни консултативни услуги с майки, отколкото да се подлагам на публични "линчувания" затова, че им говоря истината в очите. Но тя не е "моята истина"- това са неща, правещи се навсякъде по един и същи начин.
Вижте темата за "забелванията" - с "пълна пара вървят", неумолими... "решителни".

За какво да пиша публично? ... сега, и с тези поредни "менингококови драми", с "моите" майки си обменяхме радостни мисли, че "темата нас не ни касае". Топлинка и за моето сърце... така стоят нещата.

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 16:23 от Birdie

# 10
  • София
  • Мнения: 6 726
Добре и в край на сметка това, че вас не си касае не значи, че не касае други майки. Ще се радвам някой да се включи по въпроса, за да се разбере как по точно може да се постави тази ваксина ако изразя желание и до каква възраст. Все пак важно е да не се изпусне и позволената възраст.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Четох листовката на въпросната ваксина и няма максимално допустима възраст. То това е логично за всяка една ваксина мисля.

# 12
  • Мнения: 1 570
В Германия препоръчителна е от 13 месеца до 17 години, като срещу менингококи Ц се поема от всички здравни каси.
Нашият педиатър настоява да сложим и за тип Б, три дози, плаща се от родителя, общо е около 300 €. Във Великобритания се поставяла масово не само на хронично болни деца.

@Бърди, коя ваксина би препоръчал срещу Ц?

# 13
  • Мнения: 8 585
В Германия препоръчителна е от 13 месеца до 17 години, като срещу менингококи Ц се поема от всички здравни каси.
Нашият педиатър настоява да сложим и за тип Б, три дози, плаща се от родителя, общо е около 300 €. Във Великобритания се поставяла масово не само на хронично болни деца.

@Бърди, коя ваксина би препоръчал срещу Ц?
NeisVac C за С
Bexsero ... е задължително ... за спокоен сън, Ваш.

Цитат
"Добре и в край на сметка това, че вас не си касае не значи, че не касае други майки. "
Самият факт, че толкова изписах тук, явно значи, "колко ме касае".
Фразата бе, в смисъл, че взехме всички мерки, за да сме спокойни сега... и  "да не ни касае сега поредната Бг педиатрична драма".
И знаете ли, нежният звук на моят вайбър, с писане, въпроси, препоръки на/ от/към майка, с която работим системно, с месеци, ми доставя нежна радост и наслада. Отколкото да се карам публично с всякакъв вид и род "бодри и недоволни".
Писал съм тук за ваксини стотици постове- моята лепта/принос е даденост.
Цитат
Във Великобритания се поставяла масово не само на хронично болни деца.
Ааа- това е голяма история... там, в страната на аристократите, бяха почнали с Б менингококовата ваксина така... ако си я заплащат родителите, и изобщо, имаше големи медицински контри, и не я правиха изобщо. Това, някъде 2016-2017 (?). Там, на ваксините им казват пренебрежително "джаб". Естествено, и традиционно за държавицата УК, царство на дж.п "системата", на "телефонната консултация" и на "алгоритмите", въпросът не бе изобщо ДО ВАКСИНАТА- тя е чудесна (и Бексеро, и НейсВак С)- традиционно за държавицата там бе как да "ударят келепира" и "спестят парички за сметка на плебеите". Докато не дойде една страшна епидемия, вестниците почнаха да публикуват страшни картинки на малки деца в предсмъртен сепсис... тогава я въведоха, направиха задължителна, и я покриват безплатно. На дребно търгаши, щом е за плебеите....
Е, по-добре късно, отколкото.... никога.

В Бг още "разсъждават"... може, може- скоро питах една моя майка
- "Е там, при Вас, няма ли лична отговорност, ако нещо стане с детето?"...
- "Няма" ми отговори "съдба и толкова... на никого не му пука".

Естествено се шокирах, но вече в Бг, нищо не е в състояние де ме шокира/ или да не ме шокира.

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 17:21 от Birdie

# 14
  • София
  • Мнения: 6 726
Четох листовката на въпросната ваксина и няма максимално допустима възраст. То това е логично за всяка една ваксина мисля.

Не е за всяка една.

Общи условия

Активация на акаунт