Адв. Мирослава Кръстева отговаря на вашите правни въпроси

  • 66 461
  • 432
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 69
Здравейте адв. Кръстева,
бих искала ди попитам има ли правна стойност текст в трудов договор и въобще имам ли право да впиша определени глоби, наказания, обезщетения вътре.
Примерно, ако работникът е решил да не си спази предизвестието за напускане на работа, работодателя няма правода удържи обезщетението от последната му заплата, ако не притежава изрично негово писмено съгласие. Би ли било правилно това съгласие да се дава още при сключването на довора?
Благодаря

# 361
  • Мнения: 955
Здравейте, вдовица съм от 1995г. Свекър ми е починал преди брака ни , следователно аз и синът наследяваме заедно със свекърва ми и зълва ми тази част от имота. Тази година  свекърва ми почина. Какво наследяваме със синът ми? Има ли начин аз да получа дела на сина ми, защото по определени причини той не иска да има имущество в момента. Как да оправим нещата, така че да запазим дела му, но да не е негов за сега? Благодаря.

# 362
  • Мнения: 198
Здравейте,при отказ от наследство на починал имам ли право да изтегля парите от втората пенсия или това се счита за приемане на наследство
Здравейте,

Според мен- да, това би било приемане на наследство.

Успех!

# 363
  • Мнения: 198
Здравейте адв. Кръстева,
бих искала ди попитам има ли правна стойност текст в трудов договор и въобще имам ли право да впиша определени глоби, наказания, обезщетения вътре.
Примерно, ако работникът е решил да не си спази предизвестието за напускане на работа, работодателя няма правода удържи обезщетението от последната му заплата, ако не притежава изрично негово писмено съгласие. Би ли било правилно това съгласие да се дава още при сключването на довора?
Благодаря
Здравейте,

КТ забранява прихващане от страна на работодателя от заплатата, така че, дори и да впишете такава клауза, тя би била нищожна.

Успех!

# 364
  • Мнения: 198
Здравейте, вдовица съм от 1995г. Свекър ми е починал преди брака ни , следователно аз и синът наследяваме заедно със свекърва ми и зълва ми тази част от имота. Тази година  свекърва ми почина. Какво наследяваме със синът ми? Има ли начин аз да получа дела на сина ми, защото по определени причини той не иска да има имущество в момента. Как да оправим нещата, така че да запазим дела му, но да не е негов за сега? Благодаря.
Здравейте,

Според мен възможно би било синът Ви да Ви продаде наследството си. Или, ако впише отказ от наследство - неговият дял ще уголеми дяловете на другите наследници, а те да му прехвърлят след време имуществото.

Успех!

# 365
  • Мнения: 776
Здравейте адв. Кръстева.
Искаме до купим имот, който се продава от един мъж. Родителите му са починали скоро, но преди 20 години този имот е бил придобит от въпросния продавач чрез замяна на друг по-малък имот. Този продавач има един полубрат от друг брак на единия починал родител. Има ли някакъв проблем да се оспорва този имот от този полубрат, има ли право на запазена част и би ли било проблем? За какво трябва да внимаваме, когато пристъпим към сделка?

# 366
  • Пловдив
  • Мнения: 680
Здравейте, адвокат Кръстева!
Относно дарен имот. Бих искала да Ви попитам кой наследява дарения имот - съпруг или дете?

# 367
  • Мнения: 198
Здравейте адв. Кръстева.
Искаме до купим имот, който се продава от един мъж. Родителите му са починали скоро, но преди 20 години този имот е бил придобит от въпросния продавач чрез замяна на друг по-малък имот. Този продавач има един полубрат от друг брак на единия починал родител. Има ли някакъв проблем да се оспорва този имот от този полубрат, има ли право на запазена част и би ли било проблем? За какво трябва да внимаваме, когато пристъпим към сделка?

Здравейте,

Ако правилно съм разбрала казуса- имотът е придобит далеч назад във времето, въз основа на договор за замяна? И от родителите има останало  друго имущество? Аз не виждам проблем, но все пак- консултирайте се с колега във Вашият град, като му занесете всички книжа.

Успех!

# 368
  • Мнения: 198
Здравейте, адвокат Кръстева!
Относно дарен имот. Бих искала да Ви попитам кой наследява дарения имот - съпруг или дете?
Здравейте,

И двамата наследяват.

Успех!

# 369
  • Пловдив
  • Мнения: 680
Здравейте, адвокат Кръстева!
Относно дарен имот. Бих искала да Ви попитам кой наследява дарения имот - съпруг или дете?
Здравейте,

И двамата наследяват.

Успех!

Благодаря много!
А има ли начин само детето да наследи имота?

# 370
  • Мнения: 955
Здравейте, вдовица съм от 1995г. Свекър ми е починал преди брака ни , следователно аз и синът наследяваме заедно със свекърва ми и зълва ми тази част от имота. Тази година  свекърва ми почина. Какво наследяваме със синът ми? Има ли начин аз да получа дела на сина ми, защото по определени причини той не иска да има имущество в момента. Как да оправим нещата, така че да запазим дела му, но да не е негов за сега? Благодаря.
Здравейте,

Според мен възможно би било синът Ви да Ви продаде наследството си. Или, ако впише отказ от наследство - неговият дял ще уголеми дяловете на другите наследници, а те да му прехвърлят след време имуществото.

Успех!

Благодаря. Ще обмислим въпроса.

# 371
  • Мнения: 199
Здравейте, може ли разяснение какви са законите за купуване и препродаване на стока - козметика и други нехранителни стоки?

И какви са за хранителни стоки?

Също мога ли да имам фирма на мое име с която да извършвам такава дейност и в същото време да работя на трудов договор на пълен работен ден? В различни сфери ще са фирмата на мое име и тази в която работя?

Благодаря предварително

# 372
  • Мнения: 776
Здравейте! Искам да попитам за удостоверението за вещни тежести. Имаме такова изкарано за 10 години назад от продавача, но е с дата точно преди предварителния договор. Брокерът ни каза, че.ще направи он лайн справка и за 10 години назад, както и точно преди изповядването. Искам да попитам такава справка в имотния регистър равностойна ли е на удостоверението изкарано на гише? Притеснявам се да не се пропусне нещо важно.

# 373
  • Мнения: 99
Здравейте адв Кръстева,
Работя в сферата на образованието, имам останали дни отпуск от 2022г и непипани от 2023г, но от август месец излязох в болничен поради това, че родих. Бих искала да попитам , какво може да се направи с тези дни така, че да си останат нещата в моя полза?

# 374
  • Мнения: 198
Здравейте, може ли разяснение какви са законите за купуване и препродаване на стока - козметика и други нехранителни стоки?

И какви са за хранителни стоки?

Също мога ли да имам фирма на мое име с която да извършвам такава дейност и в същото време да работя на трудов договор на пълен работен ден? В различни сфери ще са фирмата на мое име и тази в която работя?

Благодаря предварително

Здравейте,
Въпрос 1 е са зададен прекалено общо и не мога да формулирам отговор.
Да, можете да имате фирма и да работите по трудов договор.

Успех!

Общи условия

Активация на акаунт